Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Unde gasesc butelie cu propan?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
M-am saturat de gratarul cu lemne, asa ca mi-am luat unul cu GN (butelie).

Problema vine la iarna, cand buteliile clasice cu butan e de nefolosit, pentru ca ii scade foarte tare presiunea si raman cu gratarul neincalzit Posted Image

1. E nevoie de o butelie speciala pt propan? Am la tara 3 bucati normale, mostenire.
2. Unde se incarca aceste butelii (cu propan) in Bucuresti sau Ploiesti ?
3. Oare cate gratare pot face cu o butelie ? :D

Edited by Ahasverus, 10 September 2015 - 13:22.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Mie îmi consumă cam 0,5kg pe oră, un arzător cu pietre de lavă şi grătar de cca. 40x40 cm, foc dat la maxim. O butelie de 13kg ţine cam tot sezonul. Însă nu mai e acelaşi gust ca şi pe jar.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Aveam aceeasi dilema, dar am un amic pasionat de gatit si o face temeinic la asa o scula.
E genul ce sta cu cronometrul si senzorul de temperatura infipt in friptura.

El mi-a recomandat si Grillgrates.

Totusi, unde gasesc butelie ?

Edited by Ahasverus, 10 September 2015 - 13:35.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Pe la benzinării, sau prin sate mai sunt pe la unele băcănii butelii de aragaz la schimb. Oricum din câte ştiu eu toate sunt umplute cu amestec de propan şi butan, nu există numai propan pur.

Edited by mihaicozac, 10 September 2015 - 13:44.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am o butelie cu propan pt incalzitorul de terasa.
Este albastru cu gri, dar nu iti pot zice daca are ceva special (in afara de culoare).

Costa cca 300 lei (120 lei e continutul) pe Straulesti, langa Petrom City (fabrica Alka).

Quote

Firma ALCO
Sos. Straulesti 88 (in curtea firmei Helopal, vis a vis de Petrom City si gard in gard cu Alka)
021.667.47.68

Am platit pe incarcatura buteliei de propan gri/albastru (pentru RV) 74 lei
Daca nu aveti recipient (butelie) la schimb, garantia recipientului este de 150 lei. Daca aveti recipient clasic (ButanGas, Petrom sau Rompetrol) mai dati o garantie de 50 lei pe recipientul de propan (este similar cu cel de butan numai ca are alta compozitie, rezistent la o presiune mai mare).


Vezi aici

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Propan curat, fara butan, se foloseste la baloanele cu aer cald, ca are flacara mai "adunata" si nu exista riscul sa prajeasca balonul. Pt gratar, iei o butelie normala de aragaz, daca-i prea frig o pui intr-un lighean cu apa fierbinte ca si cei ce parjolesc porcul inainte de Craciun.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Da, pui apa fierbinte langa gratar sau cum facea bunicu cand parlea porcul, mai dadea pe ea cu arzatorul din cand in cand Posted Image

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cu 5 lei "atentia" iti incarca butelia cam pe la orice skid cu GPL, mai pe sest, nu o scoti din portbagaj, au ei un adaptor, nu e propan curat dar nici nu ingheata ca butanul.
La -20 grade totusi cred ca nu mai tine dar nici nu cred ca are cineva chef de gratare, poate doar langa un foc cu lemne mare.
Sau tragi un racord la conducta de gaze naturale de la aragaz.

Edited by Oxigen1234, 10 September 2015 - 14:38.


#9
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 Adm, on 10 septembrie 2015 - 14:01, said:

Da, pui apa fierbinte langa gratar sau cum facea bunicu cand parlea procul, mai dadea pe ea cu arzatorul din cand in cand Posted Image
Bunica-tu facea din alt motiv, cand consumi mult gaz, ii scade temperatura (sub temp inconjuratoare), si poate sa fie 30C afara, daca consumi prea repede o butelie tot "ingheata".
Defapt la eliberarea rapida de presiune a flacoanelor, exista riscul de criogenare, adica sa ramai ciung cu mana inghetata.

Linde GAZ vinde sigur (prin intermediari) butelii de propan de 10 si 35 de kg.

#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Ahasverus, on 10 septembrie 2015 - 13:34, said:

El mi-a recomandat si Grillgrates.
Off : ce foame m-a luat ...

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Ahasverus, on 10 septembrie 2015 - 13:21, said:

M-am saturat de gratarul cu lemne, asa ca mi-am luat unul cu GN (butelie).

Problema vine la iarna, cand buteliile clasice cu butan e de nefolosit, pentru ca ii scade foarte tare presiunea si raman cu gratarul neincalzit Posted Image

1. E nevoie de o butelie speciala pt propan? Am la tara 3 bucati normale, mostenire.
2. Unde se incarca aceste butelii (cu propan) in Bucuresti sau Ploiesti ?
3. Oare cate gratare pot face cu o butelie ? Posted Image
Bagi butelia in apa calda....si sa vezi atunci presiune.

Edited by I2O, 10 September 2015 - 17:00.


#12
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Asa arata o butelie de Propan, cam jerpelita.

Attached Files



#13
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
In mod normal buteliile cu propan se dau doar la firme ca e o lege tampita ce spune ca doar pentru firmele ce au motostivuitoare se pot folosi.
Eu cumpar butelie cu  propan portocalie de la orice centru de butelii, de regula cele mai mari si in orase caci cele de la tara nu au asa ceva. O dau pe cea de butan si imi da propan la acelasi pret, 65 de lei fara nici o garantie suplimentara  de 150 de lei. M-am rugat de vanzator si a fost de acord. Atentie ca trebuie butelie cu guler nu cea veche ceausista. Alta faza e ca propanul are o greutate mai mare si buteie cu propan are 10kg fata de 12,5kg la butan. Daca nu gasiti propan puteti incerca cu gpl auto caci si asta nu ingheata insa nu au voie sa incarce butelii de aragaz, ramane la cum discutati.
Pe mine o butelie la gratar ma tine cam 5 saptamani si fac zilnic gratare.

Si eu am gratar pe gaz caci m-am saturat de cel pe lemne sa cheltuiesc o avere pe carbuni, iar daca ploua si ninge sau bate vantul nu pot face un gratar, plus ca te afumi ca naiba. Ca si gust, stiu ca nu ma crede nimeni, dar cel pe gaz este mai bun la gust si mai gustos, poti regla focul mai mic, e mai sanatos. Nici nu mai vreau sa aud de cel cu carbuni. Eu detin ambele gratare cu capac, cel pe carbuni e Weber (usa) si cel pe gaz e Outdoorchef (elvetia). Cel pe carbuni il mai folosesc cand coc vinete ca e mai mare. Cand cumperi un sac de carbuni si dai 12-15 lei vei vedea ca jumatate e nisip. Cu doi saci faci maxim de 3 ori plus ca iti trebuie si lemne si pastile de aprins focul, deci nu merita. Cel pe gaz il iau cu mine in concediu si ii atasez o butelie mica de voiaj.
Gratarele se gasesc in Hornbach sau la http://campinggrill.ro/
Tot aici au si butelii de propan de la omv, e o mica strada vis-a-vis de piata 1 Mai, dar va trebui sa lasati garantie cam 100 de lei parca

Quote

Linde GAZ vinde sigur (prin intermediari) butelii de propan de 10 si 35 de kg.

Toti vand asa, dar numai la firme...

 mihaicozac, on 10 septembrie 2015 - 13:31, said:

Mie îmi consumă cam 0,5kg pe oră, un arzător cu pietre de lavă şi grătar de cca. 40x40 cm, foc dat la maxim. O butelie de 13kg ţine cam tot sezonul. Însă nu mai e acelaşi gust ca şi pe jar.


Nu are asa gust ca gratarul nu e cu capac. Atat pe carbuni cat si pe gaz daca nu folosesti un gratar bun cu capac, carnea va iesi uscata.

Edited by cristian_e, 29 October 2015 - 08:17.


#14
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
M-a trimis un admin aici, ca cica asta-i "topic dedicat".

Deci, poster-i din 2015, de unde iau si eu o butelie cu propan, maxim de marimea unei butelii obisnuite? Nu ma intereseaza un vs. cu gratarul pe lemn/carbuni si nici GPL-ul. Doar o sursa de butelii cu propan.

P.S.: Adm, nu ma mai trimite la Straulesti, ca sunt cam departe. ;)

#15
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
0726 674 003

https://www.olx.ro/o...html#244b2427c3

https://www.petrom.r....6516&swa_site=

Edited by wluf, 10 December 2017 - 17:27.


#16
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007
Stiu ca e vechi topicul dar unde se mai gasesc butelii de propan ?

#17
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005

View PostVestax, on 02 septembrie 2020 - 19:51, said:

Stiu ca e vechi topicul dar unde se mai gasesc butelii de propan ?

de unde eşti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate