Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Case cuplate P+1 Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#379
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pana mea, am vb acum cu un al doilea structurist, care-mi zice c-a mai facut asa ceva si trebuie re-autorizat... pt ca practic schimbam complet solutia, el recomandand cadre in loc de presupusa solutie mixta/portanta.

Primul structurist mi-a zis ca sigur-sigur nu se mai poate prin dispozitii de santier.

Nu mai bine-mi cumparam eu un apartament? :D

Edited by Tuliman, 04 August 2017 - 16:39.


#380
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu e prea tarziu. Daca vinzi terenul acum poate faci si ceva profit :)

#381
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am gasit alt structurist, tanar, super recomandat si el, aparent competent, care mi-a trimis asta si-mi zice ca "In principiu am facut casa mult mai rezistenta marind stalpii cu 50% (adica vom avea stalpi si de 30x40..30x45). Am scos toti stalpii din axul C si E, care se vedeau in casa."

Suna bine in principiu, doar ca n-o dam in extrema cealalta acum? Stalpi de 30x45?
Vad niste deschideri de 5-6m, care automat inseamna grinzi de 50cm inaltime adica un minim 35cm la vedere? Grinzi care trec fix peste mijlocul patului, 3 fix prin mijlocul livingului... etc.

Cum vi se pare schita?

Attached Files



#382
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu mai pot edita. Decat atatea grinzi, inclin sa-i zic sa lase 2 stalpi in living (eu unul asa mi-am imaginat) si sa inchida cu grinzi asa cum era initial + corecturile sugerate de structurista de acum cateva luni, desenul ala cu marker. Sa ramana stalpul fix de la intrarea in living si cel de la bucatarie, ca astea oricum delimiteaza oarecum holul de living si livingul de bucatarie. Si sa dispara cel din mijloc, din dreptul semineului.

#383
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
In seara asta ma vad cu structuristul si orice parere m-ar ajuta.
N-am mentionat c-a mai facut niste chestii destul de neplacute care ma fac sa ma gandesc serios sa renunt la discutiile cu el.

Trebuia sa-mi trimita schita de mai sus pe 16 august, mi-a trimis-o ieri. Cred ca i-a luat fix 30 de minute s-o faca si cu toate astea, m-a tot amanat, uneori cu niste pretexte chiar stupide, gen: aaah, n-ai primit mailul? hai ca-l retrimit. Dupa cateva ore cand ii zic ca n-am primit nimic, zice ca hai ca ma ocup imediat ce ajung acasa c-am plecat de la munca (mi-am rugat colegii sa ti-l trimita dar au uitat). A doua zi - dupa ce evident ca tot nu primisem nimic - imi zice ca odata ajuns acasa si-a dat seama ca are doar pe calculatorul de la munca schita, n-o are si acasa, dar ca mi-o trimite in 15 minute. Am primit schita dupa cateva ore si e fix schita primita de la mine pe care a schitat cu pixul.

Edited by Tuliman, 25 August 2017 - 09:02.


#384
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
inca mai ai dubii in ce-l priveste daca te tot amana asa?

#385
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostTuliman, on 25 august 2017 - 08:53, said:

In seara asta ma vad cu structuristul si orice parere m-ar ajuta.
Schimba-l .

#386
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu as renunta si la arhitect si la structurist. As incerca sa gasesc mai buni, sa fie o echipa, sau un arhitect care colaboreaza direct cu un structurist, iar arhitectul (colaboratori) sa imi obtina AC.

#387
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cu arhitecta e tarziu pentru asta.... deja i-am platit, i-am acceptat proiectul, sincer mie unul strict ca spatiu si proportii imi place proiectul, l-a bibilit, l-a gandit, si-a dat interesul; ce nu-mi place e c-a lucrat de mana si acum cand incercam sa refacem structura, ia fisierele CAD de unde nu-s si am aflat cat de importante sunt.

Plus amanarile si detaliile lipsa, gen cote, detaliu de soclu/izolatie soclu, etc.

Ar insemna sa aruncam 6500 de lei + 1 an pe geam.

Structuristul nou da, se vede ca si-a bagat picioarele grav... in absolut fiecare dormitor am cate o grinda fix pe mijloc; mi se pare de un minim bun simt sa eviti situatiile de genul asta.

#388
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Pe termen lung ai sa pierzi mai mult de 6500/an. Dar na, poate sunt eu pesimist. Vad ca tot bati pasul pe loc si nu ai progres. Eu, cum am zis, as fi renuntat la toti si as reincerca. Ai deja un proiect desesant si te poti duce cu el la lat aritect+structurist sa ti-l faca cum trebuie. Sunt si pe aici pe forum asemenea colegi.

#389
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Dar sunt eu absurd, imi scapa mie ceva? Grinzile alea sunt aiurea rau, nu? Strict vorbind pe schita, dincolo de amanat aiurea.

#390
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
A preferat cea mai simpla solutie  , fara bataie de cap .
Ai deschideri de cca 5 m , se putea rezolva si altfel ...

#391
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Intreaba-l pe @brawnie pentru o parere in domeniu.

#392
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
daca asteapta vreo 2 saptamani imi dau cu parerea...altfel nu am cum... sunt prea multi stalpi acolo...mult prea multi...mergi la altu' !

#393
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Daca pleci din start cu indoiala, da-ti seama pe parcurs cum te vei simti.

#394
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Progresez cu viteza melcului interstelar Posted Image

Am batut pana la urma palma cu o structurista undeva prin toamna (dupa ce-am discutat cu vreo 4-5), am re-depus la primarie tot ce ne-au cerut, m-au trimis si la ISC, am obtinut a doua AC, ca ne-au dat alta (+ alt CU si alte balarii) acum in timp ce mai bibilim ultimele detalii ale proiectului de structura, discutam cu constructori.

Structurista ne-a scos stalpul ala din living care-mi statea pe creier, a facut stalpii de 30x30 cu fier mai gros, a mai facut 2-3 artificii ca sa mai scoatem din stalpi/grinzi, overall pare ok.

Cum vi se pare oferta (de la un constructor) atasata? Suprafata totala e 336mpc (168x2), casa la rosu. 77,000 euro/336mp, vin cam 195euro/mpc fara TVA, 230 cu TVA, din care manopera cam 47 de euro/mpc fara TVA.

Alt constructor mi-a cerut ceva de genul 150 de euro/mpc de placa (asa am inteles, ca pentru fiecare placa, ceea ce-i ridicol avand 3 placi; i-am zis asta dar n-a percutat ca ajungem la 450 euro/mpc x 168mp la rosu, chiar si cu doua placi, tot sunt 300 la rosu) la care se adauga acoperisul inca vreo 25 de euro/mpc si terasa tot la 25 de euro. Deci in cel mai bun caz, ajung pe la un 175 de euro/mpc la rosu.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate