Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dezactivare card (cip) Contactless?

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postshymano, on 20 ianuarie 2018 - 21:55, said:

Cu internet banking sunt anuntat imediat pe telefon, imi intra mesaj imediat ce se efectueaza plata.
Asa nu e greu sa limitezi pierderile, in caz de furt/pierdere.
Ai sesizat o plata neautorizata, realizezi ca nu ai facut-o tu, ca ai pierdut cardul, suni la banca si-l blochezi.
Pai tocmai ai zis de internet banking, blochezi de acolo, de ce as mai suna la banca? Ca sa ma intrebe toate datele din buletin plus adresa de mail?

#146
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postlouie, on 30 ianuarie 2018 - 20:58, said:

Pentru cei care zic ca-si blocheaza contul imediat dupa... sau urmaresc extrasurile ... din curiozitate, la ce perioada de timp va verificati "banii"? ... fizici (portofel) sau electronic (cont)?
Fizici - cînd bag mîna după ei.
Electronic - alerte SMS deci instant.

#147
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Voi nu aveti in aplicatia de e-banking setari pentru fiecare card?

Eu am doua carduri de debit si doua de credit (eu + sotia) atasate unui cont comun si la fiecare card am optiunile din poza atasata.

Attached Files



#148
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Deci nu consideri in regula ca bancile romanesti sa introduca in aplicatia e-banking o optiune de dezactivare a platii contactless?

Esti doar orbit de furie ca am pus un screenshot dintr-o aplicatie a unei banci straine?

Adica sa intelegem care-i treaba cu "contributia" ta furibunda pana la urma.

Edited by izometric, 31 January 2018 - 18:37.


#149
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Consider in regula ca bancile romanesti sa elimine comisioanele, la fel cum e in strainatate, dar asta nu o sa se intample si nu o sa aduca nici o contributie la topicul asta.

#150
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Bancile in strainatate practica comisioane. In orice stat de pe planeta.

#151
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postizometric, on 31 ianuarie 2018 - 17:32, said:

Pai legatura ar fi ca in Romania este epoca de piatra. Daca nu vreti sa stiti cum lucreaza strainii, e suficient un ignore la adresa userului meu.


Doar ca eu intrebasem daca voi aveti astfel de optiune, nu era necesar un raspuns oparit.

P.S. Cine te-a intrebat unde ai lucrat tu un an? Posted Image

Avem, nu suntem chiar in epoca de piatra.

[ https://s9.postimg.org/9sp0rx873/92_A1_BB82-3_B2_A-44_CE-9_D35-_D60_D0219_CB7_D.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#152
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Intr-o tara cu un nivel scazut de educatie financiara, unde frica de hotul care te urmareste e mai importanta decat faptul ca nu ai niciun sfantz pe card... cred ca omului nu trebuie sa i se dea foarte multe optiuni! Abuzeaza!

Am ajuns ca tichia de margaritar sa fie captusita cu folie de aluminiu, pentru ca esti cool si preventiv. Nu conteaza ca chelesti!

Bancile din Romania (si de peste tot) ofera niste servicii, pentru care platesti!

Peste tot aud vaiete de comisioane si dobanzi, dar asta eare legatura in mare parte cu penetrarea mica a serviciilor de banking in piata si cu nr imens de banci aglomerate in orase.
Cand toti vom avea carduri si conturi, le vom folosi, atunci vor mai scadea si dobanzile si comisioanele. Va aparea concurenta reala.

In sfarsit am inceput sa nu mai avem comisioane la retragerile numerar de la bancomate!

#153
ovi_jer

ovi_jer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 14.01.2007

View Postradunic, on 28 ianuarie 2018 - 15:05, said:

Io zic să întrebi banca dacă așa trebuie să facă. Să n-ai vreo surpriză taman cînd te ustură mai tare.

Am primit si confirmarea de la banca. Pe noile visa chip-ul nfc se blocheaza dupa 3 citiri contactless si se deblocheaza dupa o operatiune cu pin.

#154
louie

louie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5FrDiNykU2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pareri ?

Edited by louie, 19 June 2018 - 15:07.


#155
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Aplicația pe care o folosește nu mai există, el nu arată nimic deci nu am de unde să știu ce date citește aplicația aia. Poate că arată fix ce văd pe chitanța POS caz în care nu e problemă.
Cît despre POS fals prin autobuz - să facă plăți peste plăți. Plătește banca. Nu că aș fi pățit asta vreodată de cînd am card contactless.

#156
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Bancile in America de Nord sunt mult mai relaxate. Ca sa se previna fraudele de la o anumita valoare in sus contactless-ul nu mai merge si trebuie introdus PIN-ul.  In America nici nu prea exista carduri cu chip si se plateste cu cardul + semnatura/pin. Bancile au facut socoteala si ca sa adapteze intregul sistem le costa mai mult decat piederile prin fraude. Daca ai vreo problema dai telefon, spui ca nu recunosti plata respectiva si ti se dau banii inapoi (daca ai platit cu cardul + semnatura). Daca se intampla de prea multe ori poate sa fie o problema. Daca platesti cu cardul + PIN de regula e mai complicat, depinde de banca si asta a fost folosita de unele banci pentru a reduce pierderile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate