Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Apple iPad Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#37
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu inteleg de unde legatura ecran mare - profesionisti. Si nici nu ma intereseaza.

Uzual nu cumpar ceva sa par trendy, ci doar daca imi ofera suport pentru ceea ce am nevoie.

Aparte de distractie si chill munca mea ii un amalgam de internet ( acces online pentru diverse ), hartogarie, planuri, schite, pe langa media uzuala de 2-3 ore convorbiri telefonice. Mai rar cu sms-urile. Ce zici, ma coafeaza portabilitatea si ergonomitatea unui ipad ( pentru profesionisti ) cu 4 gigi de ram si ecran mare?

Nu stiu cat de batran esti dar mai tii minte cand ajungeai acasa si intrebai : Ma cautat careva? Fiind vorba de apelurile telefonice pe fix. Uite ca am evoluat, cica. Si chestiile astea marunte, normal, is facute sa iti usureze munca.

Uarevar...

#38
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Correct. Dar la ce spui tu un ultrabook e mult mai bun. De ex un Macbook Air.

#39
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Corect si asta. Dar, la ce imi trebuie mie, ipadul asta mare e mai convenabil decat un laptop. In principiu si pentru durata mare a bateriei dar si a faptului ca pot sa il incarc de la un simplu adaptor cat o maslina.

Laptoape si pcuri am acasa si la birou. Exact acolo unde am nevoie mai mult.

#40
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ipadul merge pus pe o masa de sedinta astfel incat sa il vada toata lumea simultan.

Acum data unii nu merg la sedinte si folosesc ipad doar pentru jocuri si facebook nu cred ca e vina device-ului.

Ipadul e atat de prost sau de destept pe cat e stapanul.

#41
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
:lol:

pai asa mai bine iti iei un TV de banii aia... si il vede toata lumea mult mai bine la o sedinta...

mi se pare mie sau Apple scoate produse doar sub presiunea prostiilor pe care le face concurenta?

singurul hibrid valid de pana acum este Surface Pro-ul, restul sunt niste glume (incluzand si recent anuntatul Pixel C).

#42
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Si te duci cu televizorul la sedintele de santier care de obicei se tin intr-o baraca? Si te duci cu televizor + ce device? Ca televizorul nu stie sa ruleze singur autocad sau alte programe specializate.

Reiterez aia cu deviceul e prost sau desptept pe cat e stapanul. Tu alegi sa te duci cu televizorul pe santier. Cine ofera mai mult?

#43
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Deci te duci cu iPad-ul pe santier si nu cu un desen? Pai oi fi eu mai de moda veche, dar decit cu ingineri care se aduna in jurul unui iPad mai bine lipsa.
Iar intr-o sala de sedinte (nu santier, ha, ha) orice om normal la cap are proiector si laptop.
Dar, foarte serios, sunt curios sa vad si eu o sedinta din asta cu oamenii pe un santier adunati in jurul unui iPad si stabilind unde mai trebuie sa sape.
Eu cred ca baietii de la Apple au un marketing fenomenal incit lumea deja se gindeste cum sa organizeze sedinte in jurul iPad-ului.

#44
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
De parca numai de arhitecti e vorba. Ia arumca un ochi cam cate companii aeriene folosesc iPad-uri in cockpit in loc de gentile alea grele cu manuale si indicatii de zbor. Repet, daca pentru unii dintre voi e o chestie inutila, nu inseamna ca e pentru toata lumea. E greu sa-ti bagi capul in cur, dar e si mai greu sa-l scoti.

#45
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostGroot, on 30 septembrie 2015 - 07:57, said:

Si te duci cu televizorul la sedintele de santier care de obicei se tin intr-o baraca? Si te duci cu televizor + ce device? Ca televizorul nu stie sa ruleze singur autocad sau alte programe specializate.

Reiterez aia cu deviceul e prost sau desptept pe cat e stapanul. Tu alegi sa te duci cu televizorul pe santier. Cine ofera mai mult?
vezi ca nu ma cunosti si s-ar putea sa te faci de ras daca incepem sa dam exemple despre cum ne folosim device-urile in mod inteligent.

la un TV poti oricand lega un proiector, un laptop, un chromecast de 200 RON, sau chiar o tableta normala cu conexiune HDMI.

oricare dintre solutiile astea este semnificativ mai ieftina decat un iPad Pro.

faptul ca iti cumperi un iPad Pro nu te face profesionist, ci doar posesor de iPad Pro.

du-te tu la sedintele de santier cu iPad Pro, eventual fa si o poza cu cainii vagabonzi de pe acolo. La urma urmei, daca nu folosesti iPad Pro la maximum (adica si camera), risti sa fii vazut drept mai putin inteligent de muncitorii de pe santier.

View Postfilip.serban, on 30 septembrie 2015 - 08:22, said:

De parca numai de arhitecti e vorba. Ia arumca un ochi cam cate companii aeriene folosesc iPad-uri in cockpit in loc de gentile alea grele cu manuale si indicatii de zbor. Repet, daca pentru unii dintre voi e o chestie inutila, nu inseamna ca e pentru toata lumea. E greu sa-ti bagi capul in cur, dar e si mai greu sa-l scoti.
nu stiu care-i utilizarea profesionala in exemplul tau: un ipad care inlocuieste un manual. Great. Puteau sa ia orice gioarsa de tableta sa faca acelasi lucru (si unele companii chiar asta fac).

si use case-ul pentru iPad Pro care-i aici? Folosesc pilotii pencil-ul care sa sublinieze pasajele neclare din manual? Baga repede un comentariu din tastatura aia copiata la Surface Pro?

#46
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Era doar un exemplu de utilitate a iPad-ului in mediile pro, cu toate ca plin pe forumuri de comentarii despre inutilitatea acestei tablete. Repet pentru a nu stiu cata oara: consider ca departamentul de cercetare apietei din cadrul Apple se pricepe mult mai bine decat noi.

Uite iti mai dau un exemplu (desi l-am mai dat): un artist grafic poate folosi combinatia asta de tableta plus stylus la un pret sub ce ofera wacom si mult mai portabil. Si asta e doar un exemplu.

#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu nu zic ca nu exista utilizari profesionale pentru asta micu', doar rad de alea care nu sunt. :lol:

sunt convins ca un fitness trainer poate utiliza in mod profesional un Apple Watch. Asta nu inseamna ca trebuie sa vina Apple sa lipeasca "Pro" la el ca sa se simta profesionalu' mai bine (de fapt tot amatorii se simt mai bine daca le scrie "Pro" pe posesiuni).

deci: foarte bine ca au scos Pro, dar use case-urile sunt fortate si gandite cam pe jumatate. In plus, e cel mai copy-cat produs al lui Apple, like ever.

pana la urma sper sa scoata si un Apple TV Pro, pentru sedintele de santier ale lui @Groot.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postglumetu, on 29 septembrie 2015 - 13:40, said:

nu e fake deloc.

dar daca te ajuta cu ceva pe tine, da - e fake Posted Image

S-a pus cumva in vanzare si nu stiam ?

#49
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
a, ai dreptate, scuze, e fake! :lol:

#50
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postblackcat, on 30 septembrie 2015 - 08:15, said:

Deci te duci cu iPad-ul pe santier si nu cu un desen? Pai oi fi eu mai de moda veche, dar decit cu ingineri care se aduna in jurul unui iPad mai bine lipsa.

Sa ne gandim, totusi, ca pe planeta asta mai sunt si alte tari in afara de romanica. romanica unde ...

Daca te duci pe santier cu o hartie in buzunar nu te chemi decat necalificat. Iar hartia aia este, probabil, doar de folos la toaleta.

Cand ai trei sau patru santiere in desfasurare iar la minim doua din ele ai carti tehnice, planuri, detalii armatura/instalatii si toate cele insumand poate si 2-300 coli de hartie de la B5 pana la A1, ce zici, o fi bun si un ipad pentru profesionisti? Din fericire avand si camera poti fotografia la fazele determinante si prin minunea tehnologica poti inainta o fotografie, un memoriu, o comanda, doua masline catre partile implicate. Si asta rapid, comod, din acelasi divais fara sa stai cu plasme, proiectoare, laptoape, cabluri, surse si toate hangaralele dupa tine.

Sa nu mai zic de faze cand ai nevoie si de un model tridimensional unde iar ipadul pentru profesionisti bate hartia.

Edited by Super Chief, 30 September 2015 - 17:09.


#51
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pana una alta eu folosesc ipad-ul in munca de zi cu zi si altii nu. Eu fac senzatie cu modul meu ultra rapid de a accesa si de a transmite informatie intr-un mod foarte eficient si organizat, altii trebuie sa ajunga la birou, maine, saptamana viitoare, etc.

Din partea mea sa foloseasca cat mai putini ipad-ul pro. Eu il cumpar in secunda 1 cand dau cu ochii de el ;)

#52
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
bai, mare noroc ca va mai baga Apple in seama, altfel va prapadeati pe aici in hartoage si noroaie cu metodele voastre antice.

cum Dzeu pana acum nu v-a atras niciun hibrid (Surface Pro face tot ce ziceti voi de 2 ani de zile, cu un sistem de operare real pe el), dar de indata ce a tras Apple un partz cum v-a dat pe spate.

Posted Image

vorba cuiva mai sus: mare minune este marketingul de la Apple.

eu unul astept iPad Pro-ul de 15", ca sa fiu mai profesionist decat voi.

Edited by glumetu, 30 September 2015 - 19:32.


#53
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor este imparatia cerului Posted Image


De ce il jignesti pe dumnezo prescurtandu-i numele? Adica daca tot te-ai chinuit cu majuscula D, baga tot numele. Daca ii faceai asa ceva lui Ceausescu, canal scria pe tine.

Edited by Groot, 30 September 2015 - 19:46.


#54
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
GATA! Va rog!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate