Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Aspect interesant Canvas. Deosebiri intre metode de stilizare.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Am remarcat un lucru destul de ciudat din punctul meu de vedere. Concret, dacă stilizăm Canvas-ul în modul acesta:
<canvas id="panza" style="border: 1px solid black;" width=300px height=300px > </canvas>


Nu avem nici o problemă. În ce sens? Am setat lățimea=lungimea=300px pt. pânza noastră.

Astfel, dacă avem un cod Javascript ca acesta:
var link=document.getElementById("panza");
var ob2=link.getContext("2d");
ob2.fillStyle="red";
ob2.fillRect(0,0,250,200);


Width si Height sunt corespunzătoare pt. obiectul nostru - dreptunghiul - (250 din 300 sunt luate pt. lățime, respectiv 200 din 300 sunt luate pt. lungimea obiectului). Poza1.

Dacă în schimb, definim width și heigh pt. canvas prin CSS adică eliminăm atributele width/heigh pt. elementul HTML canvas, introducându-le într-o foaie externă CSS (sau în cazul nostru, vom pune width/heigh in interiorul atributului style:

<canvas id="panza" style="border: 1px solid black; width:300px; height:300px" > </canvas>


Toată opera de artă se duce. Respectiv vedeți poza2. Width-ul rămâne totuși respectat, dar lungimea ... o trage în jos la mama sărăciei.

Care este explicația? Două metode de definire a lungimii/lățimii pt. un element HTML oferă două perspective diferite...
Mă gândesc că poate funcția .fillRect(a,b,c,d,) caută parametri c,d, între atributele canvas-ului și nu se uită și în CSS după acestea? Deși.. nu prea cred.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1.35K   1 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.39K   1 downloads

Edited by Rhesus, 06 September 2015 - 16:48.


#2
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
atributele seteaza sistemul de coordonate al canvasului, css-ul stilizeaza containerul ce contine canvasul si iti intinde continutul cat ii zici tu.

http://stackoverflow...ight-properties

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate