Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metropolitan City (Titan - Str. Victor Brauner)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
gabi_162005

gabi_162005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2015
Bună seara! Și eu am semnat antecontractul cu data de predare pe 30 iunie 2016. Apoi mi s-a spus ca va fi amânat pentru 30 august iar vineri am primit un mail în care am fost informați ca data de finalizare se va fi în luna octombrie.
Motivele menționate în mail sunt absurde, nu au nicio legătură cu amânarea iar modul în care am fost informați mi se pare jignitor.
Ar trebui sa ne organizam toți cei implicați și deranjați sa punem presiune pe ei. Poate putem evita situația din Apărătorii Patriei unde întârzierile au fost de un an și jumătate.
Exista un grup Facebook creat pentru Metropolitan Policolor unde am putea comunica mai usor.
https://m.facebook.c...48704058819981/



#38
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Octombrie 2018 poate.Sa fim seriosi,nu vor termina acolo in 4 luni.

#39
Tudor751

Tudor751

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2015

View Postgabi_162005, on 18 iunie 2016 - 20:42, said:

Bună seara! Și eu am semnat antecontractul cu data de predare pe 30 iunie 2016. Apoi mi s-a spus ca va fi amânat pentru 30 august iar vineri am primit un mail în care am fost informați ca data de finalizare se va fi în luna octombrie.
Motivele menționate în mail sunt absurde, nu au nicio legătură cu amânarea iar modul în care am fost informați mi se pare jignitor.
Ar trebui sa ne organizam toți cei implicați și deranjați sa punem presiune pe ei. Poate putem evita situația din Apărătorii Patriei unde întârzierile au fost de un an și jumătate.
Exista un grup Facebook creat pentru Metropolitan Policolor unde am putea comunica mai usor.
https://m.facebook.c...48704058819981/

Este exact reteta clasica de la Aviatiei. Probabil ca au invocat ploile, autorizatiile, Brexitul, canicula etc. Nu credeti nici in octombrie 2016, pentru ca este imposibil sa finalizeze! Nu aveti penalizari in contract? Daca aveti si le cereti atunci va vor oferi posibilitatea sa va retrageti din aceasta agonie a "terminarii ansamblului". Toata inselatoria cu termenul de finalizare a fost un instrument de marketing - clientii sunt convinsi mai usor sa semneze, mai ales ca exista si concurenta Negoita. Odata selectate victimele, dezvoltatorii va vor trata ca pe niste sclavi. Va veti convinge de aceasta!

#40
TomTom554

TomTom554

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2016
Si eu sunt in aceasi situatie ca si Gabi_162005, si tot ce zici tu Tudor751 este perfect adevarat din pacate...
Nu cred ca exista la ora actuala un alt constructor mai neserios decat Metropolitan si care sa isi bata joc in  felul asta de clienti, nimic din ce ni s-a spus la inceput nu mai este valabil.
Au mintit in legatura cu termenul de finalizare ca sa vanda "pe hartie" cat mai multe apartamente intr-un termen cat mai scurt, pentru a putea dovedi bancilor ca au clienti si acestea sa le ofere finantare pentru restul cladirilor pe care vor sa le construiasca.
Am discutat cu un avocat care se ocupa cu astfel de litigii si mi-a spus ca singura posibilitate de a "motiva" constructorul sa isi respecte termenul de finalizare ar fi ca TOTI cei care au semnat antecontractul cu data de finalizare pe 30 iunie sa ia legatura intre ei si ceara la semnarea actului aditional despagubiri in cazul in care acel termen nu este respectat.
In felul acesta nu pot respinge pe toata lumea si sa le zica ca daca nu le convine sa renunte.
Constructorul are nevoie de acest act aditional pentru a arata bancilor ca nu si-a pierdut clientii dupa schimbarea termenului de finalizare.
Parerea mea este ca ar trebui sa ne mobilizam si sa ne unim toti cei care suntem nemultumiti de aceasta situatie si sa apelam la acest act aditional de care si ei au nevoie pentru a pune din nou contractul in legalitate. Probabill vom fi contactati in curand de ei pentru prelungirea termenului de finalizare in octombrie 2016, comunicat prin email, atunci ar fi momentul oportun sa cerem toti acelasi lucru (despagubiri in cazul in care acest termen nu este respectat).
Cati dintre voi ati fi dispusi sa faca acest lucru?

#41
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Wow! Compartimentarea apartamentelor e excelenta, suprafete absolut generoase, pret bun...pacat ca nu se respecta termenele.

#42
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Sunteti siguri ca doriti termene respectate? Dupa va plangeti ca va pica tavanul in cap sau mai stiu eu ce minuni se intampla prin alte parti :). Da, cereti despagubiri, compensatii, whatever, dar ganditi-va de doua ori inainte de a cere respectarea unor termene in conditiile in care acestea nu se pot respecta, cu toate ca asta spune multe despre seriozitatea constructorului in general.
Niciodata n-am inteles obsesia oamenilor de a cumpara apartamente pe hartie, chestii care nu se pot vedea, dar asa functioneaza lumea, n-avem cum s-o schimbam :).

#43
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Unde pot să văd și eu o listă cu prețurile și schițele apartamentelor? Site-ul metropolitanresidence.ro e praf si nu are prețuri (sau n-am văzut eu!?)

#44
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Nimic, nimic? Mi se pare cam multă liniște pentru un proiect atât de mare.

#45
geompj

geompj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.11.2010
Mai exista grupul pe FB? mie imi da eroare cand incerc sa accesez link-ul. Voi mai aveti noutati? Eu nu cred ca ne mutam anul asta...

#46
stefg89

stefg89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2009
Salut am creat un nou grup Metropolitan residence policolor, va astept acolo, a si app ne au pus sa alegem gresia si faianta!

#47
geompj

geompj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.11.2010
Da, Intr-adevar, si pe mine m-au sunat pentru gresie si faianta. Am vazut ca fatada blocului este aproape terminata pe o parte a lui.

#48
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Am fost si eu azi. Apartamentele sunt f bine impartite, dar stadiul lucrarilor e in urma rau. Fetele de la vanzari tot insistau cu 1-2 luni pana la finalizare ceea ce m-a facut sa zambesc. La plecare am abordat un sefulet de pe santier:
- Buna ziua, sefu! Terminam si noi in 6 luni?
- Buna ziua! Sa stiti ca aproximarea dvs e aproape corecta.

Cam atat.


#49
Liviu19

Liviu19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.07.2007
Buna ziua,

Am fost recent la acest ansamblu  si ne-a cam incantat ....

Puteti sa imi spuneti de ce anume ati fost dezamagiti la acest ansamblu.Poate noi nu am luat in calcul anumite aspecte.

Finisajele pe care le-ati ales,cum vi se par?superioare sau de proasta calitate cat si aspect.

Multumim de raspunsuri.

#50
requiemm

requiemm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2016
Buna ziua!

Aveti idee daca statia de betoane din vecinatatea ansamblului este functionala?

Multumesc!

#51
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Nu este functionala.
In schimb cea de vizavi da. A lui Negoita :)

#52
iulianstanescu

iulianstanescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2016
Salut,
Am ajuns si eu sambata sa vizitez complexul (un mare santier) pentru a vedea cum arata apartamentele. Domnisoara de la vanzari spunea ca o parte din aceste apartamente vor fi gata la finele lunii februarie 2017 pentru a putea fi cumparate, insa la data respectiva nu vor fi legate la utilitati, aceasta operatiune ar mai putea dura inca approx 2 luni......

#53
petrepmarin68

petrepmarin68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.04.2017
Dezvoltatorii sunt niste smecheri. Dupa ce semnezi antecontractul si platesti avansul au senzatia ca te au la mana si se comporta mizerabil. Au niste fete care te aburesc si vorbesc de parca ai fi obligat sa faci ce spun ele, iar seful de santier iti vorbeste de parca il deranjezi permanent. S-au apucat de un al doilea bloc si dau "buleala" in blocul pe care inca nu l-au terminat. Centralele termice pe care le-au achizitionat deja sunt vechi, ieftine si cu un randament scazut; cred ca sunt cele mai ieftine de pe piata. Subsolul unde se amenajeaza parcare este plin de apa. Au prelungit termenele de predare de foarte multe ori, asa incat oamenii nici nu mai stiu cand se vor muta acolo. Daca le spui ca pe forumuri sunt tot felul de informatii care nu-i avantajeaza, iti spun ca sunt oamenii rai si scriu neadevaruri. Sfatul meu: feriti-va de asa un ansamblu rezidential !

Oameni buni, mentineti acest forum cu informatii la zi, asa incat sa invatam si sa aflam unii de la altii mizeriile pe care le fac aceste firme de dezvoltare imobiliara. Sunt atat de lacomi si se bazeaza pe naivitatea noastra pentru a ridica preturile si pentru a se comporta urat. Profita de faptul ca exista o cerere masiva de apartamente. Haideti sa facem ceva si sa nu le mai permitem sa-si bata joc ! Nu mai cumparati de la ei cand vedeti ca uita faptul ca de la dumneavoastra isi castiga painea si nu numai ! Fiti activi pe aceste forumuri si pe toate mediile de informare si scrieti despre experientele negative prin care ati trecut ! Puteti sa le treceti si pe cele pozitive, astfel oamenii isi vor forma o parere cat mai aproape de realitate.

#54
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Atitudinea lor e parca vand gogosi/iti dau ceva gratis. Oamenii de pe grup se impaca cu gandul ca "mai incet inseamna mai bine" .
Finisajele sunt horror, mai ales centralele si usile. caloriferele sunt f mici raportat la suprafata. Termopanele tot no name. Si totusi apart nu sunt ieftine deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate