Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

ce mananci in hiking?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostMizu, on 04 septembrie 2015 - 16:26, said:

In fine, eu daca mananc paste cu carne si sos de rosii si parmezan, la primul deal mai dificil le dau instant afara.
Si in weekend am avut niste momente de greata induse de efort, mancasem de acasa niste pizza.

Fa un tratament inainte, ca tot ai zis ca vrei sa si slabesti.

Cu vreo 2-3 saptamani inainte taie complet dulciurile. Stii ce e aia complet?
iti faci paine in casa sau nu mananci cu paine, nu mai bei bere, nu mananci fructe, incerci 0 zahar.
Poti mari un pic cantitatea de grasimi.

Cum zicea Vlad, pentru a trai ai nevoie de carbohidrati.
Tu in felul asta iti educi organismul sa transforme grasimile in carbs fara s-o faci in regim de efort, ci in stare de efort normal

In momentul in care pleci pe munte, poti avea ceva fructe dimineata care contin carbs, dar corpului ii este usor pentru ca este obisnuit sa ia benzina din grasimi.
Daca nu-i dai grasimi suficiente o sa ia de la ce s-a depus din trecut.

Ideea asta am experimentat-o acum 10 ani, si, cantitatea de muschi atrofiata in cazul dietei de definire, e mult mai mica. Practic corpul e invatat sa consume grasimile si sa lase-n pace muschii.

Daca esti curios si vrei sa tii dieta asta, as fi interesat sa vad rezultatele, ce senzatii ai avut.

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
E si asta cu sarurile si mineralele un aspect, prin transpiratie elimini cantitati mari. Dar acele produse de care zici tu nu cred ca au sare (clorura de sodiu) atat de multa pentru beneficiul consumatorului, deoarece poti suplimenta sodiul si prin alte alimente, mai degraba contin multa sare ca potentiator de aroma.
Aici au carente dulciurile, care ofera strict energie.

tsunnami, nu stiu la ce tratament te referi. Eu vreau sa slabesc in mod natural.

Edited by Mizu, 04 September 2015 - 16:44.


#39
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostMizu, on 04 septembrie 2015 - 16:43, said:

tsunnami, nu stiu la ce tratament te referi. Eu vreau sa slabesc in mod natural.

E scris mai sus

"Cu vreo 2-3 saptamani inainte taie complet dulciurile. Stii ce e aia complet?
iti faci paine in casa sau nu mananci cu paine, nu mai bei bere, nu mananci fructe, incerci 0 zahar.
Poti mari un pic cantitatea de grasimi.
Pentru energie ai nevoie de carbohidrati.
Tu in felul asta iti educi organismul sa transforme grasimile in carbs fara s-o faci in regim de efort intens, ci in stare de efort normal"

Ceea ce ti-am scris eu e in mod natural

Edited by tsunnami, 04 September 2015 - 16:48.


#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, aia deja intra mai mult in diete si mai putin la subiectul topicului, caci e cam exagerat ca pentru o zi pe munte sa incepi sa te pregatesti cu 2-3 saptamani inainte.
Suna interesant totusi.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca slabitul iese din discutie aici. Nu zic mai multe ca o luam pe aratura.

Pana la urma va trebui sa incerci diferite alimente, combinatii, sa vezi ce ti se potriveste. Pulpe de pui? Oasele le poti lasa acolo.

#42
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
hai, må! cum sa mearga cu pulpe de pui dupa el? :)))

#43
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
http://www.expresmag...l-moartea-alba/
http://www.wowbiz.ro...tia_147326.html
http://www.sfatulmed...ericulos-i_4742
http://catalinluca.b...e-cele-mai.html

Edited by unucelalalt, 04 September 2015 - 17:44.


#44
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si ce au pulpele de pui? Orice aliment il mananci in mod obisnuit e un candidat de mancare de luat cu tine intr-o tura de o zi (daca se poate cara in rucsac). Mai pui ceva dulciuri (miere de exemplu) daca stii ca ai nevoie si bineinteles apa (pleci cu mai multa, daca nu gasesti pe traseu). Mai ales daca e si cald, fara apa e nasol.

Mai important e sa alegi traseul pe masura capacitatilor tale din acel moment.

Asta cu dieta pregatitoare cu trei saptamani inainte pentru o tura de o zi e exagerata rau.

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 16:00, said:


In nici un caz, prefer sa car mancarea in rucsac decat in burta

Si mancarea aia nu o cari in rucsac sa o mananci? O cari pe post de lest? Pentru conditie fizica mai buna?

Edited by Seb, 04 September 2015 - 17:30.


#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Cand mananci, organismul trimite sange spre stomac si se concentreaza pe digestie. Carnea se digera greu, dar organismul are nevoie de energie rapida si sange in muschi cand esti pe munte.

Pana la urma cred ca oleaginoasele sunt cele mai eficiente, o sa dau copy-paste din lene;
"surse excelente de proteine, fibre si grasimi esentiale [...] se numara printre cele mai complexe surse nutritive, furnizand o serie intreaga de vitamine (A, E, complexul de vitamine B) si minerale (zinc, calciu, fosfor, magneziu, cupru, fier etc.)."
Si din cauza ca sunt bogate in fibre tin si de foame, nu e ca si cand dai pe gat o lingura de zahar (dulciuri).

O sa testez la urmatoarea iesire.

#46
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Tu intrebi sau dai sfaturi?

Cu chestii din astea te preocupi in cazul unor ture ce dureaza mai multe zile, cu cortul (nu la cabane care ofera si mancare). Pentru o tura de o zi, poti manca orice. Nu cazi lat dupa 2 linguri de zahar consumate o data pe luna. Daca nu inghiti direct arsenic cu polonicul, n-ai de ce sa-ti faci probleme cu alimentatia pentru 8-12 ore de mers pe munte.

#47
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Iarta-mi tonul nepoliticos din postarea tocmai editata, daca ai apucat sa o citesti.

Daca nu mai mergeam pe munte ti-as fi apreciat indicatiile, dar am fost, si am avut probleme cu mancarea, deci ma preocupa subiectul. Nu pot manca orice. Unii, inclusiv tu, puteti, dar eu nu pot.

Edited by Mizu, 04 September 2015 - 18:50.


#48
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ai scris ca ai 2 ture la activ. Pe munte ai avut probleme cu mancarea pe care o mananci in mod obisnuit acasa? Daca da, poate te-ai suprasolicitat si ai fi reactionat la fel indiferent ce mancare ai fi avut.

Daca ai o problema medicala (nu poti digera anumite alimente sau ceva de genul asta), intreaba un nutritionist ce anume poti manca. Eu am dat raspunsuri la modul general, pentru cineva ce nu are probleme de sanatate si poate manca orice aliment. Daca nu e cazul, topicul poate trebuia deschis pe unul din forumurile cu tematica medicala.

#49
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din cate am vazut pe la inceput, ai zis ca ai luat intr-o excursie pachet, in alta doar banane. Gresit!

Trebuie sa iti gasesti un echilibru intre carne, fructe si ceva dulciuri. Mersul pe munte nu il faci ca sa slabesti, pentru ca la o drumetie trebuie sa depui un efort continuu de 8-10 ore. Daca nu te alimentezi corect, o sa ti se para un chin, inclusiv excursia, cat si recuperarea de a doua zi. Daca vrei sa slabesti, alergi in parc + dieta.

Daca esti la inceput cu muntele, e normal sa iti ceara organismul multa mancare, cu timpul te vei obisnui cu efortul si vei rezista mai bine.

ps: daca faci ture de o singura zi, ia un ghiozdan incapator si cara cu tine mai multa mancare.

Edited by gozmyn, 04 September 2015 - 19:05.


#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostMizu, on 04 septembrie 2015 - 16:52, said:

Ok, aia deja intra mai mult in diete si mai putin la subiectul topicului, caci e cam exagerat ca pentru o zi pe munte sa incepi sa te pregatesti cu 2-3 saptamani inainte.
Suna interesant totusi.

interesant suna pentru ca iti fortezi organismul sa "traiasca" asa cum a evoluat, cum a fost invatat
in oplus, ti-am zis, cand slabesti, in sport, cand faci definire, 60% se duce din grasime, 40% din muschi, ceea ce nu vrei
obisnuind corpul de unde sa consume, in caz de criza (cand vrea energie) ia 90% din grasime si 10 din muschi.

nu e numai pentru excursia la munte, dar de ce sa nu folosesti ocazia si in scopul asta

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 17:37, said:

Si ce au pulpele de pui? Orice aliment il mananci in mod obisnuit e un candidat de mancare de luat cu tine intr-o tura de o zi (daca se poate cara in rucsac). Mai pui ceva dulciuri (miere de exemplu) daca stii ca ai nevoie si bineinteles apa (pleci cu mai multa, daca nu gasesti pe traseu). Mai ales daca e si cald, fara apa e nasol.

Mai important e sa alegi traseul pe masura capacitatilor tale din acel moment.

Asta cu dieta pregatitoare cu trei saptamani inainte pentru o tura de o zi e exagerata rau.



Si mancarea aia nu o cari in rucsac sa o mananci? O cari pe post de lest? Pentru conditie fizica mai buna?

nu prea esti in realitatea asta
pulpe de pui? iei si cuptorul cu tine?
apa multa?
mai mult de 2L nu e necesar tu ai fost vreodata la munte?

dieta pregatitoare e pentru altceva, nu se aplica la tine

mancarea din rucsac o car FARA CA SISTEMUL DIGESTIV sa lucreze la ea in conditii de efort.
vrei sa mai scriu o data?
tu ce faci mananci cat pentru o saptamana si pleci fara mancare la tine?

View PostMizu, on 04 septembrie 2015 - 18:23, said:

Cand mananci, organismul trimite sange spre stomac si se concentreaza pe digestie. Carnea se digera greu, dar organismul are nevoie de energie rapida si sange in muschi cand esti pe munte.

corect

#51
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 19:19, said:

nu prea esti in realitatea asta
pulpe de pui? iei si cuptorul cu tine?
Intelegi conceptul de tura de o zi? Mancarea o iei gata preparata.

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 19:19, said:

apa multa?
mai mult de 2L nu e necesar tu ai fost vreodata la munte?care la tine?
Nici macar nu am dat o cantitate. Am scris eu mai mult de 2 litri? Am zis ca daca nu gasesti apa pe traseu, sa pleci cu mai multa (mai multa decat in cazul in care stii sigur ca ai izvoare pe drum).

Dar daca tot ai ridicat problema, uneori e nevoie si de mai mult de 2 litri de apa pe zi (nu ca mori cu 2 litri de apa, dar de exemplu e neplacut pe canicula, cand faci si efort, sa nu ai suficienta apa). Daca dai de un izvor, ce faci, te abtii sa bei, sa nu depasesti 2 litri?

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 19:19, said:

mancarea din rucsac o car FARA CA SISTEMUL DIGESTIV sa lucreze la ea in conditii de efort.
vrei sa mai scriu o data?
Nu-i nevoie sa mai scrii o data, te citez eu din nou:

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 16:00, said:

In nici un caz, prefer sa car mancarea in rucsac decat in burta

Tema topicului e alimentatia in timpul turelor de o zi pe munte. Cand mananci mancarea din rucsac? Cand ai ajuns inapoi la masina/tren/hotel/cabana?

Edited by Seb, 04 September 2015 - 19:41.


#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgozmyn, on 04 septembrie 2015 - 19:05, said:

Din cate am vazut pe la inceput, ai zis ca ai luat intr-o excursie pachet, in alta doar banane. Gresit!
De aia am deschis topic, sa ma luminez
In paralel mai studiez si google.

Astia cu care merg eu pe munte (2-3 persoane) nu prea au educatie in asa ceva, desi sunt mai experimentati. Problema liderului e ca e incapatanat si nu e mare amator de schimbare, spre exemplu dupa ture prin Fagaras i-a cazut unghia de la degetul mare de la picior, de mai multe ori, deci nu doar o data sa zici ca n-ai stiut mai bine ca erai incepator sau prost informat, ci a continuat ca si cum ar fi ceva normal. Am tot incercat sa-l conving sa-si ia niste adidasi cum am eu (350 lei, deci nu e o investitie mare in asa ceva) si pur si simplu nu vrea, desi cand am coborat de pe Farcau se plangea ca-l dor talpile si are basici de la bocancii pe care ii purta. Un altul din grup venise in tenesi, deci va dati seama. Iar eu ca eram la prima tura pe munte nu aveam nimic la picioare dupa un traseu fara poteci, abrupt, la care am ajuns la masini la orele 00:30, deci grad mare de dificultate.

Alta chestie, din cauza ca de pe primul munte am coborat ars incat mi s-a dus si pielea de pe fata in zilele urmatoare, acum am luat crema de protectie si am folosit-o, dar am fost singurul interesat de asa ceva. Desigur ca ziua urmatoare eram singurul care nu era ars peste tot.

Eu nu vreau sa fiu asa, pentru mine nu e o experienta placuta sa-mi pice unghiile de la picioare sau sa ma ard pe tot corpul, incerc sa fac hikingul mai eficient si placut. De asta pun poate intrebari care unora poate li se par tampit de usoare, dar n-am persoane pe langa mine de la care sa invat.

Edited by Mizu, 04 September 2015 - 19:43.


#53
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 19:29, said:

Intelegi conceptul de tura de o zi? Mancarea o iei gata preparata.

poti curata pulpele? :lol:

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 19:29, said:

Nici macar nu am dat o cantitate. Am scris eu mai mult de 2 litri? Am zis ca daca nu gasesti apa pe traseu, sa pleci cu mai multa (mai multa decat in cazul in care stii sigur ca ai izvoare pe drum).
Dar daca tot ai ridicat problema, uneori e nevoie si de mai mult de 2 litri de apa pe zi (nu ca mori cu 2 litri de apa, dar de exemplu e neplacut pe canicula, cand faci si efort, sa nu ai suficienta apa).

La 2000 nu e canicula. se termina apa, cobori, faci traseul inainte


View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 19:29, said:

Tema topicului e alimentatia in timpul turelor de o zi pe munte. Cand mananci mancarea din rucsac? Cand ai ajuns inapoi la masina/tren/hotel/cabana?

foarte corect, la o tura de o zi nu trebuie tampeniile la care ma gandeam eu

#54
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Energizant si batoane musli. Am carat odata 2 cutii de pate degeaba, nici nu le-am atins pentru ca nu mi-a fost foame. Din pricina efortului aveam mereu gura uscata si ca sa nu mai beau atata apa, am incercat sa mananc un mar, dar m-a apucat ragaiala dupa un sfet de ora. :(
Ce sa faci Mizu, daca avem stomachuri sensibile! Vezi, altii ar putea sa manance chiar si mici cu mustar....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate