Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Distributii lightweight de Linux pentru PC-uri vechi ( intre 10 si 15) Ani

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Salut, nu sunt chiar habranist in acest domeniu, ideea este ca deja s-au inmultit userii care intreba de tot felul de configuratii de PC-uri vechi si ce li s-ar potrivi lor ca distributie de Linux.
Pana acum cred ca multi dintre noi au testat cate o distributie din cele considerate "lightweight" si si-au facut o impreie despre ceea ce merge si ceea ce nu este usor configurabil.
Intereseaza in special sa fie usor de intrat in lumea Linux pentru un utilizator de Windows XP sau Windows in general deoarece odata cu lipsa suportului pentru WIN XP multi si-au pus macar problema sa treaca pe Linux pentru ca sistemul nu le-ar duce altceva decat la limita.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Linux Mint - poate fi facut chiar sa arate ca Xp.
Ex - http://cinnamon-spic...themes/view/498

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Lubuntu , xubuntu

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Slitaz

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Deci hai sa fim mai expliciti si sa vedem ce au in plus si in minus aceste distributii altfel ajungem sa enumeram ceea ce se gaseste la un Google search.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ubuntu mate

Daca vreti sa-i schimbati interfata si sa-l faceti sa semene putin cu Windows, puteti face asta din meniul system -> preferences -> look and feel -> mate tweak -> redmond. Dupa aceasta selectare, veti vedea ca meniul din bara de sus dispare, iar jos va aparea un meniu de start, care seamana cu cel de la Windows XP.

Daca vreti ca Ubuntu Mate sa arate mai mult ca Windows 7, selectati "redmond with mate menu".

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Windows 7 starter....sau vista basic :).
Lasa Linuxul daca nu te pricepi la el, ala este pentru geeks sau care stiu pentru ce au nevoie de el.

#8
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

 marius_fenchea, on 04 septembrie 2015 - 13:55, said:

Salut, nu sunt chiar habranist in acest domeniu, ideea este ca deja s-au inmultit userii care intreba de tot felul de configuratii de PC-uri vechi si ce li s-ar potrivi lor ca distributie de Linux.
Pana acum cred ca multi dintre noi au testat cate o distributie din cele considerate "lightweight" si si-au facut o impreie despre ceea ce merge si ceea ce nu este usor configurabil.
Intereseaza in special sa fie usor de intrat in lumea Linux pentru un utilizator de Windows XP sau Windows in general deoarece odata cu lipsa suportului pentru WIN XP multi si-au pus macar problema sa treaca pe Linux pentru ca sistemul nu le-ar duce altceva decat la limita.
Nu distributia e lightweight ci interfata. De exemplu, mate consuma 200 de mega ram cand nu are nicio aplicatie deschisa. Dar asta nu are nicio relevanta, intrucat nu interfetele consuma resursele calculatorului ci aplicatiile.

#9
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Cam multe topicuri deschise pe tema asta, doar ca sa ne aflam in treaba!
Si ca sa ne intelegem. Nu poti scoate performante ridicate din hw vechi de 10 ani, nici daca-i pui Linux (din pacate).
Lumea a ramas blocata la ideea ca, linux merge pe orice harb! In general nu e asa.... Pt un desktop uzual si modern ai nevoie de resurse.!

LE
"intrucat nu interfetele consuma resursele calculatorului ci aplicatiile."

@Cristi_E: te asigur ca si interfetele sunt tot aplicatii

Edited by Werewolfc, 04 September 2015 - 15:01.


#10
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 n-amname, on 04 septembrie 2015 - 14:38, said:

Windows 7 starter....sau vista basic Posted Image.
Lasa Linuxul daca nu te pricepi la el, ala este a fost pentru geeks sau care stiu pentru ce au nevoie de el.   (linuxul a devenit mult mai usor de utilizat)
Lubuntu, Lxle, siltaz sau Arch linux.

p.s: Aveti aria windows, recomandati acolo produsele microsoft.

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Exista prea multe distributii Linux (lightweight) si este imposibil de recomandat una singura.

Solutia este ca fiecare user (om) sa testeze cat mai multe distributii Linux (lightweight) sa vada care muleaza pe cerintele sale.

#12
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

 Werewolfc, on 04 septembrie 2015 - 15:00, said:


@Cristi_E: te asigur ca si interfetele sunt tot aplicatii
Asa e, dar nu prea are relevanta ca folosesti lxde sau gnome3, atata timp cat un calculator vechi lucreaza cu procesorul la maxim cand deschizi un clip pe youtube.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator!
despre ce PCuri e vorba?!?
CPU? RAM?
un PC mai vechi nu-l vei putea folosi pe net la cerintele actuale (nici pe varianta mobila a siteurilor)

ce clip pe youtube visezi?!? Posted Image
nici mp3uri nu poti asculta... vorbim de PCuri ce rulau windoz 98
pentiunm 1 gen... cu CPU 2-300 MHZ si 16-32-64MB RAM
Red Hat era la putere atunci :)

Edited by Nero-d, 04 September 2015 - 15:57.


#14
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Deci in anii 2000+ erau lansate AMD XP si Pentium 4 limita la care m-am gandit este Duron si Pentium 3, hai sa nu ne gandim chiar la Pentium 1 ca nu cred ca si-a mai achizitionat cineva in 2000 Pentrium 1.
Pentru sisteme din 2002 te asigur ca inca poti rula videoclipuri pe Youtube si muzica.
In ceea ce priveste RAM cred ca 256 ar fi minimul de la care mai putem discuta fiind puternic recomandat de catre orice distributie minim 512+ RAM.
Placa video limita minima 32 de RAM..

Edited by marius_fenchea, 04 September 2015 - 16:12.


#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
2000? Pai calculatoarele acelea sunt piese de muzeu, daca erau din 2006 mai mergea dar asa. La reciclat cu ele, wtf suntem in 2015! Tehnologia aia e depsita.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu doar ca e depasita, dar multe componente - si in special condesatorii sunt deja "expirate" - nu pot rula stabil.

#17
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Bine review-ul dupa 2 saptamani de rulare al Linux-ului -Distributia Lubuntu 14.04.3 LTS pe compul de care multi spun ca este depasit/ condensatoarele nu mai pot rula stabil etc.
Athlon XP 1800+ 768 de DDR RAM placa video de 64 DDR Geforce 4 Nvidia HDD IDE 40 G.
Pus sistemul in paralel cu WIn XP SP 3 - alocat patiu pe HDD cca 16 G pentru Linux Lubuntu 32 bits.
In ceea ce priveste stabilitatea sistemului este mai mult decat ok, sistemul sta in 144-146 de rami, conexiunea la internet s-a facut facil in reteaua RDS, nicio problema de comaptibilitate a componentelor hardware cu Lubuntu.
Lubuntu se misca bine avand in vedere vechimea sistemului nu se constata inertii majore spre exemplu Firefox se deschide in 1-2 secunde dupa comanda.
In ceea ce priveste navigarea pe net am instalat in paralel cu Mozilla Firefox si Netscape. in prima faza paginile cu Flash nu se deschideau din cauza lipsei de copatibilitate cu procesotrul care nu stie decat SSE nu si SSE 2.
Problema am rezolvat-o cu ajutorul unui pachet Flash Legacy gasit in un forum de Linux Lite - dupa aia filmele pe Youtube mergeau ok si nu cu sacadari de genul celor care se intampla la procesoarele vechi in HTML 5.
Am instalat KMPlayer si VLC Player pentru vizionare filme deoarece sunt mai familiarizat cu ele din Windows - totul din Synaptic Package Manager la 2 click-uri distanta.
Am instalat HandBrake pentru converise video si l-am incercat pe 2 filme MKV - rezultatul o conversie la AVI a durat 3 ore 48 de minute alta conversie la DIVX a durat 2 ore si 4o+ minute fisierele de aprox 5-6 Giga.
Pentru office complet tot din Synaptic am instalat Libere Office - nicio problema la rulare.
Pentru a vizualiza video-uri pe youtube si a nu incarca ramii si procesorul am gasit o aplicatie extrem de utila SMTube care deschide fisierele video apoi prin intermediul VLC Player - Ai posibilitatea sa alegi astfel si rezolutia la care incarca acele fisiere din Youtube.
GIMP - ruleaza bine la prelucrarea de imagini dar nu extraordinar, cunele comenzi au lag de cateva secunde bune asta este cred maximul ce se poate face de catre un user pe un astfel de sistem.
Ca sa am alterntiva la Mozilla Firefox am instalat Chrome Stable - doar versiunea 30 Stable a Chrome .deb si sub este compatibila cu procesorul AMD XP 1800+ (non SSE 2)

Se pot instala si versiuni mai noi de Chrome dar trebuie sa dezactivati flash-ul din el gasiti tutoriale pe net pe forumurile Ask Ubuntu - nu am incercat deoarece merge foarte bine varianta Chrome 30 Stable.
P.S:
Pentru animatii 3D se poate folosi Blender - merge relativ cursiv la setari medii de rezolutie a fimului.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Papillon
La acest topic are mai putina importanta care sunt motivele pentru care cineva isi propune sa valorizeze un PC vechi (cine simte nevoia le comunica din proprie initiativa).
Dar si mai important este faptul ca utilizatorii interesati de acest topic nu au nevoie sa isi piarda vremea citind sfaturi despre achizitionarea unui PC nou sau despre avantajele unor distributii Linux prietenoase...

Am eliminat o parte din off-topic (care s-a intins deja pe doua pagini) si sper sa nu mai fie necesara curatarea topicului de posturi tendentioase - chiar malitioase pe ici pe colo -  si care nu au legatura directa cu subiectul.
Valabil pentru toata lumea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate