Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Caut un VPN gratuit si un Antivir...
 ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Borseta barbateasca
 Ce este cu declaratiile cerute ce...

Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season
 Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Noutăți, informații și discuții despre posturi TV din Italia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postisr2002, on 28 noiembrie 2022 - 09:41, said:

Hai, bai, Jeremy, ai si tu niste linii c si te umfli in pene...! Bine ca esti tu vesel si urban. Auzi: " mult mai bune..."  Pe ce criterii?
RAI-urile sunt foarte bune. La fel ca si alte televiziuni nationale.
Nu vreau sa compar Rai evident cu Tvr, deja am spus. Dar calitatea Rai-urile este obiectiv proasta daca ne gandim la studiorile de stiri, la grafica de prezentare a programelor, la programelor de zi pline de subiecte de cronica neagra exacerbate la maxim pentru audienta pentru publicul de pensionari, in special Rai1. Rai3 este de cand a gost creat postul al stangi pentru un public mai snob si cu creier . Reality show-uri sunt pline de vedete expirate, dar la limita saracie nu ca in Romania unde macar apar fitele momentului. Sa nu mai vorbim despre Mediaset unde acolo nu numai calitatea obiectiva dar si subiectiva a programelor este forte proasta. Chiar in Spania, Telecinco (grupul Mediaset) are nickname de Telebasura (telegunoi). Poti sa imbraci bine studioul dar daca oaspeti striga si nu au respectul pentru celorlalti tot la Romania tv ajungi. Vorbesc amici despre Salvame, cel mai jos moment al televiziuni spaniole, care ocupa toata dupa amiaza din Telecinco. Eu nu inteleg un lucru, tu ai vizionat posturile tv din intreaga lume?! Chiar o tara mica ca Georgia are o televiziune foarte buna. Evident nimic se compara cu piata britanica sau cea din nordul Europei. Televiziunile din Suedia sunt exelente, ca grila, grafica, tipologie de programe, echidistanta jurnalistica... Etc
Ps Sigur ca Rai-ruli au foarte multa audienta si Mediaset, dar Italia e o piata ciudata. Nu exista cablu tv, sky costa o gramada si are o cota mica, canale pe dtt sunt pline de factual si impreauna 50 de canale au 10 % din audienta. Deci daca la masa ai numai ciorba, evident si ea e buna si daca mama nu e o mare bucatareasa.

isr2002

isr2002

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu, nu le-am vizionat, pentru nu stiu nici germana, nici suedeza, nici sarba. De aceea nu-mi dau cu parerea. Dar, vorbind de televiziuni nationale, ma uit destul de des la RAI-uri, BBC si la cele doua elvetiene de limba italiana.
Eu nu stiu cum evaluezi tu televiziuni suedeze si georgiene. Ma, rog, daca stii suedeza si georgiana, e ok; dar ma cam indoiesc.

Edited by isr2002, 28 November 2022 - 16:39.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View Postisr2002, on 28 noiembrie 2022 - 16:37, said:

Nu, nu le-am vizionat, pentru nu stiu nici germana, nici suedeza, nici sarba. De aceea nu-mi dau cu parerea. Dar, vorbind de televiziuni nationale, ma uit destul de des la RAI-uri, BBC si la cele doua elvetiene de limba italiana.
Eu nu stiu cum evaluezi tu televiziuni suedeze si georgiene. Ma, rog, daca stii suedeza si georgiana, e ok; dar ma cam indoiesc.
Vorbesc despre calitatea grafica si structura de programe. Mergi pe site tv.nu sau pe app tv.nu si uitate la grila posturilor din Suedia si iti dai seama putin de ce inseamna calitatea. Dar probabil e vorba de alt popor. Daca te uiti la Rai si inteleg italiana iti dai seama de ce continut exista acolo, cum se striga la talk show-ri politice. E intotdeauna circ.

isr2002

isr2002

Senior Member

Ne complicam inutil. daca ajungem sa comparam calitatea grafica...
Ma uit la documentare si filme (Fuori orario). Excelente! La dezbateri politice nu ma uit decat la ale noastre. La ei ma uit doar la reportaje, nu la dezbateri.

innesat

innesat

Senior Member

• Grup: Moderators
Pe aici nu le are nimeni datele, dar poate le ai tu. Că văd că îți place să mergi până în panzele albe cu fixația ta.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View Postinnesat, on 29 noiembrie 2022 - 19:03, said:

Pe aici nu le are nimeni datele, dar poate le ai tu. Că văd că îți place să mergi până în panzele albe cu fixația ta.
Nu am date evident, dar daca cineva spune ceva sa vina cu datele atunci.

innesat

innesat

Senior Member

Fa tu primul pas și vino cu datele, sa vedem câți nu sunt de acord cu existența programelor Rai1 și Rai3 in grila Digi.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View Postinnesat, on 29 noiembrie 2022 - 19:13, said:

Fa tu primul pas și vino cu datele, sa vedem câți nu sunt de acord cu existența programelor Rai1 și Rai3 in grila Digi.
Eu?! Cineva a spus ca sunt multi ca le vor in grila, de ce ar trebui sa vin eu cu datele. Discursul totusi era despre calitatea posturilor, nu cati oameni se uita in Romania. Nu eu am introdus argumentul.

innesat

innesat

Senior Member

Acum sa trecem la ceva interesant, nu ciofeci despre studiouri si alte bălării. Avem confirmarea ca incepe blocarea cartelelor Tivusat ce nu se afla in aparate oficiale, adica cele vandute de Tivusat. Se zvonea despre cartelele aurii, dar in comunicatul lor nu vad sa specifice niciun tip de cartela.

Evident, nu vor fi afectati cei ce folosesc cam-uri oficiale, chiar daca sunt folosite in receptoare neoficiale.

https://www.tivusat.tv/news/alert.aspx

Edited by innesat, 29 November 2022 - 21:21.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View Postinnesat, on 29 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Acum sa trecem la ceva interesant, nu ciofeci despre studiouri si alte bălării. Avem confirmarea ca incepe blocarea cartelelor Tivusat ce nu se afla in aparate oficiale, adica cele vandute de Tivusat. Se zvonea despre cartelele aurii, dar in comunicatul lor nu vad sa specifice niciun tip de cartela.

Evident, nu vor fi afectati cei ce folosesc cam-uri oficiale, chiar daca sunt folosite in receptoare neoficiale.

https://www.tivusat.tv/news/alert.aspx
Ciofeci.... Ahaahah

innesat

innesat

Senior Member

Gata, a găsit meșterul acul în carul cu fân. Bravo, acum treci la loc, ți-ai îndeplinit misiunea pe ziua de azi.

LE:

Attached File  IMG_20221129_213125.jpg   272.07K   53 downloads

Edited by innesat, 29 November 2022 - 22:32.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View Postinnesat, on 29 noiembrie 2022 - 22:06, said:

Gata, a găsit meșterul acul în carul cu fân. Bravo, acum treci la loc, ți-ai îndeplinit misiunea pe ziua de azi.
👍

IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

Guru Member

Mediaset intenționează să testeze distribuția de programe TV liniare prin noul standard DVB-I. Primele teste sunt programate să înceapă în aprilie 2023. https://advanced-tel...dvb-i-standard/

IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

Guru Member

Din 21 decembrie 2022 canalele Rai 1, Rai 2 si Rai 3 renunta la versiunile SD pe satelitul Eutelsat Hot Bird ( 13°E ) si se lanseaza Rai Radio 2 Visual SD https://www.parabola...radio-2-visual/

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View PostIceCoolExtreme, on 13 decembrie 2022 - 20:05, said:

Din 21 decembrie 2022 canalele Rai 1, Rai 2 si Rai 3 renunta la versiunile SD pe satelitul Eutelsat Hot Bird ( 13°E ) si se lanseaza Rai Radio 2 Visual SD https://www.parabola...radio-2-visual/
Trecerea la dvbt2 mpeg4 este un mare success considerand ca calitatea HD pe dvb t è execrabila

daniel1976

daniel1976

Senior Member

View PostIceCoolExtreme, on 13 decembrie 2022 - 20:05, said:

Pai si raman doar in HD pe satelit sau se mai pot receptiona in SD din alta parte ?
Ce fac operatorii de la noi care trasnmit Rai-urile in prezent , le introduc in HD ?Posted Image

KLM2009

KLM2009

The Punish3r

Rămân în HD. Operatorii de la noi posibil să facă downscale. Vodafone de exemplu e expert la așa ceva chiar dacă se văd groaznic.

Jeremy1981

Jeremy1981

Junior Member

View PostKLM2009, on 15 decembrie 2022 - 10:33, said:

Rămân în HD. Operatorii de la noi posibil să facă downscale. Vodafone de exemplu e expert la așa ceva chiar dacă se văd groaznic.
Pentru cine este interesat in Romania de Rai, merg bine di cu macroblocurile :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate