Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marvel's Jessica Jones (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
All Episodes November 20

http://www.imdb.com/title/tt2357547/

The show will be the second of four superhero series, which began with “Daredevil.”
“Luke Cage” and Iron Fist” will premiere next, leading up to main characters banding together as “The Defenders.”

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cIKecSNhRv8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
:wub:

#3
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wi2hbejO75s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nWHUjuJ8zxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s3UYWK2jeX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Deci n-a urmarit nimeni serialul asta?

Am intrat in el cu anumite asteptari deorece lumea il compara cu Daredevil si unii ziceau chiar ca e mai bun. Primele 1-2 episoade au fost intr-adevar promitatoare, m-am gandit ca a prins in sfarsit si Krysten Ritter un rol bun, ca mi-e simpatica dar joaca doar in chestii dificil de vizionat. Aspectul ei noir se potriveste seriei deci piesele erau aranjate pe tabla.

Prima problema e David Tennant intr-un rol neconvingator de bad guy, personajul lui n-are nicio noima si modul in care il joaca David Tennant nu ajuta. E un psihopat, dar asta explica lucrurile doar pana intr-un punct. Cred ca puteau gasi cu usurinta un actor mai impunator, mai convingator. Eu nu l-am vazut pe Tennant jucand in alte filme decat Dr. Who, unde parea sa se incadreze datorita excentricitatii Doctorului. Dar acum am dubii daca stie sa joace.

Dupa primele episoade serialul e pe o panta descendenta culminand cu un final atat de anticlimatic incat mai rar poti gasi seriale cu final atat de plictisitor. Pe parcurs am ajuns sa urasc toate personajele, nu pentru ca ar fi rele sau bune, ci pentru ca erau incredibil de proaste. Luau decizii care sfideaza si logica unui retardat.

Toata povestea lui Will Simpson pare irelevanta la serial, cum incepe asa se si termina, fara sa intelegi nimic din ea. Desigur ca exista acolo o poveste, prin benzile desenate, dar noi suferim de sindromul Marvel in care se considera ca suntem cu totii americani si cititori de comics, astfel incat unele explicatii nu mai sunt necesare. E o introducere in urmatoarele seriale unde aceasta organizatie va avea un rol mai important. Cat despre prezent, fuck it, ce daca pare inutila?

Anul viitor vor mai aparea niste filme in acelasi univers si sper sa nu fie la nivelul asta.

#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Acum ma uit si eu la el... Sper sa nu fiu la fel de dezamagit ca tine...

#8
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Mi-a placut mult.

http://www.vox.com/2...ca-jones-review

iar legat de talentul lui David Tennant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xYZHb2xo0OI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar poza aia din articol e una din cele mai ridicole scene din serial, cand o femeie cu puteri supraomenesti si un negru plin de muschi de 1.91m cu pielea impenetrabila isi iau bataie de la o mana de mercenari, desi pana in momentul ala ai fi crezut ca e nevoie de o armata sa-i doboare dupa cum au fost prezentati. Jessica Jones arunca o femei prin aer vreo 20m, Luke Cage lupta in bar cu niste rugbisti (din cate tin minte) si nici nu clipeste, dar cand e vorba sa-l prinda pe Kilgrave scriitorii uita lucrurile astea.

Dar toata joaca de-a soarecele si pisica e ridicola, existau suficient de multe motive sa-l omoare pe Kilgrave de la inceputul serialului, ideea ca ar putea sa-l prinda si sa-l judece e ireal de tampita. Intr-un proces real acuzatul are dreptul sa se apere, cum poate face asta daca ii astupi gura sau il tranchilizezi?
Ai crede ca Jessica Jones realizeaza pe parcurs ce rau e Kilgrave si ca merita sa moara, desi nici unul din prietenii ei si personajele principale nu moare, singurii care mor sunt niste straini care oricum mureau si pana atunci, atata ca nu era si ea acolo sa-i vada. Kilgrave avea comportamentul asta de cand era copil si si-a descoperit puterile, vedem pe tot parcursul serialului ca nu pune valoare pe viata omeneasca.

Si nu poti pretinde ca ea nu stia ce face el, caci au trait impreuna luni de zile, nu mai avea nevoie de convingere.

Dar astea nu sunt neaparat defecte rezervate serialului ci ale benzilor desenate, presupun.

Edited by Mizu, 01 December 2015 - 23:34.


#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Vazut, placut, dau nota 7.

Nu prea am vazut filme cu supereroi si nu inteleg universul marvel, poate de asta nu am fost convins.
Atmosfera filmului e buna, actori total neasteptati pentru rolul in care joaca.

#11
raydenel

raydenel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.03.2008
eu inca astept subtitrarile, vad ca s-au lasat baietii, au facut repede la primele 2 episoade si apoi "m-au" lasat balta :)
pana acum imi place, si ma bucur ca joaca DT, doctorul meu preferat, chair daca are rol negativ, eu zic ca o sa se descurce.

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
l-am terminat in vreo 2-3 zile...dezamagit de "scenariu"...e imposibil, vorba cuiva mai sus sa zbori(oarecum) si sa dai cu pumnu ca si cum ai da cu marfaru si sa-ti iei bataie de la o vulva cu o bata in mana. o explozie nu iti face nimic dar un glont in barbie iti umfla creieru...hai sa fim seriosi, cred ca scenaristii fac serialul doar pentru americani si presupun ca restu lumii nu are televizoare sa se uite la ce fac ei.

in schimb povestea a fost captivanta. desi m-au enervat la culme niste personaje tampite care n-aveau alta treaba in film decat sa fie tampite.

Edited by VipeR85, 09 March 2016 - 19:49.


#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
si....a aparut si "luke cage" ...proaspat pe netflix. pentru curiosi

#14
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Mizu, on 24 noiembrie 2015 - 03:27, said:

Am intrat in el cu anumite asteptari deorece lumea il compara cu Daredevil si unii ziceau chiar ca e mai bun.
Asta pentru că este mai bun. Daredevil nici măcar nu e centrat pe vreun super-erou, e doar un bătăuş orb care aude foarte bine. După a 173-a bătaie de 5 minute încontinuu am zis că îmi bag picioru-n el de serial, dar m-am uitat până la capăt pentru că devenise cât de cât interesant villain-ul. Hell, bătăile de 5 minute ale lui Peter Griffin cu cocoşul sunt mai interesante naibii decât cele din Daredevil, că măcar alea se-ntâmplă pe tren, sub tren, pe vapor, sub vapor etc. etc. şi te mai distrează un pic. :) Bătăile din Daredevil sunt atât de plicticoase şi previzibile că mă fac să vreau să-mi scot ochii cu o furculiţă. :)

Colo, în Jessica Jones ai şi psihologic, şi acţiune, şi dramă, şi acting bestial (o dată "doctorul", apoi Rachael Taylor, care duce în spate şi SF-ul ARQ, apoi asistenta, Jessica însăşi ş.a.m.d.), şi superputeri (dar nu folosite tot la a doua scenă, ca în popcorn-busterele de vară cu scenarii scrise de mucoşi de 12 ani). E pur şi simplu în altă ligă. Nu există comparaţie.

A, că tu te uiţi la serial complet detaşat, doar ca să analizezi dacă fiecare decizie a fiecărui personaj a fost cea mai inteligentă care se putea lua în situaţia aia, în loc să te imersezi în poveste şi s-o laşi să te ducă unde-a vrut autorul, aia e problema ta. Nu ştii să consumi arta, doar o analizezi de la distanţă. :) Bănuiesc că acasă foloseşti un ecran mic pentru filme, iar la cinema preferi locurile din ultimul rând din spate, nu? :) Ca să poţi analiza cât mai detaşat şi raţional, să nu cumva să te prindă povestea.

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
a aparut si sezonul 2

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
In primul sezon am crezut ca Trish e doar un caracter prost construit, dar acum e evident ca e intentionat o tampita si seamana cu ma-sa.

#17
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Credeam ca e one-season show. Merita vazut sezonul 2?

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Da, eu sunt pe la ep5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate