Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

225 000 de conturi Apple compromise - IOS Jailbreak

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Today, August 31, iOS researchers from WeipTech and Palo Alto Networks have discovered over 225,000 valid Apple accounts, including their passwords, stored on a server, while analyzing various unusual iOS tweaks that have been reported by users of jailbroken Apple devices.

The theft was possible because of a piece of iOS malware called "KeyRaider," which appears to be distributed in third-party Cydia repositories located on some servers in China. The hack works by hooking system processes through the MobileSubstrate component and intercepting network traffic via the iTunes software, stealing device GUID (Globally Unique Identifier) as well as Apple IDs and passwords.
Additionally, it looks like the KeyRaider iOS malware also steals purchasing information from your App Store account, Apple push notification service private keys and certificates. According to the respective researchers, the stolen Apple accounts are from approximately 18 countries, including United States, China, Japan, United Kingdom, Russia, Australia, Israel, South Korea, Singapore, France, Canada, Germany, Spain, and Italy.
"In cooperation with WeipTech, we have identified 92 samples of a new iOS malware family in the wild. We have analyzed the samples to determine the author’s ultimate goal and have named this malware 'KeyRaider.' We believe this to be the largest known Apple account theft caused by malware," wrote the researchers in a blog post.

Softpedia

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
De ieri am zis ca renunt la JB.
Il folosesc doar pentru ADB si KillAll


Inca nu am renuntat, desi am descarcat iOS8.1.4, am facut backup.



Apropo, conversatia din Watsapp se salveaza in cloud? L-as instala pe curat ( fara sa mai fac restore ) insa nu stiu daca imi face restore la Whatsapp

View Postsun_kid, on 31 august 2015 - 20:17, said:

astia nu erau aia cu os-ul infailibil?
Atata timp cat tu ti-l strici singur prin Jailbreak, nu mai e vina Apple. Esti unic raspunzator ;)

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Na, iti asumi niste riscuri.

Cand aveam 3G/3Gs si iPod Touch 2G, JB era un must have ( in special pentru BBSettings si alte tweakuri, precum blocarea rotirii, etc ). Aceste tweakuri au inceput sa fie integrate.

Acum o luna, de dorul JB si de curiozitate ( eram curios ce se mai poate face cu JB, ce mai exista in cydia, etc ) mi-am JB-uit teklefonul. Din toate sursele instalate, repository, etc am ramas la 2 tweak-uri: ADB si Kill All ( care e destul de util ). In rest, am ajuns la concluzia ca e nefolositor.

Daca stie cineva cum e cu backupul Whatsapp, acum revin la normal :D

#4
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
LA WP se salveaza pe sdcard. Il descopera automat daca reinstalezi aplicatia. La iOS...habar nu am, poate e la fel.

#5
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
La ios se face backup în cloud la whatsup. :D

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Asta ma bucura.


Apropo, voi puteti accesa https://appleid.apple.com/


Vreau sa-mi schimb parola Posted Image

Edited by lex404, 31 August 2015 - 20:59.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mda...cred ca toata lumea isi schimba parolele acum :lol:

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu 2 chestii in plus:
-conturile deja au fost folosite pentru diverse achizitii din AppStore
-include o functie de "ransom" care dezactiveaza orice "unlock" local

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ah, pai atunci al meu e curat. Ar trebui sa nu-mi fie frica?

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu. Functia de ransom probabil ca se poate activa aleatoriu/la comanda, de la distanta (s-au raportat cateva cazuri). Cat despre cont: cel mai "sfant" este sa-ti verifici istoricul. Nu suporta si 2 Factor Auth?

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am 2 factor auth.
Cand e o cumparatura primesc instant mesaj pe mail ( precum si la logare ).


Dar na, just in case.
Problema e ca nici nu ma pot conecta la site si inca nici nu am gandit o parola ( aveam una alfanumerica fara logica, random de 22 de caractere ).


am reusit sa ma conectez la AppleID. Brainstorming pentru parola noua Posted Image

gata, am schimbat parola. Hacherii mamii lor. Acuma bag 8.4.1 curat ( adica in cateva minute )


ps. si-l bag prin DFU, finut...ca de obicei.

Edited by lex404, 31 August 2015 - 21:21.


#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Muhahah, no, bagati datele de pe card la apple, baieti, bagati-le acolo cand vi le cere, eventual lasati si niste poze in ipostaze compromitatoare.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu are treaba apple cu asta.

Securitatea ti-o compromiti singur in momentul in care faci JB.

In alta ordine de idei, n-am crezut ca restore-ul din iCloud poate fi atat de mega hyper enervant.

#14
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
Cata bucurie rautacioasa din partea unora, aviz gumball3000, suferinta altora e hrana pentru ei.

Abia asteapta urmatoarea masă.

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgumball3000, on 31 august 2015 - 22:54, said:

Muhahah, no, bagati datele de pe card la apple, baieti, bagati-le acolo cand vi le cere, eventual lasati si niste poze in ipostaze compromitatoare.

Pfff, mie deja mi-au furat 5$.

#16
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Filip.Serban, sms alert nu ajuta ? Banii nu dispar instantaneu din cont...

Gumball3000 este fan android, iar în google play se trimit banii cu porumbeii călători...

De fapt, am citit undeva ca google a amenințat ca publică hibele de securitate ale apple și microsoft dacă aceștia doi din urnă nu și le remediază... Pe cine să mai crezi ?

Edited by curentelectric, 01 September 2015 - 17:27.


#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Glumesc, nu mi-a furat nimeni niic, voiam doar sa-l fac pe gumball sa se bucure.

#18
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Aha, ok!

Deci să înțeleg ca cine are telefon stock nu are problema asta ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate