Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Amplificator CATV pentru RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Salutare tuturor,
Vin la voi cu o intrebare. Am facut o sesizare la RCS cum ca mi-a disparut Viasat Explore din grila. Ma gandeam ca l-au scos si pe ala, dar a venit domnu' de la RDS si mi-a spus ca datorita faptului ca eu din 1 cablu, adica cel coaxial, fac 5, semnalul se pierde. Casa mea are la intrare un splitter de la well adus de cei de la RDS, care suporta pana la 2Ghz parca. Insa, el mi-a recomandat sa imi achizitionez un amplificator, insa si acolo mi-a specificat sa imi iau unul, si sa il pozitionez cumva innainte de AccEOC-ul lor, ca daca il pun innainte, nu mai merge internetul. Ce ma sfatuiti sa fac, ca sa am semnal pe toate televizoarele din casa? Precizez ca, cablul coaxial poate avea si 20M prin perete de la doza de la etaj, pana la televizor, dupa care, dintr-un cablu din perete, eu am mai pus un splitter cu 2 iesiri, ca sa mai dau semnal unui TV. Toate TV-urile au decodoare de la DIGI.

Astept raspuns in special de la cei care au cunostinte in acest domeniu, deoarece vreau sa fac o investitie pentru acest dispozitiv. RCS-RDS are la mine in zona cablu coaxial (Fiberlink Popular 20mbps) internetul, doar cablu coaxial. Este fibra optica in zona, insa nu vor sa ne racordeze deoarece casele nu au fibra inca, si este in plan. Pana cand ei vin cu GPON-ul, eu fac par alb in cap, si oricum, ei daca vin cu fibra, televiziunea va ramane prin cablu coaxial, asa ca, este un must acest dispozitiv.

Multumesc!

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
amplificator catv rds - > https://www.google.r...iw=1024&bih=596

Cumperi un amplificator de banda larga , sa amplifice semnalul care il pierzi .

P.S. -Amplificatorul nu bruiaza banda de net .

Edited by tidicristi, 05 September 2015 - 18:37.


#3
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Eu am asa ceva pe 4 tv la rds si merge ok.http://www.okazii.ro/receivere-antene/antene/amplificator-semnal-pentru-cablu-tv-cu-4-iesiri-amplificator-catv-signal-amplifier--a170620914

#4
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Am nevoie de ceva care sa nu imi influenteze linia de internet. Si sa fie si ieftin daca se poate :D. Daca nu, asta este. Dar am nevoie de ceva care sa nu bruieze internetul, pentru ca dupa nu am rezolvat nimic.

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 14.10.2004
Inainte sa cumperi amplificatorul refa legaturile sau macar verifca legaturile actuale.
Eu am patit cu un cablu de cca 10m. Cand am desfacut porcaria aia de conector "lita" era pur si simplu tocata.

Edited by xymzar, 05 September 2015 - 19:17.


#6
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View Postxymzar, on 05 septembrie 2015 - 19:16, said:

Inainte sa cumperi amplificatorul refa legaturile sau macar verifca legaturile actuala.
Eu am patit cu un cablu de cca 10m. Cand am desfacut porcaria aia de conector "lita" era por si simplu tocata.

Legaturile sunt mufate de echipa RDS de 2 ani de cand am cablurile. Oare sa fie de la asta? Ele sunt perfect intregi, insa nu stiu ce sa spun. Pot sa atasez o poza, daca trebuie.

View PostSwagger, on 05 septembrie 2015 - 19:17, said:


Legaturile sunt mufate de echipa RDS de 2 ani de cand am cablurile. Oare sa fie de la asta? Ele sunt perfect intregi, insa nu stiu ce sa spun. Pot sa atasez o poza, daca trebuie.

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1441473611.725940.jpg   242.44K   263 downloads

#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
In locul spliterului , cumperi si pui un amplificator cu 4 iesiri .

Ex.: http://www.mivarom.r...v-iesiri-p-5446

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Corecta idea amplifului cu 4 iesiri.
Altfel, ieftin si bun nu se poate. Sau e ieftin 20-50 lei si prost sau e bun si costa mai mult+100..
Altfel, si eu am vazut cabluri de firma cu scuzati 2 floace de sarma peste poleiala.
Sau "meseriasi" care au rasucit firele centrale unele peste altele..

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSwagger, on 05 septembrie 2015 - 19:20, said:


Legaturile sunt mufate de echipa RDS de 2 ani de cand am cablurile. Oare sa fie de la asta? Ele sunt perfect intregi, insa nu stiu ce sa spun. Pot sa atasez o poza, daca trebuie.



Attachment ImageUploadedByTapatalk1441473611.725940.jpg

Ce ai tu in poza nu e splitter , e tap.

#10
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View Posttidicristi, on 05 septembrie 2015 - 19:26, said:

In locul spliterului , cumperi si pui un amplificator cu 4 iesiri .

Ex.: http://www.mivarom.r...v-iesiri-p-5446

E de incredere MivaRom asta? Ai mai comandat de la ei? Mi-se pare foarte ieftin 21 lei, si chiar as vrea sa iau unul. Nu stii, e bun pentru RDS? Adica, duce pana in 1000Mhz?

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1441474601.634213.jpg   230.31K   164 downloads

Ăsta e bun de ceva?


#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Am cumparat eu, de mai multe ori, de la Mivarom si sunt de incredere. In general lucrurile merita banii.

Edited by Venboteam, 05 September 2015 - 19:57.


#12
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View PostVenboteam, on 05 septembrie 2015 - 19:48, said:

Am cumparat eu, de mai multe ori de la Mivarom si sunt de incredere. In general lucrurile merita banii.

Cu transportul cum se procedeaza? Adica, nu am luat de la ei, si chiar vreau sa iau un amplif d'asta.

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Din pacate transportul se plateste, 18 lei, daca nu ma insel. Doar cu acel amplificator nu amortizezi transportul, dar daca mai cauti prin site, s-ar putea sa mai gasesti lucruri interesante (patenti, surubelnite, telecomenzi, etc) si la final costurile cu curieratul sa fie amortizate.
Eu comand in general de 150-200 de lei.

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSwagger, on 05 septembrie 2015 - 19:36, said:


E de incredere MivaRom asta? Ai mai comandat de la ei? Mi-se pare foarte ieftin 21 lei, si chiar as vrea sa iau unul. Nu stii, e bun pentru RDS? Adica, duce pana in 1000Mhz?

Attachment ImageUploadedByTapatalk1441474601.634213.jpg

Ăsta e bun de ceva?

Ce ai pus tu in poza e o porcarie de splitter,cu power pass,nu ai nevoie de asa ceva.Tu ai nevoie de un splitter fara power pass 5-1000Mhz.
Il gasesti ieftin la Tehnicb:
http://www.tehnicb.r...spl3caicatv.htm

#15
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View Postady_77, on 05 septembrie 2015 - 20:43, said:


Ce ai pus tu in poza e o porcarie de splitter,cu power pass,nu ai nevoie de asa ceva.Tu ai nevoie de un splitter fara power pass 5-1000Mhz.
Il gasesti ieftin la Tehnicb:
http://www.tehnicb.r...spl3caicatv.htm

Si cel din doza nu e bun de nimic?

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSwagger, on 05 septembrie 2015 - 20:48, said:

Si cel din doza nu e bun de nimic?

In general,spliterele power pass se folosesc in sisteme satelit daca au pana la 2Ghz,sau in retele catv telealimentate daca au pana la 1Ghz(1000Mzh).La tine nu e cazul,nu ai tensiune de telealimentare pe cablu ce vine de la furnizor.Ne-ar ajuta sa pui aici o schema a retelei tale interne de cablu.

#17
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

View PostSwagger, on 05 septembrie 2015 - 19:20, said:

Legaturile sunt mufate de echipa RDS de 2 ani de cand am cablurile. Oare sa fie de la asta? Ele sunt perfect intregi, insa nu stiu ce sa spun. Pot sa atasez o poza, daca trebuie.



Attachment ImageUploadedByTapatalk1441473611.725940.jpg
ce ai pus tu in poza e o porcarie. ai atenuare pe iesire de minim 10db. modelul asta se splittere a fost folosit de UPC in trecut dar le-au aruncat pe toate. la RDS nu stiu sa se fi folosit, in mod oficial. poate mai au tehnicienii de prin surse proprii.

poti lua amplif, o sa te ajute la zonele unde mai ai inca o data splitat semnalul.
doar ca atentie: pui un splitter 2Way inainte de amplif, pe cablul care iti vine de la RDS. o iesire o duci la modemul EoC iar cealalta o duci la amplif si ce iese dupa amplif folosesti doar pt TV.
astfel eviti sa strici calea inversa (revers) pt modemul de net.

Edited by gabriel_gavrila, 05 September 2015 - 20:59.


#18
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View Postady_77, on 05 septembrie 2015 - 20:51, said:


In general,spliterele power pass se folosesc in sisteme satelit daca au pana la 2Ghz,sau in retele catv telealimentate daca au pana la 1Ghz(1000Mzh).La tine nu e cazul,nu ai tensiune de telealimentare pe cablu ce vine de la furnizor.Ne-ar ajuta sa pui aici o schema a retelei tale interne de cablu.

Deci, vine cablul negru de la RDS, coaxialul. De acolo intra in minunea asta de splitter cu atenuare, si se ramifica in 4 cabluri. 3 dintre ele merg in 3 camere separate. Unul coboara jos in living, avand cel mai lung traseu. Ajunge jos in living, dupa care intra intr-un splitter cu 2 iesiri de la well, adus de cei de la RDS. Plasma e alimentata ca si semnal din acel splitter, iar cealalta iesire merge spre TV-ul din bucatarie. Cam asta e traseul. EoC-ul e pus pe cel mai apropiat traseu de cablu.

View Postgabriel_gavrila, on 05 septembrie 2015 - 20:55, said:

ce ai pus tu in poza e o porcarie. ai atenuare pe iesire de 10db.
poti lua amplif, o sa te ajute la zonele unde mai ai inca o data splitat semnalul.
doar ca atentie: pui un splitter 2Way inainte de amplif, pe cablul care iti vine de la RDS. o iesire o duci la modemul EoC iar cealalta o duci la amplif si ce iese dupa amplif folosesti doar pt TV.
astfel eviti sa strici calea inversa (revers) pt modemul de net.

Am inteles ca modemul EoC are ceva amplificator si filtru de semnal in el. Pot sa il folosesc intr-un fel? Daca nu, ce amplificator imi recomanzi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate