Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Canon 1200D - obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Un nou topic despre obiective foto wide si postez poza mea cu un obiectiv Canon 10-18 mm la un Canon 1200d, poza facute la doar 2 m de subiect.

Ma intereseaza poze si experiente + model de dslr cu obiectiv.


Nu criticati poza, e comprimata asa ca nu se mai vad toate detaliile ....

Attached Files



#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Samyang 8mm fisheye pe Nikon D5300.
Attached File  12002347_1037517469601172_5410448370614209350_o.jpg   126.63K   57 downloads

Edited by danX, 29 October 2015 - 13:07.


#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Da' de ce i-ai pus coarne?

#22
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Pentru ca la 8mm fisheye daca nu esti atent iti incadrezi si genunchii din greseala, daca nu esti atent.

#23
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
alte creatii cu wide?

#24
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Ma intereseaza sa achizitionez un Canon 1200D EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 DC, am observat ca este redus in perioada asta cam peste tot, este la 1000 ron. Ce am vazut mai important este ca nu are stabilizator de imagine acest obiectiv si nici n-as vrea sa investesc alti bani in alt obiectiv, ar fi o problema foarte mare?

Din ce am mai cautat, sunt persoane destul de experimentate care zic ca n-ar fi o problema prea mare asta, eu oricum nu incepator in ale fotografiei, o sa invat treptat sa-l folosesc.

Cum vi se pare raportul calitate/pret, isi merita banii? Reducerea este reala, pretul lui intreg pe toate site-urile era 1600 de ron iar pe emag acum o luna era 1300 ron, deci exista o reducere substantiala, cel putin din punctul meu de vedere.

#25
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015

 AlexStefan10, on 20 noiembrie 2015 - 18:56, said:

Ma intereseaza sa achizitionez un Canon 1200D EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 DC, am observat ca este redus in perioada asta cam peste tot, este la 1000 ron. Ce am vazut mai important este ca nu are stabilizator de imagine acest obiectiv si nici n-as vrea sa investesc alti bani in alt obiectiv, ar fi o problema foarte mare?

Din ce am mai cautat, sunt persoane destul de experimentate care zic ca n-ar fi o problema prea mare asta, eu oricum nu incepator in ale fotografiei, o sa invat treptat sa-l folosesc.

Cum vi se pare raportul calitate/pret, isi merita banii? Reducerea este reala, pretul lui intreg pe toate site-urile era 1600 de ron iar pe emag acum o luna era 1300 ron, deci exista o reducere substantiala, cel putin din punctul meu de vedere.

uite aici un video concludent

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_CKAdeaKgR0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

grabeste-te, si la emag si f64 il iei cu obiectivul de kit la 1000 lei

eu am un canon 1200d si am ce explora in drumurile mele din brasov - viena

#26
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Ce prezinta el este cu stabilizare imagine, si in imaginea de la inceput am observat ca este trecut "IS" pe obiectiv. Am facut deja comanda pentru cel fara stabilizare la 1000 ron, dar vad ca pe emag cel cu stabilizare este 1600 ron, ceea ce mi se pare o diferenta considerabila.

Nu prea imi dau seama daca m-ar afecta prea mult daca nu are stabilizator de imagine.

#27
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 AlexStefan10, on 20 noiembrie 2015 - 23:34, said:

Ce prezinta el este cu stabilizare imagine, si in imaginea de la inceput am observat ca este trecut "IS" pe obiectiv. Am facut deja comanda pentru cel fara stabilizare la 1000 ron, dar vad ca pe emag cel cu stabilizare este 1600 ron, ceea ce mi se pare o diferenta considerabila.

Nu prea imi dau seama daca m-ar afecta prea mult daca nu are stabilizator de imagine.
Versiunea III nu e dezastroasa ca versiunile I si II. Este de fapt un Canon EF-S 18-55 mm IS II fara stabilizare.
Daca nu pozezi prin muzee nu ai de ce sa-ti faci griji mari. Numai sa ai grija sa tii timpul de expunere mai putin de 1/30 s la 18 mm si 1/100 s la 55 mm.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
As vrea sa iau un obiectiv cat mai versatil si sper sa nu gresesc cu asta, care sa fie facut cadou alaturi de un 1200D.
Aparatul l-am luat deja de BF si are un obiectiv fara IS care cel mai probabil va fi de rezerva.
Ma gandesc la Tamron 18-200 la 1050 de lei sau la Sigma 18-250 la 1300 de lei daca am retinut bine pretul.
Persoana care il va folosi e super incepatoare.
Tinand cont de asta si de faptul ca rar va folosi zoom f mare (dar destul de des mai mare decat cel al obiectivului de kit) care dintre cele doua ar fi mai indicat? Diferenta de pret se duce doar in diferemta de la 200 la 250mm sau e reprezentata de mai mult de atat.
Pe scurt, pe care din cele doua sa-l iau daca ce e peste 200mm oricum nu conteaza?
Asta daca un astfel de obiectiv e o idee buna.

Poze in casa, de preferat fara blit, in parc si la serbari si alte chestii de genul asta.

De obicei persoane, atat portret cat si grup.

Am mai gasit tot cam la aceeasi bani un obiectiv de 35mm f/2 Dar e complet manual. Ar fi mult mai bun in casa daca va si invata sa-l foloseasca dar afara ar insemna sa foloseasca obiectivul de kit dar principala problema pe care o vad e ca nu cred ca va agrea schimbatul obiectivelor.

Edited by underb, 26 November 2016 - 14:41.


#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nu m-as uita la obiective gen 18-200 mm care nu sunt prea bune. Pentru Canon merita sa te uiti la 18-135 mm IS STM.sau 18-135 mm IS nano USM (sunt cam la acelasi pret ca iti da Canon cashback ceva bani). Daca va avea nevoie de ceva peste 135 mm exista posibilitatea de a lua un 70-300 mm sau un 55-250 mm IS.
Dac este prea mult atrunci ia-l pe cel mai ieftin (Tamron 18-200 mm VC). La 200 mm o sa aiba probleme de focalizare in lumina mai slaba.
Uite o parere despre el: https://www.ephotozi...vc-review-28902
Dupa cum vezi acesta costa mult mai mult decat cele mentionate de tine. Insa trebuie sa te gandesti arunc 1300 lei pe un obiectiv slab sau mai pun niste bani si iau unul decent. Se pare ca ai si o constrangere de timp ca altfel ti-as fi recomandata sa faci poze cu obiectivul pe care-l ai si apoi sa iei o decizie in cunostinta de cauza.
Blitzul din dotare este extrem de putin folositor de aceea majoritatea persoanelor au alegie la folosirea blitzului. In casa folosirea blitzului este cea mai facila si mai sigura metoda de a obtine poze bune pentru subiecte in viata. Din pacate trebuie sa iei cel putin unul care stie sa faca bounce. De ce crezi ca fotografii profesionisti folosesc intotdeauna blitzul in spatii inchise si chiar afara?

Edited by baloo2009, 26 November 2016 - 15:35.


#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Multumesc. Ma gandeam ca la Sigma se micsoreaza apertura mai incet decat la Tamron fiind de 250mm.
Adica desi la extremitati au aceeasi apertura, la focale intermediare gen 50-100 sa fie mai luminos putin Sigma.
Canonul e prea scump din pacate.
Legat de reviewuri nu prea am incredere si nici nu sunt familiarizat cu cei care le fac sa stiu daca exista vreun bias sau nu, cum se intampla in alte domenii unde se minte destul de mult ori prin omisiune ori prin exagerarea unor defecte sau calitati.
Legat de blit si eu il folosrsc mult, chiar si ziua cand e sorele in spatele celor pe care ii pozez. Din pacate nu va putea fi folosit tot timpul. Cand se pozeaza un bebe de ex.
La obiectivul din kit, vad 2 probleme, lipsa stabilizarii desi pe wide pot sa ma duc pana la 1/30s fara sa ratez prea multe poze dar nu cred ca va putea prea usor si sotia sa faca asta pt ca pt ea e cadoul. A doua ar fi ca se intuneca f repede obiectivul si nu prea poti sa separi subiectul de fundal. Ma gandeam ca cele de care ziceam, pe langa zoomul mai mare, pt ca apertura se micsoreaza mai incet vor face posibila acea separare la o focala intermediara.

Edited by underb, 26 November 2016 - 21:47.


#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 underb, on 26 noiembrie 2016 - 21:30, said:

Adica desi la extremitati au aceeasi apertura, la focale intermediare gen 50-100 sa fie mai luminos putin Sigma.

N-am verificat valorile exact, dar nu-ti fa sperante. Sunt sanse mari sa ai deja pe la 50-100mm diafragma maxima cam cat cea de la 250.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate