Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noua Dacia cu cutie de viteze automata.

- - - - -
  • Please log in to reply
641 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMur, on 28 august 2015 - 21:44, said:

Asta n-am inteles-o, oricat am citit-o.
Cred ca 'omul' a vrut sa zica ca testeaza zilnic o 'automata' pe camion, dar nu are habar cum e pe autoturism

View Postxilo, on 28 august 2015 - 21:46, said:

Si ce ai dori acum sa expun povesti ? daca nu posed asa ceva , sau sa-ti explic cum merge o cutie automata cu 12 trepte x 3 reductoare cu turbina de forta de 1200cp - merge de rupe asfaltul sub masina , sunt foarte multumit desi consumul depaseste 120 litrii/100km
Pai nu mai spune povesti.

View Postandreic, on 28 august 2015 - 21:47, said:

Depinde de fiecare... eu sunt addicted la manual oricum, eficienta la mine oricum sta in folosirea puterii fara excese mai mult decat in viteze, computerul e o simpla matrice de valori.
Adica iti pui 'muschii' in functiune ?

#20
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostAnn0nyym0us, on 28 august 2015 - 21:49, said:

Da' ce dracu' conduci? Posted Image
Remorcher de mare capacitate .

#21
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Mda, in 2015 Skoda face niste masini de sta matu'n coada, pe cand Dacia abia implementeaza cutia automata.

#22
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014

View Postxilo, on 28 august 2015 - 21:34, said:

Mare .
Asteapta putin si ne vor spune colegi care au in dotare asa ceva si cam ce motor le pune in miscare  ca sa nu simti ca stai pe loc .
Pai chiar eu am 1,2 75cp Clio semi-automat si e epic. :D

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Stire pompieristica, care de fapt ascunde o mare porcarie!

Cutia robotizata e cea mai proasta cutie posibila! Schimba greu si prost, fiabilitate scazuta.

Cutiile automate moderne sunt cu convertor de cuplu. Cele robotizate se mai pun doar pe modele pentru Asia/China.

Daca vreti sa dati un renume prost cutiilor automate, atunci conduceti o robotizata.

Eu am mers cu o Lancia Ypsilon cu cutie robotizata, care a reusit performanta la plecarea de pe loc in panta, sa faca motorul sa moara => era sa fiu facuta pilaf de un camion.
Anul trecut am mers cu un Citroen nou-nout, hybrid, care mergea execrabil!

#24
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postalexandru_1988, on 28 august 2015 - 21:54, said:

Mda, in 2015 Skoda face niste masini de sta matu'n coada, pe cand Dacia abia implementeaza cutia automata.
fenomenul se explica printr-o diferenta de pret si faptul ca omul vrea masina noua + garantie
daca n-ar fi nevoie de dacii nu s-ar mai fabrica

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa nu folosim gresit termenii.

Semiautomata este o robotizata controlata manual, fie cu schimbator secvential - mai mult sau mai putin liniar, fie cu padele la volan.

Automata este complet automata, fie cu un convertizor de cuplu, fie cu robotizare computerizata.

Exista si robotizate care pot fi folosite si manual si automat, de genul Porsche tiptronic, care sunt cele mai faine.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexandru_1988, on 28 august 2015 - 21:54, said:

Mda, in 2015 Skoda face niste masini de sta matu'n coada, pe cand Dacia abia implementeaza cutia automata.
In Romania a existat o rezistenta reala impotriva 'automatei', poate lucrurile se vor schimba.

#27
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am ocazia sa conduc un Opel Vivaro (din 2014), cu o cutie automata, de conceptie Renault (absolut toata masina e facuta de Renault, pana la ultimul surub, defapt. nu am gasit nici macar UN reper Opel), si e muuult mai comfortabila decat o manuala. Uneori ma urc in Megane, si imi vine sa pun piciorul stang pe podea, uitand ca trebuia sa-l folosesc si pe ala Posted Image)

P.S. Opelul are motor Renault CDTI  de 2.0 (116cp).

L.E. Turatia la care schimba in treapta superiara e stabilita in functie de catd e tare accelerez, daca merg lejer, schimba la 2300, daca apas mai tare la 2700 rpm, si daca accelerez maxim, la 3500.

Edited by The Kid, 28 August 2015 - 22:02.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpasilla, on 28 august 2015 - 21:53, said:

Adica iti pui 'muschii' in functiune ?
Da, muschii piciorului pentru a controla finut apasarea pe pedala.

View Postpasilla, on 28 august 2015 - 21:59, said:

In Romania a existat o rezistenta reala impotriva 'automatei', poate lucrurile se vor schimba.
Aiurea... o multime de tineri le-ar vrea cand sunt incepatori sa nu mai greseasca Posted Image

Edited by andreic, 28 August 2015 - 22:02.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAdm, on 28 august 2015 - 21:57, said:

Stire pompieristica, care de fapt ascunde o mare porcarie!

Cutia robotizata e cea mai proasta cutie posibila! Schimba greu si prost, fiabilitate scazuta.

Cutiile automate moderne sunt cu convertor de cuplu. Cele robotizate se mai pun doar pe modele pentru Asia/China.

Daca vreti sa dati un renume prost cutiilor automate, atunci conduceti o robotizata.

Eu am mers cu o Lancia Ypsilon cu cutie robotizata, care a reusit performanta la plecarea de pe loc in panta, sa faca motorul sa moara => era sa fiu facuta pilaf de un camion.
Anul trecut am mers cu un Citroen nou-nout, hybrid, care mergea execrabil!

Cutiile automate pe baza de convertizor de cuplu nu sunt moderne, ci sunt cele mai vechi cutii de viteza.
Gogu Constantinescu a inventat convertizorul sonic, apoi au aparut si cele hidraulice inca din perioada interbelica.

Cele robotizate sunt de multe feluri si de la mai multi multi producatori.
Sa nu comparam o cutie de Porsche cu una low cost...

Desigur, apare totusi o problema de fiabilitate in plus.
La Mercedes, dupa 300 K km, o cutie secventiala e cam buna de aruncat, sau are nevoie de reparatie capitala.
Automatizarea este software, cu un calculator care controleaza o cutie robotizata, si robotizarea este cea care pune in primul rand probleme de fiabilitate, ca si la o cutie secventiala robotizata fara functie de automata.

Edited by loock, 28 August 2015 - 22:07.


#30
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postpasilla, on 28 august 2015 - 21:59, said:

In Romania a existat o rezistenta reala impotriva 'automatei', poate lucrurile se vor schimba.
lucru care tine de cultura auto/nivel de educatie/putere de cumparare
cand in america masinile autonome o sa fie ceva banal la noi inca se va urla sus si tare despre cat de faine sunt automatele

Edited by DraculescuDraculescu, 28 August 2015 - 22:11.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Automata este next level...conduc de 4 ani automata si nu-mi mai vine sa repar masina cu manuala...care zace de 3 ani in garaj.

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandreic, on 28 august 2015 - 22:01, said:

Aiurea... o multime de tineri le-ar vrea cand sunt incepatori sa nu mai greseasca Posted Image

Eventual din scoala de soferi, ca sa aiba asistare la plecarea din panta si la depasire. Nici un sistem de parcare automata n-ar fi rau, ca sa bifeze nenea politistu' ca s-a facut parcarea corespunzator.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandreic, on 28 august 2015 - 22:01, said:

Da, muschii piciorului pentru a controla finut apasarea pe pedala.


Aiurea... o multime de tineri le-ar vrea cand sunt incepatori sa nu mai greseasca Posted Image
ideea e ca atunci cand conduci un autoturism cu cutie automata, procesorul personal (creierul) se elibereaza de multe 'threaduri' si creste eficienta.

#34
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Eu cred ca vor fi destui cumparator dornici de comfort, care sa cumpere. E, ce-i drept, mult mai comfortabila la drum lung.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpasilla, on 28 august 2015 - 22:07, said:

ideea e ca atunci cand conduci un autoturism cu cutie automata, procesorul personal (creierul) se elibereaza de multe 'threaduri' si creste eficienta.
Depinde, cand ai treaba intrata in reflex acesta nu mai afecteaza alte threaduri :)

#36
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015
Am gasit pe YouTube o prezentare a unie cutii automate ZF8:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b0N0er2QyMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E mai usoara, ofera putere mai multa, consum optim.
Aceste cutii se perfectioneaza in timp, adica se modermizeaza.
Nici in US primele cutii automate nu erau bine primite, dar in timp, lucrurile au evoluat
si a fost acceptata.

Edited by LumiaX, 28 August 2015 - 22:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate