Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mediabox Thompson SD update software.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
De o saptamana asa se tot opresete zilnic si da mesajul "Software update. Don't power off receiver" (ceva de genu).
Se fac atatea upgrade-uri sau e vreo problema cu receiverul meu ? A mai patit cineva asta ?

ps - dureaza (prea) putin, vreo 2 minute si apoi merge iara (daca ii dau drumul, ca ramane pe ceas)

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Verifica pe site-ul producatorului si pe receiver versiunea softului. Posibil pe site sa gasesti si un istoric cu actualizari.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
are ceva la tartacuta. altu'.

#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
upc thomson
hardware 52upc02
software 4.0.1.0e8
bootloader 03.15.03.14

Nu tiu unde pot gasi ceva date despre acest receiver.
Posibil sa aiba o doaga sarita. O sa vb cu mesterul din localitatea noastra sa-i fac un reset to factory default (imi trebuie codurile lui de punere in functiune).
Apoi mai vedem..

#5
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ala nu a iesit din uz ?
Suna la upc sa vina echipa si ti-l schimba cu un PACE. Pentru factory reset nu iti trebuie decat un cod, codul de regiune pe care il iei de pe site.

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View Postgigsnet, on 08 septembrie 2015 - 09:00, said:

Ala nu a iesit din uz ?
La mine e nou de 1 an si juma :)

View Postgigsnet, on 08 septembrie 2015 - 09:00, said:

Suna la upc sa vina echipa si ti-l schimba cu un PACE.
O sa incerc resetu' prima data.

View Postgigsnet, on 08 septembrie 2015 - 09:00, said:

Pentru factory reset nu iti trebuie decat un cod, codul de regiune pe care il iei de pe site.
Am gasit lista cu coduri, nu prea se potriveste ceva in ele da' le incerc pe ambele.
Cica noi avem retea copiata la indigo dupa Timisoara da' in lista apare ca avem cod propriu si personal. Stiu ca pe vremuri era propriu, apoi am auzit ca s-a cuplat cu Timisoara. Oi vedea.
Revin.

Resetul a fost un succes. A mers cu codul de Timisoara. Momentan totul pare in regula.
Daca in cateva zile nu mai face update (azi si-a facut de 3x) poate ca am scapat.

#7
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Felicitari :D Bine ca ai scapat!

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Ah, n-am scapat.
Adica a facut ok resetul da' azi si-a facut "software update" de 2x deja.

Intra in tremurici imaginea cateva secunde apoi dispare cu totul, sta un pic, da mesajul cu update, iar se-nchide si in vreo 2 minute apare ceasul pe el.
Tre' sa-i sun sa le zic.

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Trebuie schimbat cu un model Pace și gata. Chiar dacă e model vechi am văzut că încă este oferit la abonamente noi, Thomson a primit un vecin. Eu din start am primit Pace și asta acum 20 de luni.

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Asa... I-am sunat, le-am spus situatia si m-au trimis la sediu sa-mi dea alta jucarie. Una Pace este.
Din pacate am o mica problema cu el dar care nu tine de UPC. La Thompson puteam folosi o telecomanda universala cu invatare. Si aveam pe ea si tv-ul. La Pace acest lucru nu mai functioneaza si trebuie sa folosesc telecomanda lor.

#11
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Pai telecomanda de la Pace poate invata si comenzile pentru televizor. Vezi ca ai un manual cu toate codurile sau daca nu il gasesti voi cauta pe site si iti dau pe urma.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Telecomanda nu mi-au schimbat-o. Au zis doar aparatul scos din fire si mi-au dat tot asa, un aparat fara nimic la el.
Telecomanda veche merge la el si desi pe cea universala am invatat-o de pe ea, nu merge. Am reinvatat-o da' tot degeaba.

In ce priveste tv-ul, acesta e un tv-tuner oarecum putin raspandit (Winfast TvPro II) si telecomanda UPC nu a reusit sa-l comande.

#13
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Acum inteleg... e posibil sa nu fie acceptata frecventa de catre telecomanda upc. Singura modalitate ar fi sa iti iei o telecomanda universala care sa stie ambele frecvente, upc si tuner. Daca esti din Bucuresti te invat eu ce sa faci in cazul asta.

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Pai cu Thompson mergea si UPC si Tuner. Telecomanda poate memora 4 aparate.
Problema e ca noul receiver Pace nu reactioneaza la aceleasi coduri copiate din telecomanda UPC.

Suspectez o diferenta de purtatoare da' n-am cu ce verifica. Tre' sa vad daca se poate programa si urtatoarea (30..50khz).

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Am testat acuma - sigur e o problema de purtatoare. De foarte aproape merge Posted Image
Inseamna ca senzorul de telecomanda e mai restrictiv in frecventa la Pace fata de Thompson.

Telecomanda e una www.clurc.net model vechi (de vreo 2..3 ani o am) si merge cu fisiere ca cel atasat.

ps - cu telecomanda UPC merge ok de la distanta

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate