Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Canon 1200D - obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare

Am o intrebare, si anume, daca merita achizitia unui obiectiv Canon 10-18 mm second hand?
L-am gasit destul de ieftin dar nu stiu daca ar avea ceva defect inauntru.

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si de unde crezi ca noi stim daca are ceva defect inauntru?

#3
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015

 serginho74, on 12 septembrie 2015 - 13:16, said:

Si de unde crezi ca noi stim daca are ceva defect inauntru?
din experienta?

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pah buneee?

Acuma... pah buneeee?

E asa greu sa cauti defectele comune la 10-18 (eu unul nu am auzit de niciunul).

Iar obiectivul individual e usor sa il testezi daca functioneaza in parametrii. S-au scris sute de articole pe tema asta....

#5
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ia-l bre!! Afli dupa... Sau inca n-ai aparat... Btw, cum se spunea si mai sus, geme netul de recenzii cu si despre acest obiectiv...

Edited by c14h3r, 12 September 2015 - 14:45.


#6
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Intreb din pateniile altora.

Mai sunt cazuri in care cumperi si dupa o perioada se strica senzorul si cand il duci la service afli ca s-a umblat inautru

#7
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
De cand ai senzor in obiectiv?!

#8
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
important e să aibă la el documentele originale, sau măcar cutia sa fii cât de cât sigur că nu e furat ;-) ...vezi pe site-uri dacă vine cu parasolar. Să-l aibă şi pe acesta iar capacul de preferat să fie original.

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Obiectivul ori functioneaza bine, ori nu functioneaza. Il iei in mana si invarti inelele de focus si zoom, vezi daca agata sau merg sacadat, sau daca merg lin. Te uiti sub un unghi la elementele optice din fata si spate si vezi daca au pete, zgarieturi. Pui obiectivul cu sursa de lumina in spate si te uiti prin el, vezi daca se vad ciobituri, urme de praf inauntru.

Te uiti la montura, partea din spate, si vezi daca e ciobita sau excesiv de uzata.

Montezi obiectivul pe aparat, verifici daca are joc in montura sau daca sta bine.

Faci mai multe fotografii la mai multe focale si diafragme si le examinezi pe ecranul aparatului. Faci si o fotografie cu sursa de lumina in cadru, ca sa vezi daca ai reflexii aiurea. Te uiti ca pozele sa nu fie mai sharp in stanga decat in dreapta atunci cand fotografiezi un perete, sa zicem, te uiti ca pozele sa fie clare exact pe subiectul pe care ai focalizat.

Ai grija ca atunci cand mergi prin diafragme si focale sa nu apara Err pe ecranul aparatului, adica obiectivul sa aiba un defect de panglica, se mai intampla la unele obiective Canon parca.

Si cam asa e. Obiectivul asta e oricum unul ieftin, daca l-ai gasit ieftin second nu mi se pare mirare.

Si daca s-a umblat in el ce ? Eu am cumparat un wide de la un tip care era cunoscut ca repara aparatura, si sunt cam sigur ca in al meu s-a umblat si cine stie de pe unde l-a capatat. Dar focalizeaza perfect si are optica perfecta, il folosesc cu succes de 4 ani. Cu ce ma afecteaza ca s-a umblat in el ?

#10
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Asa mai merge. Mersi nicolaie

#11
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
Pentru categoria entry level la dslr-uri ce obiective se recomanda? in afara de cel de kit.

E vorba de un Canon 1200D


Mersi

#12
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Cele necesare stilului fotografic pe care-l adopți.

#13
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015
mda, ca incepator vreau sa acopar cat mai multe dar si optiunile sunt multe si nu stiu cum si ce sa aleg

#14
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:52, said:

Pentru categoria entry level la dslr-uri ce obiective se recomanda? in afara de cel de kit.

E vorba de un Canon 1200D


Mersi
Cine pune o astfel de intrebare,nu are nevoie de un DSLR! Vinde-l si ia-ti un superzoom.Ca sa nu perzi prea mult timp cu informarea,iti recomand un Panasonic FZ300...care trebuie sa apara luna asta pe piata.Daca vrei mai ieftin,ia un Panasonic FZ200 ...model 2012,dar inca foarte competitiv.

#15
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:52, said:

Pentru categoria entry level la dslr-uri ce obiective se recomanda? in afara de cel de kit.

E vorba de un Canon 1200D


Mersi

Salut,

1200 D am si eu..si momentan am, pe langa obiectivul de kit 18-55, un 10-18 si un 50 fix, care imi sunt de ajuns :)

#16
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015

 torex, on 26 octombrie 2015 - 13:50, said:


Salut,

1200 D am si eu..si momentan am, pe langa obiectivul de kit 18-55, un 10-18 si un 50 fix, care imi sunt de ajuns Posted Image

sunt aceste obiective pe lista mea de achizitie. insa mai adun si mai tai de pe lista

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 10:52, said:

Pentru categoria entry level la dslr-uri ce obiective se recomanda? in afara de cel de kit.

E vorba de un Canon 1200D


Mersi

ai răbdare. Folosește obiectivul din chit în timp ce mai înveți, mai experimentezi și te lămurești ce vrei să faci.
Răspunsul va veni de la sine după un timp.

#18
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015

 luciion, on 26 octombrie 2015 - 14:44, said:


sunt aceste obiective pe lista mea de achizitie. insa mai adun si mai tai de pe lista

Pentru apropiere nu folosesti nimic?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate