Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reconditionare baterie laptop sau achizitie baterie compatibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Buna ziua. Se da un laptop antic Dell Inspiron 1520 care inca functioneaza perfect si caruia vreau sa ii revigorez bateria. Ce sfaturi imi dati ... sa o reconditionez pe cea veche (originala cu 6 celule) sau sa achizitionez unua noua compatibila cu 9 celule? Intamplator am dat peste site-ul: recell.ro care se ocupa cu reconditionarea bateriilor si bretul ar fii aproximativ acelasi: reconditionarea celei vechi cu achizitionarea uneia noi de 9 celule. Multumesc de sfaturi

#2
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014
Nouă,fiind acelasi pret....

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Evident o baterie noua cu 9 celule va fi mai performanta si mai longeviva decat a ta veche cu 6 reconditionata..

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca iei noua sa te uiti cu atentie la data cand a fost produsa, daca are mai mult de 1 - 1.5 ani nu iti recomand sa o cumperi.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
si cum crezi ca o reconditioneaza pe cea veche? ii schimba celulele din interior cu unele compatibile. deci pe final ai sa ai o baterie cu 6 celule si doar cu carcasa originala la aceiasi bani cu cea cu 9 celule.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu exista recondiționare când vorbim despre acumulatori. Când se uzează, rămân uzați.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
dar aici nu vorbim despre acumulatori, ci despre o baterie de laptop. cum se reconditioneaza acesta, a explicat Fane un pic mai sus.

#8
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Nu iti recomand niciuna din variante. De ce? Pentru ca nu stii ce fel de celule vor folosi in niciunul din cazuri. E posibil sa foloseasca in ambele cazuri celule mai proaste pentru a-si mari profitul.


Iti recomand sa schimbi singur celulele, macar stii ce pui. Daca alegi totusi una din variante, intreaba tipul de celule folosite si cauta pe internet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ceRaMnWqD_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kinghlaus, 25 August 2015 - 10:37.


#9
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Multumesc tuturor de sfaturi. Am sa cumpar una noua compatibila cu 9 celule. Ce parera aveti de cei de la: http://laptop-direct.ro
Cei de la recell.ro au spus ca folosesc celule panasonic sau samsung pentru reconditionare.

Edited by serban_bogdan, 25 August 2015 - 10:43.


#10
Silenthunter

Silenthunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.02.2011
Sincer sa fiu cred ca se merita sa dai bani pe una noua doar daca esti plecat mai tot timpul si calatoresti cu laptopul in bratePosted Image . Daca il ai doar pentru acasa eu as zice sa nu arunci bani pe asa ceva. Dupa 6 luni-1 an ele se vor uza si va trebui sa o schimbi din nou. Tine-l la priza, nu consuma deloc mult, in fapt niciun laptop nu consuma mult.  Sa dai destui bani la fiecare 1 an pentru a schimba o baterie...dar daca tii neaparat votez si eu cu majoritatea.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Bateriile compatibile sunt foarte proaste. Am luat pentru un macbook de două ori și s-au defectat imediat, una s-a umflat iar cealaltă nu se mai încarcă.

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am apelat la recell.ro si am fost multumit. A pus celule de capacitate mai mare, bateria tine mai mult decat tinea cand era laptopul nou. Iti da si garantie.
La un alt laptop la care s-a dus controllerul, deci nici recell nu avea ce sa-i faca, am cumparat de pe acumulator-shop.ro. Mi se par de incredere.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@katti, de cine sunt produse celulele?

#14
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Panasonic, daca nu ma insel. Credca mai am factura/garantia, pot sa verific.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca e Panasonic e bine.

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu mai stiam bine. Celulele originale erau Panasonic (laptop Toshiba), s-a pus Samsung.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Am reconditionat 3 baterii la recell si am fost multumit. Folosesc celule Samsung de 2250 mAh (ICR18650-22F) sau Panasonic de 3400 mAh (NCR18650BF).
Acu', nu le-am desfacut sa vad ce scrie pe ele, dar pana acum nu s-au umflat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate