Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anuntarea angajatorului de sarcina la un contract pe perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Buna ziua,

Suntem intr-o situatie putin delicata.

Tocmai am aflat sambata ca avem un bebe pe drum. Bucurie mare!

Doar ca sotia mea a inceput munca la sfarsitul lunii august, pe 30, si are un contract de proba, pe perioada determinata de 3 luni.
Urmeaza sa ii fie prelungit contractul la sfarsitul lunii noiembrie.

Din cate ne-a zis doctorul, este in saptamana 6-7 de sarcina. Asta inseamna ca pe cand se face prelungirea contractului se va afla in luna a 5-a de sarcina.

Deoarece banuim ca exista o posibilitate sa nu ii prelungeasca contractul din cauza sarcinii, am vrea sa anuntam acest lucru doar dupa prelungire.
Dar exista si factorul moral... nu am vrea sa le incurcam planurile celor de la firma.

Este ok sa anuntam in luna a 5-a sarcina? Exista ceva in lege care i-ar impiedica sa prelungeasca intelegerea ? Este corect ca angajatorul sa nu prelungeasca acest contract?

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

O zi cat mai placuta

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
daca n-o sa vada nimeni, e ok.

Dar de ce vreti musai? Daca tu ai job stabil, iti poti lua concediu paternal. N-ai fi nici primul, nici ultimul ( chiar se practica ).

Ba chiar as considera ca ar fi ceva mai util sotiei tale asa, pana se regleaza ea cu un job stabil. Ca fii sigur ca dupa maternal cand se intoarce in firma, dupa o luna ii arata Exitul.

#3
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Chiar gravida, chiar si daca are contract pe perioada nedeterminata nu inseamna ca acel contract nu poate fi reziliat!

Referitor la factorul moral... daca firma este una mica, da, ii vei incurca, daca este multinationala, putin spre deloc.

Cat despre anuntarea sarcinii, atata timp cat sotia ta are contract pe perioada determinata, nu poti obliga angajatorul sa il prelungeasca indiferent de situatie.

Dupa ce semneaza pe perioada nedeterminata, autoritatea pe care trebuie sa o anunti este ITM-ul, in scris, ulterior notifici si firma de acest aspect, tot in scris! Abia in acel moment contractul nu se mai poate rezilia!

#4
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

 Silkworm, on 01 septembrie 2015 - 12:03, said:

Chiar gravida, chiar si daca are contract pe perioada nedeterminata nu inseamna ca acel contract nu poate fi reziliat!

Referitor la factorul moral... daca firma este una mica, da, ii vei incurca, daca este multinationala, putin spre deloc.

Cat despre anuntarea sarcinii, atata timp cat sotia ta are contract pe perioada determinata, nu poti obliga angajatorul sa il prelungeasca indiferent de situatie.

Dupa ce semneaza pe perioada nedeterminata, autoritatea pe care trebuie sa o anunti este ITM-ul, in scris, ulterior notifici si firma de acest aspect, tot in scris! Abia in acel moment contractul nu se mai poate rezilia!

Ai scris partial adevarat. Nu el notifica ITM. Sotia notifica angajatorul, care notifica ITM, la randul lui.
Legat de rezilierea contractului, gresesti enorm. Nu intram in detalii, dar vezi legislatia muncii. In statele latine, majoritatea drepturilor apartin angajatilor. Doar ca romanii nu isi cunosc drepturile.
Sa revenim la topic. Legal (vezi Codul Muncii si legea privind protectia maternitatii) nu e obligata sa anunte de sarcina deloc. Doar ca, atat timp cat nu anunta, nu beneficiaza de drepturile ce decurg din aceasta lege - reducerea programului, cu pastrarea salariului la nivelul de 8 ore, invoire pt consult ginecologic etc. Ideea e ca legea o protejeaza si daca nu i se prelungeste contractul. Din momentul incetarii de contract, duce medicalul la somaj, nu la angajator. Si astia ii platesc medicalul ca si angajatorul. In plus, poate intra si in concediul de crestere copil, daca indeplineste stagiul minim.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Stai mah, a intrebat la interviu: "esti gravida?"
Daca nu a intrebat nimeni, de ce esti obligat chiar si moral sa-i spui?
Ce fel de munca este?

Nu anunti NICI dupa prelungire. E o situatie normala, fiziologica, legiferata.
Te comporti ca si cum ar fi angajata de 215 ani.

#6
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Colegul de forum a cerut un sfat. Poate face cum considera, la fel si voi daca ajungeti intr-o situatie similara. Eu unul asa as face, exact cum am scris mai sus.

Am o singura mentiune, ca sa fie protejata o femeie gravida de catre lege in fata angajatorului, acest fapt trebuie adus la cunostinta acestuia, evident nefiind obligatoriu sa faca vreun demers, ci doar daca vrea.

Cat despre sfaturi sa nu anunte... eu m-as abtine, nu de alta, dar sunt o gramada de cazuri in care au ramas femei fara serviciu crezand ca este suficient sa fie gravide si ca le protejeaza legea! Daca firma este una mare, da, merge la resurse umane si anunta (dosarul medical), ma repet, in scris! Si isi ia numar de inregistrare!

Daca e un butic imi e greu sa cred ca are registratura si va mai recunoste patronul ca a fost anuntat, motiv pentru care mai bine anunta direct la ITM.

#7
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Firma este mare. Cred ca au vreo 500 de angajati. 400 de muncitori - 45 managementul si restul personal auxiliar.

Discutam si despre a merge eu in concediu paternal, dar cred ca ea ar fi mai buna la crescut un copil.

Problema intervine doar la faptul ca nu este corect sa se faca rezilierea contractului pentru ca este gravida.
Nu e o greseala, nu e o boala si nu este vorba de competenta.
A primit un review excelent in primele 2 saptamani de lucru.

 cristianraduca, on 01 septembrie 2015 - 13:25, said:


Ideea e ca legea o protejeaza si daca nu i se prelungeste contractul. Din momentul incetarii de contract, duce medicalul la somaj, nu la angajator. Si astia ii platesc medicalul ca si angajatorul. In plus, poate intra si in concediul de crestere copil, daca indeplineste stagiul minim.

Asta e sigur? La Agentia de Somaj din judet? Multumesc de informatie. Am sa incerc sa caut detalii.

 Silkworm, on 01 septembrie 2015 - 12:03, said:


Cat despre anuntarea sarcinii, atata timp cat sotia ta are contract pe perioada determinata, nu poti obliga angajatorul sa il prelungeasca indiferent de situatie.

Dupa ce semneaza pe perioada nedeterminata, autoritatea pe care trebuie sa o anunti este ITM-ul, in scris, ulterior notifici si firma de acest aspect, tot in scris! Abia in acel moment contractul nu se mai poate rezilia!

Angajatorul, pe baza abilitatilor ei, 100% ar prelungi contractul si dori sa continue cu ea.
Dar angajatorul, pe baza faptului ca e gravida, ar decide ca nu vrea sa continue cu ea.
Sper ca m-am facut inteles.
Iti multumesc pentru sfaturi.

#8
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Pai nu poate sa negocieze cu angajatorul sa se intoarca la lucru, dupa ce isi termina concediul de maternitate, daca a avut asa un review excelent dupa 2 saptamani (lol). Sunt sigura ca daca e atata de buna, or sa angajeze alta persoana pe contract si o reiau ei cand iese din maternitate.

Nu stiu de legile din Romania dar imi imaginez daca e pe contract oricum pot sa l termine oricand vor ei, fara vreo explicatie si daca l au extins in urma cu o zi.

#9
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 xxsfantu, on 02 septembrie 2015 - 13:10, said:


Dar angajatorul, pe baza faptului ca e gravida, ar decide ca nu vrea sa continue cu ea.
Sper ca m-am facut inteles.
Iti multumesc pentru sfaturi.
Pai are de gand sau nu are sa se duca in concediu de maternitate? In ce sens sa mai continue angajatorul cu ea contractul?

#10
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
În cazul ei nu se reziliază contactul. Nu îl mai prelungește. Suna la direcția muncii sau la itm. Tre ajuta și ei.

#11
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015

 tsunnami, on 01 septembrie 2015 - 14:16, said:

Stai mah, a intrebat la interviu: "esti gravida?"

Cred ca este abuz de putere din partea angajatorului .
Nu ma pricep, dar am impresia ca o asemenea intrebare din partea angajatorului este ilegala .

#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Tot nu inteleg care e problema.
Sa ma faca cineva sa pricep DE CE E NECESAR ca in perioada de proba sa anunte ca e gravida/
Eu as face tocmai invers, NU AS ANUNTA IN PERIOADA DE PROBA

 asoare, on 02 septembrie 2015 - 20:17, said:

Cred ca este abuz de putere din partea angajatorului .
Nu ma pricep, dar am impresia ca o asemenea intrebare din partea angajatorului este ilegala .

Si atunci?
Revezi intrebarea mea de mai sus

#13
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
In principiu nu te apuci sa anunti in luna  a7-a ca esti gravida, nu de alta dar pana se fac aprobari si se recruteaza alta persoana care sa te inlocuiasca + perioada de handover (imi pare rau, nu cunosc termenul in romana ) e posibil ca copilu-to sa se fi nascut de 2 luni.
Anuntul se face cam dupa ce s-au facut primele ecografii/investigatii si stii ca fatul e viabil si fara probleme, ca nici sa n-ai parte de reversul medaliei unde toata lumea te intreaba de cum te simti si tu ai avut avort spontan in primul trimestru, cum se intampla des.
Nu mi-e clar daca dupa perioada de proba o angajeaza cineva pe permanent sau doar i se mai prelungeste contractul cu x luni.
Daca e de x luni, se poate duce si discuta cu seful direct si sa-i explice ca vrea sa se intoarca pe acelasi post si daca sunt multumiti si ei de ea, sa faca bine asta sa faca.

#14
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 Judith, on 02 septembrie 2015 - 21:09, said:

In principiu nu te apuci sa anunti in luna  a7-a ca esti gravida, nu de alta dar pana se fac aprobari si se recruteaza alta persoana care sa te inlocuiasca + perioada de handover (imi pare rau, nu cunosc termenul in romana ) e posibil ca copilu-to sa se fi nascut de 2 luni.
Anuntul se face cam dupa ce s-au facut primele ecografii/investigatii si stii ca fatul e viabil si fara probleme, ca nici sa n-ai parte de reversul medaliei unde toata lumea te intreaba de cum te simti si tu ai avut avort spontan in primul trimestru, cum se intampla des.
Nu mi-e clar daca dupa perioada de proba o angajeaza cineva pe permanent sau doar i se mai prelungeste contractul cu x luni.
Daca e de x luni, se poate duce si discuta cu seful direct si sa-i explice ca vrea sa se intoarca pe acelasi post si daca sunt multumiti si ei de ea, sa faca bine asta sa faca.

Clar. Multumesc de raspunsuri, Judith.

Dupa cele 3 luni, se prelungeste pe nedeterminata, deci permanent.

#15
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Am avut colege care au anuntat pe la saptamana 18 ca sunt insarcinate, tot asa, din cauza ca au suferit avorturi in trecut, imi imaginez ca 5 luni nu i capat de lume.
Problema intervine daca ei au sa emita contractul de angajare instant dupa perioada de 3 luni sau doar atunci incep demersurile si mai poate dura x saptamani pana la angajare. La 6 luni deja e vizibila sarcina. Acum depinde si in ce relatii vrea sa ramana cu angajatorul, la intoarcere.
Daca o intereseaza doar banii la post, poate sa stea fara sa anunte oficial cat vrea, dar nu stiu ce parere is va face compania despre ea, pot sa o trateze nasol dupa ce se intoarce sau nema promovari/mariri de salariu, tinand cont ca ocupa un post permanent + trebe sa recruteze pe cineva pe contract cat sta in maternitate si nu avea deloc vechime si a intarziat cu anuntul pentru a fi trecuta pe permanent.
Poate ar fi mai bine sa se gandeasca sa se intoarca in campul muncii la alt job si daca o angajeaza si daca nu in urmatoarele luni.


#16
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 Judith, on 03 septembrie 2015 - 11:48, said:

Am avut colege care au anuntat pe la saptamana 18 ca sunt insarcinate, tot asa, din cauza ca au suferit avorturi in trecut, imi imaginez ca 5 luni nu i capat de lume.
Problema intervine daca ei au sa emita contractul de angajare instant dupa perioada de 3 luni sau doar atunci incep demersurile si mai poate dura x saptamani pana la angajare. La 6 luni deja e vizibila sarcina. Acum depinde si in ce relatii vrea sa ramana cu angajatorul, la intoarcere.


Prelungirea se emite si semneaza in ultima saptamana din cele 3 luni. E convenabil asa.
Vrea sa ramana in relatii bune cu angajatorul, sa se intoarca la ei dupa concediu maternal.

 Judith, on 03 septembrie 2015 - 11:48, said:


Daca o intereseaza doar banii la post, poate sa stea fara sa anunte oficial cat vrea, dar nu stiu ce parere is va face compania despre ea, pot sa o trateze nasol dupa ce se intoarce sau nema promovari/mariri de salariu, tinand cont ca ocupa un post permanent + trebe sa recruteze pe cineva pe contract cat sta in maternitate si nu avea deloc vechime si a intarziat cu anuntul pentru a fi trecuta pe permanent.
Poate ar fi mai bine sa se gandeasca sa se intoarca in campul muncii la alt job si daca o angajeaza si daca nu in urmatoarele luni.

Adica sa stea mai putin in concediu de crestere al copilului ? Si cu copilasu cine sta?
Sau te referi sa impartim concediu de creste al copilului? Ar putea sa stea ea 6 luni si eu urmatoarele 6-12 ?

#17
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Nu, ci in momentul in care vrea sa se intoarca la lucru, ca e dupa jumate de an sau 2, sa isi gaseasca alt job, acolo cel mai probabil nu va avea aceleasi oportunitati ca alti/alte colege, va fi tratata daca nu mai prost, cu indiferenta.
Dar care ii spilul cu jobul asta specific?

#18
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Șpilul ?

Pai, stam intr-un oras mic, e unul din putinele job-uri misto, cu sanse de promovare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate