Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

BlackBerry Priv

- - - - -
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#1
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Iată ca în sfârșit au apărut mai multe informații și imagini oficiale pe GsmArena. Se pare ca lansarea se apropie cu pași siguri. Principalele caracteristici:

- Tastatura fizica pe slide.
- Android 5 OS.
- 18 MP camera cu OIS, dual LED flash și (posibil) phase detection.
- MicroSD slot

Am mai citit pe undeva ca ar avea 3 GB de RAM.

http://www.gsmarena....-news-13754.php

#2
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Yap, + ecranul dual Edge de la Samsung, + aproape sigur o variantă cu BB10.

Pentru mine ar trebui să fie foarte Wow și foarte disponibil la operatori și foarte ok la preț ca să mă facă să schimb Passport. Asta deși formatul de slider e formatul meu favorit în ceea ce privește telefoanele.

Și mă refer aici la versiunea cu BB10, bineînțeles, Android o să îmi iau nu :D Singura posibilitate de a se întâmpla asta e ca BlackBerry să nu mai  facă vreun telefon cu sistem de operare propriu. Atunci țin Passport până se împrăștie și moare și apoi îmi iau BlackBerry cu Android. Dacă nu, Windows scrie pe mine.

#3
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Sincer și eu ma tot întreb dacă îmi voi schimba Passport-ul cu acesta sau nu. Aștept, totuși, sa apară specificațiile complete și prețul. Din punct de vedere al camerei ma cam tentează. Tastatura însă nu cred ca este la nivelul celei de pe Passport, dat fiind diminsiunea mai mica. De asemenea, sunt curios ce baterie și autonomie va avea Venice-ul. Sper sa fie o versiune și cu BB 10, ca Androidul nu ma încântă de nicio culoare!

#4
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
decat sa-mi iau blackberry cu android , mai bine nu.
oare ce-or avea in cap , sa renunte la OS10, care mie mi se pare cel mai avansat si ok sistem de operare si sa treaca la android?
daca isi imagineaza ca vor creste vanzarile se inseala . vor pierde si putinii clienti care le mai cumpara terminalele. motivul e simplu.pretul va fi unul f mare si de ce sa dai o caruta de bani pe un bb cu android cand poti lua in aceeasi bani sau mai ieftin un samsung/sony/htc lg sau la un sfert de pret pocnitori chinezesti ?(nu le zic numele ca-mi sar fanii lor in cap...)
cred ca cei ce folosesc acum un bb cu os 10 vor trece la apple....parerea mea.
eu deja ma gandesc serios si la varianta cu windows. microsoft 640 xl mi se pare ca se misca  f ok si ca pret este sub BB leap.cu vreo 300 lei. are card , baterie mare ecran ok, iar aplicatii se gasesc parca mai multe decat in bb world.
si apropo...., vorbind acum despre securitatea bb os 10, asta este o poveste pt cei care nu utilizeaza solutiile BES 12. si care sunt destul de putini cred. restul userilor, au aceeiasi securitate ca la orice smart care foloseste reteaua mobila de date/voce.
cu os 7 era alta poveste, pt ca traficul de email trecea prin serverele lor cu optinea BIS
acum ori ca folosesti passport fara BES 12 ori meizu/jiyagu e acelasi drac . tot traficul trece prin reteaua mobila a operatorului si depinde de securitatea acesteia.

Edited by dani2013, 30 August 2015 - 15:29.


#5
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Corect până la un punct. Vezi cate cazuri au fost cu Spyware instalat direct de producător. Vezi Lenovo, vezi Xiaomi, ditamai corporațiile.

Pe de alta parte, pe forumurile Android de afară telefonul e destul de bine privit. Gândește-te că ai construcție premium, că microSD, că ai o tastatura best-in-class. Faza cu tastatura fizica depășită e un bullshit. Toți pe care ii cunosc recunosc superioritatea tastaturii fizice. Vorbim aici de oameni de +35, nu pwletii de pe FB. În plus, se pare că telefonul va avea și Hub, care e pur și simplu cel mai bun sistem de notificări.

Așa că, telefonul asta chiar poate fi o varianta. Pentru multi.

Nu că mi-aș lua, dar dacă nu aș mai avea la dispoziție BB10, decât o pocnitoare cu Android, mai bine BlackBerry cu Android.

Cât despre 640, da, super telefon. Dar nu Vorbim de gama de - 200€, ci de +700€. Venice va fi cel puțin la prețul de lansare al Passport, dacă nu cumva cu vreo sută mai mult.

Aplicații pe WP, mumu. Pe Passport pot rula Homebank perfect, pe WP nu.

#6
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
la 700 e +  si cu android sigur va fi un  "succes"
ideea e ca androidul ca sistem de operare  il consider o pocnitoare
ce-mi place la bb este tocmai sistemul de operare ca dpdv hardware nu exceleaza comparativ cu iphone sau alte deviceuri cu android

Edited by dani2013, 30 August 2015 - 21:01.


#7
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu nu țin cu ursul, dar tu te-ai uitat ce specificații are? E la bătaie cu S6/G4/M9, cât vrei să coste, 200e?



#8
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Nici eu nu agreez android desi e la modă! Wp are mai multe aplicării dar îmi pare slab , pana si symbian îmi plăcea mai mult . Poate dacă sistemul de operare blackberry 10 ar fi fost si pe alte telefoane de la Samsung, htc ar fi fost descoperit de mai multa lume, ar fi avut succes, ar fi avut aplicatiile ca pe android si ar fi devenit cel mai la modă os .
Si eu consider ca blackberry os 10 e cel mai intuitiv, simplu os.
Eu am avut noroc că am văzut pe youtube ce pot face noile blackberry os10 că altfel nu mi-as mai fi luat blackberry dupa nu prea plăcută aventura avuta cu bold cu os 7.
Mă atrage constructia lui venice tocmai pentru ca e diferit de tot ce găsești pe piata acum...consider ca telefoanele erau superbe înainte, aveau design original si personalitate, slide, cu clapeta pe când acum sunt doar niste dreptunghiuri toate la fel!
De ce nu i-au facut tastatura ca la Sony xperia pe lateral?

#9
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Android e o porcărie...p zi ce trece tot mai greu merge si am promit update la lollipop(ar trb sa meargă mai bine) si merge mai gr sacadează uneori si se aprin app mai greu

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
S-a punctat bine treaba cu tastatura, la Venice ma atrage design-ul insa sunt convins ca ar fi un downgrade fata de passport. Next phone va fi un pp silver pentru spatele texturat, peste vreo 5ani ;)

#11
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Noi informații pe GsmArena:

http://www.gsmarena....-news-14041.php

Se pare ca va avea display-ul curbat, va fi cel de pe 6 Edge. Ar fi frumos sa fie cel de pe plus, de 5,7 inch. Păcat doar ca e Android...

#12
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Toate sursele dau ecranul de 5.4 și camera de 18 MP OIS. Rămâne de văzut dacă optica o să fie Schneider sau Sony, cum e pe Passport.

#13
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pe BlackBerry os.com zic de dublu edge si vreo 6 variante de venice, deci sigur va avea si os 10

#14
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Evident, va fi și varianta simpla, mai ieftina, fără ecran curbat.
Totuși, display-ul este Samsung, da? S6 Edge are ecran de 5,1" iar Edge plus de 5,7". De ce Venice ar avea de 5,4? Mai face Samsung o linie de producție separata, speciala pentru BlackBerry? Nu as prea crede. Deși ar fi ok și un display d 5,4.

#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ce treaba samsung cu productia BlackBerry?? Au facut schimb de patente, crezi ca BlackBerry nu e capabil sa faca un ecran fix dimensiunea care are nevoie sau sa ceara samsung in baza acordului un ecran de care vrea??

#16
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Dacă si-l fabrica ei, atunci e alta poveste :) Tot ce sper este sa nu fie acel ecran de 5,1" asa cum pare a se vedea în poze.

#17
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
La o diagonala ipotetica de 5.4, ce dimensiuni capata cu tastatura deschisa?

#18
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Asta rămâne de văzut. La fel modul în care gestionează greutatea teoretic mai mare în partea de sus, atunci când tastatura e deschisa. Passport e ok, dar la limita din punct de vedere al top weight. Pentru cei ce vor folosi tastatura cu doua mâini împreunate în spatele telefonului, o eventuala tendință de răsturnare pe spate poate fi o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate