Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Noul modem COMPAL BROADBAND NETWORKS CH7465LG

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2026 replies to this topic

#1657
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posttakashi90, on 05 iunie 2019 - 12:19, said:

Am modelul negru, anterior compal și mă gândeam să iau unul compal.
Daca este CISCO... NU face greseala CATASTROFICA sa-ti iei Compal!!!
Trage de CISCO cat poti de mult,nu mai vedem noi echipamente din astea!

#1658
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Puțin cam depășit, la performanțe Compalul stă mult mai bine.

#1659
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Post_-KALMAN-_, on 05 iunie 2019 - 11:31, said:

Mai nou există și chirie dacă e luat la preț de listă. https://www.upc.ro/i...abonamente/300/

https://www.upc.ro/i...abonamente/500/

E nou acel Smart WiFi.
Nu trebuie neaparat sa fie la pret de lista, se aplica si pentru pachetele noi

View Postgabize, on 06 iunie 2019 - 06:00, said:

Puțin cam depășit, la performanțe Compalul stă mult mai bine.
Nu stiu la ce se refera Tehnicianul dar pe partea de WIFI nu are ce discuta Compalul cu Cisco-ul.

Compalul merge 500 si pe Wireless

#1660
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cisco-ul de tehnicianului nu are nici macar wifi... E bun pentru nostalgici si daca esti amator de purtat doar de dragul firmei.

#1661
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Credeam ca are Cisco 3925

Singurul lucru bun la modemul de acel tip este ca duce muuulti ani de functionare...

#1662
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conectbox-ul e un echipament de top pentru userii obisnuiti oferiti de vreun provider de la noi! Sunt curios daca o sa aduca si box-ul de la Arris pe care l-au lansat in Polonia.

Se vede ca si-au dat silinta si nu au lansat ceva doar de dragul marketingului precum Telekom, care efectiv si-au batut joc...

#1663
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019

View Postaddelin, on 08 iunie 2019 - 21:23, said:

Conectbox-ul e un echipament de top pentru userii obisnuiti oferiti de vreun provider de la noi! Sunt curios daca o sa aduca si box-ul de la Arris pe care l-au lansat in Polonia.

Se vede ca si-au dat silinta si nu au lansat ceva doar de dragul marketingului precum Telekom, care efectiv si-au batut joc...

Compania "lucrului bine făcut". De telekom să fugi mai rapid ca TJV-ul.

#1664
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postaddelin, on 08 iunie 2019 - 21:23, said:

Conectbox-ul e un echipament de top pentru userii obisnuiti oferiti de vreun provider de la noi! Sunt curios daca o sa aduca si box-ul de la Arris pe care l-au lansat in Polonia.

Se vede ca si-au dat silinta si nu au lansat ceva doar de dragul marketingului precum Telekom, care efectiv si-au batut joc...

Despre ce box e vorba?

#1665
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Giga connect box, are AC wave2 (4x4 mimo) si docsis 3.1

https://www.upc.pl/i...ga-connect-box/

Edited by MembruAnonim, 08 June 2019 - 21:56.


#1666
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Mi s-a sugerat sa inlocuiesc acest Compal cu un Ubee din cauza problemelor cauzate de conectarea la wi-fi al AC din casa.
Nu stiu care model este acum la sediile lor, am avut in trecut unul asezat culcat. Am vazut ca sunt si pe verticala, ca acest Compal.
Oare sa incerc sau e mai prost decat Compal. Are cineva asa ceva? Sa fie acesta: https://www.google.c...w=1280&bih=667?

#1667
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postdanghetau, on 10 iunie 2019 - 10:50, said:

Mi s-a sugerat sa inlocuiesc acest Compal cu un Ubee din cauza problemelor cauzate de conectarea la wi-fi al AC din casa.
Nu stiu care model este acum la sediile lor, am avut in trecut unul asezat culcat. Am vazut ca sunt si pe verticala, ca acest Compal.
Oare sa incerc sau e mai prost decat Compal. Are cineva asa ceva? Sa fie acesta: https://www.google.c...80&bih=667?
Stai potolit! E net inferior. Nici măcar nu funcționează simultan in benzile de 2,4 și 5 Ghz. Dacă nu merge și nu merge cu Compalul, mai bine il pui in modul modem, dai 150 de lei și iți iei un router din comerț. Ai de unde alege.

View Posttakashi90, on 05 iunie 2019 - 12:19, said:

Am modelul negru, anterior compal și mă gândeam să iau unul compal.
Te gândeai bine....

Edited by gabrielmilea, 10 June 2019 - 12:01.


#1668
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Ubee

Attached Files



#1669
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Pe asta l-am avut acum 3-4 ani parca. Mai e un model, am pus link, daca ar fi ala poate ar mai fi tentant.

#1670
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View PostTehnicianul090370, on 20 aprilie 2019 - 00:31, said:

De ce in "harabaia" de datacenter cu hale ce au intre 200 si 1000 de computere, folosesc numai routere MK si switch-uri Netgear? De ce nu folosesc ASUS,TP-LINK, Tenda (Doamne fereste)?......Simplu: MK,Ubiquiti,CISCO,Netgear,Motorola, produc echipamente la nivel profesional.P.....

Sunt perfect de acord in ce priveste paianjenii extraterestri de la Asus Posted Image dar in DC-urile mari si care deservesc clienti gen Siemens n-o sa vezi Mikrotik sau Ubiquiti, astea sunt branduri care se adreseaza firmelor mici si medii (SMB/SOHO). Cisco sau Juniper sunt cu adevarat enterprise level nu pentru ca sunt infinit mai bune decat Ubiquiti sau Mikrotik ci pentru ca printre altele ofera suport de nivel enterprise (scump in draci, e drept) 24/7/365, ceea ce niciunul din ceilalti nu ofera, iar pt un DC asta este vital.

Acum clar nu o sa merg pe o solutie wifi Meraki pentru acasa, nu am nevoie de asa ceva si nici nu se adreseaza genului asta de utilizator, imi ajunge un Edgerouter si switch/AP-uri Unifi Posted Image De la Mikrotik pt home use imi place asta. Desigur, daca ai cunostinte de retelistica macar medii sau peste.

Edited by AWE, 11 June 2019 - 19:39.


#1671
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Nu uitați de Huawei. În ultimii ani au furat o felie destul de mare din piața Cisco și Juniper. Poate scandalul legat de securitate să-i mai stopeze din expansiune.
Cât despre Mikrotik, nu pricep ce rost are să-l amintim odată ce nu (prea) e destinat pieței homeuse. Pe mine nu m-au convins.

#1672
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Huawei sunt mari de multa vreme dar nu datorita echipamentelor pt DC-uri ci mai mult telecom, acolo sunt chiar foarte tari.
Pe de alta parte, piata home-use e un pic ciudata si se bazeaza foarte mult pe marketing (gen cifre mari prin descriere dar produse instabile sau la care trebuie sa instalezi penultimul firmware pentru ca ultimul il pune in cap). Eu am renuntat la genul asta de device-uri de ceva vreme si nu e vorba de snobisme ci pur si simplu de functionalitate.

Un exemplu: acum am un set-up care arata cam asa: router Ubiquiti EdgeRouter 4 -> switch UniFi Switch 8-150W -> AP AC Lite. In total costa vreo 2400 de lei sau pe acolo.
Daca as alege cel mai cel router Asus sa zic, ar fi probabil ceva gen GT-AC5300 care e o chestie all in one si costa chiar mai mult (cu toate ca e destinat pentru home-use) , dar stabilitatea si configurabilitatea sunt sub ce am eu nevoie. Sa nu mai zic ca din punctul meu de vedere arata absolut hidos.

#1673
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Folosesc ASUS RT AC66U-B1 pe care am pus custom ROM și e excelent.
Iar dispozitivele ieftine de la TP-LINK devin altceva cu dd-wrt.
Așa că sunt și soluții ieftine bune, pentru cine e pasionat de "bricolaj". Pentru ceilalți, ce vor doar net pe telefon și laptop, COMPAL-ul e excelent.

#1674
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Azi am constatat ca routerul meu de la UPC are la capitolul "Canale download" 16 canele, iar la capitoul "Canale upstream" doar 1 sinngur canal. In vara, cand am intrat ultima data in meniul acestui router, parca erau 4 canale. Ce s-o fi schimbat intre timp? Mentionez faptul ca am abonamentul de 300mbps, iar routerul cred ca are instalat ultimul firmware.

Versiunea hardware  :  5.01
Versiunea software  :  CH7465LG-NCIP-6.12.18.25-2p6-NOSH

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   62.11K   41 downloads

Edited by DeuxEx, 13 October 2019 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate