Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noutăți, informații și discuții despre posturi TV din Italia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#19
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Acum ca a aparut stirea si la noi, haideti sa va rezum putin situatia: de cateva zile(cand am scris in topicul upc, atunci aparuse stirea la italieni), Mediset nu a ajuns la un acord cu Sky, au vrut bani mai multi de la ei pentru a lasa in continuare semi-fta cele 3 programe. Acum ca au exclusivitate pe E.L. si U.C.L. au incercat sa obitina mai multi bani de la Sky. Ca sa-si arate "muschii", vor lasa o parte din abonatii dth fara cele 3 canale. Spun o parte, pentru ca Sky ofera si un stick dvb-t ce se poate folosii cu decodorul lor pentru receptia programelor digitale terestre. Ah, ca unii dintre abonati habar nu au de asta, e o alta problema, dar posibilitatea exista, in zonele acoperite de semnal, si la cei ce  au doar antena satelit. Practic acum Mediaset se razbuna pe Sky, dar parerea mea este ca isi vor taia creanga de sub picioare. Vor avea audienta mai mica, pentru ca acolo foarte multa lume are un abonament la Sky, iar unele zone nu au semnal dvb-t sau daca au, ori merge acceptabil, ori sunt probleme. Ei isi pun baza pe TivuSat, deoarece cripteaza nagra3 si vor fi in continare vizibili pentru cei ce au cardul, dar sa vedem cat va tine. Se zvoneste si aparitia Rete4 HD, Canale5 HD si Italia1 HD in viitorul apropiat pe satelit, dar si aparitia platformei Mediaset Premium tot pe satelit. Ramane de vazut ce le va rezerva viitorul, personal astept datele Auditel dupa criptarea programelor. ( imi cer scuze pt eventualele greseli de ortografie sau cuvinte repetate, am scris in graba).

Edited by flobuc, 26 August 2015 - 14:01.


#20
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Vad ca sunt in HD pe Eutelsat 5 West A (5.0°W)

http://en.kingofsat....te 4&Submit=Zap

http://en.kingofsat....le 5&Submit=Zap

http://en.kingofsat....ia 1&Submit=Zap

#21
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Frecventele acealea sunt destinate pentru alimentarea repetitoarelor de digital terestru.  Se pot viziona cu unele placi tbs sau cu cateva modele de openbox. Deci prea putina lume are acces la ele.

#22
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012
RAI-urile si Mediaset-ul le-am revazut si in Tunisia.

#23
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
si cand te  gandesti, ca acum ceva ani ,mister rupert si don silvio erau foarte buni amici.

#24
drag16

drag16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 26.04.2009

View Postflobuc, on 26 august 2015 - 13:58, said:

Acum ca a aparut stirea si la noi, haideti sa va rezum putin situatia: de cateva zile(cand am scris in topicul upc, atunci aparuse stirea la italieni), Mediset nu a ajuns la un acord cu Sky, au vrut bani mai multi de la ei pentru a lasa in continuare semi-fta cele 3 programe. Acum ca au exclusivitate pe E.L. si U.C.L. au incercat sa obitina mai multi bani de la Sky. Ca sa-si arate "muschii", vor lasa o parte din abonatii dth fara cele 3 canale. Spun o parte, pentru ca Sky ofera si un stick dvb-t ce se poate folosii cu decodorul lor pentru receptia programelor digitale terestre. Ah, ca unii dintre abonati habar nu au de asta, e o alta problema, dar posibilitatea exista, in zonele acoperite de semnal, si la cei ce  au doar antena satelit. Practic acum Mediaset se razbuna pe Sky, dar parerea mea este ca isi vor taia creanga de sub picioare. Vor avea audienta mai mica, pentru ca acolo foarte multa lume are un abonament la Sky, iar unele zone nu au semnal dvb-t sau daca au, ori merge acceptabil, ori sunt probleme. Ei isi pun baza pe TivuSat, deoarece cripteaza nagra3 si vor fi in continare vizibili pentru cei ce au cardul, dar sa vedem cat va tine. Se zvoneste si aparitia Rete4 HD, Canale5 HD si Italia1 HD in viitorul apropiat pe satelit, dar si aparitia platformei Mediaset Premium tot pe satelit. Ramane de vazut ce le va rezerva viitorul, personal astept datele Auditel dupa criptarea programelor. ( imi cer scuze pt eventualele greseli de ortografie sau cuvinte repetate, am scris in graba).
Corect tot ce ai scris.

View Postsmokke2, on 26 august 2015 - 14:18, said:

RAI-urile si Mediaset-ul le-am revazut si in Tunisia.
Sunt și în Croația și Slovenia și se receptionau și în Albania. Acum nu mai știu dacă  în grila tuturor operatorilor sau pe terestru. Am colegi care merg pe acolo și recepționează.

#25
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 24.05.2014
Ce interes prezinta posturile tv mediaset!La mai mare!Se vede cat de mult contează aceste posturi datorita conținutului de calitate superioara!Bravo!

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu m-am mai uitat de 17-18 ani si nu le duc dorul.

Edited by don_dannielo, 26 August 2015 - 21:46.


#27
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Tu, dar mai sunt altii care le urmaresc zilnic. Mai bine ma uit pe Italia1 decat la Pro Tv :))

#28
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Cine e moderatore face ce vrea el; regulamentul e pentru userii obisnuiti.

Citez din regulament:
.....
3. Recomandari
......
e. sa caute cu atentie (folosind functia "search") inainte de a deschide un subiect nou

Ce face moderatorul? NU foloseste functia "search" inainte de a deschide un topic nou, dar cand i se atrage atentia sterge topicul vechi si muta totul pe topicul deschis de el.

As dori ca acest post sa nu fie sters.

#29
mariusdenis

mariusdenis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 19.01.2010

View Postflobuc, on 26 august 2015 - 14:15, said:

Frecventele acealea sunt destinate pentru alimentarea repetitoarelor de digital terestru.  Se pot viziona cu unele placi tbs sau cu cateva modele de openbox. Deci prea putina lume are acces la ele.

Cu un receiver HD Techwood DVB S2 se pot receptiona?
Multumesc.

#30
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Nu am timp sa ma uit la specificatiile sale pe net, dar nu cred. Ceea ce stiu e ca momentan doar placile tbs(unele) si cateva openbox-uri. E nevoie ca receptorul sa stie si sa suporte multistream.

#31
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
oricum sunt la ani multi distanta fata de televiziunile noastre autohtone!(ma refer la televiziunile generaliste)

#32
mariusdenis

mariusdenis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 19.01.2010

View Postflobuc, on 27 august 2015 - 17:28, said:

Nu am timp sa ma uit la specificatiile sale pe net, dar nu cred. Ceea ce stiu e ca momentan doar placile tbs(unele) si cateva openbox-uri. E nevoie ca receptorul sa stie si sa suporte multistream.

Ok. Ce-mi recomanzi si unde le pot gasi?
Multumesc.

#33
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Momentan nu detin un astfel de receptor si nici nu intentionez in viitorul apropiat sa cumpar, deoarece nu este nimic sigur. Din ce am citit pe alte forumuri, Openbox SX este cel mai fiabil, cu suport bun. Deci ori SX4 Base, SX4 sau SX6.  Totusi, nu se stie cat timp vor mai ramane acolo canalele, eu zic sa mai astepti inainte sa cumperi un decoder capabil pt multistream.

#34
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Mai multe informatii despre receptia multistream se gasesc la
adresa http://www.sat-unive...p/t-248624.html

Se pare ca receptoarele din seria Optibox SX sunt capabile sa
decodeze programele transmise in sistem multistream simplificat
cum sunt de exemplu transmisiile de pe satelitul 12.5 W

Insa nu pot sa decodeze si transmisiile multistream mai complexe
gen Root + PLS folosite pentru canalele RAI si Mediaset ,
asa cum se poate vedea in atasament.

In consecinta, cel mai economic si eficient ar fi cumpararea
unei cartele pentru sistemul italian Tivu Sat ( aprox 40 Euro,
platibil o singura data , la achizitionare ) si folosirea ei cu
un receptor DVBS2 capabil sa decodeze Nagra 3,

Asta daca italienii nu au imperecheat cartelele cu receptoarele,
deocamdata nu cunosc mai multe detalii despre Tivu Sat ..

Attached Files



#35
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View PostKalman2007, on 26 august 2015 - 10:56, said:

5 posturi din fiecare tara UE? Ar fi ceva imposibil, deci asa ceva nu va exista niciodata. Nu poti transmite de ex. doar din 3 tari daca prin absurd ar exista must carry european.
Cablistii nostri nu introduc posturi titrate in romana si crezi ca ar introduce posturi straine la greu? Eu zic ca pana in 2020 nu vom avea deloc straine in grila, desi corect ar fi sa faca pachet separat. Nu degeaba mi-am conectat parabolica pentru ca pe cablu o sa raman fara ele in viitor.
Eventual din țările importante, nu ai transmite pe RCS LTV7 sau TV SIC doar ca să faci favoarea unora .

Eu așa am propus la un moment dat, din Franța și Germania să fie retransmise în România canalele principale, din UK BBC și iTV, din Spania TVE și Antena 3, din Italia RAI, etc ., iar din Danemarca, Portugalia sau Olanda măcar postul public .

#36
mariusdenis

mariusdenis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 19.01.2010

View Postmediasettv, on 26 august 2015 - 21:29, said:

Ce interes prezinta posturile tv mediaset!La mai mare!Se vede cat de mult contează aceste posturi datorita conținutului de calitate superioara!Bravo!

Sunt bune, mai ales ca Italia 1 si Rete4 au piste audio si in engleza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate