Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Ajutor emigrare in Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
beniamin81

beniamin81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2009
Deschid acest topic deoarece vrem sa emigram (eu cu familia) in Noua Zeelanda.
Am vazut ca a mai fost un topic asemanator acum ceva ani si speram ca cineva a ajuns pe acolo si ne poate ajuta cu ceva informatii eventual o agentie de pe acolo.
Pun ceva link-uri utile iar daca cineva mai are ceva de complectat sa nu se sfiască.
http://www.immigrati...ormation/anzsco este situl guvernului cu informatiile utile.
https://www.immigrat...ator/  pentru calculul punctelor necesare emigrarii
http://www.randstad.co.nz/ este una din cele mai mari companii de recrutare (forta de munca)
Stiu ca ai nevoie neaparat de ielts. Daca stiti pe cineva care te poate pregati mai bine pentru test.............

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Ca o paranteza, de ce ai vrea tocmai la mama naibii, unde e si foarte de greu de emigrat? In locul tau as alege o tara din Europa de Nord: Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda. In ordinea asta.

#3
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View PostYukoto, on 06 septembrie 2015 - 21:18, said:

Ca o paranteza, de ce ai vrea tocmai la mama naibii, unde e si foarte de greu de emigrat? In locul tau as alege o tara din Europa de Nord: Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda. In ordinea asta.
Scapa in mare parte de tigani. Acolo sunt mai putini romani, deci pe scurt ar fii mai bine vazut in Noua Zeelanda.

#4
beniamin81

beniamin81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2009

View PostYukoto, on 06 septembrie 2015 - 21:18, said:

Ca o paranteza, de ce ai vrea tocmai la mama naibii, unde e si foarte de greu de emigrat? In locul tau as alege o tara din Europa de Nord: Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda. In ordinea asta.
Deoarece este o tara mult mai linistita (pentru familii) decat cele din europa, pentru ca infractionalitatea este aproape inexistenta, pentru sistem medical bun, pentru sistemul educational, clima.............Sunt multe motive
Daca vrei sa emigrezi doar pentru bani atunci da mergi in nordul europei sau USA.
Ahh si sa nu uit: poti sa te folosesti de motocicleta tot anul.

Edited by beniamin81, 06 September 2015 - 21:40.


#5
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbeniamin81, on 06 septembrie 2015 - 20:38, said:

Deschid acest topic deoarece vrem sa emigram (eu cu familia) in Noua Zeelanda.
Am vazut ca a mai fost un topic asemanator acum ceva ani si speram ca cineva a ajuns pe acolo si ne poate ajuta cu ceva informatii eventual o agentie de pe acolo.
Pun ceva link-uri utile iar daca cineva mai are ceva de complectat sa nu se sfiască.
http://www.immigrati...ormation/anzsco este situl guvernului cu informatiile utile.
https://www.immigrat...or/Â Â pentru calculul punctelor necesare emigrarii
http://www.randstad.co.nz/ este una din cele mai mari companii de recrutare (forta de munca)
Stiu ca ai nevoie neaparat de ielts. Daca stiti pe cineva care te poate pregati mai bine pentru test.............

Eu am vizitat NZ de doua ori,ceea ce iti recomand si tie inainte de emigrare.E ok,insa fiecare tara are plusuri si minusuri.Ceea ce stiu de la prietenii mei de acolo,e ca nu ai nevoie de ielts.Important e un contract de munca,pe care sincer il poti avea si in urma vizitei turistice,totul e sa stii cum te invarti pe acolo.

#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostYukoto, on 06 septembrie 2015 - 21:18, said:

Ca o paranteza, de ce ai vrea tocmai la mama naibii, unde e si foarte de greu de emigrat? In locul tau as alege o tara din Europa de Nord: Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda. In ordinea asta.

Europa se duce la vale cu viteza maxima!

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
-Europa este un cancer aflat in plina evolutie.Chiar si partea de nord.
-Initiatorul vrea sa mearga acolo pentru ca exista.
-De ce nu-i raspundeti punctual la ceea ce a intrebat?Asta in eventualitatea ca stiti raspunsul.

#8
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
beniamin81, ce studii aveti, ce experienta de munca aveti si ce stiti sa faceti, tu si sotia?

#9
drg_georgia

drg_georgia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2015
Buna ziua,
Mi-ati putea da si mie un sfat,va rog?
As dori sa emigrez in Noua Zeelanda. Ati putea sa imi spuneti de unde sa incep si ce trebuie sa fac?
Deja dorinta exista, e foarte puternica, dar deocamdata e doar atat. Sper sa evoluez incet incet.
Multumesc

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdrg_georgia, on 25 septembrie 2015 - 15:47, said:

de unde sa incep
Sunt niste linkuri chiar in primul post al acestui thread.
Incepe de acolo...

#11
radulicul2001

radulicul2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2009
Salut,

     Eu ma aflu in Australia de 3 ani. E o mare diferenta intre Australia si Noua Zeelanda. Ambele au frumuseti si au si probleme. Mai ales acum cand criza a inceput sa muste din minerit in Australia si multe au inceput sa mai apese frana. Dar tot nu este rau.
Daca vrei sa emigrezi (aici sau in NZ) te-as sfatui sa incerci forumul emigrare.info. Cei mai multi forumisti sunt din Australia acolo, romani. Sunt si din NZ destui care pot sa iti raspunda cam la orice intrebare pertinenta.

     In urma experientei mele, te-as sfatui sa te gandesti ca daca castigi peste medie in Romania... atunci mai bine ramai acolo. Daca ai peste 35 de ani, mai bine ramai in romania.

     Ce pot sa iti spun, in Australia:

     Aici, financiar, este mai bine (depinde ce intelegi prin mai bine), ca nu duci grija zilei de maine prea tare, dar tot o duci. Insa pana sa ajungi aici, nu este usor. Este mult stres de regula. Si bani cheltuiti. Oricum ai face, nu scapi fara sa platesti 9000 de parai cu tot procesul de emigrare pana la viza. Minim 9000 de parai australieni (doua persoane). Apoi drumul, mai bagi vreo 4000 de parai, poate si mai bine. Apoi sa supravietuiesti pe aici cateva luni... 6...12 iarasi.. mai bagi cateva mii bune... vreo 10 as pune eu. Si apoi urmeaza stresul si alte chestii de genul acesta, adaptarea la cultura locala, limba, etc. Si apoi nu te gandi ca aici e simplu. Ci doar e diferit. Pensia... nu exista. Trebuie sa strangi in timpul vietii, si tot asa... diverse chestii, de ex: daca ai peste 30 de ani parca, trebuie sa platesti lunar o asigurare de sanatate privata, altfel te rupe la impozite, etc...

     Daca ar fi dupa mine, sa mai repet odata procesul... sincer... nu as mai face-o. Departarea de familie, prieteni, etc... sunt chestii care desi nu par importante, in timp sapa.

     Gandeste-te bine inainte de a o face. Ca nu este usor.

#12
rhadu_bogdhan

rhadu_bogdhan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2016
Guys, am 28 de ani, am terminat Facultatea de Istorie, dar am 10 ani de experienta, ca Research Analyst si Management Consultant (Business Analyst ) (care sunt incluse in lista Skilled, chiar daca nu long sau short shortage). Sotia mea a terminat Contablitatea, insa are 0 ani experienta in domeniu. Am vreo sansa sa reusesc sa iau viza de munca?

Edited by rhadu_bogdhan, 16 June 2016 - 15:01.


#13
cristian_ionescu92

cristian_ionescu92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2017

View Postrhadu_bogdhan, on 16 iunie 2016 - 15:01, said:

Guys, am 28 de ani, am terminat Facultatea de Istorie, dar am 10 ani de experienta, ca Research Analyst si Management Consultant (Business Analyst ) (care sunt incluse in lista Skilled, chiar daca nu long sau short shortage). Sotia mea a terminat Contablitatea, insa are 0 ani experienta in domeniu. Am vreo sansa sa reusesc sa iau viza de munca?

Salut!

Ai reusit ceva aici? Si eu tot Business Analyst sunt si ma gandesc serios sa emigrez in Australia sau Noua Zeelanda!

#14
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salut! Este cineva care lucreaza ca stomatolog sau medic generalist care a reusit sa emigreze in Noua Zeelanda? Sunt curios cum e cu echivalarea studiilor.

Edited by tzaq93, 29 November 2017 - 15:10.


#15
vivianajones

vivianajones

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2017

View Posttzaq93, on 29 noiembrie 2017 - 15:10, said:

Salut! Este cineva care lucreaza ca stomatolog sau medic generalist care a reusit sa emigreze in Noua Zeelanda? Sunt curios cum e cu echivalarea studiilor.



E complicata treaba cu echivalarea studiilor in Noua Zeelanda, dar nu imposibila. http://www.nzqa.govt...ments-required/

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttzaq93, on 29 noiembrie 2017 - 15:10, said:

Salut! Este cineva care lucreaza ca stomatolog sau medic generalist care a reusit sa emigreze in Noua Zeelanda? Sunt curios cum e cu echivalarea studiilor.

s-a spus de prea multe ori dar lumea nu stie sa citeasca.
NU ESTE O PROBLEMA echivalarea studiilor, aia este aproape automata. Problema este DREPTUL DE PRACTICA.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
sistemul de emigrare in NZ este la fel ca cel din AU...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate