Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ajutor fiinta la INCEPUT de cale!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Va salut domnilor cu respect!

Am nevoie de ajutorul vostru, daca o puteti face sa va dea Dumnezeu viata vesnica...Posted Image !
Un prieten m-a rugat chiar azi sa fac un montaj pentru o nunta; este prima data cand fac asta, am cautat ceva informatii inainte dar mi-am zis ca aici gasesc profesionisti ce imi pot da informatia de care am nevoie:

In primul rand ce ne roade pe toti si care a fost de altfel si prima lui intrebare CAT COSTA?

Ce pret as putea cere pentru 200 GB de filmare si ce informatii ar trebui sa mai cer "clientului"!
Ce durata trebui sa aibe o astfel de productie si ce evenimente ar trebui sa cuprinda in mod obisnuit, stiu ca-s intrebari penibile dar nu am mai facut montaje pentru nunti. De lucrat voi lucra in After Effects, Premier si poate CInema 4D, softuri pe care le cunosc si in care lucrez decent..... Posted Image

Daca puteti ajuta o fiinta la inceput de cale v-as multumi anticipat!

#2
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

View Postnicu27vls, on 09 septembrie 2015 - 21:04, said:

Va salut domnilor cu respect!

Am nevoie de ajutorul vostru, daca o puteti face sa va dea Dumnezeu viata vesnica...Posted Image !
Un prieten m-a rugat
Ce pret as putea cere pentru 200 GB de filmare si ce informatii ar trebui sa mai cer "clientului"!

Nici macar 2bani, ca ti-e prieten.  Acum astept viata vesnica :D

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Intre prieteni, e gratis, nu?

#4
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
Uite asa, trece prietenia.
Din amic, devine client .
Maine , daca mergeti cu masina lin concediu la mare, va trebui sa platesti motorina, lichidul de parbriz, franciza de la asigurare, 2 rate la leasing................

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sa mearga la unu care face deja asta. pretu e de la 300 euro in sus, cerei 500 daca ii faci in ae si la 200 de gb. Si oricum eu nu as mai sta sa explic la un incepator ce si cum, s-a cam terminat epoca aia cu multumesc. Vezi ce vrea si aia e, apoi o dati voi la pace.

Edited by xkos, 09 September 2015 - 21:26.


#6
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Asa am impresia ca nunta lui se va duce dracului... Cel putin pe partea de filmare

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa cum incepuse postul 1, am crezut ca-i vreun Sfant. Abia dupa aceea am vazut ca era doar un lup.
Iti spun eu tot ce trebuie, dar te costa. Sa-ti dea Dumnezeu viata de 8 ori tripla, vesinica.

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mda, toti vor pomeni, dar cat sa mai fie si pomeni? eu zic ca-i mirele aici la mijloc dar o baga pe aia cu un prieten.

Edited by xkos, 09 September 2015 - 21:55.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010
Mie îmi place cum suna comanda: filmare de 200 Giga. Nu în ore. Deci, ii obliga pe petrecăreți sa se miște mai putin :))
Domnișoara mireasa, prea multe fps, depășim spațiul, se poate asa?!
Cu lăutarii e simplu, ii pune sa cânte în amr, ca asta ocupa putin.

#10
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
Ai prea multi bani ?
Ce crezi ca vei face cu fimarea respectiva ?
Si eu mi-am filmat nunta . Crezi ca am mai " vizionat " vreodata caseta ?
Au trecut deja 25 de ani de atunci .

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu cred ca e chiar ala care a filmat... Si-a bagat toti banii in aparatura, a pus si el mana in sfarsit pe un DSLR si vrea sa scoata macar jumate din "investitie" dar nu prea stie cum merge piata...
Sa dea Arsenie Boca la cat mai multe filmari... ce sa zic?!

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postnicu27vls, on 09 septembrie 2015 - 21:04, said:

In primul rand ce ne roade pe toti si care a fost de altfel si prima lui intrebare CAT COSTA?
O tura cu nevasta, si nu, nu e negociabil.

#13
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postgumball3000, on 09 septembrie 2015 - 23:15, said:

O tura cu nevasta, si nu, nu e negociabil.
Pai poate vrea s-o dea de mai multe ori, negociabil doar in "sus"

View Postasoare, on 09 septembrie 2015 - 22:05, said:

Ai prea multi bani ?
Ce crezi ca vei face cu fimarea respectiva ?
Si eu mi-am filmat nunta . Crezi ca am mai " vizionat " vreodata caseta ?
Au trecut deja 25 de ani de atunci .

stiu si eu multe cazuri de genul asta, dar cine stie cand te apuca nostalgia si vreun chef de plans si te uiti la filmare.

Edited by alex1912, 10 September 2015 - 08:54.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Filmarile astea sunt bune la divort: " Uite cum s-a dastrabalat la propria-i nunta, stiam ca asta n-o sa fie de durata!"Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 10 September 2015 - 09:18.


#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1- Nu se mai uita nimeni pe filmari de la evenimente de acum 25 ani si chiar si actuale datorita faptului ca erau niste mizerii de filamari atat calitativ cand ne gamdim la scursura de VHS cat  cel mai important erau niste esecuri totale din punct de vedere al procedeelor de filmat si procesat pentru ca pe atunci nu se foloseau mijloace de stabilizare,lumini, echipamente de Traveling & motion nu se incadra corect si multe + ca editarea era cam inexistenta.
Si in zilele de astazi majoritatea videografilor(cei ieftini in special) desi tehnologia a evoluat exponential mintea si creativitatea a ramas la fel de ingusta.
Cine Marca banul gros la unul din greii domeniului care fac Cinematografie de Nunta cum e Florian Mirea, Calin Manescu,Iacovescu si lista continua(numai dau alte nume sa nu supar pe nimeni) o sa obtina un material scurt pe care nu o sa se mai sature sa-l revada de oricate ori are ocazia.
2- Cine sta sa munceasca 1luna intreaga 8ore/zi  sa-i proceseze lu ala in mod profesional nunta(asta daca are material filmat calumea) pe gratis? Eu si lu' mama ii iau bani pe o luna de munca.
3- Acei 200GB sunt complet irelevanti! Puteau foate bine sa fie si cativa TB daca era vorba de RAW sau Prores in functie de rezolutie si FPS; cum foarte bine puteau sa fie 10-20GB H264. Sa nu mai aducem in atentie ca pot fi scene Multicam.
4- La felul cum ai pus problema esti afon in editare video; in mod sigur nu dispui nici de workstation necesar prelucrarii materialului si nici programe si procedee de lucru nu stapanesti.
Asa ceva se invata in decursul anilor si ai nevoie de scule scumpe.Nu te poate invata nimeni in cateva ore pe forum o meserie atat de vasta ca editarea video neliniara unde trebuie sa fii si meserias si artist.
De curiozitate filmarea aceea cine a realizat-o si ce scule s-au folosit? De ce nu a procesat-o cel care a filmat-o?
Sfatul meu este uiti de acest angajament si mai ales de bani pentru ca nu ai cum sa-l duci la bun sfarsit in conditii decente.
Stima!
LE: Pentru carcotasi:
[ https://player.vimeo.com/video/93881157 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://player.vimeo.com/video/49434781 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe asa ceva nu imi vine nici mie sau ma uit:
De acum 25 ani: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sEcATaZyWbQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau ceva 2015 multicam chiar cum filmeaza majoritatea tilicarilor de pe piata : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4IrCuWaQ2ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by geo123, 10 September 2015 - 10:41.


#16
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
geo123 multam de sfaturi, da ai dreptate, sunt afon (in sensul ca nu am mai facut montaj la astfel de evenimente, lucrez in After, Premier, Cinema, Illustrator, Photoshop; sunt grafician de meserie deci nu-s chiar pe langa) tocmai din aceasta cauza am si cerut ajutorul pe aci' dar vad ca sunt putini spre deloc cei ce sunt dispusi sa ajute si mai mult cu "galgara".
Sincer nu inteleg genul asta de oameni,  daca nu ai nimic de spus sau nu vrei sa spui de ce te sa te bagi in seama aiurea!?
De workstation dispun, la servici am un HP Z800 cu nividiaQuadro 5000 iar acasa un Dell T5500 cu nividia Quadro 2000, cred ca se descurca decent. Intrebam cat sa cer pentru o astfel de munca in conditiile in care is la inceput (imi va prinde bine ca experienta, daca ma descurc poate voi continua daca nu asta e inchei subiectul....)
Multumesc pentru timpul acordat

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Raspunsul e simplu, daca zici ca ti-e prieten=> cadou de nunta
Daca nu-ti place sa faci munca voluntara=> calculezi cat merita efortul tau, investitia ta, timpul si cunostintele alocate, apoi pui peste o suma care te multumeste si pe tine incat sa nu spui la final "mai bine stateam acasa".
Daca e strict business=> cauti pe net sa vezi cat costa filmarile de nunta, pleci de la pretul cel mai mic, eventual mai scazi putin daca nu consideri ca te poti ridica la nivelul de profesionist.

Pai cat sa dureze, maxim 90 minute, prelucrat. 6 ore+ daca vrei sa-i lasi si materialul brut cu soacra pe masa, nasul sub masa, ginerica prin debarale cu cumnata samd.

Edited by gumball3000, 10 September 2015 - 11:19.


#18
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010

View Postgumball3000, on 10 septembrie 2015 - 11:17, said:

Raspunsul e simplu, daca zici ca ti-e prieten=> cadou de nunta
Daca nu-ti place sa faci munca voluntara=> calculezi cat merita efortul tau, investitia ta, timpul si cunostintele alocate, apoi pui peste o suma care te multumeste si pe tine incat sa nu spui la final "mai bine stateam acasa".
Daca e strict business=> cauti pe net sa vezi cat costa filmarile de nunta, pleci de la pretul cel mai mic, eventual mai scazi putin daca nu consideri ca te poti ridica la nivelul de profesionist.

Pai cat sa dureze, maxim 90 minute, prelucrat. 6 ore+ daca vrei sa-i lasi si materialul brut cu soacra pe masa, nasul sub masa, ginerica prin debarale cu cumnata samd.

Multumesc fain domnule.....:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate