Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

vacanta exotice.....vara.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
Ca sa treaca timpul mai usor pana se intoarce vara, imi planific vacanta pentru anul viitor Posted Image .
Din pacate nu pot lua concediu decat in lunile de vara si,cum prefer "diferitul"imi doresc o vacanta exotica. Insa stiu ca lunile iulie,august pot fi problematice din punctul asta de vedere. Anul acesta am riscat constient si am mers in Maldive. Astfel cum spuneau tocmai angajatii resortului, am avut noroc cu vremea si a plouat doar in ultima zi.Insa riscul a fost usor, adica de a ne ploua zilnic si e complet diferit de riscul de a te lua pe sus taifunul sau uraganul precum in Mexic sau Republica dominicana Posted Image. Asta nu as vrea totusi sa risc Posted Image.
De aceea va solicit sfatul, in cazul in care ati fost vara in Bali, Thailanda, Malaezia, Aruba,Bora Bora, Costa Rica etc....u name it.
Unde as putea merge vara?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Buget?

Ce iti doresti? Aventura sau relaxare?



In mexic si in dominicana nu sunt taifunuri. Si uraganele sunt rare.

#3
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
Marile agentii nu mi-au vandut vacanta acolo in lunile de vara tocmai din cauza asta.Deci exista un risc.

In principiu imi doresc relaxare. Posibilitatea de snorkeling e o bila maaare si alba.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 alinabaluta, on 12 septembrie 2015 - 20:34, said:

Marile agentii nu mi-au vandut vacanta acolo in lunile de vara tocmai din cauza asta.Deci exista un risc.

In principiu imi doresc relaxare. Posibilitatea de snorkeling e o bila maaare si alba.

Am fost eu anul trecut în Mexic (Yucatan) în august și cu excepția unor ploi torențiale, n-am avut probleme. Ploi care nu ne-au încurcat cu nimic programul că fie dormeam, fie conduceam în timpul lor.

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am vazut la TV Posted Image niste furtuni prin zonele respective. Sa nu se fi dus acolo fata... vad ca n-a mai zis nimic...Posted Image Posted Image

#6
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Aceeasi intrebare ca si initiatoarea o am si eu pentru 2017.

Datele sunt cam asa :
- musai August (si nu-mi doresc uragane in concediu).
- exotic
- snorkeling, treking, ceva actiune dar si relaxare
- 100% safe (Mexic ?!)
- 2 adulti + fiimea 14 ani
- 14-16 nopti la destinatie
- buget la nivel de 4* (cu 3* nemtesti sunt OK)
- nu vreau sa stau intr-un resort, AI, etc. Vreau sa umblu, inchiriez masina daca e nevoie
- prefer pe cont propriu
- daca aveti referinte de cazari pe plaja ... yam-yam.

Rog pe cei care au umblat mai mult sa-mi recomande cel mai bun loc care se inscrie in datele problemei unde au fost.
Singurul loc exotic in care am fost este Seychelles care mi-a placut la nebunie, asa ca e loc de recomandari.
Multumesc.

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Malaezia e ok in partea de est (Perhentian, Redang, Tioman) cu budget mult mai prietenos decat Seychelles. Combinat cu o tura scurta prin Singapore sau doar in Kuala Lumpur e numai bine pentru 2-3 saptamani. In Thailanda, Koh Samui ar trebui sa fie OK (nu zona Phuket). Aruba e ok tot timpul anului, la fel si Bonaire. Costa Rica e tot pe "zone" deci gasesti si ploaie in vest (dar nu exclusiv) si soare in partea cu Caraibele, dar oricum, in Costa Rica te duci (si) pentru  jungla deci e bine si cand ploua, abia e ...verde!.
Bora bora nu cunosc :P (no bine, google zice multe, da' nu ma bag cu sfaturi).

 mufasa, on 01 noiembrie 2016 - 16:35, said:

...
V-am combinat intrebarile pentru ca sugestiile din primul post mi s-au parut ok. :)

 Lex404, on 12 septembrie 2015 - 19:02, said:

Si uraganele sunt rare.
In Septembrie 2014 eram "peste balta" in Aruba cand a fost Odile. Dupa pozele din ziare nu mi-as fi dorit sa fiu prin preajma. Chiar daca sunt rare riscul e destul de mare, sunt zone unde prefer clar sezonul "de varf".

OK, e drept, tsunami-ul din 2004 a fost in decembrie cand e sezon in multe tari din zona (Filipine, Thailanda). Dar spre deosebire de uragane cutremurele n-au "sezoane". Si in februarie anul asta cand eram in Thailanda a fost alerta de tsunami de nu stia mama cum sa dea de noi :roflmao: (noi acolo nu aflasem mare lucru dar televiziunile romanesti deja anuntau posibile dezastre, sfarsitul lumii si alte asemenea).

#8
Cristina_Pipias

Cristina_Pipias

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2016
Pentru iulie-august mi se pare grozav Bali (bine, mie Bali mi se pare grozav și când este muson pentru că iubesc locul, dar iulie-august e vremea cea mai bună).

#9
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
La prima vedere optiunile ar fi cam asa :
- Mauritius + Reunion (desi am rezerve cu temperaturile de 25C in aer si 23C in apa).
- Bali + Singapore
- 2 dintre insulele ABC (care or fi mai frumoase)
- Thailanda/Koh-Samui
A fost cineva in toate aceste destinatii.
Care este cea mai WOW ?

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Cum mie  nu mi-a placut deloc Bali as vota pentru Gili, Lombok sau preferata mea Sulawesi.
Perhentians este iar foarte foarte misto. Ai coralul langa mal deci nu trebuie sa faci scuba ca sa vezi chestii super misto. Cele mai frumoase scufundari de pana acum au fost in Perehentians asa ca au un loc aparte in "palmaresul de calator".
Ce as vizita eu: Borneo + Sulawesi sau Borneo+Lombok sau Borneo+Perhentians.

#11
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 something00, on 03 noiembrie 2016 - 10:42, said:

Cum mie  nu mi-a placut deloc Bali as vota pentru Gili, Lombok sau preferata mea Sulawesi.
Perhentians este iar foarte foarte misto. Ai coralul langa mal deci nu trebuie sa faci scuba ca sa vezi chestii super misto. Cele mai frumoase scufundari de pana acum au fost in Perehentians asa ca au un loc aparte in "palmaresul de calator".
Ce as vizita eu: Borneo + Sulawesi sau Borneo+Lombok sau Borneo+Perhentians.

Multumesc de sfat, am localizat insulele pe harta. Interesante optiuni.
As avea nevoie de mai multe raspunsuri :
1. Ce nu ti-a placut in Bali.
2. Din variante inteleg ca o insula ar trebui sa fie Borneo, este best of ?
3. Din descrierea subacvatica cealalta ar trebui sa fie Perhentias, da ?
4. Deci daca ar fi Borneo + Perhentias : safe ? pot sa ma si plimb, sau numai plaja ? ma descurc cu masina inchiriata, sau iau cu sofer ca in Bali ? preturile comparabile cu Bali ? vremea buna ca in Bali in August ?
Multumesc.

#12
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Deocamdata am gasit asa :
Bali, Perhentias si 1/2 Sulawesi - risc aproape 0 de malarie.
Borneo, Lombok si cealalta 1/2 Sulawesi - risc spre mediu de malarie.

#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
In Perhentian nu-s drumuri :). Dar te poti plimba... Cu barca.
Cred c-ar trebui sa iei topicurile specializate la citit. Gasesti raspunsuri suficiente.

#14
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Dev, on 05 noiembrie 2016 - 16:06, said:

In Perhentian nu-s drumuri Posted Image. Dar te poti plimba... Cu barca.
Cred c-ar trebui sa iei topicurile specializate la citit. Gasesti raspunsuri suficiente.

Asta nu-i o problema. Mi-a placut la nebunie La Digue prin faptul ca nu-s masini si trebuie sa mergi numai cu bicicleta. Foarte cosy. Totusi Partenhian e destul de excentrica fata de undce as merge. Gandesc !

#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Bali,
este o destinatie superba, daca vrei peisaje, cultura locala, vegetatie, actiune, papa bun, etc. In august vremea e f buna.
Viata subacvatica si plajele nu sunt de top.

Perhentian,
nu este asemanatoare cu La Digue, aproape deloc. Chiar daca in La Digue sunt 15 masini si te plimbi cu bicla sau pe jos, in Perhentian....nu e nimic.
In La Digue e "superaglomerat", au curent electric non-stop, au magazine, politie, biserica, resorturi, te plimbi in voie si ajungi pe orice plaja, in jurul insulei. Perhentian sunt 2 insule unde doar stai, faci snorkel in fata bungalow-ului in care stai, plaja, te plimbi pe plaja pe jos si poti avea curent electric 24h/24h daca nu iei cazarile sa le zicem low cost. Nu exista nici bicicleta, nici carari asfaltate, nimic. Deplasarea se face doar cu barca, spre locuri de snorkel, plaje, etc. Inland mergi doar pe jos, prin padurea tropicala....In august vremea e f buna.

Eu am facut Perhentian 5n + Bali 9n + altele, in aceeasi vacanta.
Ambele sunt exceptionale.

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 mufasa, on 04 noiembrie 2016 - 21:53, said:

Multumesc de sfat, am localizat insulele pe harta. Interesante optiuni.
As avea nevoie de mai multe raspunsuri :
1. Ce nu ti-a placut in Bali.
2. Din variante inteleg ca o insula ar trebui sa fie Borneo, este best of ?
3. Din descrierea subacvatica cealalta ar trebui sa fie Perhentias, da ?
4. Deci daca ar fi Borneo + Perhentias : safe ? pot sa ma si plimb, sau numai plaja ? ma descurc cu masina inchiriata, sau iau cu sofer ca in Bali ? preturile comparabile cu Bali ? vremea buna ca in Bali in August ?
Multumesc.

1. Bali a fost mult prea turistica pentru mine. Dupa cateva zile de stat in Ubud am luat barca si m-am mutat in Gili Air. Unde am gasit fix ce cautam: liniste, turisti putini, plaje super misto si locuri f bune pt diving.
2. Best of Borneo: trekking Mt Kinabalu, diving in Sipadan, cautat urangutanii prin jungla, sa stai intr-un eco-lodge in padurea tropicala etc etc etc.
3. Poti sa faci si numai Borneo pt ca gasesti si acolo locuri pt diving. Si atunci renunti la inca o plimbare spre Perhentians. As you wish.
4.Despre safe nu ma pronunt. Pt fiecare calator e diferit ce considera safe. Borneo e mai scump comparat cu restul. Si mare comparat cu chestii gen Bali sau Perhentians. Vremea e f buna in vara.

#17
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Buna,
In august a fost cineva in Cuba? am aceeasi problema referitoare la concediul obligatoriu in august. Sunt uragane in acea luna? Multumesc.

#18
tmariusf

tmariusf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2006

 something00, on 03 noiembrie 2016 - 10:42, said:

Cum mie  nu mi-a placut deloc Bali as vota pentru Gili, Lombok sau preferata mea Sulawesi.
Perhentians este iar foarte foarte misto. Ai coralul langa mal deci nu trebuie sa faci scuba ca sa vezi chestii super misto. Cele mai frumoase scufundari de pana acum au fost in Perehentians asa ca au un loc aparte in "palmaresul de calator".
Ce as vizita eu: Borneo + Sulawesi sau Borneo+Lombok sau Borneo+Perhentians.

Asi dori sa stau o saptamana in Sulawesi in iulie (partea de nord - 3 zile in Bunaken Island si 4 zile  inland - sa vad parcul national cu tarsieri . Imi poti spune ce altceva as putea vizita (in special natura - fauna, flora si peisaje) ? Am mai studiat pe forumurile de tripadvisor si parerile despre partea de sud si Tana Toraja sunt impartite  plus ca se pierd 2 zile cu transportul din Makassar, iar informatiile despre insula nu sunt foarte multe comparativ cu Bali, Lombok Sumatra sau Komodo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate