Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dezactivare card (cip) Contactless?

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalex1912, on 25 august 2015 - 19:49, said:

Stai linistit ca e putin probabil sa si pierzi cardul sa il si gaseasca unul de stie de aceasta functie, la ING parca aveau o chestie sa primesti sms la plati de peste suma x, sau imi aduc aminte prost??
La platile peste 100, deci nu se aplica.

#20
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View Postdehonl, on 25 august 2015 - 19:50, said:

Da oare sunt activate default? Am un asemenea card de la ING, nu am folosit functia asta.
da, sunt activate default. nici eu n-am stiut pana cand mi-a aratat o fata de la un rompetrol.
nero-d zice ca stau unii cu niste aparate pe langa tine sa iti ia banii de pe ele

Edited by sun_kid, 25 August 2015 - 19:55.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

View PostNero-d, on 25 august 2015 - 19:36, said:


Acum imi fac buzunare de tabla...
Sa nu devenim paranoici. Daca era asa o mare problema tehnologia asta contactless, nu o implementa Visa & mastercard, pt ca fraudele ar fi fost enorme si ei le-ar fi platit.

Aparent frauda cu contactless, pare a fi ignorabila:

Quote

Yet the early evidence is that fraud is remarkably rare. According to the UK Cards Association, in the first six months of 2014, fraud on contactless cards totalled £51,000, which was just 0.007% of contactless card spending.

http://www.theguardi...-banks-force-us

#22
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Am vazut o emisiune pe Hystori cum copiau datele cu un dispozitiv bagat intr-o mapa, copia datele de la distanta, doar trecea pe langa portofel si copia datele.
Asa, ca fiind paranoic, acum fiind un paranoic avut, am zis sa intreb pe forum daca cardul bagat intr-o folie de AL blocheaza cititorul?

Ca am vazut la televizor ca asa fura tigani marfa din supermarketele din Anglia, nu citesc alea prin Al sau ce natia lor folosesc de seamana a foaie de Al.

#23
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View PostAdm, on 25 august 2015 - 19:54, said:

Acum imi fac buzunare de tabla...
Sa nu devenim paranoici. Daca era asa o mare problema tehnologia asta contactless, nu o implementa Visa & mastercard, pt ca fraudele ar fi fost enorme si ei le-ar fi platit.
ok, si totusi daca mi se intampla cum dovedesc ca nu eu am facut acele tranzactii?

#24
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015

View Postsun_kid, on 25 august 2015 - 19:59, said:

ok, si totusi daca mi se intampla cum dovedesc ca nu eu am facut acele tranzactii?
Google, nu dovedesti, dar ai 120 de zile(cazul ING) sa depui o cerere de refuz plata.
Desigur tot din google am inteles ca se pricepe ING la facut dreptate... cam ca aia din Vaslui la curtat minore.

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pana la proba contrarie, ei trebuie sa dovedeasca ca tu le-ai facut.

Daca plata nu fost facuta cu PIN sau Parola (3DSecure) pe net, atunci asigurarea bancii acopera frauda.
Daca insa apare IP-ul tau de acasa, livrarea la mama sau mutra ta pe camera video a magazinului, ai dat de dracu!

#26
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postsun_kid, on 25 august 2015 - 19:29, said:

cum am spus si mai sus, daca il pierd cred ca ala/aia care-l gaseste nu e suficient de responsabil sa-l trimita la banca si ma va usura de ceva bani.
cred ca cea mai buna optiune e sa nu-l pierd...

Cea mai buna optiune era sa nu ti-l faci, sa faci unul normal

#27
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Imi lasati impresia ca nu v-a blocat vreo firma plata pe extern?
Sa treceti prin asa ceva si nu o sa mai folositi in viata voastra cardul personal, o sa faceti plata prin paypal, au protectie la refund si ce alte astea necurate ar mai trece prin mintea tampita a vreunui strain.

Pot sa va zic "saracilor"? Va suparati ca va zic? Ca imi vine sa va zic.

Acum am o curiozitate? Unde gasesc un cititor de contactless dasta? Sa caut materiale prin care nu trec razele lui?

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cum adica ti-a blocat o firma plata pe extern?
Te referi la HOLD? Mi se intampla adesea, dar la hoteluri, asa ca m-am invatat minte sa cer expres la check-out ridicarea HOLD-ului de pe garantie.
Uita de el si banii revin in 30 de zile in cont, ceea ce e f enervant, cand ti se tin 4-500 EUR garantie pt minibar Posted Image

In rest, daca exista posibilitatea, e de dorit sa folositi PayPal la plata.

#29
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View Postdehonl, on 25 august 2015 - 20:08, said:

Acum am o curiozitate? Unde gasesc un cititor de contactless dasta? Sa caut materiale prin care nu trec razele lui?
materialul care blocheaza cititorul ar fi plumbul... e dens
ceva-mi spune ca tu cauti cititor pt altceva.

Edited by sun_kid, 25 August 2015 - 20:34.


#30
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.04.2007
Acum am o curiozitate? Unde gasesc un cititor de contactless dasta? Sa caut materiale prin care nu trec razele lui?

Activeaza NFC din telefon sau cauta un telefon cu NFC si scaneaza cardul, in mod normal il detecteaza, dar nu poate citi decat o parte din informatia de pe el. Probat pe Mastercard BRD.

#31
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015

View PostAdm, on 25 august 2015 - 20:26, said:

Cum adica ti-a blocat o firma plata pe extern?
Te referi la HOLD? Mi se intampla adesea, dar la hoteluri, asa ca m-am invatat minte sa cer expres la check-out ridicarea HOLD-ului de pe garantie.
Uita de el si banii revin in 30 de zile in cont, ceea ce e f enervant, cand ti se tin 4-500 EUR garantie pt minibar Posted Image

In rest, daca exista posibilitatea, e de dorit sa folositi PayPal la plata.
Ma rog, eu zic "blocat, sechestrat", tu zici HOLD.

Cumpar de pe diferite adresa online, multe, majoritatea China, apoi la modul inevitabil se petrece ceva cu transportul sau produsul(sau produsele), adica coletul nu ajunge si produsele sunt cu defecte, fake etc...
Si te pomenesti in disputa si tickete cu firma respectiva, ei iti spun ca este la mediere, ca mai asteapta TU coletul, ca nu ai platit asigurare la pachet si iti oprim cateva sute de euro ca nu ai platit ASIGURARE.

Si in mod aberant te pomenesti cu sumele blocate si cu dreptatea in mana, adica tu nu ai ridicat coletul respectiv, ca la o suma asa de mare se face semnare, predare, verificare colet, vama, chinezul stie ca tu nu ai luat coletul, ca tu deschizi disputa la ei pe pagina cu Dovada, doar ca se face ca ploua, te duce de vorba, nu raspunde la mesaje si lista continua.

Daca ai platit cu cardul tau, direct prin card... bafta la dus cu vorba, drumuri la ING sa faci cerere de refuz plata, merge greu.
Daca ai platit prin paypal... direct pe internet, dai din taste si ai deschis ticket, re rezolva repede pay pal.

Problema apare pe adrese gen Aliexpress... unde nu accepta paypal, ete ajungi in situatia in care ma aflu acum cu o suma mare, a venit coletul, constat ca magazinul respectiv s-a inchis dupa ce a dat cateva tepe, automat am tras poze, am deschis disputa, chinezul doar a bagat "NO", am dat spre Mediere Aliexpress si ziceam ca se rezolva repede, doar ca fiind suma mare... Pai nu au bagat vreun raspuns.
Asa ca m-am apucat sa caut pe google despre medierea aliexpress... au aparut destule rezultate care sa ma faca sa inteleg ca mai dureaza pana primesc refund.

Te suparasi ca te facui saraca? 400-500 de euro la minibar, ha ca am copilarit impreuna, da si mie 500 de euro imprumut.

Ps: Magazinele astea din exterior de UE sunt, nici nu stiu sa explic senzatia, nu pare ceva reglementat, uita engleza cand trimiti ticket, uita sa iti raspunda la ticket, stiu si ei ca procedura de Refund pe card normal, daca esti pe vista, orice alt card, este greoaie, trebuie sa te duci la banca, sa faci acte, sa faci cerere.

Edited by dehonl, 25 August 2015 - 20:46.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdehonl, on 25 august 2015 - 20:45, said:


Ps: Magazinele astea din exterior de UE sunt, nici nu stiu sa explic senzatia, nu pare ceva reglementat, uita engleza cand trimiti ticket, uita sa iti raspunda la ticket, stiu si ei ca procedura de Refund pe card normal, daca esti pe vista, orice alt card, este greoaie, trebuie sa te duci la banca, sa faci acte, sa faci cerere.
Aether, termina cu aberatiile.

#33
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Totul se demonstreaza cu acte, tickete deschise. Din fericire mai suntem care ne-am mai ridicat ca situatie financiara de cand nu mai intram pe aici.

Deschide o disputa de cateva sute de dolari pe aliexpress si urmareste cum trec zilele fara sa primesti raspuns, zic de la MEDIERE, dupa ce trimiti catre aliexpress, nu discut de perioada aia in care te intelegi tu cu vanzatorul...

#34
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
"bogatule" care esti tu bogat, aici se discuta despre plati la supermarket si altele de genul si nu plati pe Ebay.
Sa te vad pe tine ca inchiriezi masina cu Paypal, sau rezervi camera la orice hotel de pe Booking.

Si vad ca te iei de oameni aiurea, da, se poate opri 500 de EUR ca si garantie la minibar, inclusiv in Bucuresti sunt hoteluri care opresc garantii mari.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Tu ai auzit de refuz la plata?
Daca toti cumperi de sute de eur de pe site-uri chinezesti pt ca e mai ieftine, macar sa iti stii drepturile.

Mergi frumos la banca si fa cerere refuz plata, de preferinta cu comanda/conversatia imprimata.

E clar ca procedeaul dureaza, dar nu vad ce are a face cu frauda contactless.

E o combinatie intre prostie, risc si zgarcenie.

Ok, cumperi de la vanzatori privati de pe Aliexpress, dar macar fii destept sa nu risti mai mult de 100 eur!
Eventual comanda de pe site-uri care fac si poze cu coletul + ofera alte optiuni decat China Mail!

P.S. Daca cumperi de sute de EUR, da un ban in plus pt tracking!

P.S.2 Mai iesi din casa, Craiova nu e buricul lumii, ci alt orificiu! (pt Aether)

#36
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdehonl, on 25 august 2015 - 20:08, said:

Pot sa va zic "saracilor"? Va suparati ca va zic? Ca imi vine sa va zic.


Bai bogatas smecheras (daca nu te superi, da asa mi-a venit), noi astia saracii nu cumparam de la chinezi! Si nici lucruri de 200$ nu ni se par super scumpe ca tie.

Eu am facut sute de tranzactii "pe extern" si nu m-a blocat nimeni.
E adevarat ca fiind sarac le-am facut doar in EU.

Plata cu cardul (personal?! ) e mai sigura decat orice alte mijloc de plata, incepand cu cash-ul. Ai si tot felul de asigurari incluse pentru anumite plati ca rezarvari la zboruri sau hoteluri.

In fiecare zi se fac milioane de plati cu cardul, miliarde pe an si in Ro mai sunt persoane care li se pare ceva periculos si chiar dubios!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate