Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Gambe umflate cu edem si supurande.Ce poate fi?Medicii nu au pus un diagnostic.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
E vorba de mama mea,are 73 de ani,a fost supraponderala,are hipertensiune,urmeaza tratament pentru ea de cca 10 ani,e sub control.
Are o puternica fobie de spitale si medici asa ca dupa o raceala in urma cu 3 luni a inceput sa se simta tot mai rau.Respiratie ingreunata,lipsa poftei de mancare si greata,gust amar in gura,ceea ce o facea sa nu manance aproape nimic,a slabit vreo 8 kg in aceste 3 luni.Oboseala si slabiciune generala,nu a mai fost in stare sa iasa din casa si sa mearga undeva.Edeme la nivelul labei piciorului initial.Cu greu am reusit sa o conving sa mearga la medicul de familie.Nu stiu ce diagnostic i-a pus doar i-a prescris Augumentin si Ketonal.Ketonal a luat o pastila a durut-o rau stomacul si nu a mai luat.Augumentin a luat 5 zile,nu avea deloc pofta de mancare singura modificare parca respira mai usor in rest celelalte simtome persistau.Nu mai putea decat cu mare efort sa faca mancare si cam atat.Dupa vreo 2 luni gambele au inceput sa se umfle de parca statea sa plesneasca pielea,si curgea prin pori un lichid incolor,grasos,curgea de punea procoape in pat sa absoarba acest lichid.Nu imi dau seama ce e.Transpiratie nu e,puroi nu cred ca nu miroase,ori limfa ori grasime cred.Am mers la Urgenta i s-au facut analize de sange si urina,glicemia 140 pe nemancate in rest aparent ok.Radiografie pulmonara ok.Electrocardiograma probabil indica ceva,nu stiu ca nu au vorbit cu mine cei de acolo sa imi explice cat de cat ce are.Au trimis-o la medicul cardiolog,i-a pus diagnostic de cardiopatie ischemica,despre picioare nici o vorba.Am primit scrisoare medicala cu diagnostic si medicatie.Nu am inteles scrisul.O asistenta care e vecina,a dus scrisoarea la medicul de familie care nu a fost multumit de diagnostic si i-a dat trimitere la un medic internist.Deocamdata nu vrwa sa mearga.Gambele si labele picioarelor sunt superumflate,supurande si apar niste ulceratii iar culoare se schimba spre vinetiu.I-a dat alt tratament cu un medicament pentru inima si unul pentru tensiune.Nu reusesc sa o conving sa mearga la internist.Nu vrea sa se interneze nici daca de asta ar depinde viata ei.Ce boala poate fi care sa afecteze asa picioarele?Daca cineva are rabdare sa citeasca si stie din auzite,sau are cunostinte in domeniu si poate sa ma ajute cu un sfat il rog sa o faca.Multumesc anticipat.

#2
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
O internare cu un set de analize mai serioase la un spital de specialitate. Pentru teama de doctor trebuie sa fie o solutie (un anxiolitic dat tot de un doctor). Nu cred ca mama dvs e primul pacient cu aceasta fobie. O trimitere la un doctor bun ar fi un inceput. Pe forum nu cred ca e careva care o sa dea un diagnostic, cel mult o indrumare. Unde o sa intrebati o sa va puna sa faceti mai multe analize. Sanatate!

#3
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Aveti dreptate,stiu ca asta e solutia ideala,i-am dat un anxiolitic inainte de a merge atat la medicul de familie cat si la urgenta.Pur si simplu nu intelege neavand cunostinte minime de anatomie,fiziologie sau cultura medicala ca astfel de chestii pot fi fatale sau se agraveaza treptat pana,probabil nu se mai poate face nimic.E genul de om varstnic careuia nu-i poti face un bine nici cu forta.Nu pot fi indiferent dar nici nu am cum sa o oblig sa mearga unde trebuie.Sper sa gasesc informatie despre treaba asta cu gambele care supureaza,am cautat pe net dar nu am gasit.Poate stie cineva care citeste ce am scris aici,ce afectiune e asta.Multumesc pentru amabilitatea de a imi raspunde.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Vorbeste-i de amputatie la ambele picioare, poate gandul asta o va speria suficient.

#5
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Posibil sa se ajunga la amputatie,nu imi dau seama,dar i-am zis ca poate e gangrena si se lasa cu amputatie.Nu am sensibilizat-o prea tare.Crede ca se vindeca de la sine cu timpul si se enerveaza cand toti din jur o indeamna sa mearga la medic si chiar sa se interneze daca trebuie.Are scoala putina,e o femeie simpla,nu constientizeaza gravitatea situatiei din nefericire pentru ea.

#6
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

View PostMizu, on 06 septembrie 2015 - 11:12, said:

Vorbeste-i de amputatie la ambele picioare, poate gandul asta o va speria suficient.
Am citit acum ca tot ati pomenit de amputatie,despre gangrena umeda.Se cam potriveste descrierea cu simptomele.Daca despre asta e vorba ,ma gandesc ca o internau atunci cand am dus-o la urgenta,nu o trimiteau acasa cu diagnostic doar de cardiopatie ischemica.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"glicemia 140 pe nemancate in rest aparent ok"
Aparent e ok dar 140 indica un diabet care aduce des complicatii de genul .
Cauta "piciorul diabetic" si vezi cum se prezinta.

Edited by xilo, 06 September 2015 - 12:29.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu n-am zis decat sa pretinzi ca se va ajunge la amputatie, in ideea de a o speria.
In orice caz, nu te baza pe sistemul medical, ca la noi daca mergi in trei locuri tot atatea diagnostice diferite primesti.

#9
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Am revenit ca sa inchid cu o concluzie subiectul.Am ajuns la internist asa cum a recomandat medicul de familie.Am mers la privat ca sa nu asteptam cu saptamanile prin programare la policlinica.In ziua aceea inainte de a merge m-am uitat la EKG si am descoperit scris in partea dreapta sus,in engleza:infarction anterior[posible recent.Asadar cardiologul din spital la care au trimis-o cand am fost la urgenta a scris doar cardiopatie ischemica si au trimis-o acasa.Medicul de familie a trimis-o la internist nescriind nimic despre infarct.Internistul pentru 50 de lei a zis ca nu e de competenta sa ca a suferit un infarct are sechele dupa el,de unde si problema cu gambele pe care au aparut ulceratii intre timp si si-au schimbat culoarea.Ne-a trimis la cardiolog.
La fel pentru ca e deficit de medici in spital si sa nu asteptam saptamani sau luni,am mers la privat.Acolo in sfarsit am dat peste un Om si medic,pensionat,care a vorbit cu noi ne-a explicat ca are insuficienta cardiaca si venoasa,ca la gambe are ulcer varicos,a facut ekg,i-a prescris digoxin,nitropector,devaricid,diurex,magne b6,extraveral si un spray pentru ulceratii,bioxiteracol.Toata reteta a costal aproape 100 de lei,consultatia,prima care a fost ok,50 de lei.Peste doua saptamani mergem la control.Asa ca m-am lamurit cum e cu mersul la urgenta cu taxiul si nu cu ambulanta si cum e cu medicul de foi de boala care se crede medic de familie,nefiind in stare sa vada ca a fost vorba de un infarct desi era scris pe ekg unde am citit si eu,cam tarziu ce-i drept.Sau poate nu stie engleza si nu s-a prins ca infarction inseamna infarct.Oameni,locuri,fapte,intamplari.

Edited by internauticus, 15 September 2015 - 08:33.


#10
caracterealese

caracterealese

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2015

View Postinternauticus, on 06 septembrie 2015 - 10:07, said:

E vorba de mama mea,are 73 de ani,a fost supraponderala,are hipertensiune,urmeaza tratament pentru ea de cca 10 ani,e sub control.
Are o puternica fobie de spitale si medici asa ca dupa o raceala in urma cu 3 luni a inceput sa se simta tot mai rau.Respiratie ingreunata,lipsa poftei de mancare si greata,gust amar in gura,ceea ce o facea sa nu manance aproape nimic,a slabit vreo 8 kg in aceste 3 luni.Oboseala si slabiciune generala,nu a mai fost in stare sa iasa din casa si sa mearga undeva.Edeme la nivelul labei piciorului initial.Cu greu am reusit sa o conving sa mearga la medicul de familie.Nu stiu ce diagnostic i-a pus doar i-a prescris Augumentin si Ketonal.Ketonal a luat o pastila a durut-o rau stomacul si nu a mai luat.Augumentin a luat 5 zile,nu avea deloc pofta de mancare singura modificare parca respira mai usor in rest celelalte simtome persistau.Nu mai putea decat cu mare efort sa faca mancare si cam atat.Dupa vreo 2 luni gambele au inceput sa se umfle de parca statea sa plesneasca pielea,si curgea prin pori un lichid incolor,grasos,curgea de punea procoape in pat sa absoarba acest lichid.Nu imi dau seama ce e.Transpiratie nu e,puroi nu cred ca nu miroase,ori limfa ori grasime cred.Am mers la Urgenta i s-au facut analize de sange si urina,glicemia 140 pe nemancate in rest aparent ok.Radiografie pulmonara ok.Electrocardiograma probabil indica ceva,nu stiu ca nu au vorbit cu mine cei de acolo sa imi explice cat de cat ce are.Au trimis-o la medicul cardiolog,i-a pus diagnostic de cardiopatie ischemica,despre picioare nici o vorba.Am primit scrisoare medicala cu diagnostic si medicatie.Nu am inteles scrisul.O asistenta care e vecina,a dus scrisoarea la medicul de familie care nu a fost multumit de diagnostic si i-a dat trimitere la un medic internist.Deocamdata nu vrwa sa mearga.Gambele si labele picioarelor sunt superumflate,supurande si apar niste ulceratii iar culoare se schimba spre vinetiu.I-a dat alt tratament cu un medicament pentru inima si unul pentru tensiune.Nu reusesc sa o conving sa mearga la internist.Nu vrea sa se interneze nici daca de asta ar depinde viata ei.Ce boala poate fi care sa afecteze asa picioarele?Daca cineva are rabdare sa citeasca si stie din auzite,sau are cunostinte in domeniu si poate sa ma ajute cu un sfat il rog sa o faca.Multumesc anticipat.
Eu am aceiasi problema cu mama mea, mai ales ca si ea nu doreste sa auda de medici si de spitale, totusi in ultima clipa am reusit sa o internez la urgenta in spital, cu toate ca nu a vrut sa stea decit o zi, insa i sa pus un diagnostic corect, suferinta i sa ameliorat, picioarele sau dezumflat, acum sint aproape normale, mai au culoare vinetie. A inceput tratamentul pe 23 iulie si il urmeaza in continuare. Diagnosticul pentru mama (care are 88 ani) este de insuficienta cardiaca, hipertensiune arteriala. Urmeaza tratament cu Coryol, Prestarium, Furosemid, Trombostop, Digoxin. Din ce am citit pe prospectul medicamentelor si din ce am mai gasit si pe internet medicamentul care ajuta la dezumflarea picioarelor este Furosemid. Umflarea picioarelor se datoreaza retinerii de apa de catre organism, iar Furosemidul ajuta la eliminarea apei prin urinare. Insa trebuie sa o vada un cardiolog care sa ii prescrie o reteta adecvata. Ceace pot sa iti recomand pina o va vedea un cardiolog este sa nu manince sare deloc, nici grasimi si sa bea lichide. Ii doresc multa sanatate mamei tale.

#11
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
Multumesc pentru sfaturi.dupa ce a fost la medicul de familie care zis ca are o viroza pulmonara ,la urgenta cu taxiul unde a vazut-o si un cardiolog,genul spagar blazat,care nu a gasit de cuviinta sa o interneze si a scris ca are doar cardiopatie ischemica,desi pe ekg scria infarction[posible recent],poate nu stia engleza,.
De la urgente au trimis-o acasa cu scrisoare medicala catre medicul de foi de boala[a se citi medicul de familie] care deasemenea nu stia engleza si i-a dat trimitere la un internist.
Am fost cu ea la una care s-a rastit la noi desi am platit consultatia dar a zis ca trebuie un cardiolog ca are ulcer varicos si a suferit un infarct recent.Asta stia engleza.
Ca sa nu asteptam cateva saptamani pana o vedea un cardiolog in policlinica am mers la un cardiolog privat,pensionar.I-a prescris o reteta ce un milion si a zis sa mergem peste doua saptamani la control.Nici vorba de internare.De fapt a zis ca e congres de cardiologie si nu ar avea cine sa se ocupe de ea in spital.Nu mai manca aproape nimic,nu putea nu ca nu vroia,a slabit mult,la urmatoarea vizita foarte greu mergea avea dispnee.Picioarele se dezumflasera dar tot supurau.Doctorul a zis ca nu mi se pare ca e mai bine.Am zis ca nu ca am ajuns mult mai greu la cabinet.A zis sa mergem peste o luna.Pe 5 oct mama a murit,stop cardiac acasa.

#12
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Medici idioti.

Condoleante.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Ma simt afectat de deznodamant deoarece si mama e la fel de incapatanata si cu problemele ei de sanatate la o varsta similara. Mai face analize din inertie, doar sa stie si ea de ce moare.

#14
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Îmi pare rău.  Condoleanțe.

Nu toți medicii sunt buni ca oameni sau ca profesioniști. Întotdeauna cereți o a doua, a treia, a patra opinie.


#15
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015
In caz ca mai citeste cineva,gambe uflate si supurande inseamna insuficienta venoasa cu ulcer varicos daca apar rani.Dispneea,adica greutatea in respiratie poate fi urmarea unui infarct mai degraba decat o afectiune pulmonara mai ales daca nu e insitita de febra si frisoane.
Oa,eni buni fiti atenti ce fel de medici de foi boala puteti avea ca medici de familie.In cazul mamei mele i-a dat antibiotic pentru infarct.E adevarat ca au plecat in strainatate medicii buni cu miile dar din astia ramasi trebuie sa fim atenti pe cine alegem.Uneori pretul e moartea cu zile.Eu nu as ezita sa-i dau la vita aia un scaun in cap,dar as face puscarie pentru o proasta si pe mama nu as invia-o

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Imi pare rau pentru mama dvs. Nu era foarte in varsta si daca ar fi luat din timp un tratament adecvat  ar mai fi trait niste ani. Starile de sufocare, daca nu e vorba de pneumonie, sunt de la insuficienta cardiaca(probabil in urma infarctului). Si tata a avut insuficienta cardiaca ca urmare a diabetului si lua digoxin . In legatura cu diagnosticul gresit stiu 2 cazuri care ar fi de ras daca nu ar fi de plans. Fratele meu care avea hepatita a fost diagnosticat cu gripa iar un prieten care-si rupsese o coasta i s-a spus ca are pneumonie si implicit  injectii cu penicilina care stiti poate cat sunt de dureroase.Se intampla inainte de 1989 deci nu se putea spune ca medicii buni erau plecati la munca in strainate. Fratele meu a stat vreo 3-4 zile cu tratament antigripal si abia cand s-a ingalbenit tot ca o lamaie ne-am lamurit ca are hepatita .

#17
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt doctori și doctori. Eu sunt student la medicina în anul 5. Uitându-mă în jur și văzând ce fel de colegi am, nu ma miră cele spuse.

Tot ce pot sa va sfătuiesc e ca întotdeauna sa cereți și o a doua opinie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate