Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Focalizare manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Salutare.
Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic pentru camere video.Am un NX3 si imi tot fuge focusul, pe auto.
Imi poate spune cineva cum pot face sa focalizez manual cat mai bine, fara back sau front focus?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pe partea stanga a camerei unde sunt butoanele alea gramada e unul de scrie Focus, dai de el in jos pe man=manual si din inele de pe obiectiv invarti pana ai focus clar.

#3
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Era logic ca mutam pe butonul de manual Posted Image
Ideea este cum fac clarul din inel astfel incat sa am in permanenta subiectul in clar. Ma intrebam daca exista vreo metoda care sa aiba rezultat excelent. Ecranul fiind mic, sunt sanse sa ma pacalesc, la fatza locului.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In cinematografie nimeni nu foloseste AF.

Camerele cinematografice 4K super35 de genul Panavision Genesis, Dalsa Origin, etc., care multe sunt nepretuite ( costa zeci de mii de euro chiria pe zi cu cateva obiective), nu au AF, pt. ca nu se cere si nu se foloseste in domenia asa ceva.

Se masoara fie cu ruleta de la planul senzorului pana la planul de focalizare, fie cu telemetru cu interferenta laser - in domeniu se prefera Leica care numai ele costa o caruta de bani ( probabil ca te descurci si cu o scula industriala de genul Bosch sau Makita...care la 100-200+ Euro, par ieftine pe langa Leica..)
Pe obiective se monteaza un inel pt focus poller, pe care se noteaza cu marker repere de focalizare in f. de scenele care urmeaza cronologic a fi filmate, si se plateste un operator de focus poller cu 800 Euro pe zi !, care pt. acei bani are raspunderea sa pastreze focalizarea dupa cum doreste cameramanul - care este alta persoana cheie.
Inelul (discul) de focalizare este montat intr-un kit special de antrenare, deoarece planul lui se pozitioneaza vertical si paralel cu axul de filmare, pt. a putea fi observat usor din lateral stanga in general, pt. citirea reperelor.

Edited by loock, 01 September 2015 - 14:34.


#5
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
In loc sa folosesti display-ul care nu te ajuta cu nimic in afara de faptul ca nu filmezi in craci, foloseste ocularul si atunci te poti juca si cu focus manual... Restul tine de ochii tai si de reglajul optic al ocularului....

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
exista, se numeste peaking dar nu am idee si nici nu stau sa caut daca camera are functia asta, cand subiectul e in focus imaginea e f striata, cauta pe net sa vezi despre ce e vb. O alta solutie ok ptr tine daca nu ai peaking la camera e sa-ti iei un monitor mai mare care il atasezi pe camera, ceva ca asta http://www.lilliputu...ors/hdmi/5D-ii/
include si peaking. Spor

Edited by xkos, 01 September 2015 - 14:43.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. camerele adevarate cu format decent, de la super35 in sus, nu exista inca vizor electronic cu rezolutie decenta pt. supervizat focalizarea, cu rezolutie reala masurata in pixeli, nu in dot adica subpixeli, care e cam tzeapa pt ca se imparte rezolutia la 3x pe latura sau 9x pe cadru...
Cand o sa apara vizoare de minim 2,5K pixeli nu subpixeli, deci  minim 2350 pixeli intregi pe latura mare ai putea sa incerci daca are si marire mare la vizor, minim 0,88X.
Ca sa fie cu adevarat OK, ai avea nevoie chiar de o rezolutie minim 5K ( ~ 5 K pixeli pe latura mare).
Acum se poate doar daca vizorul electronic stie sa arate contrast detection prin focus peaking ( nu doar pe LCD-ul din spate).

Pe de alta parte, la camere compacte cu senzori mici, profunzimea de claritate este asa de mare incat, nu prea ai nevoie de AF decat pt MACRO si close focus, pt. ca dupa 1m, totul este clar pana la infinit...

Edited by loock, 01 September 2015 - 15:00.


#8
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 23.09.2014
Am peaking pe camera (contur alb/rosu), insa am observat ca la anumite distante totul este clar si in spate.
Am citit aici ca multi folosesc focus manual si voiam sa stiu cam cum face fiecare sa obtina in final un focus clar, curat.
Chestiunile scrise  mai sus sunt clar adevarate, insa nu prea se potrivesc cu capitolul NBC.

Edited by corondo, 01 September 2015 - 16:28.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
poate nu faci perfect peaking-ul sau camera n-o fi capabila de mai mult, in cazul asta monitor extern de 7 si sigur vei vedea tot. Eu la dslr vad perfect pe ecranu ala mic focusul clar cu peaking, il contureaza si striaza de mama focului, insa trebuie ceva practica pana inveti de unde incepe si pana unde duce. Sau o alta varianta vinzi camera si aia e, iti cauti una pe plac.

Edited by xkos, 02 September 2015 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate