Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce mananci in hiking?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Am alergat prin Suedia vreo 800km, a urmat Ferry overnight pana la rostock si urma ca in ziua aia sa ajung la Arad, asa ca am cumparat o cabina sa nu ma deranjeze nimeni, de mancat, am preferat 2 beri sa ma pot odihni
La 10 dormeam
La 5, apoi dusul.
La 6 ieseam de la terminal. Si am oprit la prima benzinarie, ma uitam la micul dejun si am zis sa i-o trag sa nu mai fiu nevoit sa opresc.
Aud la ureche:
"Facem juma-juma, imi cumperi cafeaua si cedez oul!"
Ma intorc, belgianca cu care am schimbat impresii inainte de imbarcare si care mergea-n Viena, singura si ea.
"Nu!, iti iau cafeaua si iti aduc eu oul!" (mai aveam 4 oua la mine, fierte din Finlanda la cort.

Cei care n-ati vazut un mic dejun nemtesc....

In timpul mesei:
"De ce mi-ai dat oul de la tine si nu l-ai mancat tu?"
"Asta nemtescul are galbenusul portocaliu!"
"Bastard!"

Dupa masa aia a trebuit sa opresc de vreo 3 ori pentru ca ma lua somnul...

#20
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostVampera, on 04 septembrie 2015 - 15:01, said:

haha, same here!

nu mananc niciodata bine inainte pt ca ma simt grea si imi trece cheful. un dejun light si plin de vitamine e cel mai recomandat, prefer proteine, oua, lapte, iaurt si paine integrala. basca o banana si un suc de portocale si pi cai!

Daca tot mergi pe cal... ce mai conteaza cat maninci. :))

#21
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Posttsunnami, on 04 septembrie 2015 - 15:18, said:

Am alergat prin Suedia vreo 800km, a urmat Ferry overnight pana la rostock si urma ca in ziua aia sa ajung la Arad, asa ca am cumparat o cabina sa nu ma deranjeze nimeni, de mancat, am preferat 2 beri sa ma pot odihni
La 10 dormeam
La 5, apoi dusul.
La 6 ieseam de la terminal. Si am oprit la prima benzinarie, ma uitam la micul dejun si am zis sa i-o trag sa nu mai fiu nevoit sa opresc.
Aud la ureche:
"Facem juma-juma, imi cumperi cafeaua si cedez oul!"
Ma intorc, belgianca cu care am schimbat impresii inainte de imbarcare si care mergea-n Viena, singura si ea.
"Nu!, iti iau cafeaua si iti aduc eu oul!" (mai aveam 4 oua la mine, fierte din Finlanda la cort.

Cei care n-ati vazut un mic dejun nemtesc....

In timpul mesei:
"De ce mi-ai dat oul de la tine si nu l-ai mancat tu?"
"Asta nemtescul are galbenusul portocaliu!"
"Bastard!"

Dupa masa aia a trebuit sa opresc de vreo 3 ori pentru ca ma lua somnul...

Si ce legatura are mersul pe motocicleta cu mersul pe jos pe munte?

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 15:23, said:

Si ce legatura are mersul pe motocicleta cu mersul pe jos pe munte?

Legatura e ca mancare grea si in cantitati mari te face praf, te moleseste, nu e recomandata

Si e si logic, corpul munceste si la mancare

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cand mergi pe jos conteaza mult mai mult greutatea mancarii carate. Si efortul fizic e altul. Si nu poti opri la prima benzinarie sa cumperi o conserva. S.a.m.d.

#24
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
unde ai drumurile programate?

ce fel de echipament iei cu tine?

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Trasee de o zi, acum in weekend am fost pe Galgalau in mtii Rodnei si mi s-a parut un traseu usor, am facut 9 ore cu pauze de poze si un mic ocol dupa o pestera pe care n-am gasit-o pana la urma. Am trecut si pe la Cascada Cailor si nu poti sa nu faci poza la asa obiectiv turistic :)
Pe varf am fost atat de in forma incat m-as fi dus si pe Ineu dar era prea departe sa ne mai intoarcem pe zi.
Deci n-am nevoie de nu stiu ce echipament, o haina mai groasa si vreo 4 litri de apa daca nu-s sigur ca gasesc izvor. De data i-am luat cu mine deoarece pe Farcau am ramas fara apa inainte sa ajungem in varf, si nu existau izvoare ce sa para potabile.

#26
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Eu as evita orice combinatie de branza si carne la aceeasi masa (implicit in acelasi sandwitch) si tind sa evit branza in totalitate pe munte (cel putin in faza de urcare). Branza (de oricare ar fi ea) incetineste extrem de mult digestia, iar carnea va astepta mult si bine pana va fi digerata.

Dupa principiul anti-catabolismului si implicit a anabolismului, este foarte constructiv sa eviti mancarurile dense si grele in faza de urcare, si eventual si in faza de coborare, daca si aceasta supune organismul la efort intens.

Cand urci si depui un efort fizi sustinut, continuu, organismul nu are nevoie nici de carne, nici de branza, nici de rosii, etc. Ci de energie, dupa ce o epuizeaza pe cea stocata in ficat si muschi, sub forma glicogenului, ce la randul sau se transforma in ATP (adenozina trifosfat) ce este necesara contractiilor musculare in efortul muscular sustinut (cum este hikingul). Drumul energiei este glucoza - glicogen - ATP - muschi.

Ori, noi dintr-un sandwitch cu branza si carne, sau alte minunatii, nu putem obtine energia necesara organismului in acel moment (sa zicem ca doar din paine, dar pana aducem painea in stadiul ATP, stomacul, acizii, si enzimele digestive trebuie sa se lupte cu "dopul" format din carne, si mai rau, branza, ce impiedica digestia.

Sa-i dam organismului exact ceea ce are nevoie, spun eu, atunci cand il supunem la efort, si vom observa eficienta lui. Sa ii furnizam organismului energia necesara, in forma usor asimilabila, nu sa-l punem sa munceasca 3-4-5 ore (timpul efectiv al unei sesiuni de hiking) sa digere un "sandwitch", sau orice alta mancare destinata pranzurilor sau serilor pe canapea, secatuind corpul atlfel de alti nutrienti necesari digestiei, de apa, si de energie pretioasa de care avem nevoie, de altfel, in muschi. Mancarurile greoaie sau combinatiile grestie (carne+branza) epuizeaza si obosesc corpul, in loc sa il ajute.

Recomand cu caldura batoanele gen Snickers, batoanele proteice (pentru a contracara si preveni starile catabolice, din nou, sunt o forma imediat asimilabila a proteinelor necesare, ce ajung aproape direct in muschi), fructele uscate, migdalele hidratate, ciocolata cu lapte (are mai mult zahar decat cea neagra), si un complex din vitaminele B.

Un alt factor important, hidratarea. Dintr-un litru de apa, o mica portiune de apa merge in celule, restul ramane in stomac sa ajute la digestia monstruozitatii mutante :-) si de cele mai multe ori ramanem deshidratati.
Ori, daca furnizam corpului exact ce are nevoie (glucoza, sau dextroza, fratele fructozei, care impreuna formeaza "zaharul de masa") si nu-l mai punem sa o sintetizeze din paine sau alte surse, nu considerati ca il ajutam enorm si ii permitem sa foloseasca energia pentru scopul principal?


Si sa lasam carnea, branza, si alte minuni, pentru faza de repaos si recuperare, cand organismul reface musculatura si tesuturile adiacente cu ajutorul proteinelor si aminoacizilor continute de acestea..

Edited by toXXik, 04 September 2015 - 15:53.


#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSeb, on 04 septembrie 2015 - 15:28, said:

Cand mergi pe jos conteaza mult mai mult greutatea mancarii carate. Si efortul fizic e altul. Si nu poti opri la prima benzinarie sa cumperi o conserva. S.a.m.d.

In nici un caz, prefer sa car mancarea in rucsac decat in burta

#28
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
La un moment dat urcam la ascutit in piatra craiului si am uitat mancarea la masina (la botorog). Noroc ca intr-un rucsac un amic avea o bucata se slana si un borcan cu gem de prune (fara paine). A fost o combinatie ciudata dar a tinut de foame :D

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostdreaQ, on 04 septembrie 2015 - 16:05, said:

La un moment dat urcam la ascutit in piatra craiului si am uitat mancarea la masina (la botorog). Noroc ca intr-un rucsac un amic avea o bucata se slana si un borcan cu gem de prune (fara paine). A fost o combinatie ciudata dar a tinut de foame Posted Image

problema nu mai e de foame cand faci efort si de energie

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Vad ca incepe sa se discute de parca ati fi la concursuri.
Cate trasee de o zi am facut numai cu sandwich-uri numai eu stiu. O zi chiar nu prea conteaza.
Am mai luat odata paste. Puse intr-o caserola usoara sunt, iar bune. Cu sos de rosii, sau parmezan, putina carnita.


#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBursul, on 04 septembrie 2015 - 16:11, said:

Vad ca incepe sa se discute de parca ati fi la concursuri.
Cate trasee de o zi am facut numai cu sandwich-uri numai eu stiu. O zi chiar nu prea conteaza.
Am mai luat odata paste. Puse intr-o caserola usoara sunt, iar bune. Cu sos de rosii, sau parmezan, putina carnita.

Problema este ca poti manca sandwitch si dupa ce citesti posturile astea, dar e bine SA STII care e alimentul cu cifra octanica superioara si cand sa il administrezi cat mai eficient.
SI eu am mers intr-o zi 12 ore pe fagaras si am luat numai 2 doze de zahar. Nici apa n-am prea baut. La ce foloseste asta topicului?

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Poti manca orice sau nimic, un traseu de 10 ore e realizabil si daca numai bei apa, dar nu e si placut si nici nu-l parcurgi eficient.
Bursule, nu e cazul sa te simti mai prost ca asta manaci tu pe traseu, dar data viitoare incearca cateva din indicatiile din topic si vezi cum te simti.

#33
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011

View PostBursul, on 04 septembrie 2015 - 16:11, said:

Vad ca incepe sa se discute de parca ati fi la concursuri.
Cate trasee de o zi am facut numai cu sandwich-uri numai eu stiu. O zi chiar nu prea conteaza.
Am mai luat odata paste. Puse intr-o caserola usoara sunt, iar bune. Cu sos de rosii, sau parmezan, putina carnita.
acum depinde si ce fel de trasee, fiecare ia ce vrea la final si ce i se potriveste. eu sa urc 2000m cu fructe doar as muri. de nervi prima data :))

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
In fine, eu daca mananc paste cu carne si sos de rosii si parmezan, la primul deal mai dificil le dau instant afara.
Si in weekend am avut niste momente de greata induse de efort, mancasem de acasa niste pizza.

#35
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Ideea in calatoria ta este de a-ti sustine organismul constant pe parcursul efortului fizic. Carbohidratii sunt cei care iti furnizeaza energia necesara intr-un timp scurt, cu efecte rapide. De ei ai nevoie. De aici iti poti gasi singur o lista de "carbohidrati".
Spre exemplu, ciclistii, care fac circuite foarte lungi, isi prepara dinainte intr-un recipient un fel de pasta din fructe, cereale, ciocolata, etc. => c a r b s !

Succes!

#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu vad ca fugiti de sare. toate mancarurile "concentrate" speciale de munte, au un continut de sare de ti se ridica parul in cap daca citesti ambalajul. sarea e nevoie la efort, in urma transpiratiei. apa ai nevoie iarasi. sa nu mananci sarat ca bei multa apa dupa, imi pare os trategie paguboasa. dar la unii poate ca merge
ai nevoie de zaharuri, de glucoze, dar dupa cum si initiatorul a observat, de la o vreme ti se i'a de o anumita chestie si sa stai sa rumegi la mancarea respectiva, doar ca trebe si fara pofta...l parca iti omoare din placerea plimbarii

la turele de o zi, ce recomand, in a mea opinie:
- apa. cat mai multa. 2l cel putin, si cauta sa reumpli sticla pe unde ai ocazia
- dulciuri; ce'ti place: ciocolata, bomboane, glucoza. diverse batoane etc. nu exagera cu ele. ia cat sa fie ok. daca esti genul si mananci ceva uscaturi (nuci, alune etc, poti sa'ti pui vreo doua in buzunar).
- fructe. nu multe, 1-2. desi e o problema de digestie, totusi un mar, o portocala, o banana, la un moment de respiro, face toti banii
- un ceai amestecat cu lamaie si miere de albine. cata miere poti bea. il racesti sau il pui in termos cald. cum preferi,. 0.5l e suficient
- daca nu's probleme de ursi, eu recomand ceva carnatareala afumata. iei carnatu in mana si rupi din el, mergi pe carare. afumata, pentru ca imi place gustul si indiferent cat de obosit sunt sau nu am chef de mancare, la afumatura cedez si pun botu. carnatareala, adica carne si grasimi sa umple stomacul fara sa il umfle prea mult inutil.

restul, pe la cabane daca ai asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate