Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Amenda radar Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
In acest an, pe data de 23 iunie 2015, cu autoturismul personal inmatriculat pe numele meu, ca si persoana fizica, in Ungaria am depasit viteza legala pe tronsonul pe care circulam, cu 46km/h, asa ca pentru asta am fost sanctionat contraventional cu suma de 45000 forinti(circa 650 lei) iar instiintarea am primit-o prin posta, saptamana trecuta, la data de 18.08.2015 sub forma unui plic recomandat pe care l-am ridicat de la posta.De ce am ridicat acel plic?Pentru ca in caz de neplata, la 30 de zile dupa ce am fost anuntat de autoritatile maghiare de contraventia incheiata pe numele meu, se deschide o actiune administrativa impotriva contravenientului iar conform noii legislatii europene la care a aderat si tara noastra, valoarea amenzii este trimisa la circumscriptia fiscala unde contravenientul are domiciliu si inclusa in impozitul anual datorat autoritatilor locale.In plicul primit este si un formular pe care trebuie sa il copletezi, in prezenta a doi martori, in situatia in care autovehiculul nu iti mai apartinea in momentul constatarii contraventiei motiv pentru care trebuie sa indici, pe propria raspundere, la cine l-ai vandut.
Amenda poate fi platita in Ungaria la posta sau banca, de catre orice persoana, prezentand formularul tipizat pe care apar datele contravenientului si suma de plata, fara sa fie necesar prezentarea unui act de identitate, respectiv in Romania, la orice banca, prin transfer bancar, din contul pentru forinti insa comisionul de transfer este de circa 30 euro plus comisionul de deschidere a contului, administrare a contului pentru o luna, respectiv de inchidere a sa.Eu am iesit mai ieftin deplasandu-ma in Ungaria, in prima localitate unde am achitat amenda la oficiul postal.Pe o bucata a formularului, pe care apar datele contravenientului si valoarea amenzii, care este rupta de lucratorul postal, se aplica stampila oficiului postal unde s-a platit amenda pe care apare inclusiv data efectuarii platii.
Sper ca aceste randuri sa fie utile si altor persoane aflate in situatia mea.

Edited by fredy2007, 25 August 2015 - 16:27.


#2
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
In cazul asta mai bine o lasi sa vina cu impozitul , e mai comod !

#3
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostDobybest, on 25 august 2015 - 16:33, said:

In cazul asta mai bine o lasi sa vina cu impozitul , e mai comod !

Daca nu mai mergi prin Ungaria cu autoturismul cu care ai comis contraventia, da, este mai comod.Daca nu iti achiti amenda si esti depistat in trafic, pe teritoriul Ungariei, autoturismul tau va fi indisponibilizat pana iti achiti amenda.Personal nu am nevoie de asemenea faze.

Edited by fredy2007, 25 August 2015 - 18:02.


#4
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Jos palaria pentru initiator!

#5
SamuraiJerk

SamuraiJerk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.04.2005
felicitari pentru initiativa de a scrie si altora
experienta mea recenta:
- primit plic in posta: amenda radar in ungaria
- intrat pe https://kozigbirsag.police.hu/ si vazut poze cu subsemnatul la volan
- platit online pe https://kozigbirsag.police.hu/ folosind un card VISA. Suporta si MASTERCARD
- nota: din pacate situl de mai sus suporta doar limba maghiara, completa straina pt mine. m-am descurcat totusi cu google translate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate