Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

De cat am nevoie pt a emigra in US?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
PeRfecT123

PeRfecT123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.08.2015
SALUT doresc sa imigrez in sua... adica doresc sa locuiesc acolo pe viață.  Cum pot obtine viza permanenta ca cetatean american..  adică sa pot munci si tot.
Cam câți bani am nevoie ?.. banii de bilete,  cazare, si mancare.  Doresc ca din prima luna dupa ce am intrat sa imi fac cnp acolo..  si cu timpul sa cumpar o casă. Cam cat trebuie sa am cand plec de aici? Si cu timpul sa traiesc din salariu de acolo..  
PS. Daca puteti sa imi recomandați un loc   mai linistit unde sa locuiesc mai exact prin apropiere in NY.
Rog seriozitate

#2
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Vrei sa imigrezi ilegal?
Pentru ce ai zis tu 3500-4000 dolari iti ajung.
Un oras ok in apropiere de NY unde sa locuiesti ar fi Washington D.C / Boston
Totusi, recomand San Francisco

Edited by Vegas123, 26 August 2015 - 16:42.


#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Bani poti sa ii ai pe toti din lume, fara sa castigi loteria vizelor sau sa iti faca chemare o ruda de gradul 1 (mama, tata, frate, sora , copil) care are deja cetatenie americana, nu ai nici o sansa.

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Limba romana nu o stapanesti. Cu engleza cum stai?

#5
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

 khazar, on 26 august 2015 - 16:43, said:

Bani poti sa ii ai pe toti din lume, fara sa castigi loteria vizelor sau sa iti faca chemare o ruda de gradul 1 (mama, tata, frate, sora , copil) care are deja cetatenie americana, nu ai nici o sansa.
Sau sa agati o americanca. :))

#6
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Depinde ce stii sa faci. Daca prin cunostiintele si munca ce o poti depune produci bani pentru economia de acolo, ai sanse sa emigrezi. Poate nu permanent in prima faza, dar cu timpul si asta se rezolva. Persoanale care activeaza in industria IT, medicii si persoanele ce lucreaza in cercetare au cele mai mari sanse.

#7
PeRfecT123

PeRfecT123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.08.2015
Legal vreau. O sa particip la loterie deoarece nu am rude in SUA si vreau sa incep de la 0 . Voi ce ziceti sa fac prima data cand intru in sua daca ar fi sa câștig?

#8
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

 PeRfecT123, on 26 august 2015 - 16:50, said:

Legal vreau. O sa particip la loterie deoarece nu am rude in SUA si vreau sa incep de la 0 . Voi ce ziceti sa fac prima data cand intru in sua daca ar fi sa câştig?
Ce iti place. :)

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 PeRfecT123, on 26 august 2015 - 16:50, said:

Voi ce ziceti sa fac prima data cand intru in sua daca ar fi sa câştig?

Ce varsta ai?
Ce scoala si ce experienta si ca ce?

#10
regex

regex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.02.2015
Loteria vizelor, desi numele inspira o selectie aleatoare, presupune indeplinirea unor criterii de calificare a solicitantilor. Poti sa te califici, sau poti sa nu te califici. Depinde de dispozitia celor care proceseaza cererile.

#11
PeRfecT123

PeRfecT123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.08.2015

 Vegas123, on 26 august 2015 - 16:55, said:


Ce iti place. :)
Ma refer la acte,  cazare ,unde imi pot gasi ceva de munca pentru început.  Inca o problema ar fi daca eu câștig la loterie cum ar trebuii sa procedez pentru a putea sa il iau si pe fratele meu cu mine

 tsunnami, on 26 august 2015 - 16:59, said:



Ce varsta ai?
Ce scoala si ce experienta si ca ce?
Am 24 ani ,  am terminat liceul cu profil mecanic auto

#12
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

 PeRfecT123, on 26 august 2015 - 17:00, said:

Ma refer la acte,  cazare ,unde imi pot gasi ceva de munca pentru început.  Inca o problema ar fi daca eu câştig la loterie cum ar trebuii sa procedez pentru a putea sa il iau si pe fratele meu cu mine
Odata ce obtii cetatenie americana, va fi usor sa-l iei si pe fratele tau, fiind ruda de gradul 1.
Servici gasesti la fiecare 5 metri, fie ca locuiesti in orase precum New York, Los Angeles, Washington DC, San Francisco, Dallas, Denver, Boston sau in orase mai mici.
SUA nu e ca Romania, nu trebuie sa te complici sa gasesti un loc de munca in care sa castigi mult. Te vei multumi si ca maturator Posted Image)
Cat despre cazare, la fel. Gasesti in aproape fiecare oras mare / metropola americana oameni cu cheia la marginea trotuarului asteptand clienti, conditiile fiind extrem de ok.

Edited by Vegas123, 26 August 2015 - 17:05.


#13
-denis-

-denis-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2015
Este destul de greu să imigrezi legal, nu ştiu de ce ai impresia că poţi obţine viză şi cetăţenie aşa uşor. Trebuie sa îndeplineşti anumite condiţii.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Singura cale pe care o vad:
Te angajezi ca prelucrator prin aschiere pe freza/strung, apoi, dupa un an, doi treci pe CNC centru de uzinaj.
Cam in 3 ani incepi sa strangi actele pentru emigrare in Canada.
Cand o sa ai 29-30 de ani ai viza si pleci in Canada, dupa inca 4 ani, devi cetatean Canadian si poti merge cu un anumit tip de viza in State, daca-ti mai convine..
Ai timp 5-6 ani sa te perfectionezi in engleza si sa inveti si franceza

Intre timp sa aplici la loterie.
Si in cazul in care castigi trebuie sa demonstrezi ca ai terminat cel putin liceul si ca ai bani sa te intretii o perioada, dar nu m-as baza pe noroc daca vrei sa faci ceva.

Din unghiul asta, parerea mea, mai bine inveti germana si la 27-28 de ani te poti uita dupa casa in Germania.

 Vegas123, on 26 august 2015 - 17:04, said:

Odata ce obtii cetatenie americana, va fi usor sa-l iei si pe fratele tau, fiind ruda de gradul 1.
Servici gasesti la fiecare 5 metri, fie ca locuiesti in orase precum New York, Los Angeles, Washington DC, San Francisco, Dallas, Denver, Boston sau in orase mai mici.
SUA nu e ca Romania, nu trebuie sa te complici sa gasesti un loc de munca in care sa castigi mult. Te vei multumi si ca maturator Posted Image)
Cat despre cazare, la fel. Gasesti in aproape fiecare oras mare / metropola americana oameni cu cheia la marginea trotuarului asteptand clienti, conditiile fiind extrem de ok.

Tu vorbesti din filme?

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 PeRfecT123, on 26 august 2015 - 16:50, said:

Voi ce ziceti sa fac prima data cand intru in sua daca ar fi sa câştig?
Sa calci intr-un caca, sa ai noroc :)

Daca nu faci asta, sa iei o farfurie in mana si sa o speli bine, succes in aceasta cariera!

#16
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Minim $1 milion.  Bafta.

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 PeRfecT123, on 26 august 2015 - 17:02, said:

Inca o problema ar fi daca eu câştig la loterie cum ar trebuii sa procedez pentru a putea sa il iau si pe fratele meu cu mine

Odata castigata loteria, ai green card, adica drepturi depline (mai putin sa lucrezi in guvern politie, armata etc)
Si fratele tau trebuie sa faca acelasi lucru. Prin casatorie poti "lua" pe cineva cu tine

#18
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

 tsunnami, on 26 august 2015 - 17:09, said:



Tu vorbesti din filme?
nu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate