Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Case cuplate P+1 Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#307
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbrawnie, on 21 mai 2017 - 20:31, said:

@picomouse permite-mi sa te contrazic:
DTAC contine arhitectura iar la structura DOAR planul de fundare si detalii de fundare...ATAT restul de structura se face la PT. Nu este obligatoriu ca proiectantul sa iti faca si instalatiile la PT...depinde de beneficiar daca acesta nu doreste, nu se fac...
Nu am inteles de ce a trebuit sa modifici tu proiectele de instalatii...trebuia sa le modifici atunci cand era cazul, inainte de a intra in executie cu ele, astfel incat proiectul sa reprezinte si realitatea din teren. In acest caz raspunderea era in mainile proiectantului pe toata durata de viata a cladirii...in momentul in care te-ai bagat la modificari sa fii sanatos ca ti-ai luat raspunderea asupra ta.

Teoretic  ai dreptate ar fi trebuit sa fiu mai atent cind le-am primit si daca vezi ceva in neregula sa ii pun sa refaca. Dar daca nu am facut-o cind a trebuit si am crezut ca e ok fara sa verific nu prea am avut de ales. Si spunemi si mie daca instalatia electrica e dimensionata prost de proiectant ma incalzeste cu ceva ca raspunde pentru ea ?

#308
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postbrawnie, on 21 mai 2017 - 20:31, said:

DTAC contine arhitectura iar la structura DOAR planul de fundare si detalii de fundare...ATAT restul de structura se face la PT.

Suntem cam off-topic, dar cum zicea si Catalin, in DTAC este (sau ar trebui sa fie) un extras din PT. Adica faci PT, scoti din el cateva pagini si pui alaturi de restul chestiilor cerute in DTAC. Ca de cele mai multe ori se face invers, e alta discutie...

#309
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Personal am refuzat "contracte" in care mi se cerea doar DTAC. Din ianuarie 2017 nici nu mai ai de ales :

"Odată cu anunţul de începere a lucrărilor în conformitate cu prev. art. 7 alin. 5³ din Legea nr. 50/1991 republicată, cu modif. şi complet ult.
“ Investitorul are obligaţia să depună la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C., odată cu” anunţul de începere a lucrărilor,” în format electronic, proiectul tehnic de execuţie complet (format .pdf, pe DVD sau CD) însoţit de referatele de verificare, proiect care se introduce în registrul naţional al construcţiilor”.
Neprezentarea se sancţionează în conf. cu prev. art. 26 lit. s nedepunerea la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C. a proiectului tehnic de execuţie, conform art. 7 alin. (5³), se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 30.000 lei"

#310
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postbrawnie, on 22 mai 2017 - 07:14, said:

Personal am refuzat "contracte" in care mi se cerea doar DTAC. Din ianuarie 2017 nici nu mai ai de ales

Momentant prevederea asta te afecteaza doar pe hartie. Eu am depus CD-ul ala si l-au aruncat intr-un plic, intr-un sertar fara sa se uite pe el, fara sa scrie macar pe plic al lui e, fara sa semnez ceva ca l-am predat, etc. Puteam sa le dau orice pe CD, si din gresela chiar le-am dat DTAC in loc de PT. Poate peste vreo 10 ani sa insemne ceva modificarea aia, daca nu se anuleaza pana atunci.

#311
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postbrawnie, on 22 mai 2017 - 07:14, said:

Personal am refuzat "contracte" in care mi se cerea doar DTAC. Din ianuarie 2017 nici nu mai ai de ales :

"Odatã cu anunþul de începere a lucrãrilor în conformitate cu prev. art. 7 alin. 5³ din Legea nr. 50/1991 republicatã, cu modif. ºi complet ult.
“ Investitorul are obligaþia sã depunã la Inspectoratul de Stat în Construcþii - I.S.C., odatã cu” anunþul de începere a lucrãrilor,” în format electronic, proiectul tehnic de execuþie complet (format .pdf, pe DVD sau CD) însoþit de referatele de verificare, proiect care se introduce în registrul naþional al construcþiilor”.
Neprezentarea se sancþioneazã în conf. cu prev. art. 26 lit. s nedepunerea la Inspectoratul de Stat în Construcþii - I.S.C. a proiectului tehnic de execuþie, conform art. 7 alin. (5³), se sancþioneazã cu amendã de la 5.000 lei la 30.000 lei"
Si eu la fel. N.am predat niciodata doar DTAC

#312
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am fost azi la primarie sa mai scoatem ce acte ne mai lipsesc si sa vedem cam ce ar mai fi de facut pt AC.
Ne-ar mai trebui acea minunata declaratie notariala prin care ne dam acordul ca vom ceda terenul ramas in afara imprejmuirii (alta nebuloasa si-aici, am intrebat azi doi notari, unul din Pantelimon si altul din Branesti si ne-au dat doua informatii total diferite, dar nah... a ramas ca revenim luni la ei pt declaratie, azi doar ne-au legalizat o copie dupa contractul de vanzare al terenului), plus o cerere de inscriere in nomenclatorul de strazi de la primarie - asta va dura cateva zile + inscris in registrul agricol la ei cica + sa apara pe planul de incadrare in zona si imprejmuirea zic astia de la urbanism, pt ca nu aparea. Desi am vb la telefon cu arhitecta inainte sa mergem la primarie si i-am spus ca nu apare gardul pe schite, ea zicea ca nu-i bai, ca nu trebuie.

Cu declaratia asta, ce implicatii are? primul notar zicea ca din secunda doi ai cedat terenul si gata pa, al doilea zice ca te angajezi ca la o data ulterioara, nedefinita, te angajezi sa cedezi poate terenul, in niste conditii incerte, asadar dpdv juridic e foarte discutabila aceasta declaratie.

Intre timp in asta "decat" o luna, am alergat dupa arhitecta si dupa structurist. Arhitecta ne mai e datoare cateva modificari de arhitectura, gen planul de sarpanta pe care cica ea-l face, detaliile pt izolatia soclului, cotele la geamuri, intors scara si usi si inca vreo 2 chestii.

Problema majora e ca gigelul de structurist nu vrea sa mai faca modificari la proiect, cica ce-a facut el e minunat si nu-s corectii de facut, cica a ras chiar cand i-a transmis arhitecta cererile noastre, ca nu-s ok betonul/fierul/stalpii si ca le-am vrea schimbate.

N-am reusit sa vorbim noi cu el, am vorbit prin intermediul arhitectei. Ca prostii. Am convins-o pe ea sa scoata unul dintre stalpi, cel central din dreptul scarii si sa-l convinga cumva pe dorel sa avizeze modificarea. Pentru restul, a ramas ca ori prin dispozitii de santier, adica fier mai gros si/sau beton mai bun, ori la alt structurist, ori incercam sa vedem daca ne face asta modificarile pentru inca niste bani.

Acuma alta: ne-am dus la primarie cu o valoare a investitiei estimata de arhitecta, de vreo 366,000. La primarie ne-a calculat ala o valoarea dubla, chiar 2.12 ori mai mare si ne-a calculat toate taxele in functie de asta, adica taxa de AC e de 3880 de lei, taxa pentru domeniul public vreo 700 si ceva, plus alte cateva taxe, inclusiv cea pt ISC (care e vreo 1900 de lei) si ajungem pe la vreo 7000 de lei ca popa.

Doar mie mi se pare f mult si mi-e foarte neclar de unde a scos ala valoarea investitiei dubla fata de proiect? Oricum cu prima ocazie il intreb, n-am platit inca taxa, atunci pe loc n-am fost foarte pe faza sa intreb cum naiba a calculat, eram preocupat sa cotrabai prin acte dupa nu stiu ce naiba. Singura idee care-mi vine, e c-a luat pretul de piata al unei constructii de 450 de euro si ne-a calculat dupa asta, in loc de cei 1000 de lei/mp cum zice legea dupa care ne-a estimat arhitecta.

Edited by Tuliman, 22 June 2017 - 21:41.


#313
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTuliman, on 22 iunie 2017 - 21:32, said:

Doar mie mi se pare f mult si mi-e foarte neclar de unde a scos ala valoarea investitiei dubla fata de proiect? Oricum cu prima ocazie il intreb, n-am platit inca taxa, atunci pe loc n-am fost foarte pe faza sa intreb cum naiba a calculat, eram preocupat sa cotrabai prin acte dupa nu stiu ce naiba. Singura idee care-mi vine, e c-a luat pretul de piata al unei constructii de 450 de euro si ne-a calculat dupa asta, in loc de cei 1000 de lei/mp cum zice legea dupa care ne-a estimat arhitecta.

Teoretic valoarea investitiei ar trebui sa se faca strict in functie de proiect, de investitia reala. Dar se face dupa niste "baremuri" care din cate stiu eu depinde de localitate si de zona unde se construieste. Mie calculat dupa "barem" mi-a iesit 343.000 plus TVA 20%, cum era atunci.

#314
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostTuliman, on 22 iunie 2017 - 21:32, said:

Problema majora e ca gigelul de structurist nu vrea sa mai faca modificari la proiect, cica ce-a facut el e minunat si nu-s corectii de facut, cica a ras chiar cand i-a transmis arhitecta cererile noastre, ca nu-s ok betonul/fierul/stalpii si ca le-am vrea schimbate.
N-am reusit sa vorbim noi cu el, am vorbit prin intermediul arhitectei. Ca prostii. Am convins-o pe ea sa scoata unul dintre stalpi, cel central din dreptul scarii si sa-l convinga cumva pe dorel sa avizeze modificarea. Pentru restul, a ramas ca ori prin dispozitii de santier, adica fier mai gros si/sau beton mai bun, ori la alt structurist, ori incercam sa vedem daca ne face asta modificarile pentru inca niste bani.
Bine ca i-ati platit proiectul Posted Image  din pacate "gigelul" din povestea asta sunteti dumneavoastra...poate ca va veti trezi odata si odata (vorbesc la general nu ma refer aici la dumneavoastra) si veti intelege ca ieftin si bun nu exista. Sigur ca platind un proiect mai scump tot nu ai garantia ca e bun dar macar incercati sa lucrati cu cineva la care aveti recomandari !

#315
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTuliman, on 22 iunie 2017 - 21:32, said:

Am fost azi la primarie sa mai scoatem ce acte ne mai lipsesc si sa vedem cam ce ar mai fi de facut pt AC.
Ne-ar mai trebui acea minunata declaratie notariala prin care ne dam acordul ca vom ceda terenul ramas in afara imprejmuirii (alta nebuloasa si-aici, am intrebat azi doi notari, unul din Pantelimon si altul din Branesti si ne-au dat doua informatii total diferite, dar nah... a ramas ca revenim luni la ei pt declaratie, azi doar ne-au legalizat o copie dupa contractul de vanzare al terenului), plus o cerere de inscriere in nomenclatorul de strazi de la primarie - asta va dura cateva zile + inscris in registrul agricol la ei cica + sa apara pe planul de incadrare in zona si imprejmuirea zic astia de la urbanism, pt ca nu aparea. Desi am vb la telefon cu arhitecta inainte sa mergem la primarie si i-am spus ca nu apare gardul pe schite, ea zicea ca nu-i bai, ca nu trebuie.

Cu declaratia asta, ce implicatii are? primul notar zicea ca din secunda doi ai cedat terenul si gata pa, al doilea zice ca te angajezi ca la o data ulterioara, nedefinita, te angajezi sa cedezi poate terenul, in niste conditii incerte, asadar dpdv juridic e foarte discutabila aceasta declaratie.

Primaria cere retragere pentru drum, altfel nu-ti da autorizatie de constructie, ceea ce nu e tocmai legal, dupa cum a decis instanta de la Cluj: http://www.stiridecl...drumuri-in-oras

#316
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Hopaaa...pai si Primaria Timisoara tot asa face.
Unde este nevoie de teren pentru drumuri noi sau pentru latirea drumului, te obliga sa donezi (gratuit, fara despagubiri), altfel nu-ti da Autorizatie de Constructie.

#317
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Daca dai in judecata primaria..sigur te-ai rezolvat de vreo 5 ani de asteptat..pana se rezolva...iar ca sa faca expertizarea terenului..si sa-ti dea un pret corect pe cel cedat ..(in cazul in care castigi in instanta) cred ca mai dureaza inca pe atat..In cazul ala..totusi ..era vb de o suma destul de mare..pentru terenul cedat..

Eu am avut noroc ca aveam deschidere de doar 20ml la drumul unde trebuia sa cedez..deci am iesit ''ieftin''...cu pierderea.
Mai am un drum de servitute..ce trece pe langa terenul meu..pe lungimea de vreo 45ml..dar acolo nu m-au conditionat in vreun fel..Insa pe cei care au acces doar la drumul de servitute..sigur ii va lovi..daca vor sa construiasca..astfel mai cedand teren si..latind drumul..Sa traiasca primariile..si urbanismul..

View Postkolfleading, on 23 iunie 2017 - 10:23, said:

Hopaaa...pai si Primaria Timisoara tot asa face.
Unde este nevoie de teren pentru drumuri noi sau pentru latirea drumului, te obliga sa donezi (gratuit, fara despagubiri), altfel nu-ti da Autorizatie de Constructie.
toate primariile din tara asta..cred ca fac la fel..Dar ce sarac isi permite sa astepte x ani..sa te judeci cu calaii astia?

Edited by manghels, 23 June 2017 - 10:31.


#318
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pe de alta parte insa risti sa te trezesti cu un drum de acces de 4 ml latime daca nu se cedeaza decat servitutea ceea ce e nasol, sunt destui care experimenteaza asta...
Ideal ar fi sa fie transparenta toata treaba, primatiile sa nu permita vanzarea terenurilor daca nu indeplinesc niste conditii de dimensiuni, deschideri etc. care sa permita beneficiarului sa respecte regulile si zona sa se dezvolte armonios si nu gen...Pipera...

Nu ma intelegeti gresit va rog, nu sunt avocatul primariilor, au destule bube in cap insa asa cum a zis cineva istet pe aici...si beneficiarii vin din acelasi popor ...caruia ii stim foarte bine caracteristicile de educatie si mentalitate.

Bine....stim ca geto-dacii/tracii au fost cei mai tari din lume si astia au fondat toata civilizatia la nivel planetar (poate chiar interstellar dar inca nu s-a confirmat :) ) dar ....suntem oarecum in situatia grecilor...si aia au avut inaintasi de seama dar tot praf sunt in acest moment...

#319
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cand am cumparat terenul..i-am cerut tantii respective sa-mi lase un minuscul procent la pretul pe mp..tocmai pt ca stiam ca o sa-mi taie primaria cel putin 1m pe latimea de 20ml de la drumul principal..A strambat un pic din nas..dar pana la urma a fost de acord..Bine ca n-a fost nevoie sa cedez ceva pe lungimea de 45ml..ca acolo simteam mai adanc...pierderea..

E clar ca trebuie o lege de acolo de sus..care sa limiteze vanzarile de terenuri daca drumul nu indeplineste conditiile de latime..etc..indiferent de destinatia terenului..Insa noi cautam terenuri ieftine..indiferent de drum..utilitati..apoi injuram primaria ca ne conditioneaza AC-ul de cedarea terenului..Ca intotdeauna..adevarul ii undeva la mijloc..

Edited by manghels, 23 June 2017 - 10:48.


#320
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postbrawnie, on 23 iunie 2017 - 08:45, said:

Bine ca i-ati platit proiectul Posted Image  din pacate "gigelul" din povestea asta sunteti dumneavoastra...poate ca va veti trezi odata si odata (vorbesc la general nu ma refer aici la dumneavoastra) si veti intelege ca ieftin si bun nu exista. Sigur ca platind un proiect mai scump tot nu ai garantia ca e bun dar macar incercati sa lucrati cu cineva la care aveti recomandari !

Aici da, trebuia noi sa-i platim doar arhitectura si-atat, restul doar un avans eventual. Am mers pe incredere cu ea pentru ca si ea a mers pe incredere cu noi, adica ne-a lucrat la proiect si si-a batut o groaza capul, fara sa-i fi platit avans. De asta i-am dat banii toti.

Doamna ne-a fost recomandata fara rezerve de cineva si la randul dumneaiei ni l-a recomandat pe structurist. Nah, asta e. Cu/fara recomandari, bani multi/putini, riscurile sunt destul de mari in orice situatie sa fim seriosi.

Legat de retragere, noi cica trebuie sa ne retragem 4.3m, pentru ca drumul la care avem deschidere are 3.7m si si-au calculat ei ca pe spinarea noastra poate-l aduc la 7m; doar ca drumul exista doar in acte, fizic nici urma de el si nici nu cred ca-l vor amenaja vreodata, deci ne retragem fix degeaba. Problema e ca trebuie sa-l cred pe cuvant p-ala de la cadastru de la primarie, care dupa o verificare sumara pe planul cadastral, mi-a zis ca drumul are atat, deci ca sa ajunga la 7m, voi mai dati diferenta. Si puf! peste 100mp din terenul nostru se duc pe-o vorba. Verifica-l daca ai cum.

Nu mai zic ca aparent limita loturilor de pe latura aia, pare sa fie in zig-zag, deci daca ne retragem fiecare uniform fata de fiecare dintre cele 2 colturi, vom ceda fiecare cate 3-4m in favoarea drumului, doar ca linia asta nu e dreapta, e-n dinti de fierastrau. Sunt curios cum ii ajuta p-astia latirea unui drum cu o fasie in zig-zag.

#321
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Are cineva un model de declaratie notariala de cedat terenul aferent retragerii?

#322
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ar trebui sa-l aiba fiecare notar..Cel putin eu asa faceam..mergeam la notar..ii ziceam ce voiam sa fac..si ce am nevoie..si-mi incropea el actul..semnat / parafat / autentificat..etc.
Nu stiu daca sunt formulare predefinite..universal valabile..

#323
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Noua ne-a dat notarul un formular generic insa nu ne-a zis exact cum sa-l completam, cica sa-l completam fix cum ne cere in CU, care insa e foarte sumar si vag. Din partea mea l-as completa asa, cu atat mai putine sanse sa aiba valoare juridica, dar sa nu comenteze astia la primarie, pentru ca pana acum au comentat la orice mic detaliu.

De ex nu ne-a zis, mentionati ca-i "conform cu prevederile certificatului de urbanism x".

Notarul din Branesti n-are timp saptamana asta, am apucat doar sa luam un formular tipizat de la el, asa c-o sa mergem la unul din Bucuresti, care naiba stie daca e la curent cu declaratiile de genul asta.

#324
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Aia de la primarie..nu aveau un tipizat de asta sa-ti dea? Doar nu esti primul caruia ii cer declaratie notariala de cedare teren..

Cred ca declaratia asta..ii destul de recenta..Si eu am cedat teren prin PUZ/CU..ca sa-mi dea AC..insa nu mi-au cerut declaratii notariale.. E clar ca dupa procesele de rasunet din ultima perioada..vor sa le certifice un notar ca..le cedezi terenul fara vreo pretentie fianciara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate