Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima casa: Teren cu constructie + constructie noua

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Salutare,

Sunt pe punctul de a incepe procesul de cumparare si constructie a unei locuite.

Ideea este ca noi vrem sa cumparam prin Prima Casa (probabil de la BT) un teren de aproape 20 de ari care are construita o casa pe suprafata lui.

Sa presupun ca pentru a achizitiona cele de mai sus vanzatorul cere 15.000 de euro.
Eu as dori sa obtin de la banca cei 15.000 de euro, plus inca aproximativ 10 - 15.000 pentru mai construi o anexa la aceasta casa + mansardarea + modernizare.

Exista deja o autorizatie aprobata pentru P + M la aceasta locuinta.

Intrebarea ar fi : Cum obtin de la banca si suma pentru achizitie si suma pentru constructia noua + mansardare intr-un singur credit?
Cei de la banca spun ca ar trebui sa obtin creditul Prima Casa pentru a cumpara ce exista acum, iar dupa aceea inca un credit suplimentar de nevoi personale pentru constructie + mansardare + modernizare.

Pot sa fac ca terenul + constructia  sa fie evaluate la 30.000 ? Pot sa jonglez cu evaluarea? Exista un credit de achizitie + modernizare ?
Ce ma sfatuiti ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 xxsfantu, on 25 august 2015 - 13:15, said:


Cei de la banca spun ca ar trebui sa obtin creditul Prima Casa pentru a cumpara ce exista acum, iar dupa aceea inca un credit suplimentar de nevoi personale pentru constructie + mansardare + modernizare.

Pot sa fac ca terenul + constructia  sa fie evaluate la 30.000 ? Pot sa jonglez cu evaluarea? Exista un credit de achizitie + modernizare ?
Ce ma sfatuiti ?


Mai are importanta ceea ce te sfatuim sau spunem daca cei de la banca deja ti-au zis ce sa faci?
Crezi ca suntem la capitolul Softpedia bate BT?Posted Image

#3
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Nu despre asta e vorba.

Si Orange iti spune ca nu poti sa reziliezi contractul cu ei doar daca platesti despagubiri, faci 10 acatiste si detii o ferma de mistreti.
Dar daca studiezi contractul, ai sa vezi ca poti.

Asa ca sa nu deraiem de la subiect.

#4
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
gaseste o banca la care sa mearga sa faci evaluarea inainte de a semna antecontractul. Vezi la cat iti evalueaza locuinta. Daca ti-o evalueaza la 30.000, te poti intelege cu vanzatorul sa treceti 30.000 in antecontract si cand banca ii va ltransfera banii sa iti dea inapoi cei 15.000. Doar ca la aceasta operatiune exista riscul ca vanzatorul sa nu iti mai dea inapoi nimic pentru ca este acoperit de antecontact. Este un risc mare pe care ar trebui sa ti-l asumi.
Daca tu treci in antecontract 15.000 si casa este evaluata la 30.000 de la banca vei primi doar 15.000. La fel si daca tu treci in antecontract 30.000 si casa este evaluata la 20.000 vei primi doar 20.000 si va trebui sa pui diferenta.
Tu nu vei avea control asupra banilor. Acestia vor fi tranferati in contul vanzatorului....

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 xxsfantu, on 26 august 2015 - 06:48, said:



Asa ca sa nu deraiem de la subiect.

Nu deraiem de la subiect.Dar in cazul tau "artificiile" si jongleriile dorite vor duce invariabil la pierderi din partea ta.

#6
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Buna,

Multumesc pentru raspunsuri. Eu am deja o intelegere cu proprietarul si sunt 100% ca nu am avea probleme si daca ar ajunge suma totala la el si sa-mi returneze restul.
Probabil va avea nevoie si sa ii platesc o parte din impozitul pe venit.

#7
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 nonameshadow, on 26 august 2015 - 07:02, said:

gaseste o banca la care sa mearga sa faci evaluarea inainte de a semna antecontractul. Vezi la cat iti evalueaza locuinta. Daca ti-o evalueaza la 30.000, te poti intelege cu vanzatorul sa treceti 30.000 in antecontract si cand banca ii va ltransfera banii sa iti dea inapoi cei 15.000. Doar ca la aceasta operatiune exista riscul ca vanzatorul sa nu iti mai dea inapoi nimic pentru ca este acoperit de antecontact. Este un risc mare pe care ar trebui sa ti-l asumi.
Daca tu treci in antecontract 15.000 si casa este evaluata la 30.000 de la banca vei primi doar 15.000. La fel si daca tu treci in antecontract 30.000 si casa este evaluata la 20.000 vei primi doar 20.000 si va trebui sa pui diferenta.
Tu nu vei avea control asupra banilor. Acestia vor fi tranferati in contul vanzatorului....

Stiam ca garantia trebuie sa depaseasca suma luata de la banca cu circa 30%.

Edited by vacantamijlocie, 14 September 2015 - 20:28.


#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu vacanta... Cel putin la prima casa nu e asa. Banca si fondul iti da exact cat a iesit din raportul de evaluare, dar nu mai mult decat valoarea din antecontract convenita intre vanzator si cumparator.

Probabil ce stii tu cu cei 30% e pentru credite imobiliare in care garantezi cu alt imobil decat cel pe care vrei sa il achizitionezi.


#9
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009

 nonameshadow, on 14 septembrie 2015 - 21:37, said:

Banca si fondul iti da exact cat a iesit din raportul de evaluare, dar nu mai mult decat valoarea din antecontract convenita intre vanzator si cumparator.

Deci, daca in antecontract am suma de 15.000 si banca evalueaza la 30.000, suma creditata este 15.000.....
Dar daca in antecontract am suma de 30.000 si banca evalueaza la 15.000 ? Imi vor oferi 15.000 ?

#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Exact asa.

#11
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Am uitat sa precizez ca a functionat totul perfect pentru ca am avut ocazia sa intalnesc un ofiter de credit de treaba si un vanzator cinstit si prieteni.

Multumesc tuturor pentru feedback.
Fain ca unele banci fac evaluarea inainte de semnarea ante-contractului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate