Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Centura zona lombara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014
Buna. Doresc sa achizitionez o centura din piele pentru zona lombara deoarece in trecut am avut mici accidentari in aceasta zona. Imi puteti recomanda vreun anumit model? Am gasit pe pronutrition si pe olympus la un pret destul de accesibil, dar la comentarii am vazut pareri impartite printre care si ca nu ar fi din piele cum sunt descrise.

#2
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Depinde cât de vechi ești în domeniu. Dacă ți-ai f*tut lombele pe supra-exerciții sau exerciții incorecte, e bine să reduci și să te reapuci fără centură până la limita durerilor, chit că e penibil la început cu greutățile mici. Cu vremea musculatura din regiune se dezvoltă și durerile nu mai apar așa precoce. Dacă rămâi cu centura, mai greu se dezvoltă musculatura iar riscul de reapariție a durerilor e mai mare.

Dacă ești nou, mai simplu că nu te doare sufletu' că începi cu greutăți mici.

În general nu se recomandă măsuri de protecție în culturism decât la supra-seturi care se fac de obicei rar pentru a dezobișnui musculatura și a avea o creștere musculară.

Edited by LeopardSurd, 06 September 2015 - 20:35.


#3
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014
In domeniu sunt activ de aprox 5 ani (cu cateva pauze din motive personale). Am avut cam 4 accidentari, doua in zona lombara si de doua ori m-am "blocat de spate". Mai mult ca sigur le-am patit din cauza incalzirii incorecte/insuficiente. Am mai auzit despre chestia ca centura nu e indicata decat la anumite exercitii si sunt dispus sa iti iau sfatul in considerare si sa fac cu greutati mai mici si sa nu mai achiziotionez centura. Ma poti ajuta cu informatii despre vreun tip de exercitii recomandate pentru intarirea zonei lombare sau daca trebuie sa evit acum anumite exercitii?

#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDonnieBrasco20, on 06 septembrie 2015 - 21:05, said:

In domeniu sunt activ de aprox 5 ani (cu cateva pauze din motive personale). Am avut cam 4 accidentari, doua in zona lombara si de doua ori m-am "blocat de spate". Mai mult ca sigur le-am patit din cauza incalzirii incorecte/insuficiente. Am mai auzit despre chestia ca centura nu e indicata decat la anumite exercitii si sunt dispus sa iti iau sfatul in considerare si sa fac cu greutati mai mici si sa nu mai achiziotionez centura. Ma poti ajuta cu informatii despre vreun tip de exercitii recomandate pentru intarirea zonei lombare sau daca trebuie sa evit acum anumite exercitii?

centura n-are treaba cu zona lombara si nici nu te scapa de "blocatul de spate", deci nu o sa te ajute prea mult.
accidentarile se intampla probabil din cauza pozitiei incorecte. daca greutatea e prea mare dar pozitia e corecta pur si simplu te blochezi la ridicat dar nu "crapa" nimic

centura e folosita de powerlifteri ca sa poata incorda mai puternic muschii abdomenului si spatelui si sa poata mentine o pozitie stabila sub greutati mari. se foloseste la genuflexiuni si indreptari (squat si deadlift) extrem de grele. daca n-ai haltera de 150 de kile in spate n-ai nevoie de centura.


Quote

Ma poti ajuta cu informatii despre vreun tip de exercitii recomandate pentru intarirea zonei lombare sau daca trebuie sa evit acum anumite exercitii?.
1. fa genuflexiuni cu bara in pozitie joasa (cauta pe net low bar squat). incepi cu o greutate relativ usoara si apoi adaugi cate putin (cate o placuta de 2.5kg sau chiar 1.25) la 2-3 zile (baga genuflexiuni macar de 2 ori pe saptamana)
2. nu te mai indoi de spate, indoaie-te din solduri. spatele trebuie sa ramana intotdeauna teapan. Ai foarte mare grija !!! Daca te-ai accidentat deja de 4 ori e clar ca tragi aiurea. Roaga pe cineva sa-ti observe pozitia in timp ce lucrezi

Edited by takillya, 07 September 2015 - 15:42.


#5
DonnieBrasco20

DonnieBrasco20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.08.2014

View Posttakillya, on 07 septembrie 2015 - 15:36, said:

centura n-are treaba cu zona lombara si nici nu te scapa de "blocatul de spate", deci nu o sa te ajute prea mult.
accidentarile se intampla probabil din cauza pozitiei incorecte. daca greutatea e prea mare dar pozitia e corecta pur si simplu te blochezi la ridicat dar nu "crapa" nimic

centura e folosita de powerlifteri ca sa poata incorda mai puternic muschii abdomenului si spatelui si sa poata mentine o pozitie stabila sub greutati mari. se foloseste la genuflexiuni si indreptari (squat si deadlift) extrem de grele. daca n-ai haltera de 150 de kile in spate n-ai nevoie de centura.



1. fa genuflexiuni cu bara in pozitie joasa (cauta pe net low bar squat). incepi cu o greutate relativ usoara si apoi adaugi cate putin (cate o placuta de 2.5kg sau chiar 1.25) la 2-3 zile (baga genuflexiuni macar de 2 ori pe saptamana)
2. nu te mai indoi de spate, indoaie-te din solduri. spatele trebuie sa ramana intotdeauna teapan. Ai foarte mare grija !!! Daca te-ai accidentat deja de 4 ori e clar ca tragi aiurea. Roaga pe cineva sa-ti observe pozitia in timp ce lucrezi


Apreciez mult sfaturile! Renunt 100% la centura si voi incepe sa fac genoflexiuni cum ai spus. Probabil ca din cauza pozitiei incorecte am avut accidentari, voi avea mai mult grija.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate