Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Info posturi TV cu emisie 4K (UHD) & 8K.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
985 replies to this topic

#919
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
Am Fiberlink 1000, dar n-am viteze excelente pe Wi-Fi si nu stiu de ce. O fi routerul de vina (Netgear R7000).
Pe laptop, care e destul de departe de router, am maxim 8 ping, vreo 80-90 mbps download si 110-120 upload.
Pe TV, care e la cativa metri de router (dar cu un perete intre, ce-i drept), am 26 ping, vreo 25 download si 80-100 upload. E prima data cand fac speedtest pe TV, nu ma asteptam la viteze asa mici. O sa incerc sa gasesc problema.
Am bagat si cablu in laptop ca sa vad cum e si prindeam in jur 700-800 mbps download.
P.S. Scuzati off-topicul :D

#920
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003

View Postnovotab51, on 30 noiembrie 2021 - 13:17, said:

Am Fiberlink 1000, dar n-am viteze excelente pe Wi-Fi si nu stiu de ce. O fi routerul de vina (Netgear R7000).
Pe laptop, care e destul de departe de router, am maxim 8 ping, vreo 80-90 mbps download si 110-120 upload.
Pe TV, care e la cativa metri de router (dar cu un perete intre, ce-i drept), am 26 ping, vreo 25 download si 80-100 upload. E prima data cand fac speedtest pe TV, nu ma asteptam la viteze asa mici. O sa incerc sa gasesc problema.
Am bagat si cablu in laptop ca sa vad cum e si prindeam in jur 700-800 mbps download.
P.S. Scuzati off-topicul Posted Image

Acelasi router l-am avut si eu acum ceva ani, garantat cu el poti atinge 400 Mbit/s pe 5 GHz. Eu aveam un firmware beta pentru ca pe cel standard nu functiona ipv6 cu pd.

#921
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
''MEGOGO, un furnizor de servicii video la cerere în limba rusă, a lansat o televiziune 8K destinată abonaților din mai multe regiuni geografice, inclusiv din Republica Moldova, Ucraina, Kazahstan, Belarus, Rusia, Armenia, Georgia, Azerbaidjan, Kârgâzstan, Tadjikistan, Turkmenistan și Uzbekistan.
Este prima televiziune 8K ULTRA HD care poate fi accesată prin trei niveluri diferite de abonament (Baza, Optimal și Maxim). Conținutul 8K are dublaj vocal sau subtitrări în limba rusă. Este o televiziune interactivă cu programe 24 de ore din 24, care permite telespectatorilor să întrerupă, să deruleze înapoi și înainte, precum și să selecteze conținut din arhivă.
În prezent sunt difuzate diverse filme în rezoluție 8K, de exemplu The Hitman’s Bodyguard, Angel Has Fallen, Beyond Skyline, Rambo: Last Blood, The Poison Rose, Kill Chain, The Ghost Who Walks, Hellboy, Hunter Killer, Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House, Trimates, Territory, Strategy of Life, Gisaengchung, Spring Breakers, The Hurricane Heist, Mia et le lion blanc, Mechanic: Resurrection, Matilda, He’s Out There, Earth: One Amazing Day, Law Abiding, Citizen, The Wild Canadian Year, Galapagos: The Edge of the World, Bison Return, American Hustle sau 28 Men. Lista este în expansiune, MEGOGO fiind în colaborare strânsă cu proprietarii de conținut pentru a crește numărul de titluri difuzate.
Într-adevăr, multe dintre titlurile menționate nu au fost realizate în 8K, dar au fost upscalate și remasterizate în 8K din materiale RAW 4K (folosind tehnologii de scalare inteligentă), cu permisiunea proprietarului conținutului pentru a crea o versiune 8K in laboratoarele MEGOGO.
Codec-ul utilizat este HEVC HDR comprimat la 30Mbps, rezoluție de 7680×4320 la 60fps. Se utilizează un sistem de codare Dolby, un convertor HDR10+, un instrument SL-HDR de la Technicolor și un convertor MEGOGO HDR. În ceea ce privește procesul de îmbunătățire a culorilor, contrastului, luminozității etc este utilizat Blackmagic Davinci Resolve și o soluție MEGOGO (software propriu). În ceea ce privește procesul de codificare / transcodare, este utilizată propriul software fără interfață (cu linie de comandă).''Text preluat de pe HD SATELIT BLOG Romania.

#922
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Fashion & Style 4K

https://www.instagra...nstyle4k/?hl=en

Attached Files



#923
minereu

minereu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,641
  • Înscris: 22.02.2015
Foarte frumos post!

#924
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
#C4K360 a devenit Revel 4K si a primit HDR HLG.

https://mediakwest.c...de-de-lelectro/

Attached Files



#925
fiuny

fiuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.03.2007
Eurosport 4K, nu mai are HDR HLG!
Este semnalizat doar BT2020!

#926
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Nici la rusi nu mai are HDR (si nici nu transmit Olimpiada).

#927
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Hmm. Nemtii oare ce versiune de Eurosport 4K au? Ca ei au HDR HLG.

Attached Files



#928
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View PostiZet, on 05 februarie 2022 - 00:43, said:

Hmm. Nemtii oare ce versiune de Eurosport 4K au? Ca ei au HDR HLG.
La fel si polonezii pe 13E.

#929
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
De pe la bulgari..

Attached Files



#930
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
CCTV 16 4K

Attached Files



#931
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
@iZet: poti, te rog, sa pui si satelitul pe care sunt si pozitia orbitala?
Multumesc.

#932
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Nu folosesc satelit, ci iptv.

#933
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
BRTV 8K (Beijing Radio & Television)
Cand incerc sa incarc captura cu rezolutia nativa da crash, asa ca nu pot sa va pun decat captura de pe ecranul meu :)

Attached Files



#934
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Mi-a transformat laptopul in avion, dar am reusit cateva cadre. Cadre pe care nu pot sa le incarc pe forum, nici in format .png, nici in .bmp. Iar in .jpg se vad ca naiba, ca-s comprimate. Streamul e .m3u8, deci comprimat.

[ https://i.postimg.cc/tTyZ0Qtr/BRTV-8-K-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/jdXrvVLx/BRTV-8-K-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/MHmgsRZP/BRTV-8-K-3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iZet, 14 February 2022 - 21:18.


#935
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Din Elvetia: 3+ UHD, 4+ UHD, TV24 UHD.

Attached Files



#936
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
blue SPORTS 1 live UHD. Sunt 4 posturi UHD, transmit Champions League, UEFA Europa League precum si meciuri din Serie A, LaLiga Santander, Swiss Super League si... mult carton Posted Image)

https://www.blueplus.ch/en/sport

Attached Files


Edited by iZet, 04 May 2022 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate