Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cati bani pentru SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cam greu cu H-2A... poti sta maxim 3 ani.

Quote

To qualify for H-2A nonimmigrant classification, the petitioner must:
  • Offer a job that is of a temporary or seasonal nature.
  • Demonstrate that there are not sufficient U.S. workers who are able, willing, qualified, and available to do the temporary work.
  • Show that the employment of H-2A workers will not adversely affect the wages and working conditions of similarly employed U.S. workers.
  • Generally, submit with the H-2A petition, a single valid temporary labor certification from the U.S. Department of Labor.  (A limited exception to this requirement exists in certain “emergent circumstances.”  See e.g., 8 CFR 214.2(h)(5)(x) for specific details.)


#20
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostPurpura, on 29 august 2015 - 17:10, said:

Dap. Desi am impresia ca exista niste vize speciale pentru lucratorii in agricultura H-2A.

Nu stiu cate engleza stii, eventual ii transmiti informatia unchiului si se intereseaza el pentru tine.

http://www.uscis.gov...ultural-workers

Cat despre bani, cu viza in buzunar si cu cazarea si mancarea asigurate de unchi (sper), poti pleca cu 1000 de dolari+biletul de avion.

Ok. M-am interesat si eu pe siteurile alea de avioane cam cat ar costa un bilet. In primul rand am aflat ca nu-i ca la microbuze si tre' sa-ti faci rezervare dinainte. De... mi-e rau de inaltime si d-aia n-am zburat deloc cu avionul. Desi nici n-am avut ocazia pana acum. Ok. Trecand peste teama ca avionul ar aplica legea gravitatiei, am vazut ca biletele incep si de la 500 de euro incluzand nu stiu ce taxa de vreo 20 euro. Asa. De viza am sa ma interesez eu cat este si de care am nevoie. Dar ca idee... cam cat dureaza sa ti-o elibereze? Alte acte imi sunt necesare? Sau viza este de-ajuns?

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 17:43.


#21
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
vorbeste cu parintele asta... el stie mai multe despre cum se obtine o viza:
https://www.facebook...48/?pnref=story

Edited by Petrecristi, 29 August 2015 - 17:46.


#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
TIV-ule,dupa ce rezolvi treaba cu viza,vizele, i-ati un bilet dus-intors.Pentru siguranta.Sa nu ai surpriza aia "clientul apelat ...."

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ti-a lipit Purpura mai sus niste conditii pentru H1A, aplicabile in general pentru toate vizele de munca.

Ai idee, cat plateste "firma" care te cheama?! Zeci de mii, si luni intregi in tribunale ca sa poata aduce un strain. Scrie clar: Demonstrate that there are not sufficient U.S. workers who are able, willing, qualified, and available to do the temporary work.

Asta dureaza si costa. Firma americana care te cheama trebuie sa caute acul in carul cu fan luni intregi impreuna cu avocatii alesi, pentru ca aia nu lucreaza gratis. De aia ti-am zis 30.000 USD la inceput pentru ca mai cunosc un caz aproape similar ( doar ca tipa avea si o specializare care insa..era prea la moda in US ).


Si nu cred ca-ti va plati unchiul ~30.000 din buzunarul lui, decat in cazul in care te vrea rob pe mosie.

Si nu-i mai zi unchi. Din punct de vedere legal e un strain.

#24
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cred ca unchiul l-ar putea adopta.

#25
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostMikeSpike, on 29 august 2015 - 20:25, said:

TIV-ule,dupa ce rezolvi treaba cu viza,vizele, i-ati un bilet dus-intors.Pentru siguranta.Sa nu ai surpriza aia "clientul apelat ...."
Nu. N-ai tu grija! Nu stiu cum sunt in alte neamuri din tara asta, salbaticia si jegul de caracter specific spurcatilor... dar cel putin la noi omul nu este lasat sa moara. Indiferent ca ti-e ruda, prieten sau un strain. Daca il poti ajuta si-i poti oferi o sansa... mai departe depinde de el daca este in stare sa profite de ea... atunci o faci. Ca n-ai nimic de pierdut.
Nu-ti ia painea nimeni de la gura!

Am vorbit seara asta cu nea Uncle. Urmeaza sa se intereseze ca totul poate fi in regula si daca poa' sa ma cheme acolo in conditii legale. Dar si cum spunea un user cu o pagina in urma, avea dreptate cu agronomia etc. El mi-a zis la un moment dat si de medicina veterinara. Raspunsurile... vi le imaginati. Blanc-blanc.

A ramas ca o sa caute o solutie prin care sa ma ajute sa vin in conditii legale peste ocean.

View Postlex404, on 29 august 2015 - 20:52, said:

Ti-a lipit Purpura mai sus niste conditii pentru H1A, aplicabile in general pentru toate vizele de munca.

Ai idee, cat plateste "firma" care te cheama?! Zeci de mii, si luni intregi in tribunale ca sa poata aduce un strain. Scrie clar: Demonstrate that there are not sufficient U.S. workers who are able, willing, qualified, and available to do the temporary work.

Asta dureaza si costa. Firma americana care te cheama trebuie sa caute acul in carul cu fan luni intregi impreuna cu avocatii alesi, pentru ca aia nu lucreaza gratis. De aia ti-am zis 30.000 USD la inceput pentru ca mai cunosc un caz aproape similar ( doar ca tipa avea si o specializare care insa..era prea la moda in US ).


Si nu cred ca-ti va plati unchiul ~30.000 din buzunarul lui, decat in cazul in care te vrea rob pe mosie.

Si nu-i mai zi unchi. Din punct de vedere legal e un strain.
Super! Altceva? Tot din punct de vedere legal...

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 20:59.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Bacul l-ai luat? Ce calificare ai pe diploma?
Varsta?
Ps. esti frumos? stii engleza?*

Solutii exista. Nu o zis nimeni insa ca sunt ieftine si rapide. Un proces de a aduce un alien worker dureaza si un an de zile, depinde de stat. Si costa foarte mult.






* iti explic in postul urmator cea mai ieftina varianta.

View PostPurpura, on 29 august 2015 - 20:54, said:

Cred ca unchiul l-ar putea adopta.

View PostPurpura, on 29 august 2015 - 20:54, said:

Cred ca unchiul l-ar putea adopta.

Nu poate daca nu-i major :) Asa, ma adopti si tu pe mine ca sa nu mai astept 2 ani? :lol:

Edited by lex404, 29 August 2015 - 21:00.


#27
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postlex404, on 29 august 2015 - 21:02, said:

Bacul l-ai luat? Ce calificare ai pe diploma?
Varsta?
Ps. esti frumos? stii engleza?*

Solutii exista. Nu o zis nimeni insa ca sunt ieftine si rapide. Un proces de a aduce un alien worker dureaza si un an de zile, depinde de stat. Si costa foarte mult.






* iti explic in postul urmator cea mai ieftina varianta.




Nu poate daca nu-i major Posted Image Asa, ma adopti si tu pe mine ca sa nu mai astept 2 ani? Posted Image
La intrebarea daca sunt frumos. Nu stiu... daca-ti dau o poza cu mine poti sa tragi tu o concluzie fata de aspectul fizic al unui barbat? Ca varsta... vreo 25 de primaveri. Desi daca m-ai vedea ai jura ca n-am mai mult de 21. De bac ce sa-ti spun... din moment ce m-am inscris la doua facultati si-am renuntat la ele din motive financiare. Imagineaza-ti!

Si plus de asta... ma subestimezi cam mult cand crezi ca eu vreau sa fie facut totul peste noapte. Cat mai rapid cum ai spus tu. Tu crezi c-am deschis topicul asta degeaba cu intrebarea de bani? Cati imi sunt necesari ca sa ajung acolo cu toate actele in regula? Nu ma cunosti si automat habar n-ai care mi-e povestea din spate si de ce apelez la nea Uncle.

Salut!

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 21:09.


#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi pe SL, pune poza la barbatul zilei ( sau sexosu zilei, cum s-o numi topicul ) si asteapta hienele sa sara pe tine Posted Image  Eu n-am cum sa-mi dau cu parerea.

Tot n-ai zis, ce calificare ai prin liceu. Sa stii ca asta conteaza.

Esti tinerel, am un plan mai ieftin pentru tine. Dar conteaza si calificarea aia, bat-o vina. Sa faci ceva cand ajungi acolo, nu sa tai morcovi.


ps. sau trimite o poza prin PM la Purpura. Observ ca ea se pricepe :lol:

Edited by lex404, 29 August 2015 - 21:14.


#29
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postlex404, on 29 august 2015 - 21:11, said:

Mergi pe SL, pune poza la barbatul zilei ( sau sexosu zilei, cum s-o numi topicul ) si asteapta hienele sa sara pe tine Posted Image  Eu n-am cum sa-mi dau cu parerea.

Tot n-ai zis, ce calificare ai prin liceu. Sa stii ca asta conteaza.

Esti tinerel, am un plan mai ieftin pentru tine. Dar conteaza si calificarea aia, bat-o vina. Sa faci ceva cand ajungi acolo, nu sa tai morcovi.
Sublim!

Ca sa fiu cu bun simt si sa-ti raspund la intrebare: am terminat un liceu teoretic... profil stiinte-sociale. Calificarea vietii!

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mda...sa zicem ca aia e o problema.


Eu iti propun sa mergi in vacanta la unchi de cat mai multe ori posibil. Asta daca prinzi viza de turist.

Mergi, te distrezi, spargi cativa banuti si agati o fata ( sau un tip, daca n-ai preferinte. si astia iti pot face rost de greencard/ cetatenie americana ). Va imprieteniti, va vizitati reciproc constant si dupa un an si jumatate va puteti casatori linistiti in US, iti asigura greencardul, ulterior cetatenia.
Dureaza, costa ceva ( trebuie multe drumuri, vacante impreuna, poze impreuna, ceva timp de comunicare, etc ) dar merita. :)

#31
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postlex404, on 29 august 2015 - 21:20, said:

Mda...sa zicem ca aia e o problema.


Eu iti propun sa mergi in vacanta la unchi de cat mai multe ori posibil. Asta daca prinzi viza de turist.

Mergi, te distrezi, spargi cativa banuti si agati o fata ( sau un tip, daca n-ai preferinte. si astia iti pot face rost de greencard/ cetatenie americana ). Va imprieteniti, va vizitati reciproc constant si dupa un an si jumatate va puteti casatori linistiti in US, iti asigura greencardul, ulterior cetatenia.
Dureaza, costa ceva ( trebuie multe drumuri, vacante impreuna, poze impreuna, ceva timp de comunicare, etc ) dar merita. Posted Image
Da. Esti haios! O sa tin in rame postarile tale. Acum poti lasa si pe altii sa ofere alte detalii? Poate sunt unii care chiar inteleg si stiu despre ce este vorba.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Omule, ai 5 varianta. Toate dureaza. Unele sunt mai scumpe, altele mai ieftine:

Viza de munca: foarte greu, foarte scump. Cine te cheama trebuie sa dovedeasca ca pe aria lui nu exista american care ti-ar putea lua postul. Ceea ce e improbabil, e plin de nigga saraci care ar lucra la ferma sau femei pasionate de asa ceva.

Loteria Vizelor: cea mai ieftina cale, dureaza intre 2 ani si o eternitate.

Viza turist + casatorie cu o tipa: Dureaza cam 2 ani. Adica pana gasesti tipa, juma de an si pana va faceti conexiuni si strangeti poze din vacante, etc. Costa, adica cam din 3 in 3 luni ar trebui sa va vedeti. Dar tot iesi mai ieftin si mai bine decat c-o viza de munca pe perioada limitata care te da afara din US la expirare.

viza turist + casatoria cu un gay: nu stiu. E proaspata legislatia Posted Image Ai putea incerca. Poate te rezolvi mai repede de 2 ani.

emigrare in Canada, astepti cetatenia canadiana si ulterior emigrezi in US ( adica peste vreo 7-8 ani )



Acuma, trebuie sa intelegi ca trebuie facute diverse compromisuri. A ajunge, legal, sa muncesti in US e unul dintre cele mai grele lucruri de facut in viata. Si daca chiar iti doresti gasesti solutii.

Edited by lex404, 29 August 2015 - 21:33.


#33
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Voi nu intelegeti ca initiatorul vrea si accepta doar un singur raspuns: da!  ?
Ce tot il luati cu prostii: visa, ca nu se poate etc?
Raspunsul real e unul singur: pleci ca turist in Mexic si de acolo treci ilegal. Mai nou hObama a scos cu desavarsire orice granicer de la granita sudica. Sunt multe filme pe youtube cu treceri peste 'granita'.

#34
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postlex404, on 29 august 2015 - 21:32, said:

Omule, ai 5 varianta. Toate dureaza. Unele sunt mai scumpe, altele mai ieftine:

Viza de munca: foarte greu, foarte scump. Cine te cheama trebuie sa dovedeasca ca pe aria lui nu exista american care ti-ar putea lua postul. Ceea ce e improbabil, e plin de nigga saraci care ar lucra la ferma sau femei pasionate de asa ceva.

Loteria Vizelor: cea mai ieftina cale, dureaza intre 2 ani si o eternitate.

Viza turist + casatorie cu o tipa: Dureaza cam 2 ani. Adica pana gasesti tipa, juma de an si pana va faceti conexiuni si strangeti poze din vacante, etc. Costa, adica cam din 3 in 3 luni ar trebui sa va vedeti. Dar tot iesi mai ieftin si mai bine decat c-o viza de munca pe perioada limitata care te da afara din US la expirare.

viza turist + casatoria cu un gay: nu stiu. E proaspata legislatia Posted Image Ai putea incerca. Poate te rezolvi mai repede de 2 ani.

emigrare in Canada, astepti cetatenia canadiana si ulterior emigrezi in US ( adica peste vreo 7-8 ani )



Acuma, trebuie sa intelegi ca trebuie facute diverse compromisuri. A ajunge, legal, sa muncesti in US e unul dintre cele mai grele lucruri de facut in viata. Si daca chiar iti doresti gasesti solutii.
Asta n-am inteles niciodata! Am vazut si-n alte topicuri deschise tot asa despre plecarea in SUA pentru munca. Si majoritatea acelasi troll de balta alba sau explicatii de cum ar parea ca mai usor este pentru om primul pas pe Marte decat sa ajungi sa muncesti in State... De ce? Ti se pare ca suntem inconstienti si nu stim cat de greu este? Eu n-am intrebat daca pot sa ajung in SUA. Ci cati bani imi trebuiesc ca sa fac pasul asta.

Tu crezi ca omul care e plecat de zeci de ani in State... degeaba s-a oferit sa ma ajute sa vin acolo? La intrebarea mea simpla: pot face pasul asta? Si-a zis ca bineinteles. Asa cum l-am facut eu o sa-l faci si tu. Doar ca tre' sa ai rabdare. Ce tot repeti: toate dureaza, toate dureaza?

Dupa intrebarea topicului tre' sa-ti dai seama ca asta este gandita pentru viitor. Fie el mai indepartat sau mai apropiat.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Si ce faci dupa ce treci granita ilegal?

Traiesti la cort ca mongolii, in yurt






@op: eu ti-am dat un cost estimativ 30.000 USD. + taxele de viza, bilet de avion, bani de buzunar.

Edited by lex404, 29 August 2015 - 21:44.


#36
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postrinser, on 29 august 2015 - 21:40, said:

Voi nu intelegeti ca initiatorul vrea si accepta doar un singur raspuns: da!  ?
Ce tot il luati cu prostii: visa, ca nu se poate etc?
Raspunsul real e unul singur: pleci ca turist in Mexic si de acolo treci ilegal. Mai nou hObama a scos cu desavarsire orice granicer de la granita sudica. Sunt multe filme pe youtube cu treceri peste 'granita'.
Eu acum imi dau seama... voi nici macar nu stiti ce-am intrebat. Sincer! Cititi si voi fratilor subiectul deschis in topic inainte de-a va da cu parerea despre moartea caprioarei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate