Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cati bani pentru SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
Nu stiu cum mai este azi in EU dar din cate am citit si aflat de la west europenii cu care m-am intalnit in ultimii ani,se pare ca viata e mai ieftina acolo decat in USA.
Desigur faci cum vrei dar de ce musai ti-ai ales USA?Poate e mai usor de obtinut viza pt o tara din EU?Poate Franta sau Italia ori chiar Germania sau altele?USA NU mai este cum a fost si ce a fost demult!E o viata mai dificila azi si mult mai greu sa razbati si sa iti realizezi un vis daca-l ai ca in trecut.Personal am immigrat in USA pt ca la vremea mea existau doar 3 tari care primeau immigrants din estul EU:USA,Germany si Austria dar atunci USA era si cea mai tare in toate si puteai ajunge ce doreai,nu peste noapte ca nimeni nu ajunge in felul asta dar in 2-3 ani erai deja la jumate de drum sa devii ce ti-ai dorit.Acum uite cat ...astepti DOAR sa primesti viza de intrare in USA!!!

Si inca ceva ca uitasem: DE CE intrebi aici pe forum cati bani pt USA cand unchiul tau care de zeci de ani e acolo iti poate spune sigur si la obiect de cati ai nevoie???

Edited by Blackbeard, 29 August 2015 - 21:58.


#38
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostBlackbeard, on 29 august 2015 - 21:54, said:

Nu stiu cum mai este azi in EU dar din cate am citit si aflat de la west europenii cu care m-am intalnit in ultimii ani,se pare ca viata e mai ieftina acolo decat in USA.
Desigur faci cum vrei dar de ce musai ti-ai ales USA?Poate e mai usor de obtinut viza pt o tara din EU?Poate Franta sau Italia ori chiar Germania sau altele?USA NU mai este cum a fost si ce a fost demult!E o viata mai dificila azi si mult mai greu sa razbati si sa iti realizezi un vis daca-l ai ca in trecut.Personal am immigrat in USA pt ca la vremea mea existau doar 3 tari care primeau immigrants din estul EU:USA,Germany si Austria dar atunci USA era si cea mai tare in toate si puteai ajunge ce doreai,nu peste noapte ca nimeni nu ajunge in felul asta dar in 2-3 ani erai deja la jumate de drum sa devii ce ti-ai dorit.Acum uite cat ...astepti DOAR sa primesti viza de intrare in USA!!!
Da. Sunt constient de asta. Discutia cu nea Uncle este urmatoarea.... El de-alungul timpului si-a dezvoltat o afacere. Locuieste de mult timp acolo.

Treaba cu ferma e cam grea. De ce? Pai el m-a intrebat de agronomie, medicina veterinara etc. I-am spus simplu: ba si ba! Acum el incearca sa se gandeasca la orice alternativa legala prin care sa am sansa sa ajung in SUA. A spus ca nu-i imposibil... sub nicio forma! Doar sa am nitica rabdare. Ceea ce din partea mea nu este nicio problema. Mai pot sa strang un ban pan' atunci.

Si de ce SUA? Pai ca sa-ti raspund mai pe scurt... crede-ma ca nu pentru Americandream sau Nightmare... sau ce-o mai fi el. Are un plan bine pus la punct. Da roade in State si va urma sa-l dezvolte si-n Romania. Pentru asta va trebui sa ma duc eu acolo.

Impresionant este modul cum a ajuns omul ala acolo, in ce perioada, prin ce-a trecut si ce-a ajuns. O adevarata lectie de viata! El de-atunci o singura data a mai venit in tara. Si asta ca sa-si vada baiatul.

Salut!

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 22:17.


#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pai nici eu nu ti-am zis c-ar fi imposibil sau repede. Fix ce ti-a zis el: ai rabdare.

#40
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postlex404, on 29 august 2015 - 22:21, said:

Pai nici eu nu ti-am zis c-ar fi imposibil sau repede. Fix ce ti-a zis el: ai rabdare.
Eu intrebam de bani, acte etc. Ti se pare ca vreau sa plec peste noapte? Omul m-a pus sa ma interesez de fiecare in parte. Ce atat Chicharito sau mai stiu eu ce alte baliverne.

Atat am intrebat: bani, acte, cat dureaza. Punct.

Ma gandesc ca sunt anumiti useri care au plecat de curand si-ar putea oferi mai multe detalii in legatura cu toate cele precizate mai sus.

#41
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postdiminutiv, on 29 august 2015 - 16:10, said:

Sincer sa fiu cu tine... sunt unii oameni care sa zicem au un mic deltaplan in viata. Tu crezi ca-mi arde de plimbari? Daca pot obtine viza de munca... bine. Daca nu se poate... nu se poate.

Dar opriti-va din raspunsurile astea date la modul "hai sa-mi tocesc si eu degetele pe teoria chibritului in balans".


In loc sa te chinui si sa incerci sa pari haios, nu crezi ca era mai bine daca ofereai un raspuns cat mai simplu?

Serios? Ce-i in neregula cu voi oamenilor?

Prietene, eu m-am referit la altceva prin visa de turist, dar se pare ca tu nu ai inteles, insa altcineva a facut-o:

View Postxmanyacs77, on 29 august 2015 - 16:02, said:

Asa este, pleaca ca turist mergi la ferma unchiului si vezi daca conditiile de acolo se pupa cu ce vrei tu...........
Bafta!


Viza probabil o vei lua, dar ce garantie ai tu ca e ok la firma respectiva, huh? Degeaba te invatam, tot incapatanat vei ramane. Numai bine amice

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiminutiv, on 29 august 2015 - 22:27, said:

Atat am intrebat: bani, acte, cat dureaza. Punct.
Tinand cont ca ar trebui apelat o o firma de avocati, care te-ar putea duce acolo exploatand la maxim toate chichitele legale (pe care cei din afara sistemului nu le cunosc) rezulta ca suma necesara e de cateva zeci de mii de euro (cum zicea si @lex404). Timpul e si mai greu de estimat, probabil cel putin 1 -2 ani.
Oricum, ai primit raspunsuri destul de la obiect.
In SUA e f. greu de ajuns, stiu cazuri, persone cu rude apropiate acolo, nu au reusit sau au reusit doar dupa multa bataie de cap si multi bani cheltuiti.
Oricum, cauta si tu pe net List of US visa types si prin excludere, vezi pe ce ar merita sa incerci.

#43
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostYukoto, on 29 august 2015 - 23:27, said:

Viza probabil o vei lua, dar ce garantie ai tu ca e ok la firma respectiva, huh? Degeaba te invatam, tot incapatanat vei ramane. Numai bine amice
Asta chiar n-o inteleg - "Ce garantie ai?" Il cunosti talica cumva pe omul ala de-acolo? Stii cu ce se ocupa? Stii ce venit are? Stii pe ce parte doarme? Omul ala e plecat acolo de 37 de ani in State. 37 de ani neica! Are rost sa te intreb ce varsta ai?

Ok. Presupunem ca nu era el. Daca nu-mi ofera el garantia, atunci cine o mai face?
Ala de la Gara de Nord? Tu-mi vorbesti de garantie cand, dimpotriva, el cauta orice solutie LEGALA sa ma aduca peste ocean?

Si-acum sincer te intreb: ai fost macar in State? Ai trecut prin asa ceva? Lucrezi la ambasada? Sau ai macar vreo ruda foarte apropiata care se incadreaza in cererile mele?
Nu de alta, dar ca sa stiu daca continui dscutia cu tine. Eu de la oamenii astia doresc raspunsurile! Nu ti se pare ca sunt destul de serios?

View PostKarhu, on 30 august 2015 - 08:56, said:

Tinand cont ca ar trebui apelat o o firma de avocati, care te-ar putea duce acolo exploatand la maxim toate chichitele legale (pe care cei din afara sistemului nu le cunosc) rezulta ca suma necesara e de cateva zeci de mii de euro (cum zicea si @lex404). Timpul e si mai greu de estimat, probabil cel putin 1 -2 ani.
Oricum, ai primit raspunsuri destul de la obiect.
In SUA e f. greu de ajuns, stiu cazuri, persone cu rude apropiate acolo, nu au reusit sau au reusit doar dupa multa bataie de cap si multi bani cheltuiti.
Oricum, cauta si tu pe net List of US visa types si prin excludere, vezi pe ce ar merita sa incerci.
Ok. Merci de raspuns. A mai spus cineva de treaba cu avocatii. Cand i-am spus sa fie mai explicit ca sa inteleg de ce este necesar... Nu mi s-a oferit niciun raspuns. Acum am aceeasi rugaminte pentru tine: fii mai explicit! Ca sincer nu inteleg treaba cu avocatii. Si nu inteleg in acelasi timp aceste sume de zeci de mii de euro. Imi poti oferi si-o lista cam pe ce s-ar duce cheltuielile acestea?

Nu de alta. Dar un alt user, daca te uiti, o sa observi ca la intrebarea legata de bani a raspuns: 1000 + bilet avion. De la 1000 pan la zeci de mii... eu zic ca-s bani frumosi.

Edited by diminutiv, 30 August 2015 - 13:07.


#44
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Ce e asa de greu de inteles? Unchiul trebuie sa angajeze avocati care sa stranga actele si sa deschida procedurile care sa-ti permita sa iei o viza de care vrei tu. Toata treaba asta costa bani, un avocat bun cere cam 200 de dolari pe ora. Fa calculul si de-acolo rezulta zecile de mii de dolari.

1-2 ani e o estimare foarte generoasa. Ca sa-i aduci un frate in SUA dureaza 10 ani. Un sot/sotie, 1 an daca nu e dintr-o tara periculoasa. Daca e, se poate ajunge usor la 2+ ani.

Cel mai simplu ar fi sa te duci cu o viza de studiu, daca e dispus unchiul sa te tina la community college.

#45
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostPurpura, on 30 august 2015 - 14:18, said:

Ce e asa de greu de inteles? Unchiul trebuie sa angajeze avocati care sa stranga actele si sa deschida procedurile care sa-ti permita sa iei o viza de care vrei tu. Toata treaba asta costa bani, un avocat bun cere cam 200 de dolari pe ora. Fa calculul si de-acolo rezulta zecile de mii de dolari.

1-2 ani e o estimare foarte generoasa. Ca sa-i aduci un frate in SUA dureaza 10 ani. Un sot/sotie, 1 an daca nu e dintr-o tara periculoasa. Daca e, se poate ajunge usor la 2+ ani.

Cel mai simplu ar fi sa te duci cu o viza de studiu, daca e dispus unchiul sa te tina la community college.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Scurt si la obiect. Am inteles acum! E bine ca mi-ai adus in calcul si alternative.

Zi faina!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate