Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

facebook cere act de identitate

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E faza reala, o practica de cativa ani.
Daca cineva a raportat contul cuiva ca nu e in regula il blocheaza si cere respectivului sa se identifice cu un act de identitate valabil in tara respectiva.
Inainte, daca iti raporta cineva contul ti-l stergea si nu-si batea capul. Acum cere clarificari. Daca tu te poti justifica, o pateste celalalt care te-a raportat.

Dac nu vrei sa-l dai nu-i problema - poti s-ti faci alt cont - cu alta adresa de mail, dar preferabil cu numele real ca sa nu mai existe probleme.

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCristianParaschivescu, on 01 septembrie 2015 - 14:11, said:

De ce cere facebook act de identitate? M-au pus sã le trimit o copie dupã actul de identitate în 7 zile cã cicã aș avea pseudonim, nu mi-am pus numele real. Dacã le trimit un act de identitate sã zicem fals se ia în considerare? Bãnuiesc cã nu au cum sã verifice.
Si cum anume te-au contactat? Eu le-as raspunde ca ma pipi pe facebookul lor.

#39
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu m-am pisat pe facebooku lor, oricum nu pierzi nimic, poze cu catei pisici si fufe, si ce sa socializezi cu romanii? sa vezi pe gigi barosanu ca si-a luat fofoloanca cu dichis? aleopatu si-a luat nu stiu ce motocicleta...este evident ca toate aceste hotarari au un anume substrat, devenise prea periculos pentru puteri partidul facebook, si baietii trebuie sa stie si ei cumva cine sunt intitiatorii anumitor miscari, anumitor proteste........spatiu public pe dracu....mai urmeaza Curtea Suprema sa declare cacastoarea mea tot spatiu public, ca daca postez pe facebook din el, se cheama ca e spatiu public nu?

#40
pisicaneagra2

pisicaneagra2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.08.2015

View PostCristianParaschivescu, on 01 septembrie 2015 - 14:11, said:

De ce cere facebook act de identitate? M-au pus să le trimit o copie după actul de identitate în 7 zile că cică aș avea pseudonim, nu mi-am pus numele real. Dacă le trimit un act de identitate să zicem fals se ia în considerare? Bănuiesc că nu au cum să verifice.
Mi s-a intamplat si mie asta . Nu e nevoie sa trimiti nici un act de identitate. Trebuie in schimb sa iti recunosti prietenii de pe Fb dupa niste fotografii date de ei . Eu asa am deblocat contul , dar dupa mai multe incercari.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPekiasan, on 01 septembrie 2015 - 15:41, said:

Asta cu copie de C.I. ceruta de facebook mi se pare de rahat. Daca este faza reala. Eu i-as baga in .... masii si mi-as sterge contul.
Dar nici sa-l stergi nu poti.. doar sa il "dezactivezi". El ramane asa frumos acolo la ei, ca nu cere  de mancare..

Stai sa vezi ce misto e cand lumea da like sau tag la persoane decedate. Si cat penibila este situatia. Murise de cancer o colega de facultate a nevestei si lumea facea tot felul de postari gen sa o ierte dumnezeu, sa-i fie tarana usoara, taguri, like uri. Bine inteles ca familia nu stia parola si nici nu stiau cum si ce sa faca cu contul, doar aveau pe cap pomeni, sicriu, loc de veci, slujbe, nu contu de facebook.

Ideea este, google sau yahoo de ce nu cer  CI?

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Google si Yahoo nu-ti cer sa folosesti numele real.
Desi la un moment dat Google+ cerea, dar ptr ac nu poat concura cu Facebook a renuntat.

#43
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Sa aiba americanii toate dosarele complete, de-asta cere si CI

#44
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Posteiffel, on 01 septembrie 2015 - 14:22, said:

Daca nu esti in Germania, da, trebuie numele real.
De curiozitate, de ce Germania face exceptie?

#45
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostPlaton, on 01 septembrie 2015 - 16:06, said:

cacastoarea mea tot spatiu public, ca daca postez pe facebook din el, se cheama ca e spatiu public nu?
Depinde câți prieteni au dat check-in și share...

View Posttfmercedez, on 01 septembrie 2015 - 16:22, said:

Dar nici sa-l stergi nu poti.. doar sa il "dezactivezi". El ramane asa frumos acolo la ei, ca nu cere  de mancare..
Ba poți. Dar opțiunea este destul de ascunsă. https://www.facebook...224562897555674 iar direct de aici: https://www.facebook.../delete_account

View PostZinus, on 01 septembrie 2015 - 20:09, said:

De curiozitate, de ce Germania face exceptie?
Pentru că la ăia Evidența Populației nu are nevoie de backup.

View Postgerbil, on 01 septembrie 2015 - 15:29, said:

Eu n-aș da acte pe net nimănui. Dacă vă cere pinul de la card, voi îl dați?
Nu fără card!

Edited by 0x0c, 01 September 2015 - 20:35.


#46
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
pun pariu ca maine daca facebook cere o suma modica sa poti avea sau pastra contul la ei , romanii sunt primii care platesc. bv lu zuke ca ii merge bine prin prisma altora.

#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postflavius18, on 01 septembrie 2015 - 20:39, said:

pun pariu ca maine daca facebook cere o suma modica sa poti avea sau pastra contul la ei , romanii sunt primii care platesc. bv lu zuke ca ii merge bine prin prisma altora.

gandeste-te si la afaceri nu numai la discutii de pustani

#48
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Abia astept sa mi-l ceara si mie ca va fi un motiv sa il sterg. Ce e drept daca nu prea stau pe fb nu stiu cand se va intampla asta.

#49
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 696
  • Înscris: 29.01.2008

View PostPekiasan, on 01 septembrie 2015 - 15:41, said:

Asta cu copie de C.I. ceruta de facebook mi se pare de rahat. Daca este faza reala. Eu i-as baga in .... masii si mi-as sterge contul.
Nu este reala, eu am facut chiar acum un cont fake ca sa vad daca e adevarat ce a relatat OP si iti pot spune ca nu mi-au cerut nada. E inca foarte usor sa-ti asumi o identitate falsa pe net, nu intru in detalii, cunoscatorii probabil ca stiu despre acea baza de data care-ti ofera accesul la un numar colosal de CNP-uri.
Cine chiar are ceva de ascuns...in primul rand nu foloseste net deloc, iar daca chiar vrei sa le ingreunezi munca supravegheterilor atunci recomand neaparat folosirea de VPN-uri (payed)  si proxy-uri, op.system => Lubuntu, #### ca browser si safemail. TOR era candva o solutie relativ eficienta, insa NSA a facut mari progrese in ultimele luni, au ajuns la performanta de a controla tot traficul care iese prin exit nodes, asadar pot afla acum destul de lejer ce activitate ai avut pe siturile onion. De cele mai multe ori, cea mai mare vulnerabilitate nu e reprezentata de sistem ci de insusi utilizatorul final, ganditiva la celebrul Ross Ulbricht care a fost prins de FBI dupa ce a incercat sa contacteze un hitman pe deepweb => in realitate era un ofiter guvernamental sub acoperire.
Repet, contrar legendelor urbane, TOR nu va poate anonimiza prezenta online, e suficient sa ai sistemul compromis cu un keylogger sau instalat un script flash si vei fi gasit usor de baieti...chiar daca folosesti  TOR.
Nimeni nu se mai poate ascunde de ochiul providentei si bratul lung al NSA, puteti doar sa le ingreunati munca, atat. Singura tehnica care teoretic ar merge e cea expusa in filmul asta, insa asta implica know-how si incalcarea legii :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6qpudAhYhpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kuivasto, 01 September 2015 - 21:46.


#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostZinus, on 01 septembrie 2015 - 20:09, said:

De curiozitate, de ce Germania face exceptie?
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Si, daca nu ma insel, in Austria este la fel. Din acelasi motiv nu ai nici StreetView acolo.

#51
DrinkTuica112

DrinkTuica112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2015

View Postmarius87ism, on 01 septembrie 2015 - 21:19, said:

Abia astept sa mi-l ceara si mie ca va fi un motiv sa il sterg. Ce e drept daca nu prea stau pe fb nu stiu cand se va intampla asta.
dar ce-i asa rau ca-ti cere CI? ce crezi ca face cu el?

#52
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostDrinkTuica112, on 01 septembrie 2015 - 21:53, said:

ce crezi ca face cu el?
Credite la instituții non-bancare. Abonamente la rețelele de telefonie mobilă. Etc.

Edited by 0x0c, 01 September 2015 - 21:55.


#53
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post-denis-, on 01 septembrie 2015 - 15:35, said:

De la un act de identitate şi până la codul pin e cale lungă. Dar şi eu sunt de aceiaşi părere, mai bine renunţ la Facebook decât să le trimit actul de identitate.
Io oricum am avut o perioada de un an in care nu am fost activ pe facebook, participasem la un fel de experiment sociologic sa se vada cati rezista fara facebook.
Iar acum n-am mai intrat de prin 1 august si voi intra doar pe 8 septembrie sa urez cuiva la multi ani.
Daca vaz ca imi cere un act de identitate, pe langa datele pe care le-am dat initial, imi bag picioarele si sterg contul de tot.

View PostPlaton, on 01 septembrie 2015 - 16:06, said:

... oricum nu pierzi nimic, poze cu catei pisici si fufe, si ce sa socializezi cu romanii? sa vezi pe gigi barosanu ca si-a luat fofoloanca cu dichis? aleopatu si-a luat nu stiu ce motocicleta..
...
......spatiu public pe dracu....mai urmeaza Curtea Suprema sa declare cacastoarea mea tot spatiu public, ca daca postez pe facebook din el, se cheama ca e spatiu public nu?

Mare adevar ai grait: numa' cretinitati is postate acolo.
Initial mi-am facut cont la sugestia ununi coleg, crezand ca voi putea sa impartasesc experiente profesionale, idei folositoare, in schimb vedeam doar tampenii, iar daca le comentam inutilitatea sareau userii de acolo sa ma combata.
No, fiti voi zen!

#54
DrinkTuica112

DrinkTuica112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.09.2015

View Post0x0c, on 01 septembrie 2015 - 21:54, said:

Credite la instituții non-bancare. Abonamente la rețelele de telefonie mobilă. Etc.
n-am inteles-o p-asta niciodata. ganditi-va cate institutii sau mai nou pe ce siteuri completezi date din buletin. zici ca-i secret de stat CI de se feresc unii sa ofere datele de-acolo sau o simpla copie la cerere. dar cand e vorba de siteuri de pariuri online care va cer CI imediat dati. dar la feisbuc nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate