Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cati bani pentru SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Salut!

Nu stiu cum sa incep, dar am sa incep sa va explic cat mai pe scurt si-n termeni populari ca sa inteleaga tot romanul.

Am o ruda foarte apropiata plecata de foarte multi ani in State. Am batut apropoul la el c-as fi dispus sa vin acolo sa lucrez la ferma lui.

De cati bani am nevoie sa ajung pe taram american? Ma intereseaza in special costul actelor. Cat dureaza, care-s procedurile si ce-ar putea sa ma impedice sa trec oceanul?

O sa fiu deschis la orice intrebare referitoare la subiectul deschis de catre mine.

Zi faina!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ce inseamna ruda foarte apropiata? Pe americani nu-i intereseaza decat parintii, copiii si fratii/ surorile. Restul, NU sunt rude ( eligibile ).

Ce calificare ai in RO?

In jur de 30.000 costa ( cu tot cu avocati ) chemarea prin viza de munca.



ps. daca aplici pentru viza de turist sa nu cumva sa spui ca ai o ruda care are o ferma ca nu pupi America in vecii vecilor. Amin.

Edited by lex404, 29 August 2015 - 15:00.


#3
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012
Prin ruda foarte apropiata m-am referit la unchi. Cel putin la noi in tara "unchi" se incadreaza la ruda foarte apropiata.

30000? Serios... chiar nu ma gandeam la suma asta. :))) Hai poate 10000... 15000.. fie! Dar nu-mi batea gandu' la 30000.
Si nenea avocatii pentru ce? Fii mai explicit, te rog! Eu-s mai de la tara si na... abia am simtit si eu asfaltul sub talpi.

Multumesc de raspuns!

#4
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ruda plecata in state... daca nu e cetatean american, nu poate aduce decat sot sau copii minori sau majori necasatoriti... Daca e cetatean american poate aduce parinti, frati, copii casatoriti(si sotii/sotiile lor)... si atat...

Vizele de munca se dau foarte greu, iar ce zici tu acolo(ferma) nu pare sa se califice.... sa mergi ca turist si sa o arzi ilegal, o a fie naspa... depinzi de ruda aia a ta si te bucuri in rest de aceleasi "beneficii" ca mexicanii si alti ilegaii... mai bine stai in europa...

#5
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostMrReason, on 29 august 2015 - 15:15, said:

Ruda plecata in state... daca nu e cetatean american, nu poate aduce decat sot sau copii minori sau majori necasatoriti... Daca e cetatean american poate aduce parinti, frati, copii casatoriti(si sotii/sotiile lor)... si atat...

Vizele de munca se dau foarte greu, iar ce zici tu acolo(ferma) nu pare sa se califice.... sa mergi ca turist si sa o arzi ilegal, o a fie naspa... depinzi de ruda aia a ta si te bucuri in rest de aceleasi "beneficii" ca mexicanii si alti ilegaii... mai bine stai in europa...
Va rog un singur lucru pe cei care aveti bunavointa sa dati un raspuns cat mai concret. Sa nu mai apara in raspunsurile voastre acel: mai bine stai in Europa. Sau orice asemanator. Serios! Asta nu tine la mine.

Daca se poate bine... daca nu asta-i viata! Nu-i musai.

Sunt deschis sa raspund la orice intrebare daca cineva stie cu ce se mananca raspunsurile la intrebarea mea si doreste cu adevarat sa-mi ofere niste raspunsuri concrete.

Multumesc pentru intelegere!

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 15:23.


#6
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu crezi ca ar fi mai ok sa iei viza de turist, sa vezi care-i treaba pe acolo, iar apoi sa ceri una de munca? Nu de alta, dar sa nu ai probleme cu unchiul, oricat de apropiat ar fi, tot il doare in cur de tine, ti-o zic sigur. In plus te mai plimbi.

Edited by Yukoto, 29 August 2015 - 15:59.


#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Raspunsuri ai primit. Costul actelor e frectie(cateva sute de dolari cel mult).

Problema ta e eligibilitatea pt. viza. Ca grad de rudenie nu te califici. Pt. greencard iti trebuie o munca ce se cauta si facultate, iar munca la ferma nu pare sa se inscrie. Sau transfer intra companie din Europa in US, ceea ce iar nu pare sa fie cazul.

Iti mai ramane viza turistica(pt. care trebuie sa lasi impresia ca ai o baza in ro - proprietate, servici serios, etc - e o chestie de noroc decizia de acordare)  si ramasul ilegal. Sau joci la loterie si poate poate.

iar in ultima instanta, faci ca tiganii si te duci in mexic, sperand sa te treaca ilegal calauzele dupa ce le platesti cateva mii de dolari. A, sau poate-ti gaseste unchi-tu vreo muricanca dispusa sa se "marite" pe cateva mii pe fo doi ani. Poate iti da purpura detalii.

Cam asta ar fi.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este, pleaca ca turist mergi la ferma unchiului si vezi daca conditiile de acolo se pupa cu ce vrei tu...........Posted Image
Bafta!

Edited by xmanyacs77, 29 August 2015 - 16:03.


#9
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostYukoto, on 29 august 2015 - 15:59, said:

Nu crezi ca ar fi mai ok sa iei viza de turist, sa vezi care-i treaba pe acolo, iar apoi sa ceri una de munca? Nu de alta, dar sa nu ai probleme cu unchiul, oricat de apropiat ar fi, tot il doare in cur de tine, ti-o zic sigur. In plus te mai plimbi.
Sincer sa fiu cu tine... sunt unii oameni care sa zicem au un mic deltaplan in viata. Tu crezi ca-mi arde de plimbari? Daca pot obtine viza de munca... bine. Daca nu se poate... nu se poate.

Dar opriti-va din raspunsurile astea date la modul "hai sa-mi tocesc si eu degetele pe teoria chibritului in balans".

View PostMrReason, on 29 august 2015 - 16:01, said:

Raspunsuri ai primit. Costul actelor e frectie(cateva sute de dolari cel mult).

Problema ta e eligibilitatea pt. viza. Ca grad de rudenie nu te califici. Pt. greencard iti trebuie o munca ce se cauta si facultate, iar munca la ferma nu pare sa se inscrie. Sau transfer intra companie din Europa in US, ceea ce iar nu pare sa fie cazul.

Iti mai ramane viza turistica(pt. care trebuie sa lasi impresia ca ai o baza in ro - proprietate, servici serios, etc - e o chestie de noroc decizia de acordare)  si ramasul ilegal. Sau joci la loterie si poate poate.

iar in ultima instanta, faci ca tiganii si te duci in mexic, sperand sa te treaca ilegal calauzele dupa ce le platesti cateva mii de dolari. A, sau poate-ti gaseste unchi-tu vreo muricanca dispusa sa se "marite" pe cateva mii pe fo doi ani. Poate iti da purpura detalii.

Cam asta ar fi.
In loc sa te chinui si sa incerci sa pari haios, nu crezi ca era mai bine daca ofereai un raspuns cat mai simplu?

Serios? Ce-i in neregula cu voi oamenilor?

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 16:13.


#10
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Da viza H2A ce are? tusiti de la el?

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postdiminutiv, on 29 august 2015 - 16:10, said:

In loc sa te chinui si sa incerci sa pari haios, nu crezi ca era mai bine daca ofereai un raspuns cat mai simplu?

Serios? Ce-i in neregula cu voi oamenilor?
Dar eu nu ma chinui deloc sa par haios. Ti-am zis care sunt optiunile realiste si cum sta treaba. Nu stiu exact ce altceva vrei sa stii.

#12
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Din ce zona esti? Daca esti eligibil in programul de extindere al cetateniei pt unguri poti aplica pt cetatenia maghiara, si aia merg in SUA fara vize turistice.

1. Sa stii maghiara
2. Un urmas indepartat sa fi fost cetatean maghiar, si nu trebuie probe solide aici
3. Sa nu ai cazier

#13
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Nu obtii viza de munca in SUA decat daca te angajezi la o firma americana si te cheama aia.
Un alt  caz in care poti primi viza pentru SUA, special ce-i drept,  este sa dovedesti ca vrei sa faci investitii pe teritoriul american.
Pretul ca sa ajungi acolo: bilet de avion.
In rest, nu prea ai sanse sa te primeasca aia cu bratele deschise. Nu se ofera vize oricarui amarat care vrea sa munceasca acolo, SUA nu-i Germania, Spania sau Italia...

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdiminutiv, on 29 august 2015 - 15:18, said:

Sa nu mai apara in raspunsurile voastre acel: mai bine stai in Europa.
Mai bine stai in Romania.

#15
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postalexandru_1988, on 29 august 2015 - 16:22, said:

Nu obtii viza de munca in SUA decat daca te angajezi la o firma americana si te cheama aia.
Un alt  caz in care poti primi viza pentru SUA, special ce-i drept,  este sa dovedesti ca vrei sa faci investitii pe teritoriul american.
Pretul ca sa ajungi acolo: bilet de avion.
In rest, nu prea ai sanse sa te primeasca aia cu bratele deschise. Nu se ofera vize oricarui amarat care vrea sa munceasca acolo, SUA nu-i Germania, Spania sau Italia...
Ok. Am inteles. Multumesc de raspunsul din partea ta. Am inteles ca nea Uncle pe langa ferma aia ar mai avea o firma sau ceva de genu. Repet: omul e plecat de ani buni in SUA. Nu 5-10 ani... Ganditi-va la mai mult si-n ce perioada. Are 56 de ani.

Daca ar putea sa ma cheme prin asa zisa firma sau ce are el, ar fi in regula si-as putea sa obtin viza LEGAlA ca sa muncesc in State?

View Postdon_dannielo, on 29 august 2015 - 16:25, said:

Mai bine stai in Romania.
=)))) Uite ceva cu gust...

View PostHedonist, on 29 august 2015 - 16:21, said:

Din ce zona esti? Daca esti eligibil in programul de extindere al cetateniei pt unguri poti aplica pt cetatenia maghiara, si aia merg in SUA fara vize turistice.

1. Sa stii maghiara
2. Un urmas indepartat sa fi fost cetatean maghiar, si nu trebuie probe solide aici
3. Sa nu ai cazier
Arges... si n-am niciun graunte de treaba cu neamu' lui Attila.

Edited by diminutiv, 29 August 2015 - 16:27.


#16
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

View Postdiminutiv, on 29 august 2015 - 16:30, said:

Daca ar putea sa ma cheme prin asa zisa firma sau ce are el, ar fi in regula si-as putea sa obtin viza LEGAlA ca sa muncesc in State?

Poate. Daca esti inginer agronom sau ai vreun PHD in agricultura. Posted Image
La dat cu sapa sau cules agude, nu.

#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostGangamStyle, on 29 august 2015 - 16:40, said:


Poate. Daca esti inginer agronom sau ai vreun PHD in agricultura. Posted Image
La dat cu sapa sau cules agude, nu.

Dap. Desi am impresia ca exista niste vize speciale pentru lucratorii in agricultura H-2A.

Nu stiu cate engleza stii, eventual ii transmiti informatia unchiului si se intereseaza el pentru tine.

http://www.uscis.gov...ultural-workers

Cat despre bani, cu viza in buzunar si cu cazarea si mancarea asigurate de unchi (sper), poti pleca cu 1000 de dolari+biletul de avion.

View PostMrReason, on 29 august 2015 - 16:01, said:


iar in ultima instanta, faci ca tiganii si te duci in mexic, sperand sa te treaca ilegal calauzele dupa ce le platesti cateva mii de dolari. A, sau poate-ti gaseste unchi-tu vreo muricanca dispusa sa se "marite" pe cateva mii pe fo doi ani. Poate iti da purpura detalii.

Lol, eu pot sa-i zic despre casatoriile pe bune. Altfel, nu e nimeni dispus sa semneze acte de sustinere financiara, sa te puna pe actele casei si ale masinii, sa te treaca pe asigurarile medicale, de viata, sa te puna in testament pentru cateva mii de dolari. Ca sa nu mai zic ca respectivul american trebuie sa faca de la o suma in sus pe an, altfel se complica treaba.

#18
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View PostGangamStyle, on 29 august 2015 - 16:40, said:


Poate. Daca esti inginer agronom sau ai vreun PHD in agricultura. Posted Image
La dat cu sapa sau cules agude, nu.
Daaa... De inginerie mi-a ars toata viata. Numai doctori, politisti, avocati si ingineri in tarisoara asta. Ce mai conta unu in plus ca mine?
Si cu ocazia asta m-ai facut sa caut semnificatia termenelui PHD. Ca na... mi-a stat mintea in loc la el. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate