Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Film cu/despre hackeri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Salut!

Nu stiu citi dintre voi au vazut "Takedown" - povestea romantata a rivalitatii dintre hackeriii  Kevin Mitnick si Tsutomu Shimomura.

Desi filmul a fost criticat de multi ca fiind prea favorabil pentru Shimomura (care a scris scenariul, heh!), cred ca este, totusi, unul din cele mai bune filme pe tema asta. Nu e  idiot ca "Hackers", nici tras de par ca "Swordfish" (unul din cele mai mari gunoaie tipic hollywood-iene) sau "Wargames" (uh!), nici prost ca "Sneakers", si nici idealist ca "Antitrust". Dupa parerea mea, "Takedown" e un film care incearca sa le prezinte marilor mase subcultura hackerilor, fara a face judecati de valoare.

In fine, nu "Takedown" e subiectul meu de astazi, ci filmul documentar despre arestarea si detinerea ilegala de catre autoritatile americane a lui Kevin Mitnick, "Freedom Downtime".

Documentarul, care are 120 minute, e facut de Emmanuel Goldstein, editorul publicatiei "2600", si va fi in curind scos pe DVD, bineinteles intr-o versiune region-free si fara protectie la copiere. De altfel, Goldstein a declarat ca vrea ca filmul sa fie copiat si vazut de cit mai multa lume, si incurajeaza raspindirea lui pe P2P.

Asadar, in spiritul libertatii de expresie, si ca amatori de informatica, va invit sa incarcati "Freedom Downtime" de pe unul din site-urile afiliate lui 2600.org.

Documentarul e in format RealPlayer Video, si nu are o calitate foarte buna, in schimb este mic ca marime (80 MB pentru ambele parti)

http://www.ey3.com/m...ilessummary.php

Vizionare placuta!

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Am Takedown, cartea, de cand a aparut (acum in jur de 6 ani parca). Totusi filmul mi s-a parut prea "adaptat" pentru nivelul de cultura tehnologica al bizonului. Cartea este ceva mai tehnica, pe cand filmul are imagini de-a dreptul hilare pentru cineva care stie cat de cat cu ce se mananca un computer si o retea. In fine, un film placut si destul de unicat ca subiect (din cele prezentate de tine mai sus doar "Antitrust" a fost cat de cat ok dpmdv).

cand apare versiunea DVD a documentarului sa ne anunti si pe noi sa o cautam pe retelele P2P. Eu personal nu ma incurc cu versiuni de calitate proasta, prefer sa astept :)

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
este chiar stresant sa-i vezi cum se uita in alta parte, tasteaza cu 10 degete in interfete grafice, si daca se da la o parte, scrie mare pe ecran :

LOGIN: *****


bleah

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu nu cred ca Swordfish a fost un film despre hackeri, ci un film de actiune in care a fost bagat si un hacker ca sa fie acolo sa dea o anumta tenta si culoare filmului. E un film tipic american cu un anumit gen de terorism despre cum sa furi bani. Ei au ales o metoda (inexistenta dealtfel) prin internet. Pai daca era valabil ce facea hackeru' mai faceau astia filmul? Asta e partea de SF tipic americana din respectivul film si trebuie tratata ca atare.

Mie mia placut filmul desi nu pot sa-l inghit pe Travolta, dar aici a jucat bine. I s-a potrivit si rolul. Si ala care era hackerul mi se pare ca era solist vocal la WET WET WET, sau confund eu actorul cu cantaretul (ca prea seamana).

Mtz

#5
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Confunzi (chiar seamana). Poate l-ai vazut in X-Men; Era Wolverine.

#6
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Cu siguranta a fost Wolverine, iar de la acest rol am inceput sa caut acest actor si in alte filme. Poate a fost de vina filmul X-Man pe care l-am devorat (100 vizionari aprox.), dar sunt convins ca o sa mai auzim de acest actor.

Iar apropo de Swordfish: Ar fi bestial si imposibil, cu o tipa facindu-mi chestia respectiva, plus un pistol la timpla, sa execut chiar si o amarita de procesare text dupa dictare, daramite 'pasamite' hacking the FBI servers. Hehehe  ;)

#7
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
nici nu puteam sa despart in silabe un cuvant monosilabic ...hehe

#8
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003
Am simtit nevoia sa mai vad odata acest film 'Swordfish' chiar aseara. Am obiceiul de a revedea filmele:
1) Prima vizionare - urmaresc filmul ca un simplu spectator
2) A doua vizionare - sunt atent la modul in care joaca actorii
3) A treia vizionare - atent la detalii and so on...

Ce ma nemultumeste pe mine la acest film:
Cum naiba reuseste no.1 hacker din america sa bata la tastatura cu toatele degetele (eu nici acum - dupa 15 ani de informatica - nu reusesc sa folosesc degetele mici), si mai ales - incerc sa-mi imaginez ce naiba o fi tastat el atunci cind s-a turnat filmul de vreme ce apasarile pe care le executa nu sunt in cascada (buton dupa buton - chiar fie si rapid de numa') ci toate degetele aproape in acelasi timp?
Genul lui de tastare la keyboard duce mai repede la un pianist ce executa un acord complex pe claviatura.
Heheh :D

#9
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Am eu un prieten care foloseste degetele mici pt. CapsLock si Enter ... asa ca se poate,

Acuma ... refereitor la film (ca l-am vazut si io aseara din nou), ala tasta si el acolo ...abureli ... e doar un film. daca vrei sa vezi pe bune ce facea ... deruleaza filmul frame cu frame si o sa aflii :)

bye

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Parca in aceasta seara am vazut ceva cu hackeri pe ProTv...Virus Periculos???(parca asa se numea)

#11
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Eheeeee, la filmu' ala, acu vre-o 3 ani am citit titraju' ... daca iti poti inchipui.

Oarecum dragut filmu. Tras de par ... efecte proaste, muzica buna pt. vremea aia ... Angelina Jolie ... per total bine venit la ora aia dupa atatea filme cu violenta.

bye

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate