Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

Usa MDF la exterior ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Salut,

Am cumparat o usa de interior din MDF ( kraft basarabia de la bricodepot ) pe care intentionam sa o pun la baia de la tara. Baia se foloseste doar pe timpul verii, cand mai fac cate o vizita, asa ca nu am dorit sa investesc foarte multi bani

Deci usa e din mdf, grunduita si urmeaza sa o vopsesc. Cineva m-a atentionat ca in primavara trebuie sa o inlocuiesc pt ca nu rezista.

Chiar asa de firave sunt? Voi ce parere aveti merita sa o instalez? Mai am o varianta sa cumpar usa din lemn insa asta are geamuri si nu imi place.. ( cred ca tot de interior e )

#2
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Nu o pune...nu te va tine nici un an
Sunt foarte firave mai ales la temperaturi scazute...am avut o experienta si eu cu asa ceva si de atunci nu mai cumpar


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.leroymerlin.ro/upl/produse/w3/usa-brad-natur-classic-plina-90-dr-dreapta_1994.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ia una din lemn de brad simpla, pe care o baituiesti si o dai cu lac incolor pentru exterior.....
Tratata astfel tine multi ani......

Edited by xmanyacs77, 04 September 2015 - 05:00.


#4
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
daca tot ai cumparat-o da 2 miini de lac pe ea si monteaz-o.poate ai vreo surpriza si rezista

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

 xmanyacs77, on 04 septembrie 2015 - 04:57, said:

[ http://www.leroymerlin.ro/upl/produse/w3/usa-brad-natur-classic-plina-90-dr-dreapta_1994.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ia una din lemn de brad simpla, pe care o baituiesti si o dai cu lac incolor pentru exterior.....
Tratata astfel tine multi ani......

Daca nu se deformeaza intre timp datorita uscarii precare.

#6
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
MDF-ul absoarbe foarte usor umezeala si se macina foarte usor la inghet, nici sa nu te gindesti sa-l folosesti la exterior, in special in locuri umede si neincalzite.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
Era mai bună o chinezărie din aia, așa zis "metalică", în sensul că ar fi durat exploatarea ei mai mulți ani decât în primul caz.

http://www.bricostor...9422000003.html

#8
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Multumesc pentru sfaturi. O sa cumpar ceva de lemn.

#9
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
So, am luat de lemn si cum v-am spus asta are si doua gemuri - nu se vad prin ele sunt blurate :). Nu imi plac absolut deloc dar n-am avut de ales.

Ce vreau eu sa fac e sa le umplu cu ceva si sa vopsesc usa.

Intrebarea e cu ce as putea sa acopar geamurile? Am vazut un chit pt reparatii si zidarie la 10ron 1kg dar cred ca nu ajunge o galeata..eventual sa umplu cu ceva grosier si apoi finisez cu chit?

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
Păi nu trebuie nepărat să umpli, vopsești direct peste ele. Totuși geamurile sunt utile, pentru că vezi când e lumina aprinsă, deci implicit știi când e cineva înăuntru, adică ocupat. Nu știu dacă va fi cazul și de lumină la interior, doar presupun.

#11
me_again

me_again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.05.2007
Mda la vopsit geamurile direct nu m-am gandit..ziceam sa acopar pentru ca imi placea usa fara geamuri..cat mai simpla.

Referitor la lumina - am ferestre pentru asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate