Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#667
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 Maskatu, on 03 iunie 2022 - 08:05, said:

La mine daca masina este pe numele sotiei, dar este cu mine in masina, nu mai trebuie procura, nu? Ea nici nu are permis... la bulgari am iesit de zeci de ori si nu a fost cazul niciodata.

Nu, nu trebuie procura, este suficient ca proprietarul mașinii sa fie prezent în mașina în momentul trecerii frontierei spre Turcia.

#668
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Mulțumesc pentru raspunsuri!

Ceva nu am înțeles, totuși: împuternicirea pentru copil trebuie și aia tradusă în vreuna din cele două limbi (bulgară sau turcă) ? La mașină am înțeles, acolo e mai simplu.

#669
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 curentelectric, on 03 iunie 2022 - 15:58, said:

Mulțumesc pentru raspunsuri!

Ceva nu am înțeles, totuși: împuternicirea pentru copil trebuie și aia tradusă în vreuna din cele două limbi (bulgară sau turcă) ? La mașină am înțeles, acolo e mai simplu.

Acest document este pentru autoritățile romane de la frontiera, sa se asigure ca nu scoți copilul din tara fără știrea și acordul celuilalt părinte. Pe bulgari și turci nu ii interesează.
Așadar, documentul se face în limba romana, vezi ca e valabil 3 ani si nu este necesar sa precizezi perioada, durata și destinația, îl poți folosi și pentru alte viitoare ieșiri din tara, doar tu cu copilul.
De aceea păstrează originalul și fă-ți câteva copii, sa lași 1 exemplar la politia de frontiera.

https://www.google.c...ei-ani-17360601

Edited by corinadaniela, 03 June 2022 - 16:42.


#670
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 eumorocanosul, on 03 iunie 2022 - 05:36, said:

Imputernicire sau contract de comodat pentru a putea ieși din Bulgaria.
De fapt asta nu am înțeles, de aceea am pus întrebarea. Ce împuternicire ? Copil sau mașina ? Tradusă în bulgară sau nu?

Încă o dată mulțumesc pentru raspunsuri!

#671
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Voiam sa mai cumpar ceva lire cash de pe la noi din RO. Am gasit un exchange intr-un mall unde au un curs de 0.3139 lei pentru 1 lira turceasca.

Am cautat si un exchange din Kusadasi de exemplu, si are si site, asa ca am vazut cursul "la zi".
https://pamukkaleyetkilimuessese.com/

1 euro = 17.48 lire.... adica cu 100 euro as lua 1748 lire de la ei din Turcia. Cei 100 euro ma costa 495 lei dar in Romania cu 495 lei abia iau 1576 lire. Asta inseamna o diferenta de 164 de lire. Mi se pare destul de mare. Ori calculez ceva prost, ori este cursul la ei mult mai bun.

Pe scurt, pare mult mai convenabil sa merg in Turcia cu EURO si sa cumpar LIRE, decat sa iau lirele direct din RO.

#672
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 Maskatu, on 03 iunie 2022 - 18:04, said:


Până primesc eu răspuns problema mea specială (în mare am înțeles ideea, dar văd că a mai apărut o problema cu ieșirea din BG), cred că pot să dau un sfat... Scoți lire direct de la bancomat. Aici trebuie sa recunosc, cardul BT nu a fost acceptat la orice bancomat sau aveau comisioane ceva mai mari cele turcești, dar nu exagerate. Cel mai bun curs a fost la rețeaua ING. Când au făcut conversia cei de la BT, am observat că exista o diferență foarte mică față de BNR. Asta acum 3 ani și anul trecut. Acum nu mai știu. Dar oricum, cred că te complici cu lire luate din țară...

Edited by curentelectric, 03 June 2022 - 18:28.


#673
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Pai ar fi bun la cursul BNR ca aici este 0.27 ron o lira. Am si ING , am si Revolut (doar ca la revolut este limita de 800 lei/ luna dar ar insemna vreo 2400 de lire). Nu ma pasioneaza umblatul cu cash in mod excesiv dar am inteles ca multe restaurante nu au POS si merg pe cash.... apoi nu strica sa ai cash la tine intr-o tara straina.

Cu ING daca ma duc la ATM de la turci, gasesc limba engleza? Adica sa nu apara doar limba turca.... Nu se comisioneaza tranzactia? Cand am fost la bulgari am scos leva si nu am fost comisionat iar cursul era intr-adevar aproape identic cu BNR.

Edited by Maskatu, 03 June 2022 - 18:31.


#674
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Distractiv ar fi sa cumperi lire din Ro cu 10% mai scumpe și peste trei zile când ajungi la destinație sa mai fi scăzut lira cu un 10%... :)

Edited by dansysro, 03 June 2022 - 19:28.


#675
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

 curentelectric, on 03 iunie 2022 - 17:57, said:


De fapt asta nu am înțeles, de aceea am pus întrebarea. Ce împuternicire ? Copil sau mașina ? Tradusă în bulgară sau nu?

Încă o dată mulțumesc pentru raspunsuri!

Contract de comodat pentru mașină. Nu te lasă poliția de frontiera din Bulgaria sa ieși fără contract.

 Maskatu, on 03 iunie 2022 - 18:30, said:

Pai ar fi bun la cursul BNR ca aici este 0.27 ron o lira. Am si ING , am si Revolut (doar ca la revolut este limita de 800 lei/ luna dar ar insemna vreo 2400 de lire). Nu ma pasioneaza umblatul cu cash in mod excesiv dar am inteles ca multe restaurante nu au POS si merg pe cash.... apoi nu strica sa ai cash la tine intr-o tara straina.

Cu ING daca ma duc la ATM de la turci, gasesc limba engleza? Adica sa nu apara doar limba turca.... Nu se comisioneaza tranzactia? Cand am fost la bulgari am scos leva si nu am fost comisionat iar cursul era intr-adevar aproape identic cu BNR.

TOATE bancomatele au posibilitatea de a alege limba engleza.

#676
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@Maskatu, faci si la nevasta Revolut, si ai de doua ori mai mult....
Si mai trebuie sa te gandesti ca in Turcia sunt multe care se pot platii cu cardul...
Numerar doar daca vei sa cumperi maruntisuri sa sa maninci la o lokanta sau carciuma de cartier, sau la vreun magazin din bazar....

#677
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

 curentelectric, on 02 iunie 2022 - 21:23, said:

Salutare!

Aveti idee cum trebuie procedat pentru a putea intra in Turcia în situația specială în care voi fi doar eu cu copilul minor (fără mămică) și cu mașina care are pe talon tot numele mamicii ?

Mulțumesc!
Ca sa ai cele 2 probleme clare si sigure:
1. Pt copil  -  procura de la mamica ca poti sa iesi din tara cu copilul. Sa ai xerox la tine pt vama (copia ramane la ei). Se cere doar la iesirea din Romania.
2. Pt masina  -  legal pt a intra in Turcia - procura tradusa in turca si apostilata la ambasada sau consulat. La noroc - procura tradusa in engleza. Asta e in functie de starea vamesului turc. Atentie!!! se poate adauga eventual comodat pt a putea trece vama romaneasca cu masina, acesta in limba romana (cred totusi ca una din cele doua pt intrarea in Turcia poata sa tina loc de procura romanesca ).

Pt lire ... cel mai bine ai doua variante:
1. Euro in Romania si schimb in lire Turcia - case de schimb sau la magazinele de bijuteri (curs mai bun)
2. ATM (ING nu are comision si ofera un curs bun) in Turcia sau plata directa cu cardul la magazin

#678
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

 marian.bazavan, on 04 iunie 2022 - 06:44, said:


Ca sa ai cele 2 probleme clare si sigure:
1. Pt copil  -  procura de la mamica ca poti sa iesi din tara cu copilul. Sa ai xerox la tine pt vama (copia ramane la ei). Se cere doar la iesirea din Romania.
2. Pt masina  -  legal pt a intra in Turcia - procura tradusa in turca si apostilata la ambasada sau consulat. La noroc - procura tradusa in engleza. Asta e in functie de starea vamesului turc. Atentie!!! se poate adauga eventual comodat pt a putea trece vama romaneasca cu masina, acesta in limba romana (cred totusi ca una din cele doua pt intrarea in Turcia poata sa tina loc de procura romanesca ).

Pt lire ... cel mai bine ai doua variante:
1. Euro in Romania si schimb in lire Turcia - case de schimb sau la magazinele de bijuteri (curs mai bun)
2. ATM (ING nu are comision si ofera un curs bun) in Turcia sau plata directa cu cardul la magazin

Referitor la contractul de comodat :
Nu la vama româneasca va avea probleme.
La ce bulgar-turca. Bulgarii cer întotdeauna imputernicire sau contract atunci când ieși către Turcia și nu ești proprietarul mașinii. Și doresc ca actele respective sa fie în original.


#679
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Mmm, nu-mi amintesc sa fi arătat / cerut vreodată actele mașinii la ieșirea din Bulgaria către Turcia.... Dar poate am fost eu ghinionist de fiecare data.... :)

#680
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Bun, bun, contract de comodat sau procura, ok!
Dar asta nu trebuie tradusă ? Sau în ce limbă preferă vameșul bulgar să vadă că eu sunt în regula cu mașina ? Poate sa se dea mai catolic decât papa dacă îi arat act în românește ? Sau sa spună nu înțelege ce scrie acolo ?

Edited by curentelectric, 05 June 2022 - 09:27.


#681
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

 curentelectric, on 05 iunie 2022 - 09:26, said:

Bun, bun, contract de comodat sau procura, ok!
Dar asta nu trebuie tradusă ? Sau în ce limbă preferă vameșul bulgar să vadă că eu sunt în regula cu mașina ? Poate sa se dea mai catolic decât papa dacă îi arat act în românește ? Sau sa spună nu înțelege ce scrie acolo ?

Pentru bulgari le-am avut în engleza.

 danutzu_1069, on 04 iunie 2022 - 19:10, said:

Mmm, nu-mi amintesc sa fi arătat / cerut vreodată actele mașinii la ieșirea din Bulgaria către Turcia.... Dar poate am fost eu ghinionist de fiecare data.... :)

Odată nu aveam imputernicirea in original.
Au vrut sa ma întoarcă în Bulgaria. Norocul meu a fost ca aveam stampila firmei la mine. Totodată, la ghișeu era și un polițist de frontiera român ce erau detașat pe perioada sezonului estival la vama din Lesovo. Daca nu era acel polițist nu cred ca treceam.
Asa ca, mai bine ești prevăzător.

#682
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Polițiști români la Lesovo ? Oau...

#683
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 Maskatu, on 03 iunie 2022 - 18:30, said:

Pai ar fi bun la cursul BNR ca aici este 0.27 ron o lira. Am si ING , am si Revolut (doar ca la revolut este limita de 800 lei/ luna dar ar insemna vreo 2400 de lire). Nu ma pasioneaza umblatul cu cash in mod excesiv dar am inteles ca multe restaurante nu au POS si merg pe cash.... apoi nu strica sa ai cash la tine intr-o tara straina.

Cu ING daca ma duc la ATM de la turci, gasesc limba engleza? Adica sa nu apara doar limba turca.... Nu se comisioneaza tranzactia? Cand am fost la bulgari am scos leva si nu am fost comisionat iar cursul era intr-adevar aproape identic cu BNR.
Din propria experienta, la magazine in 100% din cazuri, poti sa platesti cu cardul si functioneaza acolo unde au POS. Dar este bine sa ai si ceva lire la tine, nu se stie niciodata cand vezi ceva ce-ti place, etc...

#684
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Am luat si lire cash just in case si am la mine revolut + ING. Pe revolut o sa cumpar Lire, cursul fiind identic cu cel BNR sau cel din Turcia de la casele de schimb valutar. Adica cu 100 de euro (496 lei) primesc aproape 1800 Lire vs casele de schimb calutar de la noi unde primesti putin peste 1600.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate