Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blugi,tricouri,bascheti vs. Uniforme scolare, dezbatere pe tema tinutei elevilor. Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 19:44, said:


Evident nu asta vroiam sa spun! Dar spre asta trebuie sa tinda educatia romaneasca daca se vrea serioasa ...Daca nu, ramane manelizata,cum este in prezent.

De la manele la droguri, sida, BTS nu trebuie prea mult........Posted Image

#38
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 19:44, said:


Evident nu asta vroiam sa spun! Dar spre asta trebuie sa tinda educatia romaneasca daca se vrea serioasa ...Daca nu, ramane manelizata,cum este in prezent.

Şi după părerea ta ăsta e cel mai important pas în educaţia românească? Crezi că un colcalar nu poate fi cocalar şi în uniformă?

#39
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Octavian_SK, on 01 septembrie 2015 - 19:07, said:

Io zic sa poarte toata lumea uniforma iar regulamentul sa fie inspirtat din armata romana...adica daca-i balk bal sa fie...tu iti urati copilul sau ce? nu-ti ajunge indobitocirea care ai avut-o tu in vechiul sistem?

Vechiul sistem scotea olimpici pe banda rulanta! Actualul, vai de mama lui!

#40
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 -denis-, on 01 septembrie 2015 - 19:47, said:



Și după părerea ta ăsta e cel mai important pas Ăźn educația romĂąnească? Crezi că un colcalar nu poate fi cocalar și Ăźn uniformă?

Nu este cel mai important pas, dar unul din pasii importanti. Cocalarul nu se va schimba peste noapte, insa se va mai cizela putin

#41
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 bietu, on 01 septembrie 2015 - 19:52, said:

Vechiul sistem scotea olimpici pe banda rulanta! Actualul, vai de mama lui!
Ce daca scotea olimpici ?
Era lanul de grau mai fain ? Tot din pix se faceau statisticile care DEMONSTRAU ca romanul consuma mai multa benzina decat americanul ..
Spoiler

Edited by asoare, 01 September 2015 - 19:58.


#42
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 bietu, on 01 septembrie 2015 - 19:52, said:



Vechiul sistem scotea olimpici pe banda rulanta! Actualul, vai de mama lui!

Copiii astia ce posteaza aici habar nici nu au de performantele Olimpicilor romani pana in 1989. Dar nu ii invinovatesc. Nu au de unde sa stie

#43
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 19:54, said:

Nu este cel mai important pas, dar unul din pasii importanti. Cocalarul nu se va schimba peste noapte, insa se va mai cizela putin
Şi cu ce ajuta uniforma un prost să nu mai fie prost? Sunt n motive pentru care sistemul educaţional din România îi praf, iar principala ta fustrare îi uniforma...

#44
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 -denis-, on 01 septembrie 2015 - 19:57, said:


Și cu ce ajuta uniforma un prost să nu mai fie prost? Sunt n motive pentru care sistemul educațional din RomĂąnia Ăźi praf, iar principala ta fustrare Ăźi uniforma...

Sunt studii care arata clar ca uniforma are efecte demonstrate in imbunatatirea disciplinei scolare,! Ai auzit de asa ceva??

#45
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 20:01, said:

Sunt studii care arata clar ca uniforma are efecte demonstrate in imbunatatirea disciplinei scolare,! Ai auzit de asa ceva??
Cine a facut aceste studii ?
cercetatorii britanici ?
Au fost in romania ? Cati ani au stat in romania ? Cum au ales esantionul reprezentativ ?

Edited by asoare, 01 September 2015 - 20:06.


#46
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 asoare, on 01 septembrie 2015 - 20:05, said:


Cine afacut aceste studii ?
cercetatorii britanici ?

Spre surprinderea ta, sunt chiar si studii americane. Cred ca spune mult chestia asta

#47
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 20:07, said:

Spre surprinderea ta, sunt chiar si studii americane. Cred ca spune mult chestia asta
Au fost cercetatorii americani in romania ??
Cate zile au stat ?
Cine a platit acest studiu ? Guvernul romaniei ?
In ce an s-au facut aceste cercetari ?
LINK ???

Edited by asoare, 01 September 2015 - 20:11.


#48
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 20:01, said:

Sunt studii care arata clar ca uniforma are efecte demonstrate in imbunatatirea disciplinei scolare,! Ai auzit de asa ceva??

[ http://www.phon.ro/wp-content/uploads/2014/09/parada-modei-liceu-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adevarul este ca de cand s-a dat liber la "orice imbracaminte" la scoala se intampla numai lucruri rele.........

#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Voi astia care tot scrieti ca introducerea obligatorie a uniformelor in scolile romanesti inseamna introducerea comunismului !
Incetatati cu ideea asta gresita !!!

In scolile din Mare Britanie si Japonia (astea le stiu eu) de ce elevii poarta uniforme scolare specifice scolii de care apartin elevii ?!
Nu zice nimeni sa se introduca obligatoriu uniformele scolare in scolile, liceele si facultatile din Romania;
ci doar sa se arate punctele pozitive elevilor si studentilor in purtarea uniformelor personalizate fiecarei scoli, liceu si facultate !

Iar daca elevii si studentii nu vor in ruptu' capului sa poarte uniforme scolare ca astea
[ http://www.curentul.ro/2011/images/stories/2011/07/15/16/uniforme.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.culturamix.com/wp-content/gallery/pedro-rebelde/pedro-rebelde-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cum se poarta in Marea Britanie si Japonia, treaba lor.


p.s.:
la scoala unde am invatat eu puneau baietii sa poarte camasa alba cu pantalon de stofa negrii sau blugi inchisi la culoare cu tricou alb;
sacoul si cravata erau optionale ! asemanator tipilor aia din poza a doua.

Iar fetele trebuia sa poarte pantaloni negri sau grena (mulati sau de stofa) ori fusta pana la genunchi cu camasa sau tricou alb;
desigur, 97-98% din fetele din scoala mea veneau in pantaloni de stofa ori mulati Posted Image

#50
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 asoare, on 01 septembrie 2015 - 20:10, said:


Au fost cercetatorii americani in romania ??
Cate zile au stat ?
Cine a platit acest studiu ? Guvernul romaniei ?
In ce an s-au facut aceste cercetari ?

Alooo...nu am zis ca studiile s-au facut in Romania. S-au facut in tarile respective. Este vorba la modul general.

#51
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 xmanyacs77, on 01 septembrie 2015 - 20:10, said:

... la scoala se intampla numai lucruri rele.........
Puțin probabil să aibe legătură.
S-au schimbat vremurile...

Oricum a deveni "competitiv" pe partea de ţinută nu-mi pare OK deloc, cu totul în altă parte trebuie să le fie mintea și competiția...

#52
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 tom_1133, on 01 septembrie 2015 - 20:10, said:

Voi astia care tot scrieti ca introducerea obligatorie a uniformelor in scolile romanesti inseamna introducerea comunismului !
Incetatati cu ideea asta gresita !!!

In scolile din Mare Britanie si Japonia (astea le stiu eu) de ce elevii poarta uniforme scolare specifice scolii de care apartin elevii ?!
Nu zice nimeni sa se introduca obligatoriu uniformele scolare in scolile, liceele si facultatile din Romania;
ci doar sa se arate punctele pozitive elevilor si studentilor in purtarea uniformelor personalizate fiecarei scoli, liceu si facultate !

Iar daca elevii si studentii nu vor in ruptu' capului sa poarte uniforme scolare ca astea
[ http://www.curentul.ro/2011/images/stories/2011/07/15/16/uniforme.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.culturamix.com/wp-content/gallery/pedro-rebelde/pedro-rebelde-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cum se poarta in Marea Britanie si Japonia, treaba lor.


p.s.:
la scoala unde am invatat eu puneau baietii sa poarte camasa alba cu pantalon de stofa negrii sau blugi inchisi la culoare cu tricou alb;
sacoul si cravata erau optionale ! asemanator tipilor aia din poza a doua.

Iar fetele trebuia sa poarte pantaloni negri sau grena (mulati sau de stofa) ori fusta pana la genunchi cu camasa sau tricou alb;
desigur, 97-98% din fetele din scoala mea veneau in pantaloni de stofa ori mulati Posted Image

Decizia asta nu ar trebui nicicum lasata la latitudinea elevilor. Aici este greseala capitala. Parintii si profesorii ar trebui sa decida

#53
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Calitatea educatiei copilului dvs nu depinde de uniforma. Astea-s detalii si pretexte de care uneori parintii se agata pentru a justifica rezultatele proaste la invatatura sau un comportament care nu le convine. Mai mult, ei isi imita deseori parintii. Daca aveti o relatie buna cu el, atunci o sa il puteti sfatui ca nu e ok sa o dea in extreme... Mai departe trebuie lasat si singur, nu e nimeni obligat sa faca ce vrei tu doar pentru ca esti parintele lui!

Eu am fost la un liceu unde exista uniforma, dar aveai libertatea sa iti cumperi tu pe stilul tau hainele. Important era sa ai camasa, pantaloni/fusta care sa nu aduca a blugi si optional sacou.
Pe de-o parte cred ca e important in adolescenta sa iti dezvolti un anume stil, atata timp cat nu esti vulgar, care e problema? Pe de alta parte, in multe meserii trebuie sa te obisnuiesti cu o tinuta obligatorie: avocatii, medicii, chelnerii, personalul anumitor companii etc.

#54
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015

 Cenusareasa000, on 01 septembrie 2015 - 20:15, said:

Decizia asta nu ar trebui nicicum lasata la latitudinea elevilor. Aici este greseala capitala. Parintii si profesorii ar trebui sa decida
Părinţii da, dar de ce ai lăsa profesorul să decidă ce să poarte copilul tău?

Edited by -denis-, 01 September 2015 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate