Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Dezactivare card (cip) Contactless?

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asta pana intr-o zi... cand ai sa te trezesti fara bani in cont... (si ai sa alergi ani de zile, si ai sa dai jdemii de declaratii si, poate, poate, vei mai recupera ceva) dar desigur, tie nu ti se poate intampla!!!

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Se pare ca mijloacele moderne de plata nu sunt pentru romani.

Doar cand vor sa ia de pe alibaba o husa de telefon isi alimenteaza cardul.

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Mno... plecarăți de la plăți contactless și ați ajuns să vă certați pe plăți online.

Inițiator - ce cauți se numește cușcă Faraday. Se găsesc de vînzare pe net modele diferite exact pentru carduri contactless.

#40
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Pe ebay se gasesc ceva materiale|portofele care cica ar bloca scanarea.

Cat despre carduri? Eu las maxim o mie de lei pe contul principal, in strainatate cash, ce este drept patesti foarte des sa iti zica vanzatorul ca nu functioneaza cititorul.
Asa si in Romania, va si zic motivul: Majoritatea au case de marcat vechi, trebuie introdus codul pentru fiecare produs, nu se scaneaza ca la Hypermaket, introduc manual codurile, asta dureaza, inseamna ca scoti bon fiscal, lucruri neplacute pentru magazin si vanzator, asa ca zic ca nu merge cititorul.

Am aflat si eu tarziu, eram cu niste prieteni care lucreaza la un supermarket mai mare, au casa veche de marcat, dar acceptata ca "cerinta" minima la anaf, nici ei nu prea au rabdare sa accepte plata cu cardul, unde mai pun ca nici patronul nu vrea sa treaca prea multe produse prin casa.

Edited by dehonl, 27 August 2015 - 13:42.


#41
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Pentru ca se pot face tranzactii wireless exista riscuri de frauda mai mari decat la cardurile anterioare! Daca sta cineva lang dvs cu un aparat tip pos poate face o tranzactie sub 100 fara sa stiti!
In acest moment bancile NU inlocuiesc cardurile contactless cu cele normale!

#42
dny2004

dny2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.06.2009
Eu le-am zis clar, daca nu imi scad comisioanele si nu pot dezactiva contactless (BRD), ma mut la alta banca. Urmeaza sa iau noul card, sa vad ce circ iese...

#43
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
ING are limita de 50 lei la carduri, de la suma asta in sus primesti notificare pe tel. costa 1 leu pe luna.

#44
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 dny2004, on 23 iunie 2017 - 11:42, said:

Eu le-am zis clar, daca nu imi scad comisioanele si nu pot dezactiva contactless (BRD), ma mut la alta banca. Urmeaza sa iau noul card, sa vad ce circ iese...
Sigur ca da,...sa stii ca BRD-ul , a 2-a banca din Romania...exact in tine sta si in pretentiile tale...daca pleci tu de la BRD, da BRD-ul faliment

 iflorin, on 25 februarie 2016 - 12:18, said:

Pentru ca se pot face tranzactii wireless exista riscuri de frauda mai mari decat la cardurile anterioare! Daca sta cineva lang dvs cu un aparat tip pos poate face o tranzactie sub 100 fara sa stiti!

Prietene,.....ai platit macar odata in viata ta utilizand un card contactless, contactless???? Daca da, ai fii observat ca , sa se autorizeze plate, trebuie sa LIPESTI cardul de POS-ul care stie sa citeasca aceste carduri....repet, sa LIPESTI cardul, adica sa ai contact fizic card-POS.

Cum mama naibii iti imaginezi tu ca, sa zicem, stau undeva in autobuz sau astept metroul si vine unul cu un POS dupa el si se freaca cu el de buzunarul meu,,,eu nu simt nimic, nu observ nimic....si cum mama naobii , cardul care este la mine in port card sa zicem, va avea contact fizic cu POS-ul lui.

Bineanteles ca exista dispozitive facute sa citeasca si mai de la distanta, dar nu sunt la indemna orocui, asa ...sa fim seriosi , fraude se pot face oricum...hai sa nu mai folosim cardul ca se fraudeaza sau se cloneaza ..

Edited by cuculea, 25 June 2017 - 08:56.


#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu trebuie contact fizic, crezi ca simte plasticul ca ai lipit un alt plastic de el?

#46
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 don_dannielo, on 25 iunie 2017 - 09:12, said:

Nu trebuie contact fizic, crezi ca simte plasticul ca ai lipit un alt plastic de el?
Eu de fiecare data cand am facut palti de asemenea tip, si am facut foarte multe crede-ma....a trebuit sa lipesc platicul de POS...de la distanta nu mi-a mers niciodata, nic macar de la cativa milimetrii ....carduri d ela diferite banci (ING< Libra din Romania, LLOYDS, HSBC UK)

Nu e vorba de faptul ca POS ul simte contacutl fizic ci de distanta intre cipul de pe plastic si chip ul din POS

Edited by cuculea, 25 June 2017 - 09:17.


#47
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Oricum dupa numai cateva sesizari de frauda un comerciant intra imediat sub investigatie. Deci vrajeala cu banditul ce se plimba cu POS-ul prin aglomeratie pica.

#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
uite...ca sa nu vobesc chiar tampenii, astazi ma duc la cumparaturi si o sa mai fac o proba concreta, o sa incerc sa aporpii plasticul de POS si sa retin la ce distanta se va face citirea cipului....revin dupa amiaza cu detalii. Oricum, pana acum nu mi-a mers decat lipind fizic plasticul. Mai fac astazi o proba special pt forum.

Edited by cuculea, 25 June 2017 - 10:23.


#49
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Cam 1 cm merge, pe de alta parte e mai complicat daca ai 2 carduri cu cip in portofel, nu mai merge niciunul.

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Astazi am fost la cumparaturi si am testat special la 4 POS uri , palta contactless

la doua dintre ele nu a mers decat lipind cardul de POS. Am plecat de la aprox 1 cm jumate distanta si am tot apopiat incet cardul

La celelalte doua: la unul din ele s-a facut legatura la aprx. 6-7 mm de POS, la celalalt, la aprox. 1 cm (10 mm ) fata de POS

MA uitam la portofelul meu in care imi tin cardul (cardurile), numai grosimea lui (distanta de la card la suprafta externa este de aproximativ 5-8 mm. Ca un individ sa iti poata conceta cardul cu un POS, ar cam trebui sa se fece cu POS-ul de fundul sau buzunarul tau si nu sunt ferm convins ca legatura se va face. Va imaginati ca daca il am pe unul in spatele meu care ma maseza cu un POS pe cu...in secunda urmatoare are un pumn in gura, si doua pocioare in burta.

Prea putin probabil ca cineva sa isi tina doar cardul in buzunar, fara sa fie introdus in portmoneu sau portcard

Conceluzia... nu mai fiti atat de paranoici cu chestiile astea, am multu cunoscuti care folosesc carduri contacltess si nu am auzit niciodata sa li se fii furat bani prin metoda POS-ului frecat de buzunar (fie el la spate sau in fata). Fraude bancare au fost si inca vor ma fii de acum in colo, ce sa facem acum ? hai sa nu mai folosim cardul deloc ca ni se fura banii.

Edited by cuculea, 25 June 2017 - 21:46.


#51
adrianha

adrianha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2009
Hello all,

Apropo de contactless.

Eram si eu relaxat acum cateva zile in concediu si ma suna de la BT cum ca se iau bani de pe cardul meu si ca pare ca e frauda.
13 tranzactii in valoare de 1900 ron.

Cardul fiind contactless a fost citit din mers cel mai probabil in aeroporturile in care am fost sambata (Otopeni respectiv Berlin) (l-am avut fizic la mine tot timpul si nu am facut nici o plata cu el). Am inteles ca e o practica comuna prin aeroporturi.
Toate tranzactiile au fost sub limita de 100 USD - limita contactless, astfel ca nu au nevoie de PIN (cateva de 10 USD, vreo 3 de 100 USD, una de 99.99USD, 60.12 USD, 30.13USD).
Fost azi la BT, semnat tone de hartii si astept sa fie buni cu mine. :)

Concluzii:
- daca nu aveti SMS alert de la banca la care aveti cardul ar fi bine sa va luati.
- daca nu aveti portofele speciale care protejeaza citirea cardurilor sa va luati.
- daca aveti oricare din ele, felicitari! :)

Spor!

#52
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cu card contactless se pot face cate plati sub 100 ron vrei /zi fara ati cere pinul.....eu intr-o zi am facut 3 plati pana in 100 ron ....fara sa-mi ceara pinul ....asa m-am prins.....cred ca bag bormasina in el.....Imbecilii de la banca cica nu pot face nimic...de vina chipurile e magazinul care seteaza POS-ul sa nu mai ceara pin.....

#53
kona

kona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.06.2017

 Clovis, on 09 august 2017 - 11:36, said:

Cu card contactless se pot face cate plati sub 100 ron vrei /zi fara ati cere pinul.....eu intr-o zi am facut 3 plati pana in 100 ron ....fara sa-mi ceara pinul ....asa m-am prins.....cred ca bag bormasina in el.....Imbecilii de la banca cica nu pot face nimic...de vina chipurile e magazinul care seteaza POS-ul sa nu mai ceara pin.....

Nu stiu unde ai citit asta cu 100lei/zi. La ING de ex. este 100 de lei pe plata! La un moment dat algoritmul bancii iti va cere sa pui pin, la a cata plata nu se stie, e secretul bancii, dar probabil ca nu vei putea face mai mult de vreo 10 plati contactless pe zi fara pin.

Btw, daca baci bormasina in cip poti sa spui adio la plata cu cardul in general.

Edited by kona, 09 August 2017 - 18:51.


#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Da-l in pisici de cip ca-l gasesti pe card si ii dai un soc mecanic (un ciocan).
Totul e sa nu afectezi banda magnetica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate