Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Noutăți, informații și discuții despre posturi TV din Italia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Televiziunile Italia 1, Rete 4 și Canale 5, criptate complet din data de 7 septembrie 2015, pe Hotbird 13° E.


Pasionatii receptiei satelit, care vizionau prin Eutelsat Hotbird 13 grade Est aceste canale ale radiodifuzorului comercial italian Mediaset Group, nu vor mai avea posibilitatea de a le receptiona in mod necriptat (F.T.A.) din data de 7 septembrie 2015, cand vor fi criptate complet in sistemul de codificare NAGRAvision.

Mediaset transmite in general necriptate canalele Italia 1, Rete 4 și Canale 5 prin Eutelsat Hot Bird (13 ° E). Receptia este posibila nu numai în Italia, ci în întreaga Europă, fără decodoare și smartcarduri. Doar unele programe ale canalelor mentionate sunt criptate, din cauza restricțiilor teritoriale privind drepturile tv de difuzare, de exemplu transmisii sportive sau alte programe. Din data de 7 septembrie 2015 vor fi criptate toate programele acestor trei canale.

Mediaset a motivat că face acest pas permanent pentru cele trei stații comerciale, din cauza costurilor și investițiilor considerabile si a precizat că operatorii de cablu nu mai pot redistribui gratuit cele trei canale.

TivúSat este receptionat in peste 2 milioane de locuinte italiene. Oferta include de asemenea programe tematice, cum ar fi Mediaset Italia 2, Mediaset Extra, Iris, LA 5 sau Top Crime, care sunt criptate permanent.

Parametri tehnici de receptie sunt: Eutelsat Hot Bird 13C  (13 ° E), frecvența 11919, polarizare verticala, SR 29900, FEC 5/6, DVB-S / QPSK.
Sursa: http://hdsatelit.blogspot.ro/2015/08/televiziunile-italia-1-rete-4-si-canale.html

#2
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 24.05.2014
NU!!!Cum este posibil?!Chiar îmi pare rău!Erau printre putinele canale tv de calitate italiene ce puteau fi receptionate FTA pe 13*Est.
ALOOO!Mediaset Group!!!Daca tot le criptati faceti un pachet pay per view si oferiti posturile voastre in Romania pe cablu la RDS sau UPC.
P.S.In anii 90 posturile Mediaset(Italia 1,Rete 4 si Canale 5) erau printre cele mai vizionate posturi tv ce făceau audiență maximă!Am ocazia sa le vizionez online(pe internet) in prezent si mi se par la fel de interesante!Mult peste posturile tv din Romania!!!
Daca vor coda si RAI-urile, Hot Bird 13*Est nu se mai merita!

Edited by mediasettv, 26 August 2015 - 05:49.


#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Eh, gasim noi chei :D
Oricum, nu mai au farmec ca pe vremuri, cand aveam doar un canal romanesc si nu aveam alternative...sa fim seriosi daca te uiti la grila sunt aceleasi ciorbe reincalzite, Kojak, CSI, Sailor Moon, nu mai aduc nimic nou! Cred ca nu mai baga banutii mos Berlusconi :D

#4
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Ar fi bine sa le codeze nagra 1 sau biss. :D

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmediasettv, on 26 august 2015 - 05:27, said:

... Daca tot le criptati faceti un pachet pay per view si oferiti posturile voastre in Romania pe cablu la RDS sau UPC. ...

Mediaset a dorit ca cele 3 canale italiene să nu mai fie difuzate de societăţile româneşti de cablu, spre deosebire de Rai. Pentru România, au canalul Mediaset Italia, aşa cum şi Rai are pentru alte continente Rai Italia.

Cu toate că 2+ ani de zile, R.C.S. Bucureşti nu a mai avut Rai Uno şi nici Rai Due, spre deosebire de FX Communications şi Astral Bucureşti care au avut în continuare Rai Uno.

Edited by alfa_alfa, 26 August 2015 - 09:52.


#6
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
E adevarat, s-a fasait si mediasetul, dar e mult peste romanesti, in continuare. Chiar l-as dori introdus pe UPC si RDS. Foarte adevarat ca era popular in Romania anilor 90, dar stiu ca s-a retras undeva in 96-97 din grila si asta a intristat pe multi atunci. Dadeau filme bune, dar  ramasese RTL, PRO7, RAI-urile ( acum pe UPC e doar RAIUNO). Parca am vazut la un furnizor in RO, mediaseturile in grila , nu mai stiu la care ( parca in Constanta).

Edited by Tudor Popescu, 26 August 2015 - 10:29.


#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Vezi sa nu le codeze Nagra 1, Nagra 3 scrie pe ele.

#8
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 24.05.2014
Cum este posibil ca in grila UPC Elvetia sa existe in grila cele 3 posturi mediaset si la noi nu?Legea nu se aplica peste tot la fel!

Edited by mediasettv, 26 August 2015 - 10:39.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,806
  • Înscris: 07.07.2009
Usor de explicat https://ro.wikipedia...

Limbi oficiale: germana, franceza, italiana, retoromana Posted Image

La noi exista doar Mediaset Italia la Canal S si Ines.

Rai 1 este la UPC, RDS, Canal S, Ines
Rai 2 este la Ines
Rai 3 este la Canal S, Ines si RDS (dar nu peste tot)
Rai News 24 este la Canal S si Ines

Edited by Kalman2007, 26 August 2015 - 10:45.


#10
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 24.05.2014
Mi-ar plăcea sa se dea o directiva la nivel european care sa conțină obligativitatea tuturor firmelor CaTV de a transmite cate 5 posturi tv din principalele tari din Europa:Germania,Franta,Italia si Spania.Faci parte din U.E.esti obligat sa transmiti respectivele posturi(un fel de must carry european).

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,806
  • Înscris: 07.07.2009
5 posturi din fiecare tara UE? Ar fi ceva imposibil, deci asa ceva nu va exista niciodata. Nu poti transmite de ex. doar din 3 tari daca prin absurd ar exista must carry european.
Cablistii nostri nu introduc posturi titrate in romana si crezi ca ar introduce posturi straine la greu? Eu zic ca pana in 2020 nu vom avea deloc straine in grila, desi corect ar fi sa faca pachet separat. Nu degeaba mi-am conectat parabolica pentru ca pe cablu o sa raman fara ele in viitor.

Edited by Kalman2007, 26 August 2015 - 10:58.


#12
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmediasettv, on 26 august 2015 - 10:36, said:

Cum este posibil ca in grila UPC Elvetia sa existe in grila cele 3 posturi mediaset si la noi nu?Legea nu se aplica peste tot la fel!

Nu. La ei mi se pare ca sunt canale must carry. Nu uita , Elvetia e o confederatie, iar regiunea TICINO e vorbitoare de italiana preponderent. La ei in Extra sunt canalele Discovery, Nat geo, etc. Am stat un pic in Elvetia, si am avut acolo pachetul de NET 20 si TV digital compact. Si totul la TV era foarte interesant ( chiar si pe canalele locale si regionale).
La noi sunt alte cerinte, alte necesitati si probabil daca nu isi manifesta interesul, 50% + 1 din abonati, nu cred ca il vor introduce si in RO. Ma enerveaza insa ca sunt tinute canale gen SUNDANCE, si altele asemanatoare, in loc sa bage canale noi, interesante.

View Postmediasettv, on 26 august 2015 - 10:51, said:

Mi-ar plăcea sa se dea o directiva la nivel european care sa conțină obligativitatea tuturor firmelor CaTV de a transmite cate 5 posturi tv din principalele tari din Europa:Germania,Franta,Italia si Spania.Faci parte din U.E.esti obligat sa transmiti respectivele posturi(un fel de must carry european).
Vise. Asta este optional. Totusi in afara, pe cablu se transmit, Protv I , Antena I, TVRi. Dar nu sunt obligati, unii operatori ne preiau , altii nu. E strict optiunea lor.

#13
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
Mediaseturile se pot "vedea" prin intermediul platformei TivuSat. Cred ca fiecare dintre noi cunoaste pe cineva din Italia (ruda, prieten) si in acest fel se poate cumpara un cam si cardul aferent Tivusat nagravision.
Acum ca ca se vor coda ma gandesc la acesta varianta. Nu cred ca e o avere.

#14
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 24.05.2014

View PostKalman2007, on 26 august 2015 - 10:56, said:

5 posturi din fiecare tara UE? Ar fi ceva imposibil, deci asa ceva nu va exista niciodata. Nu poti transmite de ex. doar din 3 tari daca prin absurd ar exista must carry european.
Cablistii nostri nu introduc posturi titrate in romana si crezi ca ar introduce posturi straine la greu? Eu zic ca pana in 2020 nu vom avea deloc straine in grila, desi corect ar fi sa faca pachet separat. Nu degeaba mi-am conectat parabolica pentru ca pe cablu o sa raman fara ele in viitor.
cate 5 posturi din principalele tari UE:Germania,Franta,Italia si Spania.Un total de 20 posturi tv obligatorii in toata Uniunea Europeana.

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,806
  • Înscris: 07.07.2009
Sundance HD nu mi se pare sa fie in plus, este ceva unic daca te intereseaza filmele independente pe care sigur nu le gasesti pe celelalte de umplutura plus este titrat in romana si se afla in grila UPC, Nextgen, Focussat, Telekom DTH + IPTV, Orange Posted Image  In viitor poate va intra si la RDS.

@mediasettv: dar de ce sa fie obligatoriu exact din aceste 4 tari? Eu de ex. daca stiu doar ceha ca limba straina nu am unde sa urmaresc asa ceva, nu? E de ajuns ca Germania si Franta dicteaza viitorul Europei in alte domenii, nu? Nu poti sa obligi alte tari sa introduca canalele tale. De asemenea despre care posturi vorbim? Private sigur nu deci raman alea publice care oricum sunt gratuite pe satelit, asta daca vorbim de nemti. Canale din Italia iarasi se gasesc o gramada ca si din Franta mai ales de stiri. Posted Image Sunt o gramada de posturi regionale care sunt foarte bune. Pana la urma ne intereseaza divertisment, reportaje, documentare si stiri din acele tari, filme avem si noi peste tot.

Daca te uiti la grilele altor tari vei observa ca sunt foarte multe straine. Nici nu trebuie sa mergem departe, ungurii la UPC au de ex. pachetul Europa, Telekom iarasi are pachet separat. Si alti operatori au straine in grile si nu putine. Astea au ei la UPC: BBC Entertainment, ZDF, DW, SAT.1, RTL, TV5MONDE, TVE, Rai Uno, RTR-Planeta, CCTV-4, Polonia, RTV SLO1, ORF 1, ORF 2, M1, Al Jazeera English, Russia Today. La Telekom au asa http://www.telekom.h...magok/nagyvilag

Pana la urma este vorba doar de vointa si nu de costuri foarte mari, dar pana cand la noi nu se introduc nici cele romanesti cerute atunci de unde straine?

Edited by Kalman2007, 26 August 2015 - 11:14.


#16
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 24.05.2014

View PostKalman2007, on 26 august 2015 - 11:03, said:

Sundance HD nu mi se pare sa fie in plus, este ceva unic daca te intereseaza filmele independente pe care sigur nu le gasesti pe celelalte de umplutura plus este titrat in romana si se afla in grila UPC, Nextgen, Focussat, Telekom DTH + IPTV, Orange Posted Image  In viitor poate va intra si la RDS.

@mediasettv: dar de ce sa fie obligatoriu exact din aceste 4 tari? Eu de ex. daca stiu doar ceha ca limba straina nu am unde sa urmaresc asa ceva, nu? E de ajuns ca Germania si Franta dicteaza viitorul Europei in alte domenii, nu? Nu poti sa obligi alte tari sa introduca canalele tale. De asemenea despre care posturi vorbim? Private sigur nu deci raman alea publice care oricum sunt gratuite pe satelit, asta daca vorbim de nemti. Canale din Italia iarasi se gasesc o gramada ca si din Franta mai ales de stiri. Posted Image Sunt o gramada de posturi regionale care sunt foarte bune. Pana la urma ne intereseaza divertisment, reportaje, documentare si stiri din acele tari, filme avem si noi peste tot.

Daca te uiti la grilele altor tari vei observa ca sunt foarte multe straine. Nici nu trebuie sa mergem departe, ungurii la UPC au de ex. pachetul Europa, Telekom iarasi are pachet separat. Si alti operatori au straine in grile si nu putine. Astea au ei la UPC: BBC Entertainment, ZDF, DW, SAT.1, RTL, TV5MONDE, TVE, Rai Uno, RTR-Planeta, CCTV-4, Polonia, RTV SLO1, ORF 1, ORF 2, M1, Al Jazeera English, Russia Today. La Telekom au asa http://www.telekom.h...magok/nagyvilag

Pana la urma este vorba doar de vointa si nu de costuri foarte mari, dar pana cand la noi nu se introduc nici cele romanesti cerute atunci de unde straine?
Da!Ai dreptate!Poate sunt nostalgic dupa anii 90(cand aveam pe cablu canalele tv mediaset, France-urile si altele), dar daca vreau cu adevarat sa vizionez anumite posturi tv trebuie doar putina vointa!

Edited by mediasettv, 26 August 2015 - 12:08.


#17
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
am avut posibilitatea sa urmaresc posturile italiene. Mediaseturile , Italia 1, Rete 4 sau Canale 5 nu mai sunt demult ce au fost candva. Seama foarte bine cu ale noastre. Mizerii indiene si la ele, Canale 5 a devenit se pare un soi de acasa tv Posted Image) iar rete 4 un fel de acasa gold Posted Image SIngurul mai ok a ramas Italia 1 dar pe care vezi ce vezi ce se difuzeaza si statiile comerciala de profil de la noi: Pro Tv, Antena 1, Pro Cinema samd. Dar de departe, mult mai bune mi s-au parut Rai 2, Rai 4 si Rai 5 fata de ce sunt azi Mediaseturile...
LE: In Roma de exemplu, Mediaseturile se receptioneaza gratuit si prin digital terestru, atat sd cat si hd, alaturi de multe alte posturi. SIngurele codate, sunt Mediaset Premium si cele de sport ale aceluiasi grup. Precum si Eurosporturile sau discovery-urile.

Edited by Silviudeep, 26 August 2015 - 12:23.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cică este vorba despre un conflict: SKY Italia vs. Mediaset.

http://www.liberoquo...era-i-suoi.html

Edited by alfa_alfa, 26 August 2015 - 13:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate