Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amanare interviu/durata angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CrAzY4FuN

CrAzY4FuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.08.2011
Salut,

In urma cu trei saptamani am fost chemat pentru proba scrisa la firma K. Dupa doua saptamani m-au sunat sa-mi comunice nota, peste 7, insemnand ca am trecut de prima proba. M-au programat pentru primul interviu, care s-a desfasurat saptamana trecuta, joi. Mi-a comunicat ca ma va telefona vineri pentru a  ma programa pentru al 2-lea interviu. Insa azi e marti si nu am fost apelat. I-am trimis luni de dimineata e-mail si nu mi s-a raspuns.
Merita sa mai astept macar saptama aceasta, sau sa incep sa ma orientez si spre alte locuri?
Pot spune ca m-am bazat pe acest loc de munca, oferindu-mi ceea ce imi doresc sa fac.
Voi cum ati proceda intr-o situatie similara?

Multumesc.

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Cauta

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ti-a dat teapa.
Cauta in continuare  Posted Image

#4
CrAzY4FuN

CrAzY4FuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.08.2011
Se pare ca se practica "tepele". Nu inteleg ce ar fi asa mare durere psihica daca mi-ar spune ca nu se mai poate.

#5
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
nu e niciun fel de teapa;

Tu cauta in continuare; Oamenii astia, cand iti vor gasi un proiect te vor suna;

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cica e mai sigur sa le spuna oamenilor ca ii vor suna peste 7-14 zile si sa nu-i mai sune deoarece socul unui refuz la telefon ii pot face pe oameni sa se sinucida.
Asa ca angajatorii prefera sa nu mai sune oamenii pe care i-au respins.

#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostCrAzY4FuN, on 08 septembrie 2015 - 21:06, said:

Se pare ca se practica "tepele". Nu inteleg ce ar fi asa mare durere psihica daca mi-ar spune ca nu se mai poate.

Pt  ca nu-i intereseaza de tine, daca nu te angajeaza

Pt ei esti o marfa, daca gasesc ceva mai convenabil te-au uitat pe loc.

Nu dau doi bani pe tine, esti nimic in ochii lor.

Cam astea ar fi.

Edited by Damascus77, 08 September 2015 - 21:21.


#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
In mod normal o firma care se respecta iti da un raspuns indiferent care ar fi acela. Teoriile astea cu "nu il sunam ca poate se sinucide" mi se par principii gasite numai de oamenii aia care se plictisesc masiv de pe la HR uri, deci da, le poate capu. dar pe de alta parte, un om normal si stabil psihic ar trebui sa realizeze ca in viata mai si pierzi si implicit tre sa infrunti situatia. Deci mi se pare decent sa te anunte indiferent de rezultat. Eu n-am mai patit pana acum sa fiu lasat asa in stand by cu saptamanile...din punctul meu de vedere asta ar insemna neprofesionalism,

#9
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Oricum intotdeauna trebuie sa continui sa cauti. Cu cat mai multe oferte cu atat mai puternic te simti intr-o negociere. Faptul ca ti-au zis unii ca te iau nu inseamna ca asa si va fi. Mai tarziu s-ar putea sa te bucuri ca nu te-au sunat.

#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Posttom_1133, on 08 septembrie 2015 - 21:12, said:

Cica e mai sigur sa le spuna oamenilor ca ii vor suna peste 7-14 zile si sa nu-i mai sune deoarece socul unui refuz la telefon ii pot face pe oameni sa se sinucida.
Asa ca angajatorii prefera sa nu mai sune oamenii pe care i-au respins.

Cred ca-i un sambure de adevar, atunci cand societatea te indeamna la consumerism, si vezi ca tu n-ai ultimele gadgeturi, clachezi si te sinucizi. pac pac.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-trebuie sa tot cauti,sa te duci la interviuri....

#12
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostCrAzY4FuN, on 08 septembrie 2015 - 20:55, said:

Voi cum ati proceda intr-o situatie similara?
"Nu ma bazez pe un loc de munca saptamani intregi a.i. sa pierd oportunitati si in alte parti. Sa nu pierd saptamani cu firma K si sa aplic in continuare."  

E usor sa treci la extrema: imi place foarte mult, imi doresc mult sa intru in firma K, e locul potrivit pentru mine, am multe oportunitati acolo, dau lovitura din start daca ajung acolo, etc. Procedand asa, cu atat mai mare e dezamagirea cand nu te mai contacteaza sau cand esti direct respins. E important sa ai o atitudine neutra. Urmezi procedurile, iti dai silinta dar, in acelasi timp, iti vezi de drum. Asa cum fac si ei. Din ce spui, e o firma mare iar daca nu ai experienta necesara e cu atat mai usor sa gaseasca un inlocuitor.

#13
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Din momentul in care depui un CV/aplici pentru un post, pana in momentul in care vei fi cu contractul in mana de cele mai multe ori dureaza destul de mult. Daca e vorba de o firma mare diferenta creste semnificativ ajungand sa astepti si 2-3 luni de zile.
Tu daca vrei sa te angajezi si iti permiti sa astepti 2 luni de zile dupa o firma, inseamna ca nu vrei neaparat sa lucrezi, sau nu e o urgenta.

Parerea mea e ca daca vrei sa lucrezi, depune CV-uri la toate firmele ce le gasesti si se preteaza nevoilor tale.
Daca-ti face una o oferta de angajare in stadiu final, grabeste-i pe primii, suna-i si zi-le ca deja ai o oferta care-ti convine dar prioritari sunt ei (cei cu care vorbesti), si vrei sa aflii raspunsul mai repede.

Ei sunt tot oameni acolo, si nu sunt cu coasa in mana incat sa-ti fie frica sa intri in contact cu ei gen: Dupa o saptamana le-am trimis email, nu mi-au raspuns, oare ce se intampla. Nu nene, pune mana pe telefon si zi-le. E ok, sau nu e ok, sa stii ce sa faci.

#14
CrAzY4FuN

CrAzY4FuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.08.2011
S-a rezolvat situatia, am primit apel de la ei si mi s-a comunicat ca s-au ocupat toate locurile. M-au intrebat daca doresc sa mi se comunice cand se elibereaza un post, asta putand insemna si o luna. Le-am raspuns ca raman interesat. Am aplicat aseara pentru un alt job, astazi voi continua sa caut si sa aplic.

Va multumesc pentru sfaturile primite. :)

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttom_1133, on 08 septembrie 2015 - 21:12, said:

Cica e mai sigur sa le spuna oamenilor ca ii vor suna peste 7-14 zile si sa nu-i mai sune deoarece socul unui refuz la telefon ii pot face pe oameni sa se sinucida.
Asa ca angajatorii prefera sa nu mai sune oamenii pe care i-au respins.

Aiurea.Parca ii doare undeva pe angajatori ca potentialii viitori angajati se sinucid sau nu,indiferent de motive.
Nu te mai suna din lipsa de educatie,din mitocanie,nu de altceva.Pentru ca nu mai au nevoie de tine.Time is money,nu-i asa?Ce sa mai piarda timpul cu un "cadavru".

#16
CrAzY4FuN

CrAzY4FuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.08.2011
Ar mai fi o situatie. Ne telefoneaza de la o companie si ne programeaza cand avem un alt interviu, la alta firma.
Cum ar trebui sa ne scuzam? (am programare la medic= are probleme medicale, poate deveni o problema; am alt interviu la acea ora?)

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCrAzY4FuN, on 10 septembrie 2015 - 17:01, said:

Ar mai fi o situatie. Ne telefoneaza de la o companie si ne programeaza cand avem un alt interviu, la alta firma.
Cum ar trebui sa ne scuzam? (am programare la medic= are probleme medicale, poate deveni o problema; am alt interviu la acea ora?)

Nu, deloc.Niciodata sa nu amesteci viata personala cu cea profesionala.Nici macar daca ai impresia ca esti "adulat" la locul de munca.Viata ta privata este singurul atu ramas.Foloseste-l cu intelepciune.
In cazul expus de tine,poti spune ca din cauza unei intalniri de afaceri,bla-bla-bla,este imposibila intalnirea,dar poti propune chiar tu o alta ora,apropiata.Daca intr-adevar au intentii favorabile tie,garantat ca vor accepta.

#18
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015

View Posttom_1133, on 08 septembrie 2015 - 21:12, said:

Cica e mai sigur sa le spuna oamenilor ca ii vor suna peste 7-14 zile si sa nu-i mai sune deoarece socul unui refuz la telefon ii pot face pe oameni sa se sinucida.
Asa ca angajatorii prefera sa nu mai sune oamenii pe care i-au respins.

Nu m-as fi gandit niciodata ca daca nu ma suna niste ametiti e cazul sa-mi inchei viata. Trebuie sa gasesti ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate