Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Case cuplate P+1 Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#37
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mie mi-e teama cel mai mult de ne-adaptatul la localitate/distanta.
Casa oricum o s-o facem undeva pe jumatatea verticala si daca e cazul, facem si-un drum de acces pt jumatatea de duplex mai departata de drum.
Oricum, in viitor nu-i deloc exclus sa amenajeze astia drumul ala inexistent si-n cazul asta impartim fix pe din doua.
Mai greu o sa fie sa vindem doar jumatate din casa/teren.

#38
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Mie mi-e teama cel mai mult de ne-adaptatul la localitate/distanta.

E posibil si asta.. Stiu cazuri de oameni care s-au mutat in afara Bucurestiului care dupa 3-4 ani s-au mutat inapoi, ca stateau mai mult pe drumuri. 1 ora pana in cealalta parte a Bucurestiului unde munceau, 1 ora inapoi, cateodata si 2 sau mai mult in functie de trafic. Apoi probleme cu dusul/adusul copiilor la/de la scoala... Iar daca ai mai mult de unu, care posibil la un momenta dat sa aibe programe diferite la scoala si colac peste pupaza trebuie sa ii mai duci si la nu stiu ce curs de karate sau pian, esti in pom...

Eu am luat teren in Pantelimon, desi sunt constient ca nu e cea mai buna zona. Dar a fost singura zona din interiorul liniei de centura unde am gasit teren la pret rezonabil. De bine de rau am maxi-taxi la 5 minute de mers pe jos de teren care ajunge pana la Obor, trecand pe langa mai multe statii de metrou pe drum (prima fiind chiar capatul de la Pantelimon care e la 4km, masurat acum pe google maps :)). Nu vad sa imi las copilul la scoala cu maxi-taxi si metroul prea curand, dar macar la liceu o sa poata ajunge singura Posted Image

Quote

Mai greu o sa fie sa vindem doar jumatate din casa/teren.

Aia e cel mai simplu, daca se poate face o delimitare a terenului si casa e gandita/pozitionata cu cap. Se mai face o dezmembrare, se reintabuleaza, etc... cumparatori sa gasesti Posted Image

LE. Eu inainte sa cumpar m-am dus la teren pe la 7 am, cand inca nu e trafic si am plecat de acolo pe la 7.45 spre "zonele mele de interes", ca sa vad cat fac atunci cand toata lumea pleaca la munca/scoala. Idem in sens invers, m-am dus spre teren pe la 5-6pm. Iti sugerez sa faci exercitiul asta macar odata, daca iti permite programul. Si gandeste-te ca atunci cand ploua sau ninge, o sa faci cam dublu... ca asa e in Bucuresti...

Edited by oMariusRO, 08 September 2015 - 13:23.


#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Graba strica treaba, ia aminte la ce iti spun colegii de forum. Daca urmezi calea legala, nici pomeneala sa construiesti ceva anul asta, actele dureaza foarte foarte mult. Nu stiu care este situatia si de ce esti in asa mare graba, dar spre binele tau ar fi sa te inarmezi cu rabdare.

#40
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

View PostTuliman, on 08 septembrie 2015 - 12:03, said:

Diriginte o sa avem clar. De cantitati mi-e teama si mie cel mai mult, c-o sa ma uit ca prostul la factura si la casa si n-o sa-mi pot da seama ce-a consumat si cat.
De etrieri om vedea... cica foloseste atat etrieri clasici cat si d-aia rombici pe interior, la 15cm in treimile de langa stalpi si la 20cm in treimea de pe mijloc. Cica "asa se face acum".
Nu se pupa cu proiectul, nu dau bani, iar proiectul o sa-l pun aici cum il am. P-ala de arhitectura o sa rog si o amica sa se uite peste el.


De aia zic de diriginte. Si poze aici INAINTE de turnare!!!

Jos si sus se pun din 10 in 10 cm SUS si JOS pe lungime de 1 metru. La mijloc, din 15... "Asa se face acum" -  mai prost, nu? Adica mai iefin si repede pentru el.

Sigur in proiect ai MINIM bare de 16mm sau 14mm (8 la numar), etrieri de 8mm si stalpi 30x30cm.
O sa zica "acum se face" stalp de 25x25, cu 6 bare de 12, etrieri de 6... samd..
Nu o sa ai etrieri in noduri (jonctari).. Probabil l jonctarile se vor face unde se termina bara... char si in stalp... fara alea 50-60 de diametre... fara ciocuri (pana si etrierii au ciocuri de anumite dimensiuni si la anumite unghiuri)
Mai e vibrare beton, clasa de rezistenta, cat mortar se pune intre caramizi, verticalitate ziduri, planseu facut cu plasa de Buzau, trasare goluri de usi/geamuri, trepte facute fara a calcula sapa...

MASURARE DIAGONALE (ca altfel o sa iti iasa casa romb)...

Daca-ai sti cate "glume" de case erau sa se faca... noroc ca mai sunt aici destui ingineri si oameni care se pricep (eu nu-s de meserie, dar daca faci o casa, prinzi ceva termeni)



Da... cunoastem...

#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007

View PostoMariusRO, on 08 septembrie 2015 - 12:24, said:

Nu am ATR, a fost verbal. Mi-a spus inginerul de la punctul de lucru din Pantelimon. M-am dus sa fac o cerere ceva, dinainte sa cumpar terenul, si au zis ca nu pot, ca nu sunt propietar, dar a zis ca asa in mare, a facut el pe o hartie aia atata, aia atat... 40.000 lei.

Dupa care l-am trimis pe propietar, sa ceara el un ATR, dar nu au zis ca nu poate sa ceara decat daca are AC, sau ceva de genul asta (ca l-au minti sau nu, nu stiu) dar si lui i-au facut asa o oferta "ad-hoc" si au zis "cam 8000 de euro". E posibil ca la o oferta scrisa si semnata sa mai scada ceva, dar nu cred ca sub 5000-6000 de euro.

Eu am gasit odata o anexa de la ANRE in care se arata cum se calculeaza exinderile astea, ca e o formula fixa care tine cont de anumiti parametri (grosime teava, amenajare drum, etc) dar la sfarsit au niste coeficienti pe care ii adauga firma respectiva, si la care nu am gasit limite sau reglementari. Practic ei sunt obligati sa iti faca un pret A+B+C, unde A si B sunt in niste limite reglementate, dar C nu e (sau nu l-am gasit eu)

LE. Am atasat o anexa in care se prezinta formula de calcul pentru extinderi. In formula variabila TA este aceea care practic nu are o valoare reglementata clar, si se comunica de catre operatorul de distributie

Caz concret la mine cu EON:
- extindere de retea 83 de metri, tocmit firma sa se ocupe de acte si lucrari, firma a dat un pret si am platit avans 30%
- EON a emis ATR si mi-a aratat cat ar trebui sa platesc maxim, pretul coincidea la fix: 160 ron/ml pentru extindere
- alta firma face bransamentul: cost 1200 de lei
- EON vrea si trebuie sa fie consultant pe parcusrul lucrarilor: cost 800 de lei
- alta firma trebuie sa iti faca interioarele: cost 2 focuri = 2500 de lei

ATR-ul si pretul maxim le poti obtine si singur, apoi iti trebuie firme sa execute. Seamana cu energia electrica (si acolo am facut o extindere).

Daca mai vrei informatii spune-mi.

#42
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mda, asta cu scoala e grea, dar cred ca oriunde te-ai muta in IF e cam la fel de neplacut. Ma bazez intr-o oarecare masura ca-n Branesti sunt scoli/licee, ramane de vazut cat de bune.
Am tot fost in Branesti la diverse ore si pare ok. Oricum si pt mine planul e sa iau metrou de la Pantelimon.
Am intrebat lumea din zona cum e cu drumul si ei zic c-ar fi ok.

#43
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014

View PostTuliman, on 08 septembrie 2015 - 12:28, said:

Ori la etaj toate 3, ori unul la parter si 2 la etaj; nu ne-am hotarat inca. Sau poate 2 la etaj si unul in pod, in viitor, daca apare si al doilea copil. Va fi norocosul castigator al unui pat in pod Posted Image sauna moka.

Atentie la calculele preliminarii. 3 dormitoare. E un calcul fff interesant. Cum o dai, cum o intorci, conditia asta te duce la un min de suprafata construita.
Asadar, proiectul ala modificat nu prea se pupa cu suprafetele si aceasta conditie. Mai pui o conditie, intri in alta poveste...
Vreau doar sa subliniez ca e o mare legatura intre accesul la teren, suprafata terenului, modul de amplasare a cladirilor, suprafata construita, nr de camere, amplasarea lor, dimensiunile lor, etc. se schimba una, se modifica toate...
Simplificarea de genul iau terenul si pe urma mai vad, duce la probleme/cheltuieli suplimentare. In plus utlilitatile chiar si "la poarta" costa serios.
Si eu am cochetat cu o eventuala transformare a podului, dar m-am convins ca sunt cheltuieli suplimentare care trebuie facute inca de la inceput (structura, plansee, mustati, etc).
Adica risipa pe ceva care va fi sau...nu va fi. Si nici confort nu e decat cu cheltuieli mult prea mari.

Edited by Raul_RAMu, 08 September 2015 - 14:03.


#44
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Multumesc @bobitzaaa. Si eu stiam acelasi lucru, si de fapt am primit o oferta asemanatoare de la o firma autorizata pentru astfel de lucrari, chiar mai ieftin un pic decat ce spui tu. Dar inginerul de la acea firma, mi-a spus textual si urmatoarele:

"desi preturile acestor categorii de lucrari sunt reglementate de ANRE , totusi exista diferente intre un operator minuscul , cum este GAZ SUD pe zona orasului Pantelimon si GDF SUEZ sau EON GAZ care au cea mai mare cota de piata in Romania .

Deci am sa va dau o cotatie de pret tip GDF tinand cont de datele pe care mi le-ati furnizat , cu mentiunea ca nu sunt foarte sigur pe valori , intrucat nu am mai lucrat de foarte mult timp in zona datorita politicii de monopol practicata de GAZ SUD"

Sincer nu m-ar costa nimic sa ma duc sa cer oficial un ATR cand iese AC, dar am ales sa incerc alta varianta pentru inceput, am scris la mine pe topic. Gaze pot sa trag oricand la o adica..

Quote

Ma bazez intr-o oarecare masura ca-n Branesti sunt scoli/licee, ramane de vazut cat de bune.

Am studiat inclusiv problema asta. La scolile in Ilfov in general, ca e Branesti, Berceni sau Chiajna, notele la testele nationale de lasa a 8-a, pentru admiterea in liceu se invart undeva la o medie de 6.5-7. Eu unu sigur nu am sa imi duc copilul la scoala in Pantelimon, si nu as duce-o la nici o scoala din IF. Stiu ca multi zic "cine vrea si poate sa invete, inavata", dar nu e chiar asa... parerea mea...

Edited by oMariusRO, 08 September 2015 - 14:41.


#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Eu zic sa incerci si la alta firma, pe viitor. Mi s-a subliniat foarte clar de catre consultantul EON sa nu platesc un leu in plus fata de ce au propus ei. Asa a fost in cazul meu. Durata: 8 luni & counting -> asteptam contoare si receptia. Stiu ce ai vrea sa faci tu, adica o uzina in casa, pentru ca te spionez :) Spor!

#46
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Problema e invers la mine, ca distribuitorul de gaz zice ca ar costa mai mult deact zice firma care executa ca ar trbui sa coste. Si in 8 luni fac 20 de uzine din alea. Mersi la fel!

#47
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cam asa lucreaza constructorul; din pacate doar in stadiul asta am ajuns sa vad casa si cam atat am.
Intre timp a mai facut o casa la rosu, dar m-am trezit prea tarziu si deja facuse fundatia si stalpii si n-am apucat sa o vad. Am mai vazut o casa finisata facuta de el.
Pentru proiectul atasat ne-a estimat 65,000 de euro tot duplexul, la semi-finit, fara gresie/faianta/parchet/usi+geamuri, dar cu manopera pt finisaje inclusa.
Tin minte ca zicea de 8 bare in stalpi, dar mai mult de-atat nu tin minte....

Attached Files



#48
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci daca ai vreo 250 mp construiti iese pretul per mp 260 E; ceea ce nu e rau deloc dar vezi exact ce inseamna acest semifinit; sa nu te trezesti cu o gramada de chestii suplimentare dupa aceea. Foarte tare "cofragul" din ultima poza...

#49
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
Eu nu va inteleg. Pe bune.
Dati 10000€ la gaze si inca zece la curent si va bucurati ca luati teren mai ieftin? Si la mama naibi?
Pai nu mai bine puneti inca 20000 la teren si luati si voi la asfalt si cu utilitati? Si mai aproape?
Dar cum zicea cineva pe aici, vi s-a pus pata asa ca dati-i inainte.
Pai ce, banii vostri nu merg?

#50
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pe principiul asta, mai bine ramanem la bloc si nu ne mai costa nici un ban... avem curent, avem gaze, avem asfalt... ce ne lipseste?!

Edited by oMariusRO, 08 September 2015 - 21:33.


#51
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013

View Postbibibossu, on 08 septembrie 2015 - 19:28, said:

Eu nu va inteleg. Pe bune.
Dati 10000€ la gaze si inca zece la curent si va bucurati ca luati teren mai ieftin? Si la mama naibi?
Pai nu mai bine puneti inca 20000 la teren si luati si voi la asfalt si cu utilitati? Si mai aproape?
Dar cum zicea cineva pe aici, vi s-a pus pata asa ca dati-i inainte.
Pai ce, banii vostri nu merg?

e foarte corect ce spui tu. cu o singura conditie: sa ai toti banii gramada de la inceput.

#52
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Noutati:

1. constructorul s-a dovedit a fi un neserios, cel putin daca-i dai ocazia. S-a apucat de alta casa - asta nefiind o problema - insa a profitat de faptul ca oamenii aia au mers pe incredere (greseala lor) si i-a cam faultat. Adica oamenii i-au dat banii in  avans si asta a disparut mai bine de o saptamana (banuiesc ca-n paralel isi gasise alta lucrare pe care a prioritizat-o), nu le-a mai raspuns la telefon etc. Pana la urma le-a facut casa la rosu, cu doua greseli majore insa: nu le-a lasat in fundatie stalpi pt garaj si n-a lasat mustati pt scara in placa. A iesit scandal mare, oamenii cica nu si-au luat diriginte de santier si au facut cu el un contract de mana, care de fapt nu zice nimic.... Cand l-au confrantat, cica o dadea in altele, in loc sa recunoasca greseala. In plus, le-a si cerut bani mai multi pe parcurs, ca cica nu si-a facut el bine niste calcule si ca nu le pune acoperisul daca nu-i mai dau 2000 de euro.
Cine mi-a recomandat constructorul, a dat-o acum la intors si-mi zice sa nu mai lucrez cu el, ca cica s-a mai interesat de el si are oarece reputatie de neserios...

2. vanzatorul terenului mi s-a sucit IAR, a 3a oara si iar vrea mai multi bani Posted Image si se foloseste de tot felul de tertipuri si de pretexte pt a da vina pe mine pt tergiversari, desi ea nici acum n-are actele ok, le va avea cel mai devreme la inceputul lui noiembrie (asta dupa ce-am inceput discutiile prin iulie cred) si si-a dat seama ca-mi da terenul prea ieftin. 90% e setata sa nu-mi mai vanda la pretul convenit, ar mai fi o f slaba sansa sa-si revina la realitate. Ea tot spera ca o sa-l vanda mai avantajos, daca nu anul asta, atunci anul viitor.

Am gasit alt constructor, recomandat de aceeasi persoana care-mi recomandase si primul constructor (poate nu-i o idee buna sa am incredere iar in el, cu primul constructor cand mi-l recomanda, mai avea putin si-i ridica statuie, acum a dat-o in extrema cealalta) si urmeaza sa ne vedem cu el. Mi-a confirmat si el (tipul de mi-a recomandat constructorul) ca cel mai probabil factura aia pe materiale era o facatura, pt c-a vazut el ca-i mai ramasesera materiale de la lucrarile precedente si cel mai probabil incerca sa mi le vanda p-alea.

Cu terenul, trebuie sa revedem lista de optiuni si sa gasim varianta B de teren.

Edited by Tuliman, 06 October 2015 - 13:18.


#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Tu cauti constructor, dar nu ai: teren, proiect, AC :) Habar n-avand de teren, de asemenea nu stii: daca ai curent, daca ai gaze, daca ai apa, daca ai canal, ce retrageri sunt impuse. Din astea ultimele rezulta ca nu stii: daca este posibilitate sa ai curent, cum o sa iti incalzesti casa, cum o sa faci cu apa si canalul. Functie de teren, de retragerile impuse si de utilitatile existente va fi proiectata casa si amplasata pe teren. E foarte bine totusi ca te implici si te lovesti indirect de pataniile altora cu constructorii.

#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Piata este, inca, a cumparatorilor. Ar trebui sa gasesti usor alt teren. Nu te mai ruga de femeia aia si cauta in alta parte. Dupa aia iti faci proiect, depui actele pentru CU si autorizatie de constructie si cauti constructor. O sa dureze luni de zile pana atunci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate