Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mazda 3

- - - - -
  • Please log in to reply
276 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare tuturor,

  Povestea incepe cu hotararea pe care am luat-o, impreuna cu sotia, de a schimba masina, si anume un Seat Ibiza 2008, cumparat de nou si de care am fost foarte multumiti, masina mergand foarte bine chiar si in momentul de fata, necerand altceva in toti acesti ani decat consumabile si o bucsa, dar am simtit nevoia de o masina putin mai spatioasa pentru noi si fiica noastra. Am inceput sa analizez ofertele de pe piata fiindca nu mai eram la curent cu noile generatii de masini, nefiind un pasionat, si am facut o lista care cuprindea, alaturi de Mazda 3, si modele precum Hyundai Elantra, Skoda Octavia, Ford Focus si Honda Civic. Golf si Leon am cam exclus fiindca vroiam mai mult sedan decat hatchback. In consecinta, am inceput sa batem drumurile catre dealeri, unde am facut si cateva drive teste, din pacate nu intotdeauna cu motorizarile pe care noi le vroiam. Elantra ni s-a parut o masina foarte corecta pentru pretul ei dar parca nu avea acel ceva care sa te atraga, Octavia nu mi s-a parut o masina ci un portbagaj cu motor, Focus-ul era o varianta interesanta mai ales ca primisem o oferta foarte buna pentru un  Titanium + pachet iarna, redus de pe la 21k la aproape17k, dar pana la urma am renuntat fiindca motorasele alea turbate pot avea probleme si noi cautam o masina fiabila pe care sa o tinem cel putin 7-8 ani si care sa nu creeze probleme prea mari. De Civic Sedan am fost foarte dezamagiti, in afara de luminile spectaculoase din bord, nu ne-a atras nimic altceva.

    Si astfel, am ales: Mazda 3. Ne-a placut de la inceput, chiar daca nu era cea mai ieftina si nici cea mai bine dotata. Dar avea acel ceva de care spuneam mai sus, pur si simplu ne ramasese gandul la ea. Fiind din Bucuresti am inceput sa cerem oferte de la cei doi dealeri mari si lati din capitala, primind niste oferte decente ca discount. Nu erau de nivelul celei pe care o primisem la Ford dar era totusi un discount. Din pacate, aceste oferte erau insotite de un termen de livrare de aproximativ 2 spre 3 luni ceea ce nu ne prea convenea. Atunci m-am hotarat sa trimit cateva mail-uri catre dealerii din tara, sa vad daca gasesc ceva pe stoc, sedan G120, echipare Challenge sau Attraction, culoare Gri meteor sau Titanium Flash. Si foarte bine am facut, fiindca am gasit la dealer-ul din Braila un Gri meteor cu echiparea Challenge, cu livrare in 3 zile. Sincer as fi preferat sa iau Attraction dar nu mai puteam astepta asa ca am inceput procedura pentru programul Remat (aveam o dacie 1310 tinuta pe butuci de vreo 10 ani) si in cateva zile toate actele au fost gata si am semnat contractul. Si uite asa, de vineri 04.09.2015 sunt noul posesor al unei Mazda 3, G120, challenge, sedan. Masina urmeaza sa primeasca zilele astea niste senzori de parcare la Arian, cauciucuri de iarna si foarte probabil niste becuri Osram fiindca cele stock mi se par cam chioare (daca aveti recomandari de becuri, le ascult cu cel mai mare interes).

   Masina are deja 900 de km, facuti pe DN si autostrada, datorita unor drumuri pe care trebuia sa le fac si am profitat acum. Am incercat sa ii fac rodajul la diferite viteze si trecand prin toate treptele superioare, mai ales, fiindca nu prea puteam merge cu a 2-a pe autostrada :). De azi va incepe si rodajul prin minunatul Bucuresti, stand bara la bara si facand 8 km in 40 de minute. Balta Alba - Dna Ghica - Pipera. Cine e din Bucuresti, cunoaste foarte bine despre ce vorbesc.

  Gata cu vorbaria, scuze daca nu am fost prea coerent in exprimare, acum cateva poze.

Attached Files



#2
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Sa o conduceti fara incidente !!

Mai multe detalii se poate? (motor, dotari, pret, etc? )

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Felicitari. Ai facut o alegere buna.
Cat mai multi kilometri fara probleme!

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
motor g120- adica 2.l benzina, 120 de cai, dotari, pretul a fost sub cel de lista, se negociaza in functie de fiecare, probabil a contat si faptul ca am avut banii cash

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cat a costat ?

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
Pretul de lista e 18380 euro

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Tocmai am făcut revizia de 7 ani la Mazda 3. Nimic înlocuit, în afară de consumabile și becuri, de când o am, din februarie 2008.

Edited by Digix, 07 September 2015 - 11:48.


#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
sper sa fie la fel de fiabila ca si seat-ul cu toate ca are mult mai multa tehnologie asa ca ma astept sa mai cada una-alta.

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Sa o stapanesti sanatos si fara inciente,sper ca in cei 7-8 ani cat ai de gand s-o tii,sa-si dovedeasca fiabilitatea la fel ca Mazda 3 a mea[model BK].
Exact ca @Digix,in cei 7 ani si 109.000 km nu am schimbat nimic la ea[chiar si bateria este cea de fabrica,asta fiind a 8-a iarna in care intra],decat consumabilele.Ai facut o alegere buna luand benzinar,eu am luat diesel pentru ca nu locuiesc la oras.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
A fost aceeași chestie de "coup-de-foudre" care m-a făcut să mă întorc la ea când am luat-o, după ce am studiat vreo două luni toată piața la momentul respectiv, cu toate că evident, a fost mai scumpă decât altele.  Una din cauze e probabil existența taxelor vamale, pentru că e produsă la Hiroshima, outside EU.

View Postmissionnad, on 07 septembrie 2015 - 11:57, said:

[chiar si bateria este cea de fabrica,asta fiind a 8-a iarna in care intra],

Am uitat, eu am înlocuit bateria după 5 ani cu o Varta. Cea originală era Panasonic.

Edited by Digix, 07 September 2015 - 12:00.


#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
acum sunt produse in Mexic, tot outside EU, dar am consultat forumurile de specialitate inainte sa o cumpar si nu se vaita nimeni de probleme la masinile din Mexic, pesemne ca standardul de calitate e atent supervizat de japonezi.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Ce să facem, trebuie să conducem mașini care au trecut oceanul! :)

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
Felicitari pentru achizitie !
Mazda 3 este una dintre masinile care-mi plac foarte mult. As fi achizitionat si eu una ca si "replacement car" in locul Civicului, DAR nu am gasit una pe stoc in bugetul alocat si sa astept 3 luni .... nu mai avea sens achiztia !
Oricum, mie mi-a placut extrem de mult.

Inca o chestie: ai (ati) facut un lucru mare prin faptul ca ati ales masina (si) cu sufletul ! Astfel o sa o poti conduce 7-8 ani dupa cum iti doresti, fara sa te uti "peste gard" la ce au altii !
Daca luai o masina care nu-ti spunea nimic, de fiecare data cand te-ai fi intersectat cu o Mazda 3 pe drum ai fi oftat: "Ce-ar fi fost daca .... "

PS: Asta mi-a pacut MAXIM !!!!

View Postjericho, on 07 septembrie 2015 - 11:09, said:

.....Octavia nu mi s-a parut o masina ci un portbagaj cu motor, .....
Posted Image Posted Image Posted Image

#14
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Mult noroc si calatorii fara evenimente cu masina!
O sugestie am.renunta la becurile Osram daca vrei sa iei Nightbraker sau Nightbraker Plus.am avut pe masina 2 seturi in 2 ani de zile.nu tin mai mult de 8 luni,drumurile noastre probabil vibratiile le slabesc rezistenta. Am luat odata cu cele Osram si Philips Extreme Vision,desi eram nesigur de calitatea lor.uite ca au trecut 2,5 ani de atunci si alea de care imi era teama,s-au dovedit a fi mai de calitate ca Osram.daca nu ma insel,au fost si mai ieftine.

#15
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Poti pune si niste poze din interior? Chiar nu vrei sa ne spui pretul?

Edited by billyboy, 07 September 2015 - 12:55.


#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View Postmarr, on 07 septembrie 2015 - 12:16, said:

Felicitari pentru achizitie !
Mazda 3 este una dintre masinile care-mi plac foarte mult. As fi achizitionat si eu una ca si "replacement car" in locul Civicului, DAR nu am gasit una pe stoc in bugetul alocat si sa astept 3 luni .... nu mai avea sens achiztia !
Oricum, mie mi-a placut extrem de mult.

Inca o chestie: ai (ati) facut un lucru mare prin faptul ca ati ales masina (si) cu sufletul ! Astfel o sa o poti conduce 7-8 ani dupa cum iti doresti, fara sa te uti "peste gard" la ce au altii !
Daca luai o masina care nu-ti spunea nimic, de fiecare data cand te-ai fi intersectat cu o Mazda 3 pe drum ai fi oftat: "Ce-ar fi fost daca .... "

PS: Asta mi-a pacut MAXIM !!!!


Posted Image Posted Image Posted Image

Multumesc, stiu foarte bine la ce te referi, cu siguranta as fi ajuns sa ma gandesc la "Ce-ar fi fost daca..."

View Postdark_angel_tgv, on 07 septembrie 2015 - 12:36, said:

Mult noroc si calatorii fara evenimente cu masina!
O sugestie am.renunta la becurile Osram daca vrei sa iei Nightbraker sau Nightbraker Plus.am avut pe masina 2 seturi in 2 ani de zile.nu tin mai mult de 8 luni,drumurile noastre probabil vibratiile le slabesc rezistenta. Am luat odata cu cele Osram si Philips Extreme Vision,desi eram nesigur de calitatea lor.uite ca au trecut 2,5 ani de atunci si alea de care imi era teama,s-au dovedit a fi mai de calitate ca Osram.daca nu ma insel,au fost si mai ieftine.

Adevarul ca nu sunt hotarat pe Osram, stiam si de Philips Night Vision (parca)... M-ai facut curios, o sa caut pe net informatii... Multumesc de sugestie.

View Postbillyboy, on 07 septembrie 2015 - 12:53, said:

Poti pune si niste poze din interior? Chiar nu vrei sa ne spui pretul?

O sa pun si poze din interior mai pe seara sau maine, acum sunt la birou... Despre pret iti pot spune ca discount-ul poate fi mai mare de 1k de euro :)

#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbillyboy, on 07 septembrie 2015 - 12:53, said:

... Chiar nu vrei sa ne spui pretul?

Probabil i-or fi servit cei de la dealer textul cu: " Este o oferta speciala pentru dumneavoastra"  !

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View Postmarr, on 07 septembrie 2015 - 13:39, said:

Probabil i-or fi servit cei de la dealer textul cu: " Este o oferta speciala pentru dumneavoastra" !

Nuuu, dealer-ul a fost foarte ok, chiar il recomand, eu m-am inteles bine cu el si nu m-a luat cu vrajeli.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate