Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apple iPad Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#55
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Azi am testat si eu un iPad Pro, este mult prea mare. Probabil ca iti cumperi unul doar pt ceva lucru pe santier, cum spun unii pe aici. Daca te ajuta la ceva. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii lui, mai ales ca nu e ieftin.
In schimb mi s-a parut foarte usor tinand cont de marime. E placut si usor sa-l ti in mina. Si nu are 3D touch.
La cit de activ e acest topic banuiesc ca nimeni nu e profesionist.

#56
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005
M-am jucat si eu putin cu iPad Pro, mi s-a parut imens.

#57
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Era cat pe-aci sa comand azi modelul cu 32 GB: http://forum.softped...4#entry18637937
Am renuntat pe moment, deoarece s-a scumpit si nici nu reprezinta o necesitate...

Cochetam cu ideea achizitionarii unui iPad Pro inca din ziua lansarii: http://forum.softped...2#entry17823179
Dar influentat fiind atat de opiniile colegilor de forum (exprimate pe topicul din link) cat si de constientizarea utilitatii prea reduse pentru mine, nu prea ma mai gandisem la asta in ultima vreme.

Oare merita platiti atatia bani doar pentru un display mai mare de tip retina si interfata tactila pe un device cu greutate mica, capabil sa ruleze iOS si aplicatii dedicate pentru iPad/ iPad Pro?
De Apple Pencil nu am neaparata nevoie (desi probabil ca as investi si in el), deoarece detin deja doua tablete grafice plus tableta Windows cu stylus activ (Wacom) care imi sunt suficiente.
Display retina de 13" am pe MacBook Pro, deci nu as avea nevoie de iPad Pro pentru calitatea afisarii, iar software-ul pentru iOS este oricum prea limitat comparativ cu cel pentru OS X.
iOS 9 utilizez deja pe iPhone 5S, dar desigur ca iPhone-ul nu poate rula aplicatii dedicate pentru iPad (din aceasta cauza am experimentat cateva momente de frustrare, dar am trecut peste ele)...
Este clar ca nu as cara cu mine de un iPad Pro, deoarece am o tableta Windows mai portabila, respectiv un MacBook Pro care imi ofera (ambele) avantajul dat de OS-uri "mature". L-as folosi probabil, doar in pat, pe canapea, vara in gradina casei, poate in masina etc.
In plus, persista teama de a nu se "depune praful pe el" ca si in cazul tabletelor Android a caror utilitate nu am descoperit-o niciodata (satisfacand doar cateva simple mofturi de moment, dupa care si-au dovedit completa inutilitate).
In schimb, imi place. Este probabil prima tableta care imi place cu adevarat. Imi imaginez ca este foarte comod si lipsit de stress sa operezi pe un device usor, cu ecran mare, de calitate, cu sunet de calitate, cu autonomie ridicata pe baterie s.a.m.d.

Edited by _-_, 25 January 2016 - 20:45.


#58
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Dacă vrei tableta de văzut filme înainte de somn, încearcă mini. Chiar și Air e prea mare pentru asa ceva (am încercat). Pro-ul e prea mare și prea grea. Și mult prea scumpa :)

#59
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
subscriu la spusele colegului de mai sus.
ipad pro este o tableta f frumoasa dar cam atat....
si eu am fost tentat sa-mi iau un ipad pro dar chiar nu i-am gasit utilitatea . ipad air2 e ideala pt ce fac eu cu ea , adica frecat pe canapea. dar si asta e incomoda de carat asa ca  in geanta  am cu mine un mini4  
eu inca sunt adeptul combinatiei telefon compact  + ipad mini  la purtator.
am incercat toate phableturile de la note3 pana la note 5 inclusiv iph 6+ , basca un edge+ si conluzia a fost aceeiasi .prea mari pt un telefon si prea mici pt o tableta.
totusi parca ipad pro e prea mare pt tableta


#60
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postfilip.serban, on 25 ianuarie 2016 - 22:31, said:

Dacă vrei tableta de văzut filme înainte de somn, încearcă mini.

Pentru filme am tableta Windows. Nu pentru asta as lua iPad. iPad Mini as fi luat pentru portabilitate, doar daca nu existau tablete Windows. iPad Pro doar pentru acasa unde nu m-ar deranja ecranul mare. Dimpotriva.

View Postdani2013, on 25 ianuarie 2016 - 23:07, said:

ipad air2 e ideala pt ce fac eu cu ea , adica frecat pe canapea.

Ar fi si iPad Air o varianta. Totusi nu m-a atras la fel de mult ca Pro-ul.
Daca nu ai fi avut iPad Air ce ai fi ales intre iPad Air 2 si iPad Pro? De ce?

#61
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Diferenta intre tabletele tale cu windows si iPad Mini sunt uriase, mai ales in ceea ce priveste ecranul si autonomia. Am avut Nexus 7 pe care filmele aveau aceeasi latime fizica. Rezolutia, insa, e mult in urma Mini.

Recunosc, eu n-am avut iPad Air, dar am avut 1 si 3 si sunt prea mari pentru mine (nu grele, mari). Au aceeasi rezolutie, si, mai nou, la mini 4 au pus ecrane de aceeasi calitate. Pentru ce vrei tu sa faci cu ea, ia un Air, daca vrei ecran mai mare, pentru ca Pro-ul e mult prea mare pentru o tableta si e aproape dublu ca pret. Sfatul meu e s-o cumperi online pentru a o putea returna.

Da, daca ai fi grafician ar fi un inlocuitor foarte bun (si ieftin) pentru o tableta Cintiq, dar pentru media consumption e total nepractica.

Edited by filip.serban, 26 January 2016 - 05:51.


#62
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 05:50, said:

Diferenta intre tabletele tale cu windows si iPad Mini sunt uriase, mai ales in ceea ce priveste ecranul si autonomia.

Din cate vad eu autonomia este de numai 9-10 ore la iPad Mini.
http://www.apple.com...d-mini-4/specs/

La Toshiba Encore este "pe hartie" de: 7h 720p Video, 50h Audio Playback, 14.5h User scenario: 65% Web / 10% Video Playback / 25% Standby, 6 Week System Off, 7 days RTC Battery Life.
http://www.toshiba.e...core-wt8-a-102/

Iar in realitate:
http://forum.softped.../#entry14336165
http://forum.softped...6#entry14930731

Deci in cazul primei tablete autonomia este peste cea a iPad-ului, desi are un procesor Intel x86 de consum mai mare (dar care este incomaparabil cu prastia de ARM de pe iPad).
Iar in cazul celei de-a doua, autonomia iPad-ului este mai mare, dar nicidecum nu este vorba de o diferenta "uriasa".

Iar aceasta tableta are, de asemenea, o autonomie peste cea a iPad-ului.

Deci detin doua tablete cu autonomie peste cea a iPad-ului si una sub cea a iPad-ului, toate cu display IPS. In afara diferentei de rezolutie care ar fi castigul? Tu iti imaginezi ca vezi pixelii atunci cand operezi pe tableta?
Intr-adevar pe iPad se vede mai bine, dar nu este vorba de diferente "uriase".
O tableta Windows este un PC in miniatura care beneficiaza de un sistem de operare avansat comparativ cu iOS care este cam la fel de rudimentar ca si Android. De ce crezi ca nu am investit intr-un iPad pana acum?

Daca acum imi doresc un iPad, imi doresc pentru ca are mai multe aplicatii care sunt mai bine optimizate pentru touchscreen, pentru ca anumite aplicatii pentru iOS nu ruleaza decat pe iPad, pentru rezolutia superioara a display-ului, calitatea constructiei si suportul mai bun oferit de Apple. In rest, o tableta Windows domina de departe un iPad prin arhitectura procesorului, a sistemului de operare si a nivelului de elaborare a aplicatiilor. Nu se compara, de exemplu, Microsoft Office (pentru care am primit licente odata cu tabletele) cu versiunea mobila de Microsoft Office pentru iOS, aplicatia Dropbox pentru Windows cu aplicatia pentru iOS (care nu este capabila nici sa faca sincronizare bilaterala), web browserele pentru Windows vs browsere mobile fara suport flash, ActiveX etc., video playerele pentru Windows vs video playerele pentru iOS (nu gasesti pe iOS un player capabil sa redea continut 3D pe ecranul TV-ului 3D, de pe o tableta cu iOS nici macar nu poti proiecta continutul direct pe ecranul TV-ului prin tehnologia Intel WiDi/ Miracast) s.a.m.d.

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 05:50, said:

Pentru ce vrei tu sa faci cu ea, ia un Air, daca vrei ecran mai mare, pentru ca Pro-ul e mult prea mare pentru o tableta si e aproape dublu ca pret.

Voi lua in considerare si ideea de a achizitiona un iPad Air 2 vs iPad Pro (deoarece tot mi s-a pus pata cu iPad-ul). Multumesc.
Dar oricum, dilema ramane aceeasi: voi folosi suficient tableta ca sa isi justifice investitia? Cum se vede pe ecran in lumina soarelui?

Edited by _-_, 26 January 2016 - 07:30.


#63
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Te rog, nu incerca sa-mi povestesti care e diferenta intre display retina si non-retina. Cum spuneam, am folosit pentru cateva luni un Nexus 7 si un iPad Mini. Pur si simplu parca aveam ace in ochi cand foloseam nexus-ul. La autonomie tu imi dai niste teste de rulat video. Eu vorbesc de standby, si de activitati de zi cu zi care necesita transfer de date si alte chestii din astea. Eu incarc tableta la2-3 zile si atunci, pe undeva pe la 8-10%. Hai sa nu facem versus aici, ca nu e locul.

View Post_-_, on 26 ianuarie 2016 - 07:28, said:

Dar oricum, dilema ramane aceeasi: voi folosi suficient tableta ca sa isi justifice investitia? Cum se vede pe ecran in lumina soarelui?

Mini se vede foarte bine in tren, in rest o folosesc acasa, n-o scot "pe-afara".

Ca idee, investitie e doar daca intentionezi sa produci bani cu ea, altfel e doar achizitie :).

#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 08:02, said:

Hai sa nu facem versus aici, ca nu e locul.

Trebuia sa-ti raspund la afirmatia "Diferenta intre tabletele tale cu windows si iPad Mini sunt uriase", nu?

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 08:02, said:

Eu vorbesc de standby, si de activitati de zi cu zi care necesita transfer de date si alte chestii din astea. Eu incarc tableta la2-3 zile si atunci, pe undeva pe la 8-10%.

La mine tableta Windows (Toshiba) rezista aproximativ o saptamana in connected standby si utilizata cateva minute din cand in cand. Nici cand am utilizat-o intens nu a fost necesar sa o reincarc zilnic. Nu m-am plans niciodata de lipsa de autonomie in cazul ei. Deci nu pentru asta as lua un iPad (care cred eu ca ar fi putut oferi o autonomie mult mai buna daca nu ii puneau o baterie subtirica pentru a ramane tableta subtire si usoara).

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 08:02, said:

Ca idee, investitie e doar daca intentionezi sa produci bani cu ea, altfel e doar achizitie Posted Image.

Era la figurat.

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 08:02, said:

Mini se vede foarte bine in tren, in rest o folosesc acasa, n-o scot "pe-afara".

Pe tableta Windows cu brightness-ul la valoare maxima nu se vede bine cand stau in in masina si bate soarele in geam, indiferent de unghiul sub care tin tableta. Pe iPad cum se vede?
De asemenea, in gradina este dificil de citit ceva pe ecranele IPS de la tabletele Windows cand luminozitatea este ridicata, chiar daca nu bate direct lumina soarelui. Pe ecranul unui iPad cum s-ar vedea in aceste conditii?
Chiar nu ai scos-o niciodata "pe-afara"?

Oare ar fi mai bine sa astept urmatorul model de iPad pentru 3D touch sau alte imbunatatiri sau sa mai scada pretul la iPad Pro (daca ma voi decide, totusi, pentru iPad Pro)?

Edited by _-_, 26 January 2016 - 08:32.


#65
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
In martie se aude ca va fi lansat urmasul Air (impreuna cu Wach2 si iPhone 5se), deci, zic sa mai astepti, daca vrei ultimul "racnet". Oricum, ma cam indoiesc ca ar pune 3D touch. Nu prea vad rostul. Si, ca idee, nici Pro nu are 3D Touch. Doar Watch si iPhone 6s/6s Plus. Ca ecrane, cred ca doar cel de pe Samsung Tab S2 se vede mai bine in soare (amoled, deh), dar tableta aia are autonomie foarte scazuta. Nu prea conteaza tehnologia la vizibilitatea in soare. Daca scrie pe el IPS, nu inseamna ca e neaparat luminos. La Mini, daca ii dau luminozitatea la maxim, imi lacrimeaza ochii.
iPad Mini cred ca rezista si doua saptamani in stand-by, depinde ce aplicatii si ce notificari ai in fundal. Air cred ca tine MULT mai mult.

Edited by filip.serban, 26 January 2016 - 08:40.


#66
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De ce nu ar baga 3D touch la ipad? Mai ales cand au patent si e rost de scos bani gramada din asta? Plus ca mie mi se pare ca tehnologia are un potential fenomenal. Unele aplicatii au niste shortcuturi/actiuni bestiale prin force touch. Te scutesc de cateva clickuri suplimentare si cautari prin optiuni.


Eu cred ca urmatorul ipad va avea fara urma de indoiala 3D touch.

#67
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
ma gandesc la faptul ca tehnologia merge pe ecrane de dimensiuni mici, pentru o suprafata asa mare ar necesita, probabil, mai mult de un senzor, iar asta costa, ca orice tehnologie noua. Ar fi putut pune in iPad Pro, care e varf de lance, sau in Mini 4, dar nu au facut-o.

#68
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Totusi ma gandesc ca iPad 3 (daca asa se va numi) ar trebui sa ofere ceva semnificativ in plus fata de iPad 2 in afara unui eventual upgrade la procesor si RAM, mai ales ca se lasa asteptat de anul trecut. Altfel cum sa convinga detinatorii de iPad Air/ Air 2 sa migreze catre un nou device?
La iPad Pro ma gandesc ca nu au integrat tehnologia 3D touch din cauza ca si asa costurile de productie erau mari. Iar daca introduceau aceasta caracterisitica la iPad Pro ce ar mai fi ramas sa puna la iPad Pro 2 (daca il vor lansa)?
Dar, oricum, degeaba facem presupuneri...

#69
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai cand au lansat Mini 3 stii care a fost singura deosebire fata de Mini 2? Senzorul de amprenta. Sau diferenta intre iPad 3 si iPad 4? Procesorul si mufa de incarcare. Apple face din astea si nu accidental.

#70
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View Post_-_, on 25 ianuarie 2016 - 23:25, said:


Pentru filme am tableta Windows. Nu pentru asta as lua iPad. iPad Mini as fi luat pentru portabilitate, doar daca nu existau tablete Windows. iPad Pro doar pentru acasa unde nu m-ar deranja ecranul mare. Dimpotriva.



Ar fi si iPad Air o varianta. Totusi nu m-a atras la fel de mult ca Pro-ul.
Daca nu ai fi avut iPad Air ce ai fi ales intre iPad Air 2 si iPad Pro? De ce?
daca acum as avea de ales intre ipad air2 si ipad pro, as alege varianta ipad air2 . din cauza pretului si pt ca nu e mare diferenta intre ele, la ce o folosesc eu.
daca ar fi la pret identic un ipadair2 64GB wifi +4G cu un ipad pro 128GB wifi +4g as alege ipad pro . ecran mai mare si specificatii mai bune totusi.
dar nu e cazul din pacate.
eu prefer varianta cu 4G . ma enerveaza sa fac hotspot .presupune inca un telefon de carat, alimentare, bla bla bla si eu sunt comod.

#71
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postfilip.serban, on 26 ianuarie 2016 - 10:33, said:

Pai cand au lansat Mini 3 stii care a fost singura deosebire fata de Mini 2? Senzorul de amprenta.

Au fost diferente si mai mici la iPad mini 3 vs mini 4. Dar toate acestea au aparut la intervale de timp mai scurt unul fata de altul.

View Postdani2013, on 26 ianuarie 2016 - 10:41, said:

eu prefer varianta cu 4G . ma enerveaza sa fac hotspot .presupune inca un telefon de carat, alimentare, bla bla bla si eu sunt comod.

Eu l-as folosi in principal acasa, deci nu as avea nevoie de 4G. Si oricum am un modem WiFi 4G portabil pe care il utilizez si la MacBook/ tablete Windows. Nu as sta sa mut SIM-ul de pe un device pe altul...

View Postdani2013, on 26 ianuarie 2016 - 10:41, said:

daca ar fi la pret identic un ipadair2 64GB wifi +4G cu un ipad pro 128GB wifi +4g as alege ipad pro . ecran mai mare si specificatii mai bune totusi.

Pe mine nu m-ar deranja sa platesc mai mult, daca imi ofera mai mult, dar tocmai datorita faptului ca nu e mare diferenta intre ele nu stiu daca merita platita diferenta. As avea la ce sa folosesc banii...
Mie mi-e sa nu mi se pare ecranul prea mic daca as cumpara iPad Air 2. Pe tableta Windows de 10" pe care o folosesc doar acasa din cauza portabilitatii reduse, uneori ma deranjeaza display-ul prea mic. Pentru portabilitate folosesc tableta de 8", dar mereu ma izbesc de limitarile de marime ale display-ului. Desigur ca ma descurc, dar deseori imi face si nervi faptul ca se observa greu anumite detalii, ca trebuie sa recurg deseori la zoom sau la rotirea imaginii din mod lanscape in mod portrait sau invers etc. Nu as accepta sa ies din casa cu o tableta cu o diagonala mai mare de 8". Totusi inseamna sa faci anumite compromisuri.
De exemplu, la notebook-uri nu am acceptat ecrane sub 17" pentru a lucra in special acasa ori mai mari de 13-14" pentru portabilitate. De aceea ma tem ca s-ar putea sa nu ma satisfaca ecranul de aprox. 10" de la iPad Air...

#72
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Post_-_, on 26 ianuarie 2016 - 11:25, said:

Au fost diferente si mai mici la iPad mini 3 vs mini 4. Dar toate acestea au aparut la intervale de timp mai scurt unul fata de altul.

Diferentele sunt mari pentru unul care vrea sa treaca de la Mini2 la Mini4: Mai mult ram, procesor mai rapid, ecran mai bun, si alta forma a carcasei ) e mai subtire, lipseste butonul de blocare si nu se potrivesc accesoriile).

Edited by filip.serban, 26 January 2016 - 11:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate