Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

ce mananci in hiking?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostMizu, on 04 septembrie 2015 - 19:43, said:

De asta pun poate intrebari care unora poate li se par tampit de usoare, dar n-am persoane pe langa mine de la care sa invat.
Cand cauti aur, cerni o tona de nisip pentru un gram de aur.
Tu te uiti la nisip?

#56
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poate fi foarte cald si la 2.000m. Dar oricum, nu te teleportezi direct la 2.000m, pleci de undeva de mai jos. Si te intorci de unde ai plecat.

#57
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006

View PostLaberta, on 04 septembrie 2015 - 19:43, said:

Energizant si batoane musli. Am carat odata 2 cutii de pate degeaba, nici nu le-am atins pentru ca nu mi-a fost foame. Din pricina efortului aveam mereu gura uscata si ca sa nu mai beau atata apa, am incercat sa mananc un mar, dar m-a apucat ragaiala dupa un sfet de ora. Posted Image
Ce sa faci Mizu, daca avem stomachuri sensibile! Vezi, altii ar putea sa manance chiar si mici cu mustar....
Asa e la efort, ti se taie pofta de mancare Posted Image. Dar fiind fiinte rationale stim ca fara mancare ne scade randamentul, iar cand mai ai ore intregi de munte in fata n-ai ce face, te fortezi sa si mananci.

Eu am observat diferenta asta foarte bine la primul meu hiking, cand ni s-a terminat apa dinainte sa ajungem in varf (deci mai trebuia sa si coboram), si pe ideea asta n-am putut nici manca. Dar 6 ore mai tarziu am cedat psihic si fizic si am luat prima apa ce curgea pe stanga, fiind deja intuneric nici nu stiam cat de curata e, si am mancat o banana. 10 minute mai tarziu aproape alergam Posted Image

#58
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 19:47, said:

Poate fi foarte cald si la 2.000m. Dar oricum, nu te teleportezi direct la 2.000m, pleci de undeva de mai jos. Si te intorci de unde ai plecat.

corect si pe drum in general mai e apa

#59
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si daca nu e pe drum, pleci cu mai multa apa la tine. Cum ziceam.

Se pare ca a constatat si Mizu pe propria piele (dupa doar 2 ture de o zi) ca apa e mai importanta decat mancarea. Vorba aia: rezisti 3 minute fara aer, 3 zile fara apa, 3 saptamani fara mancare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate