Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Pescari de weekend

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4378 replies to this topic

#4285
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Apa foarte tulbure si in crestere...slabe sperante sa avem vreo trasatura.
A fost si peste dar nu pe lansete ci pe sonar cu care am gasit cateva locuri bune pt noul sezon.
Pe una din locatii am gasit grupari de pesti mari intre ape (cate 2-3 bucati), probabil crapi care se pregatesc de reproducere.

Attached Files



#4286
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Salutare , dupa cateva luni de stat la 'naftalina'  , azi am reusit sa fac prima iesire la pescuit pe 2018 .
Pescuit pe lac , mai exact lacul Surduc , conditii foarte grele , vant extrem de puternic , valuri foarte mari , m-a stropia apa la un metru de mal ....Posted Image
Dupa 3 ore de pescuit  , ma declar multumit de rezultat .

Attached Files


Edited by cris1981, 31 March 2018 - 20:06.


#4287
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Salutare prieteni pescari , azi fiind liber de  la servici si tinand cont ca de maine incepe perioada de prohibitie , am mai tras o tura de vreo 4 ore de pescuit .
Tot pe lacul Surduc , azi fara vant , doar cu ploaie marunta , dar am fost protejat bine de umbrela ,  asa ca nu a fost un incovenient .
Ieri au fost doi prieteni exact pe acelasi loc , un singur peste , un caras de vreo jumate de kilogram , in rest nici o trasatura , sansele erau mai slabe azi tinand cont ca ieri a fost cald si soare toata ziua , in perioada asta de primavara pentru mine astea sunt conditii optime :) .
Eu am fost mai norocos , chiar daca atmosfera a fost foarte mohorata , am reusit sa capturez cam 3 kg de peste , babusca , oblete si platica , obleti numai din aia altoiti cam la 10-12 cm bucata .
Cu ocazia asta mi-am demonstrat cat de mult am gresit in partida precedenta , am pescuit cu fir textil dar nu am folosit si o bucata de power gum pentru amortizare , am pierdut atunci foarte multi pesti la intepare .... de data asta am atasat la montura o bucatica de elastic de care am atasat forfacul si i-am snopit :) rata rateurilor cred ca am scazut-o la maxim 10%  , data trecuta a fost lejer de 50% , dar m-a incurcat si vantul foarte mult .
Una peste alta am reusit sa-mi fac damblaua , de acum pauza doua luni , in luna Mai mi-am programat prima iesire le Dunare .

Va doresc tuturor un  Paste Fericit si Binecuvantat !
Invierea Domnului nostru Isus Hristos sa ne fie de folos , Doamne ajuta !


Iaca si ceva poze :

Attached Files



#4288
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Maine`s la pescuit, revin cu poze cu crapi, urati`mi ce`i de urat!

#4289
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006

View Postrid, on 29 aprilie 2018 - 21:26, said:

Maine`s la pescuit, revin cu poze cu crapi, urati`mi ce`i de urat!
Rahat in straita! si sa ti-o traga...la fund!

#4290
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Bft la pst ! :))

#4291
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
N`am facut mai nimic, zi de kkt. Un singur crap si 8 kg de caras frumos.

Attached Files



#4292
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pe natural ar fi fost o partida memorabila :D

#4293
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
E memorabila si pe balta, dar eu il caut pe ala mare sunt satul de asta marunt :)

#4294
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Decizia curtii constitutionale, poate intereseaza pe cineva.

#4295
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Seara buna prieteni pescari , astazi m-am intors dupa o partida de pescuit pe Dunare , pescuit doua zile , dimineata  3-4 ore ,  seara cate 4-5 dupa cum erau prezentarile .
Ziua aveam parte de  vant de si acuma imi fluiera urechile .... pescuit la feeder cu un singur bat rar cu doua , nada special feeder de la Benzar+ mix de peleti de 4 mm de la Feeder X si porumb dulce bonduel .
Pe carlig "sandvici " , mai exact macaroana barila+ 1-2 viermi ,  sau o boaba de porumb+ barila , sau boaba de porumb+1-2 viermi , noaptea buchet de viermusi .
Captura consta doar in exemplare de caras , greutati intre 250-500 de grame , finalul a fost 17 kg .
Eu ma declar multumit si ma bucur nespus pentru aceasta iesire , desi ma simt mai rupt de obosit ca dupa doua zile de spart lemne :)
Abia astept sa vad din nou Dunarea ,  sper sa fie in luna August , atunci v-a fi cu familia si nu voi pune asa mult accent pe pescuit , dar nici pagubas nu ma las ... fara un bat de feeder , ceva nada si momeala + accesorii nu plec de acasa :)
Va las sanatosi si sa ne dea Domnul un an pescaresc plin de satisfactii !

Attached Files



#4296
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
O mulineta buna la oferta care poate fi folosita si la fedeer pe bete mai scurte de 3,9 m. Dati un telefon innainte ca sa verificati daca o mai au pe stoc si sa o rezervati. Rezervarile online nu functioneaza iar daca nu o au pe stoc dar puteti cere sa va aduca de la alt magazin. La Decathlon. Berceni nu mai au, am cumparat-o eu pe ultima. Posted Image

L.E. Vreau si eu o recomandare pentru o mulineta de 5000 cu angrenaj solid si multiplicare sub 5:1. pentru fedeer greu.

Edited by pufarin, 04 June 2018 - 08:42.


#4297
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Okuma Longbow XT

#4298
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Faina recomandare, multumesc, totusi caut ceva cat mai simpla si robusta fara baitrunner sau alte "inbunatatiri".

#4299
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Nu detin mulineta respectiva , dar dupa descriere cred ca iti cade bine :Mulineta Okuma Ceymar XT 5500.
Am o parere foarte buna despre mulinetele Okuma , detin doar un Okuma Zeon de 3000 , ii micuta dar ii un tanc de mulineta .

#4300
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am 7 mulinete Okuma... Sunt foarte solide... Chiar si cele ieftine (Semper).

#4301
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Shimano Catana de 4000 chiar o detin , luata la mana a doua cu 100 de ron  , dar aproape noua ... ii o  mulineta buna ,  in special in gama medie de pret , dar pentru mine  Okuma Zeon ii mai al naibilor  , frana mai fina , rulaj mai usor ... gusturile si simturile nu se discuta :)
Regret doar ca nu am luat modelul de 4000.... pentru un tambur un pic mai voluminos .

Hai ca de maine se deschide  pescuitul , asteptam povestiri ... ceva poze ... fire intinse domnilor !!!

#4302
Syllviu

Syllviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2013
Salutare pescari,
Recent m-am apucat si eu de sportul acesta frumos si relaxant si as avea si eu nevoie de ceva recomandari in cumpararea unei lansete si mulineta pentru crap in principiu.
Un buget aproximativ 300-400 Ron

Multumesc si fir intins.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate